Premier League - souhrn 36. kola: Citizens s pomocí Arsenalu zase blíže titulu

13.05.2023, 15:28, aktualizováno 15.05.2023, 22:53
Komentáře a souhrny
Erling Haaland (© AFP)

Manchester City se znovu přiblížil k titulu, ze hřiště Evertonu veze pohodovou výhru 3:0, zatímco jeho rival Arsenal stejným poměrem doma padl s Brightonem. Manchester United udolal Wolverhampton a bodově se dotáhl na třetí Newcastle, který jenom remizoval s Leedsem.

Leicester City - Liverpool FC 0:3

15.05.2023 21:00

Góly: 33. Curtis Jones, 36. Curtis Jones, 71. Trent Alexander-Arnold

Kloppův Liverpool si poradil na King Power Stadium s trápícím se Leicesterem a díky výhře se přiblížil čtvrtému Manchesteru United na rozdíl jediného bodu. V prvním poločase se dvakrát prosadil odchovanec Curtis Jones, po přestávce přidal další branku Alexander-Arnold, hosté opravdu neměli problém odvést si z East Midlands důležité tři body.

První velkou příležitost měli překvapivě domácí, s prudkou střelou veterána Vardyho si však brazilský gólman Alisson bez větších potíží poradil.

Hosté si první šanci připravili až v 33. minutě a hned z toho byla úvodní branka zápasu. Rychle založenou akci Liverpoolu zakončil milimetrovou přihrávkou zpoza vápna egyptský křídelník Mohamed Salah. Na centrovaný míč si skvěle naběhl Curtis Jones, který přízemní střelou do protipohybu brankáře rozvlnil síť - 0:1. Branku ještě musel přezkoumat VAR, ten ji každopádně posvětil.

Netrvalo to příliš dlouho a mladičký záložník se radoval z druhého gólu v zápase. Salah si zakombinoval s Codym Gakpem a následně poslal balón do vápna soupeře, kde našel opět Jonese. Ten se s ním elegantně otočil a pak přesně mířeným zakončením ke vzdálenější tyči nedal Iversenovi šanci.

Hned po rozehrávce to mohlo být už o tři góly, tentokrát si však dánský brankář v dresu Leicesteru počínal skvěle a reflexivním zákrokem vyrazil pokus Gakpa. Domácí obrana se však následně alespoň částečně zkonsolidovala, a do konce prvního poločasu tak liverpoolské hvězdy k ničemu dalšímu nepustila.

Lišky však nutně potřebovaly v zápase bodovat, aby se jim v boji o udržení dýchalo o něco lépe, a blízko ke skórování byl v 52. minutě Harvey Barnes. Po líbivé kombinaci se objevil na hranici šestnáctky a točenou střelou se pokusil překvapit Alissona, ten však prokázal své schopnosti tygřím skokem a vyrazil míč na roh.

To však bylo vše, co ofenziva Leicesteru v druhé půli předvedla. Naopak v 71. minutě se opět prosadili hosté. Akci Liverpoolu ukončil razantním zákrokem stoper Evans, následoval volný přímý kop z nebezpečné vzdálenosti. K němu se postavil Trent Alexander-Arnold, který nádhernou střelou nedal brankáři Iversenovi šanci a nadobro rozhodl o výhře Liverpoolu.

Více se toho již v zápase nestalo, a tak Liverpool stále dýchá na záda čtvrtému Manchesteru United. Naopak domácí opět nevyhráli a dvě kola před koncem se nacházejí na sestupové devatenácté příčce.

Více informací k zápasu

Arsenal FC - Brighton & Hove Albion 0:3

14.05.2023 17:30

Góly: 51. Julio Enciso, 86. Deniz Undav, 90+6. Pervis Estupiñán

De Zebriho Brighton výhrou na Etihad Stadium zřejmě nadobro rozhodl o dalším ligovém titulu v rukou Manchesteru City. Skóre utkání na začátku druhé půle otevřel mladičký Paraguayec Enciso, v závěru se navíc prosadili Undav s Estupiñánem, a Brighton tak zvítězil 3:0.

Na první brankovou příležitost museli diváci na stadionu čekat až do 12. minuty, kdy domácí brankář Aaron Ramsdale reflexivním zákrokem vytáhl na roh nebezpečnou střelu Julio Enciso. Na druhé straně hřiště o chvíli později jen těsně vedle Steelovy branky mířil Martin Ødegaard.

Obrovskou příležitost k otevření skóre měl po půlhodině hry střídající Leandro Trossard, svým pokusem však pouze orazítkoval břevno. Těsně před poločasovou přestávkou pak z nadějné pozice minul soupeřící branku Bukayo Saka.

Domácí obránci na začátku druhého poločasu naprosto zaspali, když se před Ramsdaleovou brankou objevil osamocený Enciso, který bez větších potíží poslal míč hlavou za záda anglického reprezentačního gólmana.

Namísto očekávaného tlaku domácích fotbalistů přišla poměrně nezáživná část zápasu. Gunners se nedokázali prokombinovat přes pevnou obranu Seagulls, kteří naopak hrozili z protiútoků.

Po kombinaci Welbecka s Encisem se dostal k míči hostující záložník Mac Allister, jenž zkusil štěstí z úctyhodné vzdálenosti, jeho prudká přízemní střela však skončila pouze na reklamním panelu vedle domácí svatyně.

O deset minut později se dopustila obrana Arsenalu dalšího kiksu, a to, když Trossard při pokusu o odkop trefil pouze Pascala Große, od nějž se míč odrazil přesně k Denizu Undavovi. Německý útočník lobem překonal Ramsdalea a poslal Brighton do dvougólového vedení.

V nastavení druhého poločasu navíc poslal Undav další jedovatou střelu zpoza vápna, Ramsdale míč vyrazil pouze k přibíhajícímu Estupiñánovi, který upravil skóre na konečných 0:3.

Domácí Arsenal tak nedokázal získat potřebné tři body, a tak v boji o první místo zaostává za Citizens už o téměř nedostihnutelné čtyři body, tým z Manchesteru má navíc ještě jeden zápas k dobru. Brighton se naopak přiblížil vytoužené pohárové Evropě, když předskočil Tottenham na šesté příčce.

Brentford FC - West Ham United 2:0

14.05.2023 15:00

Góly: 20. Bryan Mbeumo, 43. Yoane Wissa

Brentford porazil ve 36. kole Premier League West Ham 2-0. Hosté tak po dvou vítězných zápasech ztratili a stále nemají jistou účast v příštím ročníku nejvyšší anglické ligy.

V 7. minutě si na centr ze strany naskočil Damsgaard, ale svou hlavičku poslal kousek vedle pravé tyče. Ve 20. minutě už bylo na domácí straně veselo, Jensen našel krásnou přihrávkou volného Mbeuma a ten se tváří v tvář brankáři nemýlil. Brentford byl v prvním poločase jednoznačně lepším týmem a další šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve 34. minutě zblízka zakončoval Wissa, jeho pokus směřující doprostřed brány však fantasticky pokryl Fabiański.

Domácí zvyšovali aktivitu a druhý gól visel ve vzduchu. Ve 41. minutě se vyznamenal opět Fabiański, jenž skvěle vyrazil hlavičku Schadeho. Následně se ještě dostal k dorážce Mee, ale jeho střelu na poslední chvíli zblokoval jeden z obránců. Ve 43. minutě se domácí už dočkali, odražený balón si v malém vápně našel Wissa a bez problému zakončil přesně k levé tyči.

V 56. minutě si na pěkný centr naskočil Mbeumo, střelu doprostřed branky ovšem zlikvidoval jeden z bránících hráčů West Hamu. V 66. minutě poprvé zahrozili i hosté, s Johnsonovou střelou z hranice vápna si ale Raya bez potíží poradil. V 67. minutě West Ham vyrovnal po hlavičce Ingse, nicméně rozhodčí vzápětí zkoumal situaci u videa, které odhalilo, že gólu předcházela ruka, a proto branka nemohla být uznána.

Brentford si už do konce zápasu dvougólové vedení pohlídal a v 36. kole zvítězil nad West Hamem 2-0.

Everton FC - Manchester City 0:3

Góly: 37. Ilkay Gündogan, 39. Erling Haaland, 51. Ilkay Gündogan

Everton podlehl v utkání 36. kola Premier League Manchesteru City 0:3. V prvním poločase se trefili Ilkay Gündogan a Erling Haaland, první jmenovaný po přestávce přidal ještě jednu trefu.

Taktovky se od úvodních minut podle očekávání ujali Citizens, ale jejich ofenzivní snažení zůstávalo díky skvělému výkonu zadáků Evertonu bez větších šancí. Až ve 37. minutě nechali domácí trochu prostoru Ilkayi Gündoganovi, který toho ihned využil. Z pravé strany jej elegantním obloučkem našel v šestnáctce Riyad Mahrez a německý reprezentant si míč zpracoval a z otočky se trefil přesně k tyči mimo dosah Jordana Pickforda.

Defenzivu Toffees obdržená branka vykolejila, jelikož za dvě minuty už to bylo 0:2. Foden táhl útok po levé straně, o balon sice přišel, ale Gündogan jej vybojoval nazpět. Následně odcentroval do pokutového území, kde ve výskoku našel Erlinga Haalanda, který vstřelil svůj letošní 36. šestý gól a pravděpodobně bude útočit na čtyřicítku. V nastaveném čase ještě Gündogan mohl přidat druhý gól, po krásné přihrávce Walkera měl před sebou prázdnou bránu, ale Mina skvělým obranným zákrokem míč vykopl.

Co se nepovedlo před přestávkou, nastalo z kraje druhé půle. City totiž dostali po faulu k dispozici přímý kop ze zajímavé vzádelnosti a balonu se ujal Ilkay Gündogan. Zvolilo technické zakončení a udělal velmi dobře, jelikož míč nádherně zakroutil do horního růžku, kam se Pickford neměl šanci dostat. Domácí mohli alespoň snížit v 66. minutě, když se k hlavičce dostal James Tarkowski, jehož pokus však výtečně vyrazil Brazilec Ederson.

Everton tak dvě kola před koncem stále stojí na hraně sestupu, na sedmnáctém místě má na pád do Championship náskok jediný bod. Toffes čeká výjezd na Wolves a v posledním kole doma Bournemouth, tudíž oboje hratelní soupeři. Citizens naopak kráčí za titulem, na čele tabulky mají pohodlný čtyřbodový náskok, a ještě je čeká domácí klání s Chelsea a venkovní duely na Brightonu a Brentfordu.

Aston Villa - Tottenham Hotspur 2:1

13.05.2023 16:00

Góly: 8. Jacob Ramsey, 72. Douglas Luiz - 90. Harry Kane (pen.)

Aston Villa porazila v utkání 36. kola Premier League Tottenham Hotspur 2:1. Za domácí se trefili Jacob Ramsey a Douglas Luiz, za hosty v závěru z penalty Harry Kane.

První šanci viděli diváci ve Villa Parku v osmé minutě a rovnou z ní padl gól. Leon Bailey narýsoval výtečnou přihrávku pro Jacoba Ramseyho. Ten umístěnou ranou k pravé straně překonal Forstera a rozjásal domácí fanoušky. Po půlhodině mohlo být pro domácí ještě lépe, když se před gólmanem Fraserem Forsterem objevil osamocený Ollie Watkins. Ten však na své poměry nebývale selhal, když nechal brankáře Spurs vyniknout.

Ollie Watkins se do zakončení dostal i ve 42. minutě, když si naskočil na centr Álexe Morena. Jeho povedená hlavička mířila jen těsně vedle. Ještě před koncem prvního poločasu měli Villans opět smůlu, Emilliano Buendía orazítkoval svou střelou břevno. Na další zajímavější moment si diváci počkali do 65. minuty, kdy se do první akce dostal náhradník Dejan Kulusevski. Ten operoval na pravé straně a jeho následná technická rána jen těsně minula tyčku.

V 72. minutě domácí navýšili své vedení na 2:0. Přímého kopu z nějakých dvaceti pěti metrů se ujal Douglas Luiz a trefil se náramně. Zamířil přes zeď přesně k tyči a Forster si na míč stihl jen lehce sáhnout. Velmi povedená trefa. Spurs ještě v závěru utkání mírně zdramatizovali. V 86. minutě byl totiž Harry Kane faulován brankářem Martínezem v pokutovém území a hlavní sudí po konzultaci s VAR nařídil penaltu pro hosty. Té se ujal sám faulovaný druhý nejlepší střelec Premier League a zamířil k pravé tyčce, přičemž argentinský gólman zvolil opačnou stranu. Kane si připsal 27. letošní ligový gól.

Villans se tak bodově na Spurs dotáhli a poskočili na šestou příčku před Brighton, který však má k dobru hned tři zápasy, kterými může poskočit na pátou příčku před Tottenham. Boj o evropské poháry bude ještě hodně zajímavý.

Chelsea FC - Nottingham Forest 2:2

Góly: 51. Raheem Sterling, 58. Raheem Sterling - 13. Taiwo Awoniyi, 62. Taiwo Awoniyi

Nottingham Forest je o další krůček blíže k záchraně, když se mu podařilo vydolovat bod za remízu 2:2 na půdě Chelsea. Londýnský celek předvedl další ze své sbírky slabých výkonů, a i když se mu v druhé půli podařilo skóre zásluhou dvou branek Sterlinga otočit, své vedení neudržel a z utkání tak bere pouze bod. Nottingham tak odskakuje sestupové propasti na rovné tři body.

V úvodu utkání se toho moc nedělo až do třinácté minuty, kdy si na centr Lodiho naběhl mezi stopery útočník Awoniyi, využil naprosto nesmyslného vyběhnutí brankáře Mendyho a hlavičkou doprostřed do prázdné branky otevřel skóre utkání. Domácí odpověděli hezkou přihrávkou Fernándeze, která do šance vysunula Sterlinga, toho ale v zakončení zablokoval vracející se Felipe. Příležitost na vyrovnání měl po centru Halla také Félix, ten ale svou hlavičku nasměroval pouze do rukavic Navase.

Druhou půli otevřela obří šance Nottinghamu po rohovém kopu. Hostující hráči využili nejistého pohybu brankáře Mendyho, rohový kop nasměrovali do malého vápna, který balón proletěl a na zadní tyči jej do prázdné svatyně mohl zasunout Niakhaté, jenže na míč těsně nedosáhl. A hosty to o chvilku později mrzelo dvojnásob - Madueke totiž vysunul Chalobaha, ten zpětnou nahrávkou našel Sterlinga, který ranou do protipohybu Navase srovnal.

O dalších sedm minut později byla Chelsea dokonce ve vedení, když Loftus-Cheek vysunul do levého křídla opět Sterlinga, ten si zasekávačkou posadil na zadek stopera Felipeho a ranou na zadní tyč skóre otočil. Chelsea byla v tu chvíli na koni a další nebezpečnou akci rozjížděl Madueke, jenže ten místo přihrávky na osamoceného Gallaghera začal kličkovat, o míč přišel a jen o pár minut později se musel pořádně chytit za nos.

Jeho spoluhráči totiž po celý zápas naprosto nezvládali bránit rohové kopy a dlouhá autová vhazování do vlastního pokutového území. Po jedné z těchto situací se k odraženému míči dostal Mangala, načechral míč zpět do malého vápna, kde si jej našel Awoniyi a hlavičkou zblízka srovnal na 2:2. Chelsea už se na žádnou další odpověď nevzmohla, dalekonosné rány Gallaghera a Félixe skončily mimo, a tak utkání dospělo k remíze 2:2.

Crystal Palace - AFC Bournemouth 2:0

Góly: 39. Eberechi Eze, 58. Eberechi Eze

Crystal Palace zvítězil v domácím zápase proti Bournemouthu 2-0. Domácí si tak po prohře s Tottenhamem spravili chuť a zvládli i druhý vzájemný zápas s Bournemouthem za 3 body.

V prvních 30 minutách se diváci pohledného fotbalu nedočkali, hra byla oboustranně hodně pomalá a ani jeden z týmů si nevypracoval žádnou vyloženou šanci. Výjimkou byla příležitost, kterou měl v 16. minutě Olise, jenž se dostal k odraženému balónu a kousek za vápnem nebezpečně vystřelil, jeho pokus směřující k levé tyči ale proplachtil vedle levé tyče. Ve 32. minutě se hostující hráči dožadovali odpískání pokutového kopu po zákroku Andersena, nicméně sudí po konzultaci s videem rozhodl, že vše proběhlo dle pravidel a pokračovalo se ve hře.

Ve 39. minutě udeřili domácí, výbornou přihrávku obdržel Eze a přesnou střelou poslal Crystal Palace do vedení.

Ve 48. minutě mohl přidat druhý gól Hughes, proti byl ovšem Neto, který střelu k pravé tyči bravurně zneškodnil. V 51. minutě musel z důvodu zranění střídat Zaha a na jeho místo přišel Edouard. V 59. minutě se Olise našel krásnou přihrávkou Ezeho a ten bombou do pravého horního rohu zvýšil na 2-0. Hostující trenér Gary O’Neil reagoval na dvougólovou ztrátu hned trojitým střídáním, kýžený efekt to ovšem nepřineslo. V 85. minutě nebezpečně hlavičkoval hostující Moore, jeho pokus však chyběla přesnost a balón skončil vedle pravé tyče.

Crystal Palace zvládl i druhé vzájemné utkání v sezóně a ve 36. kole vyhrál nad Bournemouthem 2-0.

Manchester United - Wolverhampton Wanderers 2:0

Góly: 32. Anthony Martial, 90+4. Alejandro Garnacho

Man Utd vyhrál ve 36. kole Premier League 2-0 nad Wolverhamptonem. Svěřenci Erika ten Haga natáhli sérii bez prohry na domácím hřišti na 27 utkání v řadě a díky dalším třem bodům jsou nyní velmi blízko účasti v příštím ročníku Ligy mistrů.

V 8. minutě se do první vážnější šance dostal Antony, jeho technická střela k levé tyči však mířila o kousek vedle. Ve 27. minutě dostal Manchester United výhodu přímého volného kopu ze slibné vzdálenosti, Fernandesovu následnou střelu k levé tyči ale bez problému zlikvidoval Bentley. Ve 32. minutě sehráli hráči United krásnou kombinaci na jeden dotek, na jejímž konci stál zcela volný Martial, jenž už měl lehkou úlohu a uklidil balón do odkryté branky. Ve 36. minutě zajel do protihráče Casemiro a rozhodčí ihned vytáhl žlutou kartu.

Ve 42. minutě se po rohovém kopu propracoval k hlavičce Lindelöf, Bentley byl však v pozoru a hlavičku vyškrábl nad břevno.

Po přestávce začali lépe opět domácí, v 59. minutě Fernandes krásně přihrál patičkou Antonymu, ale ten střelu z hranice vápna poslal jen vedle pravé tyče. V 73. minutě vyhořel v obrovské šanci Sancho, nejdříve si kličkou položil jednoho z obránců, jeho následný pokus k levé tyči ovšem fantasticky zlikvidoval Bentley. V 82. minutě se anglický brankář vyznamenal znovu, tentokrát vyrazil střelu Casemira, jenž kousek za vápnem zacílil k pravé tyči. V 85. minutě se do dobré šance probíjel ze strany Traoré, ale jeho přihrávku na malé vápno zblokoval jeden z pozorných obránců United.

V 94. minutě se domácí dočkali podruhé, Garnacho se po přesné přihrávce ocitl v samostatném úniku a střelou k pravé tyči zvýšil na 2-0. Man Utd prodloužil svou domácí sérii na 27 zápasů bez prohry a opět se přiblížil Lize mistrů. V dalším kole United zavítají na půdu Bournemouthu, zatímco Wolverhampton se představí v domácím zápase proti Evertonu.

Southampton FC - Fulham FC 0:2

Góly: 48. Carlos Vinícius, 72. Aleksandar Mitrović

Southampton padl v domácím klání 36. kola Premier League s Fulhamem 0:2. Utkání ve druhém poločase rozhodli Carlos Vinícius a Alekansar Mitrović.

Saints potřebovali bodovat, aby ještě zabojovali o záchranu. Jenže ve 26. minutě si hosté stěžovali, že před Mccarthym jeden z hráčů Southamptonu zahrál rukou. Situaci se začal věnovat VAR, ale pokutový kop nakonec ve prospěch hostí nenařídil. Ve 40 minutě měl velkou šanci Cottagers Willian. Ten si v šestnáctce výtečně zpracoval balon a vyslal jej na bránu, jenže v cestě stála hlava bránícího Lyanca.

Domácí se po přestávce mohli ujmout vedení, ale nakonec měli smůlu. Alcaraz se prosadil z rychlého brejku, přihrávku jednoho ze spoluhráčů si ale zpracoval v ofsajdové pozici. O to horší to poté bylo, když regulérní gól vstřelil Fulham. Carlose Viníciuse ve vápně nikdo nehlídal, a tak využil přihrávky Reeda a rozvlnil síť. Zanedlouho hlavičkoval domácí Onuachu těsně nad břevno.

A tak přišla v 72. minutě potvrzující branka Cottagers. Parádním centrem Wilson našel v pokutovém území navrátilce po zranění Aleksandara Mitroviće, jehož hlavičku neměl šanci McCarthy zastavit. Pro domácí to byla opravdu hořká tečka, jelikož po následujících dvou kolech se s Premier League minimálně na rok rozloučí. Momentálně totiž na záchranu ztrácí již nedostižných osm bodů. Naopak Fulham bude bojovat o umístění v první polovině.

Leeds United - Newcastle United 2:2

13.05.2023 13:30

Góly: 7. Luke Ayling, 79. Rasmus Kristensen - 31. Callum Wilson (pen.), 69. Callum Wilson (pen.)

O záchranu bojující Leeds remizoval ve 36. kole Premier League na vlastní půdě s Newcastlem 2:2. Jubilejní 100. vzájemný duel obou celků gólově načal již v sedmé minutě domácí kapitán Luke Ayling. Pávi mohli vedení do poločasu ještě navýšit, pokutový kop však zahodili. Jak se tento typ standardní situace zahrává jim následně ukázal Callum Wilson, který dvěma trefami z penaltového puntíku skóre otočil. Anglický kanonýr navíc po druhém prokázání nervů z oceli zaznamenal již 17. ligovou branku v letošní sezoně, což je v dresu Strak nejvíce od roku 2004. Ani tento počin ale hostům k výhře nestačil, neboť dělbu bodů zajistil v závěru Rasmus Kristensen.

Hráče z hrabství West Yorkshire v minulém kole nezachránila od prohry s vedoucími Citizens ani změna na trenérské lavičce. Sam Allardyce své nové svěřence sice dovedl k těsné porážce 1:2, ta ale nedávala Leedsu jisté naděje do závěrečných záchranářských bojů. Pokud chtěl mít domácí celek reálnou šanci na udržení prvoligové příslušnosti, musel proti Strakám ukončit šestizápasovou ligovou sérii bez triumfu. K tomu potřeboval vstřelit gól, což se mu proti tomuto soupeři povedlo naposledy v září roku 2021.

Do výročního utkání vstoupili lépe The Peacocks. Už v sedmé minutě odcentroval z levé strany Patrick Bamford, jenž našel na penaltovém puntíku Rodriga. Španělského útočníka sice fantastickým zákrokem vychytal Nick Pope, jenže míč vyrazil jen k nohám Aylinga. Anglický krajní obránce už neměl problém doklepnout míč do sítě. Následně přišla divoká tříminutovka, během které arbitr nařídil dva pokutové kopy, po jednom na každé straně. Ve 28. minutě nejdříve odmítl Pope úprk domácích do dvoubrankového vedení. Wilson se na rozdíl od kanonýra Leedsu nemýlil, když poslal míč bezpečně k levé tyči.

Po změně stran se do šance dostal anglický útočník ve službách týmu ze severovýchodu Anglie, avšak jeho projektil tečoval stehnem mimo branku Maximilian Wöber. Následně si Straky připravily sérii střeleckých příležitostí, jenže většinu z nich zablokovala defenziva The Whites. Po hodině hry rozhodčí za pomocí zhlédnutí videa odpískal již třetí pokutový kop v zápase zaviněný rukou Juniora Firpa. Následnou hru nervů mezi Wilsonem a Joelem Roblesem vyhrál kanonýr Strak, když tvrdou ranou pod břevno otočil ráz utkání. O 10 minut později bylo však opět srovnáno. Z hranice šestnáctky vystřelil volejem Kristensen a Kieran Trippier jeho projektil nešťastně tečoval do protipohybu Popa.

Leeds tak sice proti silnému soupeři vydoloval alespoň bod, ten mu však v jeho momentální situaci nestačí. Získat kýžené vítězství se pokusí 21. května, kdy zavítá na hřiště West Hamu. Newcastle o tři dny dříve přivítá Brighton.