Bundesliga - souhrn 32. kola: Lipsko s odřenýma ušima zůstává třetí

12.05.2023, 22:31, aktualizováno 14.05.2023, 19:32
Komentáře a souhrny
Dominik Szoboszlai (© AFP)

Bayern Mnichov rozstřílel Schalke a má jistotu, že zůstane na čele tabulky, Dortmund se ale drží na dostřel. Union Berlín v přímém souboji o Ligu mistrů rozstřílel Freiburg a posunul se na třetí příčku. Lipsko si heroický obrat nechalo až na poslední vteřiny a uhájilo třetí příčku.

RB Lipsko - Werder Brémy 2:1

14.05.2023 17:30

Góly: 87. Willi Orbán, 90+6. Dominik Szoboszlai - 70. Leonardo Bittencourt

Lipsko sehrálo vyrovnaný duel se zachraňujícím se Werderem, a i když po sedmdesáti odehraných minutách inkasovalo, tak díky dvěma trefám Williho Orbána s Dominikem Szoboszlaiem v samém závěru zvítězilo nejtěsnějším poměrem 2:1 a uhájilo tak třetí příčku zaručující skupinovou fázi příštího ročníku milionářské Ligy mistrů. Domácí v tuto chvíli mají na kontě šedesát bodů a před pátým Freiburgem si vytvořili již čtyřbodový náskok.

Werder naopak prohrál potřetí za sebou a stále není zachráněn, jelikož posbíral pětatřicet bodů a patří mu dvanáctá pozice, na druhou stranu drží před šestnáctým Schalke nadějný pětibodový odstup. Nedělní duel 32. kola probíhal v opatrnějším duchu a více jak hodinu hry se nic zásadního nedělo, ovšem závěrečná půlhodina přinesla několik zajímavých momentů a vyvrcholila vítěznou trefou RB v šesté minutě nastavení.

K prvnímu vážnějšímu vzrušení došlo v 63. minutě, kdy po pobídce Weisera zakončoval z první Ducksch, nicméně domácí brankář Blaswich vytáhl perfektní zákrok. O tři minuty později odpověděli svěřenci trenéra Marca Roseho úspěšnou trefou Nkunkua, jenomže ta nakonec nebyla uznána vinnou předchozího nedovoleného zákroku Simakana na Leonarda Bittencourta. V 70. minutě však překvapivě otevřel gólový účet právě Bittencourt.

Devětadvacetiletý záložník po zpětné hlavičce Ducksche a závěrečném pasu Stageho stanul zcela osamocen u protější konstrukce a balón okamžitě usměrnil přímo do bližší šibenice kolem naprosto bezmocného Blaswicha. Favorit od tohoto okamžiku výrazně přidal a srovnat mohl zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem, ale proti přízemní střele Nkunkua vytáhl fantastický zákrok jednoruč český reprezentační gólman Jiří Pavlenka.

RB se přeci jen dočkalo kýženého vyrovnání v 87. minutě. Maďarský obránce Orbán po vynikajícím centru aktivního Nkunkua předskočil bránícího Junga a hlavičkou z hranice brankového území překonal plachtícího Pavlenku. V následujícím průběhu nejprve neplatil zásah hostujícího Dinkçiho kvůli ofsajdu a pak na opačné straně mířil těsně nad Nkunku, jenže v poslední chvíli se po jeho finální nahrávce prosadil dvaadvacetiletý maďarský záložník Szoboszlai přesnou ranou ze sedmi metrů do poloprázdné branky.

Více informací k zápasu

VfB Stuttgart - Bayer Leverkusen 1:1

14.05.2023 15:30

Góly: 57. Serhou Guirassy (pen.) - 70. Exequiel Palacios

Bayer Leverkusen remizoval ve 36. kole Bundesligy na půdě Stuttgartu 1:1. Všechny důležité okamžiky nastaly až po změně stran, kdy nejprve poslal domácí do vedení pokutovým kopem Serhou Guirassy, jenž zaznamenal už 10. ligovou trefu v probíhající sezoně. Z penaltového puntíku se sice následně prosadil i hostující Exequiel Palacios, Schwaben však proti silnému soupeři získali alespoň bod, což jim může dodat naději v boji o záchranu. Farmaceuti se zase dvě kola před koncem sezony definitivně nechali přeskočit Wolfsburgem na poslední příčce zajišťující pohárovou Evropu. Český reprezentant Adam Hložek se na trávníku ukázal až v 87. minutě.

Záchranářské plány Švábů dostaly v předchozím kole další trhlinu, jelikož po nezvládnutém duelu na hřišti Herthy a výhře Schalke spadli až na barážovou pozici. Nyní navíc přivítali Farmaceuty, kteří se od říjnového angažování Xabiho Alonsa výrazně zvedli a v současné době pomýšleli na kvalifikaci do Evropské ligy. V té účinkují i letos a po čtvrteční porážce na hřišti římského AS jim nehrálo do karet zklamání z porážky, ani omezený čas na renegeraci. Na Stuttgart si však hosté věřili, neboť jej v rámci Bundesligy porazili již 40krát, což se jim proti žádnému jinému soupeři nepovedlo.

Od předchozího utkání proti AS provedl trenér Bayeru pět změn v základní sestavě a byli to právě dva noví hráči, kteří jako první v šesté minutě zahrozili. Zakroucený centr Kerema Demirbaye však Mitchel Bakker nedokázal usměrnit směrem do brány. Na konci úvodní desetiminutovky začali přebírat iniciativu domácí Švábové, stejně jako hostům jim však koncovku i centry hatily časté nepřesnosti. Přímé ohrožení bran na obou stranách chybělo, největší šance závěru první půle tak představovaly závary po rohových kopech Stuttgartu, obrana Farmaceutů je však vždy dokázala odvrátit.

Úvod druhé půle hrozil nezáživností, tu ale odmítl 10 minut po změně stran penaltovým zákrokem Palacios. K exekuci pokutového kopu se postavil Guirassy a ranou do středu brány si vychutnal gólmana Lukáše Hradeckého. Na trávníku se poté začalo přiostřovat a hlavní sudí se rozhodně nenudil. V 67. minutě pak po konzultaci s videorozhodčím nařídil penaltu i na druhé straně hřiště, kterou proměnil dřívější hříšník Palacios. Zápas v závěru nabral obrovské tempo, ve velké šanci se ocitl domácí Josha Vagnoman po rohovém kopu, jeho hlavička ovšem postrádala přesnost. Za hlavu se pak o chvíli později chytal Edmond Tapsoba, v pádu totiž mířil z malého vápna pouze vysoko nad. Na poslední minuty se na hřistě dostal i Hložek, ani on už ale nedokázal strhnout utkání ve prospěch svého týmu.

Stuttgart tak proti favorizovanému soupeři získal alespoň bod. V předposledním kole 21. května se podívá do Mohuče, zatímco Leverkusen ve stejný den přivítá Mönchengladbach.

Borussia Dortmund - Borussia Mönchengladbach 5:2

13.05.2023 18:30

Góly: 5. Donyell Malen, 18. Jude Bellingham (pen.), 20. Sébastien Haller, 32. Sébastien Haller, 90+5. Giovanni Reyna - 75. Ramy Bensebaini (pen.), 85. Lars Stindl

Když po dvaatřiceti minutách prohráváte s BVB za jeho současné formy o čtyři branky, zřejmě tušíte, že si po finálním hvizdu v tabulce rozhodně nepolepšíte. Svěřenci kouče Edina Terziće nadále můžou litovat dva týdny staré remízy s Bochumí, díky které zůstává za Bayernem o bodík pozadu, místo toho, aby byl o bod před ním. Naopak Hříbata budou ráda, když se jim podaří obhájit desátou pozici z minulého ročníku.

Tradičně vyprodaný Signal Iduna Park nemusel čekat na úvodní trefu nijak dlouho. Běžela teprve pátá minuta, když si dobře dělal prostor Sébastien Haller. Jeho střelu zblokoval Ramy Bensebaini pouze tak, že tím nabídnul stoprocentní příležitost Donyellu Malenovi, který jí nepohrdnul a z bezprostřední blízkosti dopravil merunu za čáru i s brankářem - 1:0.

Těsně po uplynutí otevírací desetiminutovky se znovu osmělil Haller. Ovšem Bensebainiho pokus byl ještě nebezpečnější a nebýt výborného Kobela, bylo srovnáno. Další šance patřila Bellinghamovi, jenž se teprve zastřeloval. Při další střele mu pomohlo, že byla ze značky pokutového kopu, jelikož pro Hallerovy kličky neměl pochopení Florian Neuhaus.

V ten moment běžela 18. minuta a anglický reprezentant procedil míč pod padajícím Janem Olschowskym - 2:0. Po rozehrávce zasadil další hřebíček aktivní Sébastien Haller, jelikož po pěkné akci stylově uklízel patičkou prudkou přihrávku od Donyella Malena - 3:0. Následující pasáž se musela obejít bez vyložených možností, ačkoli ta v podání Emreho Cana nebyla až tak marná.

Ovšem dvaatřicátá minuta patřila opět reprezentantovi Pobřeží slonoviny, který po Malenově centru využil toho, že jej Marvin Friedrich nebrání těsněji, přičemž svou roli patrně sehrála i skutečnost, že se volej pro muže v rukavicích nepříjemně odrazil do země - 4:0. Náhradník za Jonase Omlina se krátce poté vyznamenal proti Malenovi.

První půle tedy vyšla Černožlutým dokonale. V té druhé se jako první osmělil Neuhaus, jenže nebyl úplně přesný. Další branku si na konto nepřipsal ani Jude Bellingham, jenž tudíž zůstává na osmi trefách. Za svými úspěšnými spoluhráči nechtěl zaostávat Karim Adeyemi, jemuž bohužel nebylo o druhé květnové sobotě roku 2023 přáno, aby se zapsal mezi střelce.

Čtvrt hodiny před koncem nezvládnul Giovanni Reyna zasekávačku, kterou se proti němu prezentoval Ramy Bensebaini, který sám zachoval klid a pokutový kop proměnil - 4:1. Hned v následující minutě mohl už překonaný Gregor Kobel děkovat Niklasi Sülemu, že za něj zaskočil. Salih Özcan čtyřgólový rozdíl zpět nezařídil, takže se dočkal až Lars Stindl. Luca Netz mu vrátil mimo velké vápno a následná přízemní střela skončila u pravé tyčky - 4:2.

Za 180 sekund ale švýcarský brankář čaroval, jelikož vychytal Jonase Hofmanna. V případě snížení na 3:4 by zbývající pětiminutovka byla nepochybně velmi výživná. Jakékoli snahy o dramatizaci s finální platností utnul Giovanni Reyna, který tedy sedmou trefou v probíhající sezoně napravil svůj penaltový zákrok.

Christoph Kramer poslal v dobré vzdálenosti od brány na zem Adeyemiho a na světě byl přímý kop. Raphaël Guerreiro cílil na Olchowskyho stranu, avšak hostující gólman kulatý předmět neudržel, takže americký reprezentant a rovněž syn slavného otce Claudia, mohl zblízka dorážet na místo určení - 5:2. A tak získal výsledek tohoto atraktivního mače svou finální podobu.

Bayern Mnichov - Schalke 04 6:0

13.05.2023 15:30

Góly: 21. Thomas Müller, 29. Joshua Kimmich (pen.), 50. Serge Gnabry, 66. Serge Gnabry, 80. Mathys Tel, 90+2. Noussair Mazraoui

V únoru 2017 zvládnul klub z Gelsenkirchenu proti tomu z Mnichova naposledy bodovat. Teď od něj počtvrté za poslední tři roky inkasoval minimálně čtyři branky. Kvůli celkově šestnácté prohře v aktuálním ročníku klesnul dvě kola před koncem na barážovou pozici.

Prakticky od samého začátku bylo jasné, kdo je v Allianz Areně pánem. Jako první cílil mezi tři tyče Serge Gnabry a Alexander Schwolow svůj tým podržel. Záhy šel z pravé strany na bránu Thomas Müller. Muže v rukavicích se mu sice podařilo obejít, leč nepropálil čtyři před brankovou čarou stojící protihráče, včetně Alexe Krále.

Ani svou další šanci Thomas Müller neproměnil. Dočkal se až v době, kdy se otevírací dvacetiminutovka zrovna stala minulostí. Alex Král ve vlastním vápně nezkrotil balon, který se tudíž dostal k Leroyovi Sanému, jenž "vykulil" svému spoluhráči s pětadvacítkou na dresu, jehož přízemní střela se zastavila až v síti - 1:0. Pro někdejšího obávaného útočníka se jednalo o teprve sedmý zásah v sezoně.

Ve 27. minutě míč pro změnu neposlechnul Seppa van den Berga, z čehož mohl těžit Jamal Musiala, kdyby neinkasoval od Cédrica Brunnera úder do obličeje, což si rozhodčí Robert Schröder ověřil u videa a nařídil penaltu. Joshua Kimmich při exekuci sice podklouznul, ale pranic to nevadilo, jelkož gólman skákal na opačnou stranu - 2:0.

V další fázi utkání zůstávalo všechno při starém. Schalke mělo problémy setrvat delší dobu na soupeřově polovině hřiště. A k tomu se dál muselo bránit nekončícím útočním nájezdům, aby zpět do spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko neodjíždělo s osmigólovým přídělem jako v září roku 2020, kdy Serge Gnabry zaznamenal jeden ze svých tří budesligových hattricků.

Druhou branku proti die Königsblauen mohl přidat v závěru úvodního poločasu, nicméně jeho hlavičku dokázal Schwolow zkrotit. Na začátku druhého dějství se osmělil Kingsley Coman, ale nebyl přesný. Na rozdíl od Gnabryho, který si v 50. minutě pranic nedělal z toho, že před ním v pokutovém území stojí dva obránci a přízemní střelou zvýšil na 3:0.

V následující pasáži to vypadalo, že domácí budou možná šetřit síly. Přeci jen pravděpodobnost, že by se Reisově výběru podařilo vyrovnat, byla velmi nepatrná. Avšak v 64. minutě Coman ukázal, že má dál chuť. Se svou střelou neuspěl, což platilo i pro dorážejícího Müllera. Za šedesát sekund ztropil chybu Maya Yoshida, čehož využil Serge Gnabry a sám běžel k protivníkově svatyni. Muže v rukavicích obešel kličkou doprava a zasunul do prázdné - 4:0.

Teprve potom se dostali na dostřel hosté. Alex Král bohužel pro ně neměl ideálně seřízená mířidla. Müllerův další pokus byl zblokovaný, a tak přišla řada na Mathyse Tela, jemuž deset minut před vypršením řádné hrací doby poslal výbornou uličku Jamal Musiala a osmnáctiletý mladíček mířil po zemi levačkou mimo Schwolowův dosah - 5:0.

Záhy se zatoužil zapsat do listiny střelců sám Musiala, nicméně tentokrát byla jednička Schalke striktně proti. V 87. minutě sice hlavou umístil kulatý předmět na místo určení střídající Leon Goretzka, jenže se pískal ofsajd. Ovšem v případě gólu Noussaira Mazraouiho, jenž v nastaveném čase pálil zblízka, už bylo zase všechno v pořádku - 6:0.

Union Berlín - SC Freiburg 4:2

Góly: 5. Kevin Behrens, 36. Sheraldo Becker, 38. Sheraldo Becker, 80. Aïssa Laïdouni - 56. Manuel Gulde, 70. Vincenzo Grifo (pen.)

Poslední dva vzájemné zápasy obou celků byly na góly bohaté a nejinak tomu bylo tentokrát na Stadion An der Alten Försterei. Domácím k vítězství 4:2 velice pomohla brzká trefa, a pak dva slepené zásahy v podání Sheralda Beckera. Po změně stran sice SC náskok soupeře stáhlo, avšak klid na kopačky Unionu vnesl deset minut před vypršením řádné hrací doby střídající Aïssa Laïdouni.

Jak uvedeno, skvadře kouče Urse Fischera stačilo pět minut na to, aby se ujala vedení. Po Beckerově přiťuknutí posadil Kevin Behrens jednoduchou zasekávačkou na zem Kilianna Sildilliu, načež volil přízemní zakončení k pravé tyči - 1:0. Další pasáž nepostrádala vysoké nasazení, ale chyběla jí přesnost.

To se změnilo až ve 36. minutě, kdy Sheraldo Becker přešel přes Manuela Guldeho, narazil si s Robinem Knochem a zasunul podél vyběhnuvšího Marka Flekkena - 2:0. Při oslavě si nasadil masku Spider-Mana, za což byl oceněn žlutou kartou. Za 120 sekund se v Holandsku narozený fotbalista, který se ovšem rozhodnul na reprezentační úrovni nastupovat za Surinam, zapsal do střelecké listiny znovu.

Knoche mu znovu připravil míč, tentokráte na hranici šestnáctky, odkud cílil z voleje přesně k pravé tyči - 3:0. Zbývající minuty úvodního dějství se dohrávaly de facto v poklidu, takže s dalším vítězstvím to pro berlínský klub vypadalo hodně nadějně. Jenže v 56. minutě centroval od rohového praporku Vincenzo Grifo a na hranici malého čtverce se pohybující Manuel Gulde dokázal snížit - 3:1.

V 68. minutě fauloval Danilho Doekhi neposedného Rolanda Sallaie a sudí Marco Fritz nařídil pokutový kop. Vincenzo Grifo nechal zavzpomínat na Antonína Panenku a snížil na 3:2. Italský reprezentant svou další příležitost nevyužil, takže přišla řada na výše zmíněného Tunisana Laïdouniho, který se s Beckerem hnal do otevřené obrany a celou akci zakončil osamocený střelou z první k levé tyči - 4:2.

Nedlouho po rozehrávce málem Freiburg zaznamenal třetí úspěch v utkání. Matthias Ginter pálil pouze do spodní strany břevna a Morten Thorsby uklízel do bezpečí. Více už toho svěřenci Christiana Streicha nestihli, takže musí doufat, že zbývající dva duely proti Wolfsburgu a Frankfurtu zvládnou lépe, neboť ztráta na post zaručující účast v Lize mistrů zůstává minimální. Vědí to i v Berlíně, přičemž die Eisernen ještě vyzvou Hoffenheim a Werder Brémy.

Eintracht Frankfurt - 1. FSV Mainz 05 3:0

Góly: 18. Daichi Kamada (pen.), 40. Aurélio Buta, 59. Randal Kolo Muani

Prostředí domácího Deutsche Bank Parku tedy přineslo Eintrachtu devětadvacet z celkových šestačtyřiceti bodů. Ty za současné konstelace stačí na osmou příčku, kam se svěřenci Olivera Glasnera posunuli právě na úkor die Nullfünfer. Ani ti však nejsou ze hry o poháry zcela venku.

V 10. minutě si na konto připsal první střelu mezi tři tyče Daichi Kamada. Japonský reprezentant byl úspěšný až při té druhé, která se uskutečnila ze značky pokutového kopu, protože krátce předtím jej ve vlastním vápně fauloval Andreas Hanche-Olsen. Rodák z ostrovní prefektury Ehime měl dost štěstí, jelikož Robin Zentner si na nedobře kopnutou "pětku" sáhnul - 1:0.

Ve 26. minutě o sobě dal díky tvrdé ráně vědět Djibril Sow, leč na další změnu skóre se v Hesensku muselo dál čekat. Konkrétně do čtyřicáté minuty. Tehdy nacentroval do soupeřova vápna Tuta a jeho skorojmenovec Buta si nedělal pražádné problémy z toho, že už stojí dost z úhlu a balon po odrazu od země parádně napálil do pravé šibenice - 2:0.

Ve druhém poločase se jako první připomněl Mario Götze, nicméně bez gólového efektu. Zato Randal Kolo Muani těsně před vypršením úvodní hodiny hry naplno využil zaváhání Lee Jae-sunga ve středovém kruhu, načež sám doběhnul do šestnáctky, kde křižným zakončením k pravé tyči ještě zvýraznil dobrý náskok - 3:0.

Letní posila z Nantes se v novém působišti prosadila počtrnácté a dál se může ucházet o korunu krále střelců. Daichi Kamada sice nikoli, ale to neznamená, že by se v tomto klání spokojil s jedním zářezem. V 66. minutě však svou šanci nedotáhnul do konce, tak jako za deset minut hostující Delano Burgzorg, jehož vychytal Kevin Trapp. Poslední slovo měl Karim Onisiwo, resp. znovu frankfurtská jednička, která po dobrém zákroku v nastaveném čase udržela čisté konto.

VfL Wolfsburg - TSG Hoffenheim 2:1

Góly: 15. Jakub Kamiński, 75. Luca Waldschmidt - 90+3. Josuha Guilavogui (vl.)

Z posledních šesti vzájemných setkání těchto dvou týmů padly pětkrát tři branky. Stejně jako v listopadu minulého roku, také v květnu toho letošního přineslo skóre více radosti Vlkům, kteří boj o poháry evidentně nevzdávají. TSG můžou být rádi, že Schalke nestačilo na Bayern, tudíž jejich náskok na barážovou pozici zůstává dvoubodový.

Přitom už v 7. minutě pořádně zahrozil Andrej Kramarić. Dokonce natolik, že za Koenem Casteelsem zvonila branková konstrukce. Avšak první přesný zásah patřil domácím. V době, kdy končila první čtvrt hodina, centroval z pravého křídla Ridle Baku a Jakub Kamiński využil toho, že Ihlas Bebou zaspal, tudíž mohl neobsazený hlavou otevřít skóre - 1:0.

Inkasovaná branka evidentně vzala družině Pellegrina Matarazza vítr z plachet. Ve 33. minutě si oddechli, že Oliver Baumann při střetu s protihráčem nefauloval. V závěrečné pasáži úvodního poločasu svému brankáři hodně pomohl nejen Maximilian Arnold. Naopak John Brooks ve 41. minutě litoval, že se proti svému bývalému zaměstnavateli neprosadil.

Ve druhém dějství chtěl vyzkoušet pozornost soupeřova gólmana Felix Nmecha, jenže nezamířil podle svých představ. Munas Dabbur pak nevyužil velkého Arnoldova zaváhání a zařízení zcela minul. Čtvrt hodiny před vypršením řádné hrací doby si Nmecha výborně všimnul nabíhajícího Luky Waldschmidta, jenž si za defenzivní linií Hoffenheimu, ve které chyběl Pavel Kadeřábek, rychle zpracoval balon a okamžitě jej poslal za Baumannova záda - 2:0.

Autor druhé branky mohl přidat i třetí, kdyby hlavou lépe zamířil. Zatímco ve vzpomínaném listopadovém klání do vlastní svatyně smolně zamířil Ozan Kabak, tentokrát se to "povedlo" na opačném pólu nastupujícímu Josuhovi Guilavoguiovi, jenž v nastaveném čase nedobře tečoval přihrávku střídajícího Toma Bischofa - 2:1.

VfL Bochum - FC Augsburg 3:2

Góly: 2. Christopher Antwi-Adjei, 59. Jeffrey Gouweleeuw (vl.), 62. Anthony Losilla - 29. Arne Maier, 85. Kelvin Yeboah

VfL si tedy na konto připsali deváté vítězství v sezoně, nicméně musí doufat, že se za týden proti poslední Herthě podaří uhrát jubilejní desáté, jelikož na samotný závěr změří síly s Leverkusenem, který bojuje o poháry. Ani FCA ještě nemají setrvání v Bundeslize jisté, přičemž los jim ve zbývajících dvou kolech postavil do cesty Dortmund a Gladbach.

Z časomíry na Vonovia Ruhrstadionu neuteklo ani 120 sekund, když po sérii hlaviček pobídnul Philipp Hofmann kolegu Christophera Antwi-Adjeie, jehož rána se v podstatě nedala chytat - 1:0. Dalším, kdo pálil Koubkovým směrem, byl Takuma Asano. A český brankář se musel mít na pozoru i při pokusu Philippa Förstera.

V době, kdy se úvodní půlhodinka stávala minulostí, jenom o kousek přestřelil Hofmann. To se ukázalo býti vodou na mlýn pro hosty, kteří zásluhou Arneho Maiera dokázali vyrovnat, protože jmenovaný záložník dostal po pobídce od Diona Belja ve vápně dostatek prostoru na to, aby neomylně zakončil do levého dolního rohu - 1:1.

V nastaveném čase otevíracího poločasu musel Tomáš Koubek zasahovat ještě jednou. Vyznamenal se i záhy po startu druhé pětačtyřicetiminutovky, když rozradostnil především spoluhráče Felixe Uduokhaie, jenž si nebýt výborného zásahu připsal na konto vlastní gól. Jenže po hodině hry si kulatý předmět za záda vlastního brankáře srazil Jeffrey Gouweleeuw - 2:1.

A aby toho pro skvadru Enrica Maaßena nebylo málo, hned po rozehrávce se do míče ve vzdálenosti dvaceti metrů od brány opřel kapitán Anthony Losilla, přičemž bývalý hráč Bochumi Elvis Rexhbecaj se postaral o teč, která znamenala třetí branku soupeře - 3:1. V 85. minutě došlo už jenom na korekci, pod kterou se podepsal střídající Kelvin Yeboah, když ve skluzu zamířil za brankovou čáru poté, co se z Beljova plánovaného zakončení vyklubala dokonalá přihrávka - 3:2.

1. FC Köln - Hertha BSC 5:2

12.05.2023 20:30

Góly: 8. Davie Selke, 39. Timo Hübers, 43. Ellyes Skhiri, 69. Timo Hübers, 81. Denis Huseinbašić - 18. Lucas Tousart, 33. Stevan Jovetić

Ti vyhráli podruhé za sebou a ve zbývajících dvou kolech můžou hrát naprosto bezstarostně, což ostatně do jisté míry předvedli už proti Staré dámě. Ta naopak nutně potřebuje ideálně dvakrát vyhrát, ovšem ani to jí nemusí k záchraně stačit.

Na začátku letošního roku Davie Selke po téměř šesti rokách berlínský klub opustil a zamířil do města nad řekou Rýn. Proti bývalému zaměstnavateli skóroval v 8. minutě, kdy překvapil dva obránce a svou hlavičku nasměroval z hranice malého vápna přesně k levé tyči - 1:0. Ve 13. minutě byl hned dvakrát vidět Eric Martel. Bohužel pro příznivce klubu z Olympijského stadionu se neprosadil ani při střele z dálky, ani hlavou po následném rohu.

Tím dal Lucasi Tousartovi příležitost vyrovnat, neboť v 18. minutě se k francouzskému záložníkovi odrazil míč a tvrdou ranou z jedenácti metrů překonal Marvina Schwäbeho - 1:1. Autor úvodní trefy zápasu musel záhy poté ze hřiště, jelikož se při gólovém výskoku zranil. Jenom z lavičky tedy sledoval, kterak si Linton Maina udělal na levé straně prostor, aby načechral balon pro neobsazeného Kingsleyho Schindlera, jehož hlavičku reflexivně rukou vyrazil Oliver Christensen.

V 33. minutě skvadra staronového kouče Pála Dárdaie otočila vývoj, protože Dodi Lukebakio - ač na zemi - dokázal posunout na Stevana Jovetiće, jehož volej zapadnul k pravé tyčce - 1:2. Že by se Hertha radovala z vedení nějak dlouho, to se rozhodně tvrdit nedá. V závěru téže desetiminutovky totiž rozehrál standardn situaci (takový zkrácený roh) Florian Kainz neomylně na Tima Hüberse, jemuž pranic nevadilo, že hlavičkuje zády k hostující svatyni - 2:2.

Kdo se domníval, že první půle na RheinEnergieStadionu toho už více nenabídne, ten se šeredně spletl. Ellyes Skhiri sice při své první možnosti neuspěl, ale záhy dostal šanci složit reparát, kterou po přihrávce od Mainy nepohrdnul. I proto, že byl o krok rychlejší než Marvin Plattenhardt - 3:2. Z výborného úvodního dějství měl tedy větší radost trenér Steffen Baumgart.

Po změně stran centroval Jan Thielmann na zadní tyč, kam si naběhnul Steffen Tiggers. Byl už však příliš blízko na to, aby mohl kulatý předmět dopravit za gólmanova záda. Dvacetiletý Thielmann si v 57. minutě počíhal na nedobrou Richterovu přihrávku, jenže dánská jednička ve službách berlínského celku byla úspěšnější.

Krátce poté vychytala i Dejana Ljubičiće, zatímco při hlavičce Hüberse mu pomohla branková konstrukce. Pod další příležitost se brzy po svém příchodu na trávník podepsal Jessic Ngankam a Schwäbe s velkou porcí štěstí nekapituloval. Timo Hübers se podruhé dočkal až v 69. minutě, kdy šajtlí pravé nohy stylově přizvednul Mainův polovysoký centr - 4:2.

Ve vápně hostujícího výběru bylo rušno i v minutě osmasedmdesáté. Ljubičić si vylámal zuby na muži v rukavicích, Tigges cílil do břevna a Julian Chabot potvrdil, že na hrací ploše mívá především defenzivní úkoly. Výsledek tedy získal svou finální podobu až v 81. minutě, kdy Agustín Rogel nedobře čistil pouze k Denisi Huseinbašićovi, jenž zblízka vymetl levou šibenici - 5:2.