FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA 2023/2024

Dánové ovládli i třetí duel. Rakousku došel dech v závěrečné části

Tři zápasy, tři výhry. Taková je zatím bilance hokejistů Dánska na mistrovství světa. Další triumf si v rámci skupiny A připsali proti Rakousku, které porazili 6:2. Seveřané kanonádu v poklidném střetnutí rozjeli až v závěrečné části, v níž se prosadili hned čtyřikrát. Jejich soupeř, v jehož dresu si zapsal gól a asistenci bývalý hráč Komety Peter Schneider, zůstává bez vítězství.

Sestřih utkání Dánsko – Rakousko

"Tři výhry ve třech zápasech!" zdůraznil Andersen povedený vstup Dánů do turnaje. Ti dokázali vyhrát všechny tři úvodní zápasy na MS poprvé.

"Skvělý pocit. I když si myslím, že to byl vyrovnanější zápas, než napovídá skóre. V závěru jsme jim trochu utekli. Máme ale radost, protože jsme přesně tam, kde jsme chtěli po třech utkáních být," dodal Andersen.

Oba týmy v úvodu zápasu nevyužily přesilovou hru. Dánové otevřeli skóre v 10. minutě, když se k Nikolaji Ehlersovi mezi kruhy odrazil puk a útočník Winnipegu prostřelil Kickerta. Na světovém šampionátu dal už čtvrtou branku. V závěru první části rakouský obránce Heinrich nastřelil tyčku.

"Dokud vyhráváme, tak mám radost. Když dáváte góly, ale prohráváte, neznamená to vůbec nic," zdůraznil Ehlers, tahoun dánské ofenzivy.

Rakušané srovnali v 28. minutě z přesilové hry. Schneider vypálil a kapitán Raffl odrazem od brusle dostal kotouč za Dichowa. Vzápětí mohl Dánům vrátit vedení Poulsen, nadvakrát však Kickerta nepřekonal. Poté jel Ehlers sám na Kickerta, jenže se zakončením mezi betony neuspěl. Krátce nato Andersen pomocí odrazu od břevna posunul Dánsko do vedení 2:1.

Na konci prostředního dějství Rakousko soupeře zatlačilo a podobně začalo i závěrečnou třetinu, vyrovnat se mu však nepodařilo i proto, že Nissnerovu střelu zastavila tyč. Místo toho v 47. minutě udeřili Seveřané po dělovce Jensena Aaba, která se odrazila od tyčky.

Za 123 vteřin snížil Schneider po Rossiho bekhendové přihrávce před branku. Dánové si vzali dvougólový náskok zpět o tři minuty později po Jensenově trefě v přesilovce. Seveřané využili šestou početní výhodu na turnaji. O 76 sekund později zadák Lassen přidal pátý zásah svého týmu. V 58. minutě stanovil konečný výsledek Russell.

Svěřenci trenéra Heinze Ehlerse navázali na triumfy proti Maďarsku (3:1) a Francii (4:3 po prodl.).

Rakušany čeká ve středu boj o první úspěch proti dosud stoprocentním Američanům. "Musíme být po všech stránkách konkurenceschopní po celých 60 minut – fyzicky, mentálně, takticky. To jsou věci, na které se musíme dobře podívat a zjistit, proč máme takové výpadky. A příště to všechno zlepšit," řekl zkušený útočník poražených Peter Schneider, bývalý hráč brněnské Komety.

Dánsko – Rakousko 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)

Branky a nahrávky: 10. N. Ehlers (Jensen Aabo, O. Lauridsen), 34. Andersen (Aagaard), 47. Jensen Aabo (Andersen, Aagaard), 52. N. Jensen (M. Lauridsen), 54. Lassen (Andersen), 58. Russell (N. Ehlers) – 28. Raffl (Schneider, Heinrich), 49. Schneider (Rossi, Maier). Rozhodčí: Fernandez (USA), Hunnius - Hofer (oba Něm.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 3131.

Dánsko: Dichow – Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, A. Koch, O. Lauridsen, Krogsgaard, Gammelgaard – N. Ehlers, Russell, N. Jensen – Boedker, Poulsen, Storm – Andersen, Moelgaard, Scheel – Olesen, Wejse, Bau Hansen – Aagaard. Trenér: H. Ehlers.

Rakousko: Kickert – Nickl, B. Wolf, Heinrich, Zündel, Brunner, Maier, Wimmer, Strong – M. Huber, Wukovits, P. Huber – Raffl, Nissner, Schneider – Zwerger, Rossi, Haudum – Ganahl, Achermann, Thaler. Trenér: Bader.