SESTŘIHY: Švédsko smetlo Rakousko 5:0, Švýcaři jsou dál stoprocentní

Autor: iSport.cz, ČTK
0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
SESTŘIH: Toronto - Boston 1:3. Pastrňák gólem uklidnil Bruins, Maple Leafs na pokraji vyřazení

Hokejové mistrovství světa v Tampere a Rize pokračuje třetím dnem. Nedělní program odstartoval jasnými výhrami týmů ze zámoří proti outsiderům. Byť Kanada inkasovala jako první gól, Slovinsko v „české“ skupině B porazila 5:2. Ještě lépe se dařilo výběru USA proti Maďarsku, které rozstřílelo 7:1. Švýcarsko zvítězilo 3:0 nad Norskem a i při druhé výhře za sebou neinkasovalo. Dánsko se trápilo s Francií, o výhře 4:3 rozhodlo až v prodloužení. Ve večerním utkání si zastřílelo Švédsko, které srazilo Rakousko 5:0 a podobně jako Švýcaři zůstávají bez prohry a inkasované branky.

Skupina A

USA - Maďarsko 7:1

Maďaři, kteří v sobotu prohráli s Dánskem 1:3, přitom do zápasu dobře vstoupil. Ve 4. minutě se do gólové šance dostal Bartalis, skórovat se mu nepodařilo, ale v pokračující akci otevřel účet Sofron.

Vysoce favorizovaní Američané ale ještě v první třetině stav otočili po hrubých chybách soupeře v rozehrávce. V 7. minutě vyrovnal Alex Tuch, který si připsal třetí gól na turnaji, a v 19. minutě posunul Spojené státy do vedení kapitán Bonino.

„Prvních pět deset minut byl soupeř lepší a trošku nás zaskočil. Proti žádnému týmu na turnaji nemůžeme začít takhle nejistě, protože nikdy nevíte, co se může stát. Pak jsme se ale vrátili k naší hře a připsali si výhru,“ řekl útočník Alex Tuch na webu Mezinárodní hokejové federace.

Ve druhé části Američané duel jednoznačně ovládli. Maďarskému brankáři Dominiku Horváthovi nejprve dvakrát pomohly tyčky, ve 24. minutě ale již potřetí inkasoval. V přesilové hře usměrnil puk za jeho záda bruslí nešťastně obránce Pozsgai.

Poté trefil tyč Mazur, v oslabení zahrozil Vincze, ale prosadili se opět zámořští hráči. O čtvrtý gól se postaral z brejku Gauthier, který zakončil přesně mezi Horváthovy betony.

„Stále jsme se zlepšovali. Maďaři hráli dobře a nezačali jsme tak, jak jsme chtěli. Ale myslím si, že jsme na to odpověděli dobře. Jak zápas pokračoval, překlápěli jsme ho na naši stranu, tlačili se před branku a byli jsme za aktivitu odměněni,“ řekl Bonino.

Američané vyslali ve druhé třetině na Horvátha 19 střel, ve třetí části byli ještě aktivnější. A dařilo se jim i v koncovce. Nejprve se po rychlém protiútoku prosadil obránce Mackey, poté potrestal další ztrátu puku v obranném pásmu Grimaldi a poslední slovo měl po nezvyklém přečíslení čtyři na jednoho Luke Tuch.

„Hrajeme proti nejlepším týmům na světě, takže je logické, že jsou na vyšší úrovni. Musíme se poučit z chyb,“ řekl útočník Gergö Nagy.

SESTŘIH: USA - Maďarsko 7:1. Demolici řídil první útok v čele s Boninem
Video se připravuje ...

Góly

Domácí: 06:16. A. Tuch, 18:38. Bonino, 23:29. Bonino, 33:39. Gauthier, 41:23. Mackey, 44:04. Grimaldi, 56:58. L. Tuch

Hosté: 04:07. Sofron

Sestavy

Domácí: Petersen (DeSmith) – Samberg, Perbix, Thrun, Perunovich, Mackey, Hutson, Attard – Bonino (C), Grimaldi, A. Tuch (A) – O'Connor, Eyssimont, Garland (A) – Tynan, Gauthier, Mazur – Farrell, Bjork, Coronato – L. Tuch.

Hosté: D. Horváth (Bálizs) – Stipsicz, Fejes, Szabó, Hadobás, Kiss, M. Horváth, Pozsgai (A), Garát – Sebok, Galló, Hári (A) – Sofron, Bartalis, Erdély – G. Nagy (C), Kóger, Papp – K. Nagy, Csanyi, Vincze.

Rozhodčí

Frandsen (DEN), Hunnius (GER) – Cattaneo (SUI), Wyonzek (CAN).

Stadion

Nokia Arena, Tampere.

Francie - Dánsko 3:4p

Francouzi začali aktivně, střelecky se ale prosazoval soupeř. Zbytečný faul Fabreho v útočné třetině potrestal Ehlers, který si tak připsal třetí gól na turnaji.

Poté dostal Claireaux, který působil ještě na začátku této sezony v prvoligovém Zlíně, pětiminutový trest za nedovolený atak na Ehlerse a Dánové se opět prosadili v početní výhodě. Po dorážce vlastní zblokované střely překonal Ylönena pohotový Boedker.

V závěru první části mohli Seveřané vedení navýšit ve dvojnásobné početní výhodě, třetí gól ale nepřidali. Blízko k němu měl Niclas Jensen, jednou trefil tyč a podruhé jej vychytal Ylönen.

I díky tomu mohl ve 25. minutě Leclerc, který se dostal do sestavy místo vyloučeného Claireauxe, po ideální přihrávce od Recha snížit. Ve 29. minutě se dostal Rech do brejku, bekhendovým blafákem překonal Dichowa a vyrovnal.

Dánsko ale dokázalo rychle odpovědět a po chybné rozehrávce Onna se prosadil Olesen. Francie ale ještě ve druhé části opět vyrovnala, 29 sekund před odchodem do kabin se o to postaral pohotový Addamo.

Ve třetí třetině se mohli Francouzi posunout do vedení ve dvou početních výhodách, fauly Marcuse Lauridsena ale potrestat nedokázali. V prodloužení byl poté vyloučený Chakiachvili a Dánsko potvrdilo, že přesilovky se mu na šampionátu zatím daří. Russel prostřelil Ylönena a využil pátou výhodu na turnaji.

SESTŘIH: Francie - Dánsko 3:4p. Země galského kohouta trápila, rozhodl Russell

Góly

Domácí: 25:48. Leclerc, 28:29. Rech, 39:31. Addamo

Hosté: 08:27. Ehlers, 18:03. Boedker, 30:34. Olesen, 61:43. Russell

Sestavy

Domácí: Ylönen (Junca) – Gallet, Boscq, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Onno, Guebey – Addamo, Texier, K. Bozon – Claireaux (A), Perret, Fabre – Bertrand, Boudon, Rech – Leclerc, Ritz (A), Treille (C) – T. Bozon.

Hosté: Dichow (Sorensen) – Lassen, M. Lauridsen, A. Koch, Jensen Aabo (C), O. Lauridsen, M. Jensen, Krogsgaard – N. Jensen, Ehlers, Russell (A) – Storm, Poulsen, Boedker (A) – Mølgaard, Aagaard, Andersen – Bau Hansen, Scheel, Wejse – Olesen.

Rozhodčí

Tobias Bjork, Mikko Kaukokari – Jake Davis, Jiří Ondráček⁠.

Stadion

Nokia Arena, Tampere

Švédsko - Rakousko 5:0

Seveřané vykročili za očekávanou výhrou již ve 4. minutě, kdy otevřel skóre Par Lindholm, který úspěšně tečoval Berggrenovu střelu. Rakušané drželi se soupeřem herně krok, výraznější šance si ale nevytvářeli. Pozornost Wallstedta prověřili až v závěru první třetiny.

Druhý gól přidali Švédové ve 27. minutě, kdy akci de La Roseho se štěstím zakončil Sörensen. Puk po odrazu od jeho hokejky přeskočil brankáře Starkbauma. Jeho protějšek poté hned několikrát vyrazil střely soupeřů vedle své branky a v závěru druhé části přiblížil favorita tříbodové výhře přesně a tvrdě zakončující obránce Nemeth.

Švédsko poté zápas bez problémů dovedlo do vítězného konce a přidalo ještě dvě branky. Mezi střelce se zapsal i osmnáctiletý Carlsson, nejmladší hráč na turnaji a historicky nejmladší Švéd startující na MS. Wallstedtovi, který dnes dostal příležitost místo Larse Johanssona, k nule stačilo jen 18 zákroků.

SESTŘIH: Švédsko - Rakousko 5:0. Jasná věc, trefil se i historicky nejmladší Švéd Carlsson

Góly

Domácí: 03:43. P. Lindholm, 26:04. Sörensen, 38:16. Nemeth, 51:18. Carlsson, 53:42. Everberg

Hosté:

Sestavy

Domácí: Wallstedt (La. Johansson) – Tömmernes, Sandin, A. Lindholm, Pudas, Nemeth, Bengtsson – Carlsson, Raymond (A), Nylander – P. Lindholm, Petersson, Berggren – Lindberg, Silfverberg (C), Grundström – Everberg, Sörensen, de La Rose (A).

Hosté: Starkbaum (Madlener) – Wolf, Nickl, Zündel, Heinrich (A), Brunner, Reinbacher, Maier, Wimmer – Wukovits, Haudum, Thaler – Schneider (A), Raffl (C), Nissner – Zwerger, Rossi, M. Huber – Achermann, Neubauer, P. Huber.

Slovinsko - Kanada 2:5

Slovinci se po úvodním výprasku se Švýcary (0:7) dočkali brzy první gólové radosti na turnaji. Urbas sice hned v úvodu ještě neuspěl, protože ho vychytal strážce kanadské branky Levi, ale ve čtvrté minutě se proti pravidlům provinil Lucic a na trestné lavici pobyl nakonec jen deset sekund. Po závaru před brankovištěm se prosadil důrazný Drozg a otevřel skóre.

Zbytek první třetiny změnu skóre nepřinesl, ale obraz hry byl nadále až překvapivě vyrovnaný. Zvýšit mohl Sabolič, Levi se štěstím zakročil. V 15. minutě pak Kuralt orazítkoval brankovou konstrukci. Nedlouho před přestávkou měl obrovskou šanci na vyrovnání Veleno, jeho pokus z ideální pozice mezi kruhy ale zlikvidoval pohotově lapačkou Gračnar.

Ve druhém dějství zámořský favorit velmi výrazně přidal. Kanaďané vyhráli prostřední dvacetiminutovku na střely na branku drtivým poměrem 23:2 a převahu promítli také do skóre. Už po 73 sekundách od návratu ze šaten vyrovnal Carcone. Ve 28. minutě prošlo až do sítě Josephovo nahození a ve 39. minutě odčinil svůj prohřešek z první části využitou přesilovkou zkušený Lucic.

„Myslím, že hlavně v první třetině jsme si vedli opravdu dobře v našem obranném pásmu a drželi soupeře dostatečně daleko od branky. Ve druhé části jsme z toho ale trochu vypadli a proti takovému týmu s hráči světové třídy je pak těžké do toho naskočit zase zpátky,“ uvedl pro oficiální web turnaje slovinský gólman Luka Gračnar.

Kanaďané potom ve třetím dějství znovu trochu polevili, přesto navýšili náskok až na 5:1 zásluhou branek Weegara z končící 54. minuty a McBaina, který se zapsal mezi střelce 51 sekund po něm. O dalších 20 sekund později uzavřel skóre druhou dnešní trefou Drozg.

„Měli jsme dnes poněkud vlažný začátek, ale postupně byl pak náš výkon o mnoho lepší. Snažíme se, aby byla naše hra s každým zápasem lepší,“ řekl kanadský talent Adam Fantilli.

SESTŘIH: Slovinsko - Kanada 2:5. Outsider potrápil favorita, dva góly dal Drozg

Góly

Domácí: 03:50. Drozg, 55:10. Drozg

Hosté: 21:13. Carcone, 27:31. Joseph, 38:46. Lučić, 53:59. Weegar, 54:50. McBain

Sestavy

Domácí: Gračnar (Krošelj) – Pavlin (A), Gregorc, Čepon, Magovać, Mašič, Štebih, Crnovič – Verlič, Jeglič, Urbas (C) – Kuralt, Tičar (A), Sabolič – Ograjenšek, Simšič, Drozg – Zajc, Tomaževič, Pance – Čimžar.

Hosté: Levi (Hofer) – Weegar (A), Middleton, Barron, Bear, Myers, Joseph – Blais, Veleno, Lučić – Carcone, McBain, Fantilli – Toffoli (C), Laughton, Quinn – Neighbours, Hunt, Crouse (A) – Glass, Krebs.

Rozhodčí

Hürlimann, Schrader – Constantineau, Yletyinen

Stadion

Návštěva

3 380 diváků

Norsko - Švýcarsko 0:3

Švýcaři navázali na sobotní výhru nad nováčkem Slovinskem 7:0, kdy neinkasoval Leonardo Genoni. Norové hráli také druhý zápas ve dvou dnech po prohře s Kazachstánem 3:4 po samostatných nájezdech.

Tým kouče Patricka Fischera, který bude v úterý proti Kazachstánu moci využít ofenzivní hvězdu Kevina Fialu z Los Angeles a ještě vyhlíží jako posily z New Jersey beka Jonase Siegenthalera a útočníka Nica Hischiera, se ujali vedení v čase 8:13. Mirco Miranda nabil mezi kruhy Simionovi, který prostřelil Jonase Arntzena.

Zvýšit náskok mohl Christian Marti. Potom se Švýcaři ubránili v oslabení a v 17. minutě se radovali z druhého gólu, ale předčasně. Branka Janise Mosera po trenérské výzvě Tobiase Johanssona neplatila kvůli ataku na norského gólmana. Švýcaři se ale dočkali 32 sekund před koncem první části, kdy si na Mirandovu přihrávku najel Glauser a zblízka skóroval.

V druhé části nejdříve odolali Norové v oslabení a pak nevyužili tří vyloučení soupeře včetně půlminutové přesilovky pěti proti třem. Před druhou pauzou ještě Mayer kryl šanci Ludviga Hoffa.

V úvodu druhé části mohl snížit v oslabení Mathias Trettenes, ale trefil brankovou konstrukci. Potom Norové nevyužili ani přesilovku. Sice se pak v dalším oslabení ubránili, ale 134 sekund před koncem při power play Norů dovršil výsledek do prázdné branky Nino Niederreiter.

SESTŘIH: Norsko - Švýcarsko 0:3. Dominantní Švýcaři ještě neinkasovali

Góly

Domácí:

Hosté: 08:13. Simion, 19:28. Glauser, 57:46. Niederreiter

Sestavy

Domácí: Arntzen (Normann) – Nörstebö, Lilleberg, Johannesen (A), Bjorgvik Holm, Krogdahl, Kasastul, Hansen – Valkvae Olsen, Berg-Paulsen, Vikingstad – E. Salsten, H. Salsten, Hoff – Trettenes (A), Olden, Martinsen – Olimb (C), Vesterheim, Haga – Granath.

Hosté: Mayer (Genoni) – Kukan, Marti (A), Glauser, Moser, Geisser, Loeffel, Fora – Niederreiter (C), Herzog, Corvi – Ambühl (A), Senteler, Malgin – Simion, Haas, Miranda – Richard, Thürkauf, Bertschy.

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.