Karviná se vrací mezi elitu! O patro níž naopak míří rezerva Slavie

AKTUALIZOVÁNO

Je dobojováno! FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA už zná výsledky z posledního kola. Mezi fotbalovou elitu se díky prvenství ve druhé lize vrací Karviná, v baráži bude bojovat Vyškov a Příbram. Naopak o patro níž míří Třinec a po infarktovém závěru také rezervní tým Slavie.

Fotbalová FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 30. kolo:

Chrudim - Vyškov 0:0

Hráči Vyškova remizovali ve 30. kole Fortuna národní ligy s Chrudimí 0:0 a ve finální tabulce skončili na druhé příčce. Moravané se tak mohou těšit na účast v baráži, v níž vzhledem k výsledkům závěrečného kola nejvyšší soutěže vyzvou Zlín. Druhým soubojem bude střetnutí mezi Pardubicemi a Příbramí, která kvůli remíze v Táboře zůstala třetí.

Fotbalisté Vyškova si parádní sezonou a hlavně skvělými výsledky v posledních týdnech zajistili baráž o postup do Fortuna ligy. U toho to ovšem nekončilo. Moravané se stále při troše štěstí mohli do nejvyšší české soutěže probojovat přímo. Na první příčku totiž před posledním kolem ztráceli jen dva body. Sérii tří výher v řadě tak chtěli natáhnout v duelu proti Chrudimi, zároveň pak museli spoléhat na zaváhání Karviné, která ovšem hrála domácí klání s jistě sestupujícím Třincem.

Chrudim již od prvních minut dávala najevo, že chce využít domácího prostředí a znepříjemnit fotbalistům v bílém cestu za vysněným postupem. Z několika zajímavých standardních situací v samém úvodu zápasu sice zahrozili, ale brankář hostujícího celku je s přehledem pochytal v tempu předzápasové rozcvičky. Jazýčky vah se však naklonily na stranu Vyškova, jenž převzal iniciativu a otěže celého klání. I přes pohledný ofenzivní fotbal nepřinesla první půle branky, a tak oba týmy odcházely do šaten za nerozhodného stavu.

Druhý poločas se nesl ve stejném duchu jako ten první. Útočné snažení obou týmů bylo zastíněno dominantními výkony defenziv. Vyškov hrozil převážně z bleskových protiútoků, ale špatným řešením v poslední třetině hřiště se sám připravoval o možnost vstřelit branku. Hosté i přes jasnou územní převahu nedokázali nakonec najít recept na obranu Chrudimi.

Vyškov tak v posledním ligovém utkání sezony získal bod a může se začít připravovat na baráž o Fortuna ligu. Tam vyzve Zlín.

Jihlava - Vlašim 5:0 (2:0)

Branky: 30. a 61. Araujo-Wilson, 4. Křehlík, 69. Selnar, 90. Ogiomade

Jihlavští fotbalisté v posledním kole Fortuna národní ligy porazili doma Vlašim 5:0 a v druhé nejvyšší české soutěži se představí i v následujícím ročníku. K veledůležité výhře jim pomohl povedený start do zápasu, když se už ve čtvrté minutě prosadil Miroslav Křehlík. Teprve 20letý záložník se trefil ve třetím z posledních čtyř duelů, dvěma góly na něj pak ve zbytku utkání navázal Justin Araujo-Wilson.

Jihlava vstupovala do svého posledního zápasu sezony jako celek, který musí bezpodmínečně vyhrát, aby měl alespoň malou naději na záchranu. V tabulce se totiž po třech prohrách v řadě nacházela na  sestupové 15. pozici. Stejný počet bodů ovšem měla i 14. Opava a blízko byly také týmy Prostějova a Slavie B. Naděje tedy pro Vysočinu žila, do cesty se jí ovšem postavila Vlašim, která v posledním kole vypráskala Chrudim 4:0.

Začátek utkání vyšel domácím náramně. K odraženému míči se na hranici šestnáctky dostal Křehlík, jenž vyslal vynikající dělovku, kterou sice ještě brankář Marek Kolář vyrazil do břevna, od brankové konstrukce však balon zamířil do sítě. Pak sice hosté převzali iniciativu, ale žádnou brankovou příležitost si nevypracovali. A tak opět udeřila Vysočina. Ve 30. minutě se ocitl osamocený v pokutovém území Araujo-Wilson, jenž neměl problém hlavičkou navýšit vedení svého týmu. Hosté zahrozili až v poslední akci první půle, když Tomáš Rigo vypálil z přímého kopu, gólman Pavel Soukup však zasáhl.

Po změně stran modrožlutí ve své aktivitě nepřestali. Matúš Lacko technicky vystřelil, brankář Kolář nicméně vytěsnil míč na tyč. V další příležitosti se Araujo-Wilson řítil sám na bránu, i tentokrát zasáhl hostující gólman. V 61. minutě už se útočník z Trinidadu a Tobaga nemýlil, když samostatný únik zakončil nekompromisní dělovkou pod břevno. Odevzdaná obrana hostů pustila do další šance proti brankáři Jakuba Selnara, jenž přidal čtvrtou branku Jihlavy. Vlašim se do konce utkání už nezmohla ani na symbolický gól. Naopak ještě v závěru přidal další trefu domácích Marvis Ogiomade.

Jihlava tak v kritickém zápase na domácí půdě zvítězila a zajistila si setrvání ve druhé lize i pro příští sezonu.

Karviná - Třinec 1:0 (0:0)

Branka: 87. Bartl

Karviná si v posledním kole Fortuna národní ligy pojistila přímý postup mezi elitu díky výhře 1:0 nad Třincem. Domácí byli po celý zápas aktivnější, vítězný gól vstřelil ale Daniel Bartl až v 87. minutě. Zelenobílí tak splnili svůj cíl a po roce se vrací do nejvyšší soutěže. Třinečtí fotbalisté naopak skončili poslední a v příští sezoně se jich profesionální fotbal týkat nebude. V poslední minutě vystřídal matador Michal Papadopulos a rozloučil se s bohatou kariérou.

Domácí fotbalisté měli přímý postup do Fortuna ligy ve svých rukou, od druhého Vyškova je dělily dva body. Karviňáci byli proti Třinci jasným favoritem, ten totiž v minulém kole padl v záchranářském boji s Opavou 0:1, což znamenalo jistotu sestupu. V červenobílém dresu tak dostali příležitost hráči širšího kádru, premiéru v seniorském fotbale si odbyl patnáctiletý záložník Kryštof Horniak.

Karvinští se protlačili k první velké příležitosti hned v šesté minutě, kdy hlavička Jiřího Bederky orazítkovala břevno. Vzápětí zahrozili i hosté, když přetažený centr propadl k Tomáši Omastovi a Jiří Ciupa vytáhl proti jeho střele kvalitní reflexivní zákrok. Trio šancí úvodní desetiminutovky završil na druhé straně přízemní ranou z úhlu Adeleke Akinyemi. Ve 26. minutě se ocitl sám na hranici malého vápna Amar Memič, gólman Lukáš Hasalík však rychle zareagoval a vytěsnil jeho pokus vedle pravé tyče. Střeleckou nemohoucnost se domácím do poločasu zlomit nepodařilo.

O první vážnější příležitost druhé půle se postaral Rajmund Mikuš, jehož přízemní střela zpoza pokutového území prolétla kolem levé tyče. Tlak Karviné postupem času ochaboval. Své štěstí zkoušel v 73. minutě z velké vzdálenosti záložník Lukáš Budínský, ani on však ochozy stadionu nerozjásal. Závěrečný tlak zelenobílých vyústil v přízemní pokus zkušeného Papadopulose, ani on však nevyzrál na skvělého Hasalíka. Když už utkání spělo k remíze, prosmýkl se obranou Třince střídající Bartl a střelou po zemi rozvlnil síť.

Karviná tak potvrdila na vlastní půdě roli favorita a zajistila si přímý postup do Fortuna ligy. Třinec se rozloučil se soutěží další porážkou.

Líšeň - Dukla Praha 1:3 (0:0)

Branky: 49. Pašek - 60. Douděra, 77. Hrubeš, 88. Hudec

Fotbalisté Líšně podlehli v závěrečném kole Fortuna národní ligy pražské Dukle 1:3. Utkání dvou celků, které v tabulce skončily těsně před branami baráže, dostalo gólový náboj až po změně stran. Domácí sice nejprve poslal do vedení David Pašek, na jeho trefu však odpověděl povedenou dalekonosnou střelou Martin Douděra. O završení obratu se následně v 77. minutě postaral Jiří Hrubeš, jenž se trefil po pouhých čtyřech minutách na hřišti. Pojišťovací branku pak v závěru přidal po ještě kratším čase stráveném na hřišti Jiří Hudec.

Líšeň si špatnými výkony v posledních týdnech zavřela dveře do Fortuna ligy. Pouhou jednou výhrou z předchozích šesti klání se její propast na baráž jedno kolo před koncem soutěže prohloubila na čtyři body. Pro brněnský tým navíc stále nemuselo být nejhůře, jelikož se před něj v tabulce mohl dostat jeho soupeř z Prahy. Dukla byla totiž jen o dva body pozadu na páté pozici. I pro ni však byla sezona zklamáním, jelikož s Petrem Radou v pozici trenéra pomýšlela na postup do nejvyšší české soutěže.

V úvodu měli více ze hry domácí, první gólovou příležitost si ovšem vypracoval celek z hlavního města. Po akci na levé straně se ke střele ve vápně dostal Filip Havelka. Proti jeho přízemnímu pokusu musel Tomáš Vajner vytáhnout dobrý zákrok a vyrazil ho na roh. Jinak ale diváci viděli zejména plno osobních soubojů a minimum zajímavých situací. Na bezbrankovém prvním poločase již nic nezměnil ani Jan Peterka, jenž zblízka mířil nad břevno.

Po změně stran se však duel rozjel. Ve 49. minutě domácí zahrávali rohový kop, po němž se ve vápně nejlépe zorientoval Pašek a poslal Marvany do vedení. Z toho se ale brněnský celek radoval jen 10 minut. Za hranicí vápna napřáhl ke střele Douděra a povedenou ránou vyrovnal. V 75. minutě mohl vedení na stranu svěřenců Petra Rady strhnout střídající Hrubeš, jeho pokus ale domácí obrana srazila na roh. Po následující akci už se však Pražané radovali, právě Hrubeš si navedl balon na prostředek, odkud ho vyslal na bránu a jeho pokus zapadl přesně k tyči. V závěru navíc po úprku do vápna přidal definitivní razítko na výhře týmu z hlavního města Hudec.

Dukla tak dokázala v Brně uspět a ukončila sezonu na čtvrtém místě těsně za barážovými příčkami.

Opava - Varnsdorf 2:1 (0:1)

Branky: 88. Kadlec, 90.+3 Šigut - 35. Osmančík

Fotbalisté ještě před nedávném prvoligové Opavy ve 30. kole Fortuna národní ligy zvítězili doma nad Varnsdorfem 2:1 a odmítli sestup do třetí nejvyšší české soutěže. Osud Slezanů výrazně ohrozila první půle, ve které nejprve inkasovali z kopačky Pavla Osmančíka a následně neproměnil pokutový kop Jiří Janoščin. V samém závěru však Slezané otočili skóre ve svůj prospěch a na poslední chvíli se tak udrželi na úkor rezervy pražské Slavie.

Slezané se fantastickým gólem Janoščína z minulého klání proti Třinci vyhrabali ze sestupového pásma a výrazně si vylepšili pozici před závěrečným ligovým představením. K záchraně jim stačilo porazit Varnsdorf, přičemž by se vůbec nemuseli ohlížet na ostatní výsledky. Se Severočechy se jim navíc poměrně dařilo, když vyhráli tři ze čtyř posledních střetnutí. To nejčerstvější ovšem ovládli poměrem 3:1 svěřenci Miroslava Holeňáka.

Opava se od začátku zápasu hnala za potřebnými třemi body, ve finální fázi se však domácí trápili. Do první zajímavé střelecké pozice se dostal Solomon Omale, střela se mu ale svezla a skončila daleko od levé tyčky Jana Sirotníka. Ve 34. minutě dostali domácí svého soupeře pod tlak v jeho pokutovém území, ten nakonec skončil pouze slabou střelou, která Sirotníkovi nenadělala potíže. Na druhé straně v zápětí hosté využili protiútoku a Osmančík s přehledem uklidil míč do sítě. Opava mohla bleskově srovnat po faulu ve vápně, následnou penaltu ale neproměnil Janoščín.

Slezané svého soupeře ve druhém poločase zatlačili na jeho polovinu, stále jim však scházelo přesné zakončení. V 66. minutě byli blízko vytouženému gólu, po závaru v šestnáctce se ale vytáhl brankář Sirotník skvělým zákrokem, kdy vytěsnil hlavičku nad svojí branku. V 75. minutě se v dobré pozici ocitl Radim Dostál, skákavý míč však poslal vysoko nad tři tyče. Opava si sice vypracovala větší množství šancí, ale když už překonala hradbu těl ve vápně soupeře, míč stále nemohl projít až do sítě. Smůlu domácích prolomil až v 88. minutě parádní ranou zpoza šestnáctky do levé šibenice Jan Kadlec. Fantastický obrat last minute zařídil v 93. minutě z dorážky Samuel Šigut.

Opava tak nejdůležitější zápas sezony zvládla a na poslední chvíli se zachránila. Varnsdorf navzdory porážce zakončil ročník v horní polovině tabulky.

Prostějov - Slavia Praha B 3:1 (1:0)

Branky: 36. Chvěja, 68. Koudelka, 90.+5 Elbel - 70. Hronek

Fotbalisté Prostějova zvládli poslední utkání sezony a ve 30. kole Fortuna národní ligy porazili rezervu Slavie 3:1. K vítězství domácího celku přispěl svým prvním gólem v dresu Hanáků Ondřej Chvěja, na kterého po změně stran navázal zkušený Jan Koudelka. Pražanům nepomohla ani poměrně výrazná výpomoc z A-týmu, když v základní sestavě nastoupil například Petr Ševčík, a vzhledem k výsledkům z ostatních stadionů sestupují do třetí ligy.

Červenobílí se ještě před několika týdny nacházeli na chvostu tabulky, nakonec se však dokázali vyškrábat na průběžnou 13. příčku. K ní jim pomohl cenný skalp Líšně z minulého kola, k němuž gólem pomohl ve formě hrající Štěpán Beran. Ani tato výhra jim však nezajistila definitivu záchrany, kterou ovšem stále nedisponoval ani o pouhý bod lépe postavený Prostějov. Ať už by tedy duel na Hané dopadl jakkoliv, jeden ze soupeřů musel bedlivě sledovat výsledky z Opavy a Jihlavy.

Začátek zápasu se nesl ve znamení nepřesností, faulů a pošťuchování a hráči na obou stranách mnoho ze svého fotbalového repertoáru nepředváděli. Slávisté se pokoušeli překonat defenzivu Hanáků centrovanými míči od postranních čar, k jejich smůle ale vzdušnému prostoru vládl sebejistý brankář Luděk Vejmola. Obrovskou příležitost k otevření skóre nevyužil prostějovský Tomáš Malec, který poslal balon hlavou jen o kousek výše, než by bylo potřeba. To však nemuselo domácí dlouho trápit. Ve 36. minutě totiž Chvěja zamířil hlavou do protipohybu gólmana sešívaných a poslal Prostějov do vedení.

Prostějovští se po změně stran rozhodně nehnali bezhlavě do útoku a s vědomím vytvořeného náskoku se soustředili především na kvalitní obranu. Její překonání činilo Pražanům značné potíže a vyložených šancí si vytvořili poskrovnu. V 68. minutě se navíc pustil do protiútoku Koudelka, jehož zakončení zblokoval hostující obránce tak nešťastně, že balon zapadl přímo do sítě. Smolná branka nicméně rezervu Slavie nepoložila a hned vzápětí přinesl snížení střelou k pravé tyči Petr Hronek. V samotném závěru se hosté pustili naplno do útoku, čehož Hanáci náležitě využili a vstřelili třetí branku.

Zkušený rozhodčí Miroslav Zelinka tak ukončil zápas v době vedení Prostějova, který se ziskem všech bodů udržel v soutěži. Ze záchrany se naopak nemohla radovat rezerva Slavie, již výsledky z ostatních stadionů poslaly do třetí ligy.

Sparta Praha B - Olomouc B 0:2 (0:0)

Branky: 52. Fiala, 88. Mikulenka

Souboj rezervních týmů Sigmy a domácí Sparty v rámci posledního kola Fortuna národní ligy skončil výhrou hostů 2:0. Oba celky měly již dávno zajištěnou záchranu v soutěži, a do utkání tak nemusely nasadit žádné posily z A-týmů. V přehlídce mladíků měli v první půli herně navrch Pražané, teprve 16letý Roman Mokrovics, jenž do hlavního města zamířil před sezonou právě z Olomouce, však ve velké šanci neuspěl. Krátce po změně stran tak na druhé straně udeřil Jan Fiala.

Po velkých oslavách titulu prvního týmu Sparty se do posledního utkání sezony vrhlo také béčko Rudých, které vyzvalo na vlastní půdě k bitvě rezervu Sigmy. Ta vstupovala do utkání s dvěma prohrami v zádech, přičemž při obou ztrátách nevstřelila ani gól. I domácí ovšem v minulém kole prohráli, čímž navíc ukončili skvělou sérii osmi duelů v řadě bez porážky.

Ani v posledním utkání v druhé nejvyšší lize si týmy od začátku zápasu nic nedarovaly a bojovalo se o každý metr na hřišti. Vynaložené úsilí vyústilo hned ve dvě střely z kopaček obou celků v úvodní desetiminutovce. Žádná z nich však nebyla natolik přesná, aby znepříjemnila život brankářům. Divoký start do utkání byl po 15 minutách vystřídán klidnějším fotbalem, který pokračoval až do 40. minuty. Chvíli před koncem poločasu si sparťané vytvořili dvě nebezpečné akce - nejdříve osamocený kapitán Daniel Horák nevyzrál na brankáře a z následné dorážky ani Mokrovics nedokázal prostřelit shluk těl před sebou.

Olomouc nastoupila do druhého poločasu jako vyměněná a to se vyplatilo hned v 52. minutě, když využila propadnutí sparťanů. Jan Fiala a střídající Amasi Moses se dostali do brejku a druhý jmenovaný přihrál prvnímu, který se ve vyložené šanci nemýlil a vstřelil první branku v zápase. Ani nově příchozí posily Sparty nedokázaly najít recept na kvalitně bránící Olomouc, a když se už dostaly do brankové příležitosti, tak ji zneškodnil skvěle chytající Tomáš Digaňa. Fiala mohl přidat svůj druhý gól čtvrt hodinu před koncem, ovšem jeho samostatnou akci zastavil na poslední chvíli skluzem bránící hráč. Pojistku nakonec přidal Matěj Mikulenka, který na hřišti byl pouze tři minuty a v souboji jeden na jednoho vyzrál, a zajistil tak tříbodový zisk do tabulky.

Poslední utkání tak dovedla do vítězného konce rezerva Sigmy. Sparťané tedy ukončili sezonu dvěma porážkami, vadit jim to však vzhledem k A-týmu pravděpodobně nebude.

Táborsko - Příbram 2:2 (1:0)

Branky: 34. Kronus, 76. Tusjak - 66. Vokřínek, 82. Petrák

Táborsko si v posledním kole Fortuna národní ligy připsalo cennou remízu s Příbramí 2:2. Skóre otevřel plzeňský odchovanec v barvách domácích Adam Kronus, jenž se prosadil potřetí z posledních pěti utkání. Hosté ale nesložili zbraně a v následné přestřelce vybojovali bod, když konečný stav utkání určil v 82. minutě Adam Petrák. Středočeši tak ve finální tabulce obsadili třetí příčku a v baráži o postup do první ligy vyzvou Pardubice.

Příbram si třemi výhrami v řadě oficiálně zajistila účast v baráži o Fortuna ligu. Otázka před finálním ligovým duelem byla, jestli Středočeši skončí na druhé, či třetí příčce. Do zápasu vstupovali z té horší pozice, případnou výhrou se však mohli dostat před Vyškov, jenž by ovšem musel ztratit v klání s Chrudimí. Táborsko ale zvítězilo dvakrát po sobě a zároveň bylo čtvrtým nejlepším týmem v lize na domácím hřišti. Svěřence trenéra Karla Krejčího tak nečekal vůbec jednoduchý úkol.

Začátek utkání se nedal nazvat jinak než jako opatrný. Mužstva se střídala v pasážích, ve kterých držela balon, ale na větší šanci si museli diváci počkat do 10. minuty, kdy na sebe střelou do boční sítě upozornil nejlepší střelec Táborska Jan Mach. V poklidném duchu se nesly i následující chvíle, oba celky měly očividně zařazený nižší rychlostní stupeň, což mělo za následek nízký počet kvalitních herních akcí. K potěšení Jihočechů tento stav netrval věčně a domácí se ve 34. minutě radovali ze vstřelené branky, dorážkou po centru se prosadil mladíček Kronus.

Změna stran na obrazu hry příliš nezměnila. Středočeši si byli jistí svým neotřesitelným postavením v nadcházející baráži, i tak ale nesložili zbraně. V 51. minutě Jan Vokřínek z hranice šestnáctky po kombinaci svých spoluhráčů vypálil míč těsně nad břevno. Hosty to ale nemuselo dlouho mrzet, jelikož právě Vokřínek si o čtvrt hodiny později spravil chuť a tentokrát přesně mířenou přízemní střelou vyrovnal. V 76. minutě asi nejméně očekávaný střelec Luboš Tusjak dorážkou posunul Jihočechy do opětovného vedení. Příbramští se do velké šance dostali ještě jednou, přesněji v 82. minutě, kdy Petrák zakončil kombinaci svých spoluhráčů na vzdálenější tyč branky Daniela Kerla.

Táborsko tak ani poslední zápas ligové sezony na domácím hřišti neprohrálo a získalo bod. Příbram bude i přes remízu pokračovat v baráži, kde proti Pardubicím zabojuje o postup do Fortuna ligy.