Review: Everton - Bournemouth. Toffees utekli hrobníkovi z lopaty. Doucouré pomohl k záchraně v lize

Everton v závěrečném kole letošní sezony Premier League zvítězil 1:0 nad Bournemouthem. Hosté se nepouštěli do větších akcí a přenechávali iniciativu týmu z Merseyside. O vítězný gól se po změně stran postaral v 57. minutě výstavním volejem Abdoulaye Doucouré. Jeho trefa se nakonec ukázala jako klíčová, jelikož případná remíza by týmu z Liverpoolu na záchranu nestačila.

Everton - Bournemouth 1:0

Branka: 57. Doucouré

Fotbalisty Bournemouthu zastihl v závěrečné fázi sezony úpadek. Jeho fanoušky to však příliš mrzet nemuselo, jelikož si Cherries zajistili účast mezi anglickou elitou pro příští sezonu už v dubnu, kdy vyhráli pět zápasů. Sestupové starosti ale stále neměl vyřešené Everton, který o setrvání v nejvyšší lize musel bojovat až do posledního kola, situaci měl však ve svých rukou.

Opatrný začátek z obou stran rozčísl v 16. minutě domácí útočník Demarai Gray, jehož volej zpoza vápna prosvištěl těsně vedle pravé tyče. O první střelu na bránu se tak postaral ve 31. minutě Idrissa Gueye, gólman hostů ale jeho razantní pokus vytěsnil konečky prstů nad. Mark Travers měl vzápětí další práci, když senegalský záložník ranou zpoza vápna otestoval jeho pozornost podruhé. Chvíli před koncem úvodního dějství zahrozili i hráči Bournemouthu, Dominic Solanke dostal dobrou zpětnou přihrávku v pokutovém území, obrana ale proti jeho pokusu včas zakročila.

Do druhé půle vstupovali Blues pod značným tlakem, jelikož výsledky souběžně hraných duelů je odsunuly na sestupovou pozici. Obrovskou šanci spálil v 52. minutě Gray, když ho na brankové čáře vychytal Travers. O pět minut později už se domácí dočkali, odražený míč na hranici velkého vápna si našel Doucouré a nádherným volejem do protipohybu gólmana rozjásal ochozy. Třešně se blýskly také několika pohlednými akcemi, žádná z nich však míčem v síti neskončila. Nervózní závěr utkání už si tým ze severu Anglie pohlídal.

Everton klíčový zápas sezony zvládl a s odřenýma ušima si zajistil účast v Premier League i v nadcházející sezoně. V té mu bude znovu dělat konkurenci i Bournemouth, který nakonec završil ročník o dva stupínky před liverpoolským klubem.