USA - Rakousko 4:1SESTŘIH: Američané zůstávají na MS suverénní

Aktualizováno

Hokejisté USA porazili na mistrovství světa v Tampere Rakousko 4:1, vyhráli i čtvrtý zápas a s plným bodovým ziskem jsou v čele tabulky skupiny A. Rakousko dál čeká na premiérové vítězství a je předposlední. Gólem a asistencí se pod výhru USA podepsali obránci Lane Hutson a Nick Perbix.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS USA - RakouskoVideo: Česká televize

Američané měli v první třetině dvakrát výhodu přesilových her, když byl vždy vyloučený Rossi. Ani jeden z jeho faulů ale nevyužili, navíc si nevytvořili ani žádnou výraznější šanci. Rakušané trochu nečekaně drželi s favoritem herně krok a Petersen v brance USA musel likvidovat nebezpečné situace po střelách Raffla a Zwergera.

Zwerger se do gólové šance dostal i ve 22. minutě, opět ale neuspěl. Zámořští hráči následně zlepšili pohyb, přidali na agresivitě a měli více ze hry. Otevřít skóre mohl O'Connor, brankář Starkbaumvšak zasáhl a později se štěstím přežil i přečíslení dva na jednoho.

Ve 28. minutě již inkasoval, když jej po akci Bonina překonal Grimaldi. Rakušanům se ale hned v první přesilové hře v utkání podařilo vyrovnat. Po krásné střílené přihrávce Schneidera se o to postaral kapitán Raffl, který si tak připsal již třetí gól na turnaji. Američané však bleskově odpověděli, o 57 sekund později jim vrátil vedení Mazur.

Ve 44. minutě se po individuální akci a zaváhání Starkbauma prosadil obránce Hutson a přiblížil Spojené státy výhře. Rakušané ale nerezignovali a vypracovali si hned několik velkých šancí. Ve 49. minutě neuspěl Schneider a poté byl ústřední postavou aktivní Zwerger. V rychlém sledu Petersena několikrát prověřil, nepřekonal jej ale ani z trestného střílení v 52. minutě.

Tři minuty před koncem utkání se Rakousko rozhodlo k risku bez brankáře, okamžitě však inkasovalo počtvrté. Skóre uzavřel Perbix.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina A (Tampere):
USA - Rakousko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Grimaldi (Bonino, Mackey), 39. Mazur (Tynan, Hutson), 44. Hutson (Perbix, Coronato), 58. Perbix (Brown, Farrell) - 38. Raffl (Schneider, Rossi). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Kaukokari - Onni Hautamäki (oba Fin.), Synek (SR). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 7676.
USA: Petersen - Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, Mackey, Thrun, Hutson - A. Tuch, Bonino, Grimaldi - Garland, O'Connor, Eyssimont - Mazur, Tynan, Gauthier - Coronato, Brown, Farrell - Bjork. Trenér: Quinn.
Rakousko: Starkbaum - Maier, Strong, Zündel, Heinrich, Nickl, B. Wolf, Brunner, Wimmer - Neubauer, Haudum, Ganahl - Thaler, Nissner, Raffl - Schneider, Rossi, Zwerger - M. Huber, Wukovits, P. Huber. Trenér: Bader.