Ligový čtvrtečník – Sparta remízou na Slovácku získala po devíti letech mistrovský titul, Slavii výhra v Olomouci nestačila, Viktorka s Bohemkou opět padla

napsal hoch

Stalo se to, co se předpokládalo. Sparta se kolo před koncem ligy stala mistrem republiky. Získala 37. titul od roku 1925, kdy byla nejvyšší soutěž Československa a později České republiky založena. Slavii nestačilo k udržení naděje ani otočení výsledku ani vítězství v Olomouci. Plzeňská Viktoria pokračovala v trapných jarních výkonech a prohrála doma s Bohemians, kterým dokonale nahrála na vstupenku do Konferenční ligy.

Ve skupině o záchranu si nejvíc polepšily Pardubice, které po vítězství nad Jabloncem jsou mimo nebezpečí přímého sestupu. Výhrou nad Ostravou se odpoutal Zlín od posledního místa, kam se po remíze v Teplicích propadlo Brno. O přímém sestupujícím se tak rozhodně v neděli v Brně, kam přijede Zlín. Zatím je mezi třemi posledními týmy jednobodový rozdíl v pořadí Pardubice 34, Zlín 33, Brno 32.

Skupina o titul a evropské poháry

Olomouc – Slavia 2:3 (2:2)

Sešívaní minule porazili plzeňskou Viktorii 2:1 a opět se potvrdilo, jak skvělou formu má střelec obou gólů Václav Jurečka. Hosté potřebovali k udržení naděje na titul bezpodmínečně zvítězit. Zároveň museli doufat, že Slovácko porazí Spartu, která vedla ligu o pět bodů.

Utkání začalo naprosto nečekaně, během šesti minut vedla Olomouc a dva góly. Ve 2. minutě se
hosté provinili nedovoleným zákrokem. Centr Martina Pospíšila ze standardky se odrazil před šestnáctku, kde se do míče opřel Juraj Chvátal. Jeho ránu ještě tečoval někdo z hostujících hráčů, a tak míč letěl mimo dosah Ondřeje Koláře do sítě – 1:0. Za čtyři minuty už vedli Hanáci o dva góly. Pavel Zifčák zůstal sám proti poslednímu obránci, který navíc podklouzl, a tak šel domácí útočník osamocený proti brance Slavie. Ondřej Kolář tipl střelu doprava, útočník Olomouce poslal míč na druhou stranu – 2:0. Slavia se pomalu probouzela ze zlého snu a po dvaceti minutách hry udeřila. Hostujícímu celku se povedla akce vedená po levé straně. Následný přízemní centr Davida Juráska na hranici malého vápna uklízel přesnou tečí k tyči osamocený Václav Jurečka – 1:2. V 35. minutě Hanáci prohospodařili dvoubrankové vedení. Obrana Sigmy nechala propadnout míč na naběhnutého Václava Jurečku, který sám před Matúšem Macíkem lehce posunul míč do branky – 2:2.

Slavia byla po vyrovnání ještě aktivnější a po obrátce její útočná snaha ještě zesílila. V 67. minutě vstřelila třetí gól. Oscar Dorley na poslední chvíli získal míč na hrací ploše a odcentroval. Domácí obrana v šestnáctce zaváhala a nechala Ondřeje Lingra hlavou zakončit k tyči – 2:3. Slavia byla na koni ještě více dvanáct minut před koncem, když Daniel Ventúra obdržel druhou žlutou kartu a následně červenou. To bylo v utkání všechno, ani výhra však nestačila Slavii k udržení naděje na mistrovský titul. Z druhé příčky bude hrát kvalifikaci o základní skupinu Evropské ligy. S ligovou sezonou se rozloučí v sobotu v Edenu se Slováckem. Olomouc domácí porážkou ztratila byť jen teoretickou naději na čtvrtou příčku a v sobotu hraje ve Vršovicích s Bohemians.

Slovácko – Sparta 0:0

Sparťané k titulu potřebovali získat ve dvou posledních utkáních jediný bod. Z posledních pěti výjezdů na půdu Slovácka nebodovali pouze ve dvou utkáních. Sparta zároveň neprohrála v lize už 20 zápasů v řadě. Slovácko k zajištění 4. místa a tím i kvalifikace o základní skupinu Konferenční ligy potřebovalo proti Spartě a v posledním kole na Slavii získat více bodů než Bohemians v Plzni a doma s Olomoucí.

Rudí se museli v utkání obejít bez obávaného útočného trojzubce. Tomáš Čvančara je zraněn, Lukáš Haraslín očekává narození potomka a Jan Kuchta se vykartoval. Za domácí naopak nemohl nastoupit Michal Trávník hostující ze Sparty. První poločas byl z obou stran hodně opatrný, mnoho šancí nepřinesl. Až v závěru se v jakés takés šanci ocitli domácí a poté i hosté, avšak žádný z brankářů si do statistik nepřipsal žádný zásah, počet střel na bránu byl 0:0. Tento stav posouval titul Spartě. Po změně stran se nejdříve do šancí dostali hostující Martin Minčev a Adam Karabec, nic z toho však nebylo. Sparta hrála úsporně s jediným cílem uhrát remízu, která jí postačí k zisku mistrovského titulu. A to se jí nakonec podařilo, po devíti letech se Sparta stala mistrem České republiky a zahraje si kvalifikaci o základní skupinu Ligy mistrů!

Slovácko si ziskem bodu zachovalo teoretickou naději na čtvrté místo, ale na Bohemku ztrácí 2 body, muselo by v sobotu na Slavii vyhrát a klokani doma prohrát s Olomoucí. Sparta se bude v sobotu na Letné se sezonou loučit duelem s Viktorií Plzeň.

Viktoria Plzeň – Bohemians 0:2 (0:2)

V úterý na dvou stranách pražský deník Sport opět rozebíral možného majitele či spolumajitele Viktorie. Ve hře jsou údajně dvě skupiny finančních společností. První je z Rakouska a podle informací Sportu patří finančníkům, kteří vlastní jeden z klubů rakouské soutěže hrající ve skupině o udržení (Wolfsberg, SC Austria Lustenau, WSG Tirol, TSV Hartberg, SCR Altach, SV Ried). Skupina měla mít společného konzultanta s nápojovým gigantem Red Bull, jenž byl s možným zájmem o Viktorku také spojován. Cituji Sport: „Rakouská nabídka ale pro Šádka nezní tolik atraktivně, nepřibližuje se představám současného plzeňského bosse. Zajímavější stopa vede do Švýcarska. Investiční skupina s podílovými fondy ve firmách v Itálii nebo v Belgii může být silným partnerem. Dohodu pomáhá zprostředkovat František Chvalovský (69), jenž už během podzimu navštěvoval některé zápasy Plzně.“ Údajně má být smlouva podepsána do konce června. Opět Sport: „S plánovaným vstupem nového investora by v klubu mohl v zatím blíže nespecifikované roli působit i Chvalovský, který pomáhá kontaktu mezi oběma stranami. V Plzni by pravděpodobně zůstal ve vedoucí pozici Šádek, jenž si chce ponechat zhruba pětadvacetiprocentní podíl v klubu a dál si zachovat značné pravomoci.“ Pokud by vše takto proběhlo, znamenalo by to klid do klubové i fanouškovské sféry Viktorie.

Dále Sport zveřejnil jméno pravděpodobné posily do sportovního úseku. Do českého fotbalu by se podle informací Sportu mohl vrátit Jan Říčka (59), člen sportovní rady FAČR a v současné době skaut Manchesteru City, kde mu v červnu skončí smlouva. Sport: „Patří k nejuznávanějším odborníkům v Česku, vzhledem k působení v cizině je jeho plusem přehled o zahraničním hráčském trhu, poslední dobou také pečlivě monitoruje situaci v českém mládežnickém fotbale. Má vazby na západočeský region. Před odchodem do zahraničí, kde pracoval také pro Chelsea a Hamburk, působil ve Slavii v roli trenéra mládeže i sportovního ředitele. Do ligového fotbalu vstupoval coby asistent trenéra Miroslava Beránka v Blšanech. Říčka má ohromné zkušenosti a pro plzeňský sportovní úsek může být ternem.“

V otázce nového trenéra opakoval Sport jména, která už na stránkách Kosy zazněla: Martin Svědík (48), Miroslav Koubek (71), Jaroslav Veselý (45), ale přibyla jména nová: Ivan Hašek (59), Karel Jarolím (66). Zahraniční variantu deník Sport vzhledem k malému času před novou sezonou téměř vyloučil. Tak uvidíme, osobně bych se přikláněl k Jaroslavu Veselému či Miroslavu Koubkovi, i když u něho mám vhledem k věku a zdraví určité pochybnosti. Podle dnešní čtvrteční informace inFotbal.cz se zařadil na seznam pravděpodobné náhrady za končícího Michala Bílka současný trenér pražské Dukly Petr Rada (64). Vše je navázáno na prodej klubu novým investorům, který prý momentálně nevypadá růžově. Pokud jednání krachnou, Miroslav Koubek a Petr Rada jsou záložním plánem Adolfa Šádka. Tak nevím, zda mám věřit úternímu Sportu či dnešní nové informaci. Zanechme však úvah, podepsáno či nepodepsáno není dosud nic, a věnujme se utkání.

V předchozích dvou vzájemných střetnutí v této sezoně byli úspěšnější hráči Bohemky. Doma remízovali 1:1 a v Plzni zvítězili 2:1. Teď však měli problémy s brankáři. Host z Viktorie Martin Jedlička je zraněn a stejně by nemohl nastoupit. Roman Valeš stál pro žluté karty. Viktorce chyběli zranění Lukáš Pernica, Václav Pilař, Jan Sýkora, Marián Tvrdoň a Jan Kliment. Poslední domácí zápas pod vedením Michala Bílka chtěli domácí vyhrát, Bohemka zase potřebovala body v boji o 4. příčku, znamenající evropské poháry.

Před utkáním se fanoušci rozloučili s trenérem Michalem Bílkem a dlouholetým masérem a bývalým vynikajícím dráhovým cyklistou Zdeňkem Slámou, který letos v září oslaví 75 let a ve Viktorce pracoval 29 let! Hned v úvodu utkání přišel nečekaný šok. Bohemians ve 2. minutě vstřelili gól! Tento moment naplno vystihl celé plzeňské jaro. Filip Kaša dával malou domů Jindřichu Staňkovi, ten zbrkle namazal přesně na kopačku Martina Hály, který poté trefil zcela prázdnou bránu – 0:1. V dalších minutách Viktorka přidala na tempu, vytvořila si příležitosti, které především Rafiu Durosinmi díky skvělým zákrokům až třetího brankáře Lukáše Soukupa neproměnil, a opět se potvrdilo staré známé a otřepané nadáš – dostaneš. Po několika stoprocentních šancích, branka padla na druhé straně. Josef Jindřišek si připravil na levé straně míč, následně ho načechral do vápna, kde Lukáš Hůlka přeskočil Filipa Kašu a proti jeho hlavičce byl Jindřich Staněk bezmocný – 0:2. Stav po prvním poločase byl nečekaný, ale vlastně se vzhledem k průběhu celého viktoriánského jara nedalo očekávat nic jiného. Nedůraz a hrubé chyby v defenzívě a na druhé straně bezradnost v koncovce.

V poločase Michal Bílek střídal, odešli Filip Kaša a John Mosquera, které nahradili Radim Řezník a Adam Vlkanova. Po hodině hry šel za Jana Kopice na plac Matěj Vydra, ale příliš se toho po změnách na hře Viktorky nezměnilo. Navíc ještě v samotném závěru Pavla Buchu vystřídal Roman Květ, ale přesně nevím, co toto poslední střídání mělo znamenat. Snad aby si chvilku zahrál proti svému bývalému týmu. Vše byla však marnost nad marnost, snaha Viktorky udělat s výsledkem ještě něco byla spíše platonická, než opravdová. Bohemka brala tři body, ve třech utkáních letošní sezony připravila Viktorku o sedm bodů. Na čtvrtém místě má náskok před Slováckem o dva body a v sobotu hraje doma s Olomoucí. K udržení pohárových pozic jí stačí remízovat.

Pokud jde o Viktorku, nechce se mi ani na malou chvilku věřit tomu, co na sociálních sítích napsal fanoušek Lukáš Svoboda: „Kluci si na poslední chvíli vydělali ještě něco bokem, iniciátorem byl podle všeho Staněk, teď ještě trapas na Letný, shodit všechno, co tu Šádek 12 let budoval a hurá na dovču. Ten kurz na Bohemku byl do nebe volající. Ale takhle okatě? Šádka je mi upřímně fakt líto. Snad najde hráče s pevnějším charakterem.“ Že by hráči takto hazardovali se svým jménem a se jménem Viktorie? Ne, to opravdu ne! Nevěřím! Ale v úterý zcela odevzdané mužstvo by alespoň v sobotu na závěr při asistenci sparťanských mistrovských oslav mělo zabrat naplno a vyvrátit tak domněnky, že je těmto hráčům všechno jedno! Po loňské mistrovské sezoně a vydařeném podzimu jsem si ani náhodou nepředstavoval, že něco takového budu muset napsat…

Finále skupiny o umístění

Liberec – Hradec Králové

První finálové utkání o 7. místo a prémii 1 000 000 korun skončilo v neděli 4:0 pro Liberec, odveta se hraje pod Ještědem v pátek v 18 hodin.

Skupina o záchranu

Pardubice – Jablonec 2:0 (2:0)

Severočeši měli již jistou záchranu, naopak Pardubice se po domácí prohře se Zlínem přímo zachránit nemohly, ale bojovaly alespoň o baráž. K jistotě tohoto cíle potřebovaly za současného stavu v posledních dvou kolech získat 4 body.

A domácí také byli od úvodního hvizdu lepší a Jablonec si koledoval o branku. A také ji v 8. minutě inkasoval. Byla to krásná akce v podání domácích hráčů! Bartosz Pikul se blýskl dlouhým centrem na zadní tyč, kde číhal nikým nehlídaný Vojtěch Sychra. Ten následně letící balón jen lehce tečoval, čímž ho nasměroval mimo dosah bezmocného strážce hostující svatyně Jana Hanuše – 1:0. Vyrovnat mohl Michal Černák, ale osamocený překopl z deseti metrů branku. Jenže domácí kráčeli neochvějně za svým cílem a ve 26. minutě odskočili do dvoubrankového vedení. Parádní střela Michala Hlavatého se od břevna nadvakrát (!) odrazila před pravou tyč, odkud Pavel Černý hlavičkou míč uklidil do sítě. David Štěpánek se dorážku snažil zablokovat marně – 2:0. Jablonec nic nevzdal, osamocený Jan Chramosta mohl snížit, ale střelu z voleje skvěle vyrazil Florin Nita. Host ze Sparty však musel o poločase pro zdravotní potíže střídat a nahradil ho Jakub Markovič. A předvedl po necelé hodině hry fenomenální zákrok! Matěj Polidar z nařízeného trestného kopu míč umístil krásně k tyči, ale pardubický náhradník ho tygřím skokem vyrazil mimo nebezpečí. Konec a tři body pro Východočechy.

Pardubice si díky tříbodové výhře nad Jabloncem zajistily účast v baráži, kde narazí na Karvinou, Vyškov, nebo Příbram! V posledním kole Východočeši hrají v Ostravě, Jablonec přivítá Teplice.

Teplice – Brno 1:1 (0:1)

Přestože Teplice naposledy prohrály v Ostravě, ligu si zajistily definitivně. Brno je v krizi, v nadstavbě dosud nebodovalo a jediný bod ho dělil od přímého sestupu. Moravanům se ale na Stínadlech v minulosti poměrně dařilo, z posledních pěti zápasů zde 2x vyhráli a 2x remízovali. A bodově uspěli i tentokrát.

Brno zahájilo pro něj životně důležitý zápas aktivně, první šanci nevyužilo, druhou už ano. Centr Wale Musa Alliho našel přesně Jiřího Texla a ten nezaváhal a zařídil pro hosty vedení. Perfektní zakončení do levého horního rohu znamenalo první branku zápasu – 0:1! Teplice měly velkou šanci na vyrovnání ve 22. minutě. Centr ze strany mířil přesně na hlavu Daniela Filly, podařilo se mu nasměrovat míč za záda Vlastimila Hrubého. Na brankové čáře se ovšem zjevil jeden z hostujících obránců, který předvedl ještě lepší a důležitější hlavičku a ránu odrazil. Po obrátce mohli Moravané své vedení zvýšit v 54. minutě. Ale brankář Filip Mucha předvedl parádní zákrok. Ohrozil ho Filip Souček, který předvedl famózní zakončení volného přímého kopu. Filip Mucha si dokázal poradit i s následnou dorážkou a držel tak severočeské naděje. A za čtyři minuty Teplice vstřelily gól. Autorem branky se stal Daniel Fila, který dokázal z velké vzdálenosti vyslat parádní dělovku do spodního levého rohu branky Vlastimila Hrubého, který na tuto ránu neměl nárok – 1:1. Daniel Filla, který je brněnským odchovancem, branku neslavil. Nerozhodný stav se už nezměnil.

Brno v neděli doma přivítá Zlín a mezi těmito mužstvy se rozhodne o přímém sestupujícím. Brno musí zvítězit, jinak sestupuje přímo. Teplice si zahrají na závěr v Jablonci, na který ztrácí jeden bod.

Zlín – Ostrava 2:1 (0:0)

Ostravští se minule vítězstvím 2:1 nad Teplicemi definitivně zachránili a mohli hrát v naprostém klidu. Poslední Zlín vítězstvím 2:1 v Pardubicích utekl hrobníkovi z druholigové lopaty a získal ještě naději na baráž. Aby se mu ale podařilo na ni dosáhnout, musel by v posledních dvou kolech 2x zvítězit nebo získat o 2 body více než Pardubice či Brno.

Na rozdíl od Pardubic a Brna, které zahájily své existenční zápasy aktivně, Zlín jakoby vyčkával. To se mu vymstilo ve 30. minutě, kdy v tísni fauloval Martin Cedidla a sudí Ladislav Szikszay po přezkoumání na videu potvrdil penaltu. Ostravský střelec Ladislav Almási ji však nezahrál příliš dobře a nechal vyniknout brankáře Stanislava Dostála. Góly začaly padat až po přestávce. Ve 48. minutě se Zlín ujal vedení. Z pravé strany přilétl do vápna nadýchaný centr z kopačky Roberta Hrubého, naskočil si na něj Antonín Fantiš a přesnou hlavičkou rozjásal domácí fanoušky – 1:0. S oslavami to domácí forvard nepřeháněl, prosadil se totiž proti svému bývalému zaměstnavateli. Za pět minut však bylo vyrovnáno. Brankář Stanislav Dostál sice dokázal vyrazit prudkou střelu na tyč, na následnou dorážku Cadua už však byl krátký – 1:1. Zlínu mohl vedení vrátit Tom Slončík, trefil ale tyč a následná dorážka Antonína Fantiše z těžké pozice se také neujala. Pět minut před koncem chtěl Zlín penaltu po faulu brankáře Martina Hrubého na Dominika Simerského, ale sudí Ladislav Szikszay i VAR byli nepochopitelně proti. Ševci se zdravě naštvali a za dvě minuty rozhodli. Do vápna Ostravy přilétl nadýchaný centr, do kterého se položil Jakub Janetzký. Zlín se dostal do vedení 2:1 a momentálně bylo vzhledem k průběžným stavům v Pardubicích a Teplicích na sestupové pozici Brno. Tak už to i zůstalo.

V neděli čeká Zlín zápas o bytí a nebytí v Brně. Stačí mu remíza a uteče přímému sestupu. Napětí až do samotného konce. Ostrava hraje doma s Pardubicemi.

Druhá liga

Po středečním předposledním kole a před nedělním závěrečným je jasné, že trojice Karviná (53 bodů), Vyškov (51) a Příbram (50) má jistotu, že bude hrát o nejvyšší soutěž. Jeden z dvojice Karviná a Vyškov mezi elitu postoupí přímo. Nejblíže k přímému postupu je i přes remízu 2:2 ve Varnsdorfu první Karviná, které v posledním utkání s již sestupujícím Třincem stačí remíza. Má totiž s Vyškovem i Příbramí lepší bilanci vzájemných zápasů pokud by došlo na bodovou rovnost.

Třetí Příbram se už nemůže na první příčku dostat a zahraje si baráž. Vyškov potřebuje vyhrát na půdě desáté Chrudimi, ale také nepříliš pravděpodobnou porážku Karviné s posledním Třincem. O druhém sestupujícím se rozhodne mezi zatím předposlední Jihlavou (31 bodů), Opavou (31), Slavií B (32) a Prostějovem (33).

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.