Švédové porazili na MS Dánsko a vyhráli i šestý zápas

foto Mistrovství světa v hokeji, skupina A, Dánsko - Švédsko, 22. května 2023, Tampere. Dennis Everberg (uprostřed) ze Švédska střílí gól.

Tampere (Finsko) - Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa v Tampere Dánsko 4:1, vyhráli i šestý zápas na turnaji a v úterý se utkají s rovněž dosud neporaženým týmem USA o první místo ve skupině A. Dánové jsou po třetí porážce za sebou pátí bod za Německem, kterému k postupu do čtvrtfinále stačí v úterý porazit Francii. Dány čeká souboj s Finskem.

"Byl to docela dobrý zápas. Zaskočili nás gólem na 1:0 a my jsme se museli vrátit do zápasu. Ale myslím si, že jsme odvedli dobou práci a jakmile jsme vyrovnali, zápas jsme kontrolovali," řekl útočník André Petersson, který nasbíral stejně jako Lucas Raymond dva kanadské body za gól a asistenci.

Vstup do utkání se totiž vydařil Dánům, kteří ve 4. minutě zásluhou Nicklase Jensena otevřeli skóre. Švédové tak inkasovali teprve třetí gól na šampionátu.

Ideální možnost vyrovnat měli v následné 90 sekund dlouhé přesilové hře pět na tři, brankář George Sörensen ale největší šanci Raymonda efektivně zlikvidoval. Další příležitost měl Carlsson. Vyrovnat se podařilo až ve 14. minutě Everbergovi, jenž stihl rychle posunout u tyčky puk zpoza branky a překonal dánského gólmana.

Dánové v první třetině vyslali na brankáře Wallstedta jen dvě střely, druhou část ale začali aktivněji. Své příležitosti však nevyužili a poté stejně jako soupeř promarnili i 93 sekund dlouhou přesilovku pět na tři.

A Švédové je za to potrestali. Ve 33. minutě jim při vyloučení Lauridsena zajistil vedení Petersson. "V přesilovce nastupuji s dobrými hráči, kteří mi připravili zakončení. Měl jsem dostatek času vystřelit," řekl Petersson.

Švédové byli i nadále aktivnější a zvýšit náskok mohli Raymond nebo Marcus Sörensen. Dánové se svými střeleckými pokusy šetřili. v závěru druhé třetiny ale Boedker trefil horní tyč. Podobně dopadl na druhé straně ve 41. minutě Sandin.

"Švédsko má skvělý tým. Začali jsme dobře, ale nehráli jsme dostatečně dobře na to, abychom s nimi drželi krok. Rozjeli se a bylo," konstatoval Nicklas Jensen, který se před dvěma lety v Rize hattrickem podílel na senzační dánské výhře nad Švédskem na MS.

I s ohledem na fakt, že Dánové za celý zápas prověřili Wallstedta jen jedenácti střelami, se žádné drama nekonalo. Švédové naopak přidali dvě branky a jistě si došli pro další tři body.

"Byl to zápas, v němž jsme soupeři nedovolili moc střel. Myslím, že jsme hráli docela dobře. Pro mě bylo docela těžké, že jsem inkasoval z první střely. Byla to první rána, kterou jsme viděl za dvě a půl třetiny. Bylo to trochu divné, ale vrátili jsme se do zápasu," řekl brankář Jesper Wallstedt a poukázal na fakt, že při jeho předešlém startu na MS proti Maďarsku nemusel ve druhé a třetí třetině čelit ani jediné střele.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Tampere):

Dánsko - Švédsko 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 4. N. Jensen (N. Ehlers) - 14. Everberg (O. Lindberg, A. Nylander), 33. A. Petersson (O. Lindberg, Raymond), 53. Raymond (Berggren), 55. Grundström (P. Lindholm, A. Petersson). Rozhodčí: Hribik (ČR), Fernandez (USA) - Hofer (Něm.), Niittylä (Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 6573.

Dánsko: G. Sörensen - Lassen, M. Lauridsen, Larssen, Jensen Aabo, Krogsgaard, A. Koch, Gammelgaard - N. Ehlers, Russell, N. Jensen - Boedker, Poulsen, Storm - Aagaard, Moelgaard, Bau Hansen - Andersen, Olesen, Scheel - Wejse. Trenér: H. Ehlers.

Švédsko: Wallstedt - Sandin, Liljegren, A. Lindholm, Tömmernes, L. Bengtsson, Nemeth, Pudas - Berggren, Carlsson, Raymond - Grundström, P. Lindholm, A. Petersson - Everberg, O. Lindberg, A. Nylander - Silfverberg, J. de la Rose, M. Sörensen. Trenér: Hallam.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.04.2024 ČTK