Branky, body, vteřiny

Maďaři vyhráli tuhou přetahovanou s Francií v prodloužení

Maďaři urvali vyrovnaný duel s Francií v prodloužení. Maďaři dvakrát prohrávali, ale nakonec jim první body i výhru (3:2) zajistil po 82 sekundách nastavení útočník István Bartalis.

Sestřih utkání Francie – Maďarsko

"Pokaždé, když soupeř skóroval, jsme dokázali odpovědět. A vždy jsme odpověděli tím nejlepším způsobem. Nebylo to o tom, že bychom jen čekali, co se stane a co s námi provedou. Vzali jsme věci do svých rukou, dali dva góly a vynutili si prodloužení. A tím jsme pak zápas i vyhráli," uvedl Bartalis v rozhovoru pro web Mezinárodní hokejové federace.

Hned v úvodu prověřil Ylönenovu pozornost pozdější hrdina Bartalis. Krátce nato si maďarský tým zahrál i přesilovku, ale bez gólového efektu. V sedmé minutě nevyužil šanci Galló. Když pak dostali první početní výhodu Francouzi, byli úspěšní a v polovině 17. minuty otevřeli skóre. Po 50 sekundách trestu poslal Stipsicze předčasně zpět do hry Bertrand. Sám hříšník vše napravil v čase 19:39, kdy dalekonosným pokusem vyrovnal.

Na začátku druhé části vychytal Ylönen Terbócse. Ve 26. minutě měli Maďaři k dispozici minutu a čtvrt přesilovky pět na tři, na Ylönena však recept nenašli. Jen co se Francouzi nadechli, před polovinou základní doby jim vrátil těsný náskok z úhlu dorážející Boudon. Jenže ve 34. minutě chyboval Gallet, místo spoluhráči nahrál jen rozjetému Gallóovi a ten tváří v tvář překonal Ylönena.

Ve třetí třetině Maďaři nejprve nevyužili přesilovku. Ve 49. minutě po zmatcích Francouzů ve vlastním obranném pásmu zakončoval dobře mířenou ranou přečíslení tří na dva Gergö Nagy, ale Ylönen byl pozorný. Oba celky pak už byly s vidinou jistoty bodového zisku čím dál opatrnější. A když Texier poslal svou tečí puk vedle maďarské branky, bylo zřejmé, že základní hrací doba o vítězi nerozhodne.

V prodloužení nevyužil další příležitost Texier, když ho vychytal Bálizs. Uběhlo jen pár sekund a zisk bodu navíc bouřlivě slavili Maďaři. Po Erdélyho ráně bez přípravy z mezikruží byl ve správný čas na správném místě Bartalis a dorážkou do odkryté branky zápas v čase 61:22 rozhodl.

"Bavili jsme se o tom se spoluhráči, že když získáme kotouč, naznačíme, jako kdybychom odjížděli pryč, ale místo toho se vzápětí otočíme a zaútočíme. Právě to jsme také udělali a vznikla situace, při níž to bylo skoro jako přečíslení dvou na jednoho. Při dorážce se puk odrazil přímo ke mně a já měl před sebou odkrytou branku," popsal Bartalis klíčový moment.

Francouzi byli frustrovaní, ačkoliv i ve třetím utkání v Tampere bodovali. Do třetice hráli prodloužení, druhý bod však uzmuli jen jednou. "Měl jsem pocit, že během 60 minut základní doby hrál soupeř s větším odhodláním a elánem. Bylo těžké se mu v tom vyrovnat. Vyhrával také více osobních soubojů. Pro nás je výsledek vážně zklamáním," řekl útočník Charles Bertrand.

Francie – Maďarsko 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Bertrand (Gallet, Rech), 30. Boudon (Bertrand, T. Bozon) - 20. Stipsicz (Sebök, Hári), 34. Galló (Sebök, Kiss), 62. Bartalis (Erdély, M. Horváth). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Langin - Mackey (oba Kan.), Hautamäki (Fin.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 3075.

Francie: Ylönen - Boscq, Gallet, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Guebey, Thiry - T. Bozon, Boudon, Texier - Bertrand, Claireaux, Perret - Rech, Addamo, Leclerc - S. Treille, Ritz, K. Bozon - Fabre. Trenér: P. Bozon.

Maďarsko: Bálizs - Fejes, Stipsicz, Hadobás, Szabó, M. Horváth, Kiss, Garát, Pozsgai - Galló, Hári, Sebök - Erdély, Bartalis, Sofron - Terbócs, Papp, G. Nagy - Vincze, K. Nagy, Csányi. Trenér: Constantine.