Autor: mm
0
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát
Furch po nástupu k Boleslavi: Brno jsem si oblíbil, ale život mění plány

Prohospodařili jedenáctibodový náskok a těžce vybojovaná venkovní výhra mohla přijít vniveč. Opavské basketbalisty však spasil vítěznou trojkou v poslední sekundě Filip Zbránek. Svěřenci kouče Petra Czudka doma zdolali Děčín 85:82 a v úterý mohou vybojovat pátý titul v nejvyšší české soutěži. „Vyhrál šťastnější tým,“ uznal kouč Slezanů po infarktovém finále číslo 2.

Hrají snové play off, když vyřadili Brno i osmnáctinásobné mistry z Nymburka, a už jim chybí jediný krok k tomu, aby po dvaceti letech mohli rozjet mistrovské oslavy. Basketbalisté Opavy dokázali navázat na venkovní výhru a doma proti Děčínu připsali druhý finálový bod. Bylo to však větší drama, než si kdokoliv z tábora domácích přál.

„Takhle jsme hrát nechtěli, hráli jsme hloupě. Nebýt diváků, kteří nás hnali, mohlo to dopadnout všelijak. Vyhrál šťastnější,“ líčil do kamery České televize kouč Petr Czudek.

Po vyrovnané první půli začali mít Opavané převahu a na startu čtvrté čtvrtiny vedli až o 11 bodů. Děčínští Válečníci se však vzepjali a zásluhou ostrostřelce Tomáše Pomikálka srovnali dvě a půl minuty před koncem na 74:74.

Pomikálek pak hosty dokonce dostal do vedení, jenže odpověděl Radovan Kouřil a za stavu 82:82 rozjeli domácí poslední útok. Kapitán Jakub Šiřina najížděl s míčem pod koš a ke střele nakonec vybídl Filipa Zbránka. Opavský hrdina v poslední sekundě rozhodl! Domácí slavili výhru o tři body.

„Filip Zbránek už rozhodl v Brně, teď to vzal zase na sebe a ještě že jej máme. Neříkám, že je série rozhodnutá, ale máme druhý bod, který bylo hrozně těžké získat,“ líčil kouč Czudek.

Hostující Pomikálek sice nasázel 26 bodů, nakonec ale musel skousnout krutou porážku. „Doma to musíme vzít za jiný konec. Musíme být bojovnější. Opavu bude čekat bílé peklo,“ slíbila děčínská opora. Kapitán Válečníků trefil sedm z deseti trojek a byl nejlepším střelcem utkání.

Třetí finále je na programu už v úterý na severu Čech. „Rychle zregenerujeme. Je to autobusové finále, šup a jedeme zpátky na Makarskou,“ poukázal trenér Czudek na další dlouhou cestu. Na jejím konci už může čekat zlatá odměna. „My i Děčín se už ždímeme z posledního, jak z mentálního, tak z fyzického fondu. Nádrže jsou prázdné, teď ale bude rozhodovat vůle a srdce. Máme dvě vítězství, chceme to ukončit v úterý,“ dodal lodivod Slezanů.

Finále play off basketbalové ligy mužů - 2. zápas:

Opava - Děčín 85:82 (25:24, 44:43, 64:55)

Nejvíce bodů: Zbránek 24, Mokráň 18, Šiřina 15 - Pomikálek 26, M. Svoboda 14, Kroutil 12. Fauly: 23:27. Trestné hody: 33/23 - 24/18. Trojky: 10:14. Doskoky: 44:38. Stav série: 2:0.