Ligue 1 - souhrn 35. kola: PSG si zastřílelo, Monako s Lille mlčely

12.05.2023, 22:54, aktualizováno 14.05.2023, 22:44
Komentáře a souhrny
Seko Fofana (© AFP)

Marseille zvítězila nad sestupujícím Angers a zůstává dva body za druhým RC Lens, který proti Remeši zvládl i dlouhé oslabení a zvítězil 2:1. Neznamená to ale zdramatizování boje o titul, PSG nadělilo Ajacciu pět branek. Lille v Monaku sehrálo bezbrankovou bitvu a dává naději Rennes na poháry...

Olympique Marseille - Angers SCO 3:1

14.05.2023 20:45

Góly: 34. Alexis Sánchez, 48. Dimitri Payet, 77. Jordan Veretout - 28. Abdallah Sima

O tu může přijít pouze v případě, že ve zbývajících třech kolech neboduje. Na titul to zřejmě už taky nevypadá, avšak druhá příčka zůstává reálná. Oproti tomu v klubu ze Stade Raymond Kopa už nějakou dobu vědí, že se jich Ligue 1 minimálně na jeden rok týkat nebude. Navíc to vypadá, že od rozšíření francouzské nejvyšší soutěže na 20 týmů, ke kterému došlo v sezoně 2002/2003 (a které se po té letošní stane minulostí), sesbírá SCO nejvíce bodů ze všech mančaftů, jaké za ty dvě dekády skončily na posledním místě.

V 6. minutě zkusil štěstí Dimitri Payet, ale na Paula Bernardoniho nevyzrál. Zbytek úvodní půl hodiny probíhal víceméně v poklidu, ačkoli domácí celek si nepřekvapivě dál udržoval převahu. Jenže v závěru daného časového období udeřil Abdallah Sima. Bývalý forvard Slavie Praha, jenž při své anglické štaci (zatím) neuspěl, po přihrávce od Himada Abdelliho všem ukázal záda a na jeho ránu pod břevno Paul López nemohl dosáhnout - 0:1.

Nicméně náskok Dujeuxova výběru se za šest minutek rozplynul, jelikož Jonathan Clauss poslal nízký centr před bránu, který těsně před gólmanem tečoval Alexis Sánchez - 1:1. Také druhé dějství začalo o poznání lépe pro OM. Z časomíry neuteklo ani 180 sekund, když autor vyrovnávací trefy poslal přihrávku napříč malým vápnem, na jehož hranici zakončoval z voleje Payet, pro něhož šlo teprve o čtvrtý zásah v aktuálním ročníku - 2:1.

V každém případě Olympique díky němu otočil skóre a dál měl dění na hrací ploše pod kontrolou. Tedy, s výjimkou dvaašedesáté minuty, kdy zahrozil Ibrahima Niane. Výsledek tohoto klání získal svou finální podobu třináct minut před koncem řádné hrací doby, neboť Sima v obranné linii zdaleka nebyl tak přesvědčivý jako v té ofenzivní.

Po jeho hře rukou se sudí Thomas Leonard poradil s kolegou u videa a nařídil penaltu, jejíž exekuce se ujal Jordan Veretout. Cílil po své levé ruce, zatímco muž v rukavicích se rozhodnul, že skočí na opačnou stranu svojí svatyně, takže nebylo, co řešit - 3:1. Úspěšný exekutor v závěru ještě přestřelil zařízení, zatímco jeho spoluhráč Nuno Tavares dopravil kulatý předmět do sítě z ofsajdu.

Více informací k zápasu

AS Monaco - Lille OSC 0:0

14.05.2023 17:05

Góly: -

Zatímco v říjnu padlo ve vzájemném klání těchto soupeřů sedm branek, teď v květnu nepadla na Stade Louis II ani jedna. LOSC si i tak v tabulce o jednu příčku polepšilo a nadále ztrácí na knížecí klub z páté pozice pět bodů.

V úvodu zápasu byli před tradičně mizivou diváckou kulisou aktivnější domácí. První střelu si na konto připsal Takumi Minamino. Ke škodě své i celého svého týmu nemířil nejpřesněji. Nepříliš záživné otevírací dějství bylo na kvalitní pokusy velice skoupé. Platilo to i ten, který v jednačtyřicáté minutě vyprodukoval Angel Gomes.

Po změně stran si sáhnul na míč Lucas Chevalier, jelikož chytil nemastný neslaný přímý kop. Vanderson se nezdráhal - snad po vzoru svého krajana Daniho Alvese, který jimi byl proslulý - podnikat na pravé lajně útočné výpady. Po jednom takovém se dostal i ke střele, kterou si však za rámeček určitě nevystaví.

Zato Jonathan Bamba si v 69. minutě počínal velmi dobře, tedy až na samotné finále celé akce, kdy nechal vyniknout Alexandra Nübela. Výše zmiňovaný japonský reprezentant a účastník loňského mistrovství světa Takumi Minamino sice následně rozvlnil síť, jenže tahle trefa nemohla být uznána kvůli ofsajdovému postavení.

Angel Gomes ukončil svůj pobyt na hrací ploše v 76. minutě, kdy z dobré pozice přestřelil. Hodně nepřesný byl také na opačném pólu Axel Disasi, zatímco Bamba si na domácí jedničku nepřišel ani po své hlavičce v 83. minutě. Ve zbývající fázi se nešlo zbavit dojmu, že si borci na hřišti především chtějí hlídat, aby se nedopustili zbytečné chyby, a tak se raději nepouštěli do žádných větších akcí.

Toulouse FC - FC Nantes 0:0

14.05.2023 16:30

Góly: -

Zatímco prestižní pohár Toulouse uzmulo po vítězství 5:1, tentokrát nikdo z hráčů recept na to, jak přelstít brankáře Nantes nenašel. Bezbranková remíza pochopitelně více vyhovuje TFC, které si díky ní definitivně zajistilo Ligue 1 i pro příští ročník. Zato Les Canaris ztrácí na první nesestupovou pozici jeden bod.

Hned na samotný úvod mohl hostující příznivce a příznivkyně rozradostnit Moses Simon. Po odchodu parťáka Randala Kolo Muaniho nadále hledá formu a svou sbírku přesných tref na šest nerozšířil, jelikož zamířil přesně do míst, kde stál připravený Maxime Dupé. V dresu celku, který bude po odvolaném Koumbouarém mezi elitou zachraňovat Pierre Aristouy, předvádí i v letošní sezoně dobré výkony Ludovic Blas. Jeho pokus ze závěru otevírací čtvrt hodiny mířil jen o kousíček vedle zařízení.

Samuel Moutoussamy měl záhy ke gólu ještě blíž, ale radost mu pokazilo břevno. Domácí Vincent Sierro sice zacílil do prostoru mezi třemi tyčemi, nicméně Albana Lafonta vylekat nemohl. Ado Onaiwu byl v zakončení o poznání nebezpečnější a nebýt výborného zákroku brankáře, šel by jeho tým do šaten s těsným náskokem.

Jednička ve službách klubu ze Stade de la Beaujoire převáděla velmi soustředěný výkon i po změně stran, o čemž se na vlastní kůži přesvědčil Rafael Ratão. Pravda, při druhé střele brazilského protihráče by na balon zřejmě nedosáhnul, kdyby byla přesnější. Nantes však postrádá kvalitního útočníka, a proto si za celou partii připsalo na konto jediné zakončení mezi tři tyče.

Na opačném pólu se mířilo mnohem lépe hned šestkrát, leč neujal se ani pokus Farese Chaïbiho, jenž přišel na trávník až v průběhu zápasu. V nastaveném čase nechtěl Dupé nic riskovat, a tak si raději nechal dát červenou kartu za zdržování hry. Třicetiletý gólman za týden se svými spoluhráči zajíždí do Nice, kdežto Les Canaris svedou důležitou bitvu s Montpellierem, který vede jejich bývalý kouč Michel Der Zakarian.

Montpellier HSC - FC Lorient 1:1

14.05.2023 15:00

Góly: 90+4. Faitout Maouassa - 68. Romain Faivre

Les Merlus byli kousíček od patnácté výhry v sezoně, jenže se ji nedočkali, protože si ve finální nastavené minutě při rohu nepohlídali Faitouta Maouassu. Bretaňský celek přesto může dál živit naději na účast v pohárové Evropě, zatímco ten jihofrancouzský může zapomenout na to, že by sezonu dokončil v horní polovině tabulky.

Hned v úvodní minutě zkusil štěstí Khalil Fayad. Po něm se na další střelu čekalo prakticky dvacet minut. Na svědomí ji měl domácí útočník Stephy Mavididi, jenže byla zblokována. Ve 37. minutě se osmělil Arnaud Nordin a Yvon Mvogo stál ve správný čas na správném místě. Do konce prvního dějství o sobě dal ještě jednou vědět Mavididi.

Na góly se ale muselo čekat až do druhé půle. Už dvakrát zmiňovaný anglický forvard s desítkou na dresu měl další šanci po hodině hry. Znovu v ní selhal, čímž nabídnul příležitost hostům, aby se osm minut poté ujali vedení. Přímočará akce byla zakončena přihrávku na hranice šestnáctky, kde byl Romain Faivre o krok rychlejší než protihráč, načež cílil po zemi k pravé tyči - 0:1.

Svěřenci Michela Der Zakariana, jímž vedené týmy často za devadesát minut vsítí jedinou branku, se nechtěli vzdát, leč v ofenzivní fázi byly dosti bezradní. To se změnilo až v nastaveném čase, kdy zahrávali rohový kop. Po nesmírně šťastném odrazu se míč dostal k neobsazenému Valéremu Germainovi, jenž z hranice malé čtverce, propálil všechny, kteří mu stáli v cestě - 1:1.

Hned potom fouknul rozhodčí Mathieu Vernice naposledy do píšťalky. Skvadra Régise Le Brise se ve zbývajících třech kolech postupně střetne s Lens, které chce minimálně udržet druhou příčku, s Clermontem, který má dobrou formu, a pak se Strasbourgem, který v posledních týdnech táhne Habib Diallo. Na MHSC čekají Nice a Remeš, ovšem už příští víkend bude na programu po kouče velmi pikantní souboj proto svému bývalému klubu, tedy Nantes, které bojuje o setrvání v Ligue 1.

Stade Brestois - AJ Auxerre 1:0

Góly: 69. Jérémy Le Douaron

Pro Les Pirates tedy platí, že z posledních sedmi duelů hned šestkrát bodovali a díky tomu mají tři kola před koncem šestibodový náskok na sestupové pásmo. Ze strany AJA byly poslední týdny výsledkově rovněž dobré, přesto účast v Ligue 1 pro příští sezonu zdaleka nemají jistou.

Domácí už po necelých 180 sekundách sehráli pěknou akci, která se bohužel pro ně musela obejít bez gólového efektu. V následujících minutách se hrály prim především obě defenzivy, takže diváci a divačky na Stade Francis-Le Blé zažívali výrazně poklidné odpoledne. Nic na tom nezměnila ani Chardonnetova hlavička, se kterou si bez větších potíží poradil Ionut Radu.

Teprve potom se rozeběhnul pozdější hrdina Brestu Jérémy Le Douaron. Tentorkrát brankář ještě ukryl míč v rukavicích. Krátce poté vyslal Franck Honorat na zteč Stevea Mouniého, kterému Radu zmenšil střelecký úhel. A když Han-Noah Massengo napálil jenom před sebou stojícího spoluhráče, bylo jasné, že úvodní dějství branku nepřinese.

Po změně stran zkusil jako první štěstí Pierre Lees-Melou. Avšak gól nepřinesla ani následná akce, při které si na hostující jedničce vylámal zuby do té doby prakticky neviditelný Romain Del Castillo. Střela Kennyho Laly rovněž nepatřila mezi nebezpečné, a tak se chleba zlomil až dvacet minut před vypršením řádné hrací doby.

Del Castillo byl na levém křídle naprosto osamocený, čehož využil k ukázkovému centru na Mouniého, jehož hlavičku rumunský strážce vyrazil pouze k levačce Jérémyho Le Douarona, který okamžitě zamířil na místo určení - 1:0. Jakékoli snahy o vyrovnání přišly vniveč, naopak autor jediného zářezu se mohl do listiny zapsat dvakrát, nicméně na jeho stylovou patičku zády k brance si Ionut Radu počíhal.

Stade Rennes - ES Troyes 4:0

Góly: 14. Arthur Theate, 65. Benjamin Bourigeaud, 71. Karl Toko Ekambi, 74. Karl Toko Ekambi

Estac potvrdil, že jej k přesunu o patro níž odsoudila do značné míry slabá produktivita při venkovních utkáních. V této statistice je horší pouze poslední Angers. Naopak Les Rouges et Noirs domácího prostředí pravidelně využívají k bodovému zisku, což dokázali i tentokrát. Pohárové umístění je stále ve hře.

Génésiova družina poprvé zahrozila v 10. minutě, když Gallonovu pozornost otestoval Jérémy Doku. V závěru otevírací čtvrt hodiny centroval od rohového praporku Benjamin Bourigeaud. Míč trefil do hlavy nic netušícího Arthura Theateho a tenhle odraz přinesl vedoucí gól - 1:0. Další fáze utkání přinesla na hrací plochu zklidnění.

Až po půl hodině hry Rominigue Kouamé fauloval ve vzdálenosti dvaceti metrů od brány Lovro Majera, který se sám ujal exekuce nařízeného přímého kopu a o půl metru minul pravou tyč. V závěru prvního dějství se Bourigeuad pokusil sám zapsat do střelecké listiny, jenže na celkově pátou branku v ročníku si musel počkat až do druhého poločasu.

V něm se ovšem nejdříve připomněl autor jediného dosavadního zásahu utkání. Tentokrát však muže v rukavicích nepřelstil. Přesný nebyl ani Baptiste Santamaría, zatímco Benjamin Bourigeaud v 65. minutě po Dokuově pobídce uklízel do odkryté klece, čím napravil svoje několik sekund staré zaváhání, při kterém nechal vyniknout Gauthiera Gallona - 2:0.

Další vráska se na čele Patricka Kisnorba objevila už za 300 sekund. Po třech šťastných odrazech mohl z hranice malého vápna před vyběhnuvším brankářem skórovat Karl Toko Ekambi - 3:0. Kamerunský fotbalista z podobného místa zakončil i akci ze 74. minuty - 4:0. Od nepopulárního "bůra" uchránil svůj tým opět třicetiletý rodák z Nice, když v minutě pětaosmdesáté vychytal Theateho.

Clermont Foot - Olympique Lyon 2:1

14.05.2023 13:00

Góly: 25. Grejohn Kyei (pen.), 65. Grejohn Kyei - 22. Alexandre Lacazette

Že každý den není posvícení, poznal Alexandre Lacazette. Forvard klubu z Parc Olympique Lyonnais sice dokázal zaznamenat pětadvacátou branku v sezoně, jenže tu další, kterou by se na čele tabulky kanonýrů dorovnal Kylianu Mbappému, vsítit v poslední minutě ze značky pokutového kopu nedokázal. Les Gones na sedmé příčce pořád mají šanci na pohárové umístění, což matematicky platí i pro Les Lanciers, kteří na osmé pozici ztrácejí šest bodíků.

V 10. minutě zkusil štěstí úřadující argentinský mistr světa Nicolás Tagliafico, jenže prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Za dalších deset minutek nevyužil zaváhání gólmana Diawa zmiňovaný Lacazette, který se tudíž dočkal až za 180 sekund. Tehdy rozehráli hosté pěknou akci, v jejímž závěru jej pobídnul Amina Sarr a následná střela byla skryta za obráncem - 0:1.

Okamžitě po rozehrávce Castello Lukeba přistrčil ve vlastním vápně Saïf-Eddinea Khaouiho, takže zkušený sudí Clément Turpin ukázal na penaltový puntík. Grejohn Kyei cílil po zemi po své pravé ruce, zatímco Anthony Lopes skákal do opačného koutu brány - 1:1. Po půl hodině hry zapracovala skvěle defenziva Gastienova výběru, a proto zůstával stav nerozhodný.

Záhy poté Elbasan Rashani zakončoval nepřesně hlavou. Následná Sarrova rána byla tvrdá, ale směřovala pouze do rukou připraveného gólmana. Po změně stran nejprve minul Lacazette a po něm musel Lopes zasahovat proti dobrému pokusu Khaouiho. Rozhodující moment zápasu se odehrál v jeho 65. minutě.

Mehdi Zeffane centroval z pravé strany, Kyei si v souboji s Lukebou dokázal udělat prostor a na jeho hlavičku zareagoval muž v rukavicích o zlomek sekundy později, než by bývalo bylo zapotřebí - 2:1. Šance na vyrovnání přišla až v nastaveném čase, protože Komnen Andrić zahrál ve vlastním vápně rukou. Nejlepší střelec Lyonu však při svém mizerně zahraném pokutovém kopu nechal vyniknout Moryho Diawa.

Paris Saint-Germain - AC Ajaccio 5:0

13.05.2023 21:00

Góly: 22. Fabián Ruiz, 33. Achraf Hakimi, 47. Kylian Mbappé, 54. Kylian Mbappé, 73. Mohamed Youssouf (vl.)

Fotbalisté PSG porazili ve 35. kole Ligue 1 AC Ajaccio jednoznačně 5:0, a stvrdili tak jeho sestup do nižší soutěže. Na zisku tří bodů měl tradičně podíl Kylian Mbappé, jenž se po změně stran dvakrát prosadil a osamostatnil se na čele tabulky střelců francouzské nejvyšší soutěže. Svým výkonem tak zastínil návrat Lionela Messiho, kterému vypršel klubový trest.

Nepřejícníci Pařížanů v minulém kole marně vyhlíželi jejich ztrátu na půdě Troyes. Ta by totiž ještě zamotala situaci na čele tabulky, Mbappé ovšem i bez hvězdných útočných spoluhráčů přispěl gólem k cenné výhře. Zároveň tím prakticky zpečetil soupeřův sestup a podobný osud mohl potkat i Ajaccio, které na bezpečné příčky ztrácelo propastných 11 bodů.

Akcím vedoucího celku tabulky dlouho absolutně scházela přímočarost. Změnu přinesla až 22. minuta, kdy průniková přihrávka doputovala ke kopačkám Fabiána Ruize, jenž vnějším nártem poslal balon do sítě. Úvodní trefa ještě zpomalila už tak vlažné tempo pařížských hvězd, přesto se fanoušci radovali do přestávky ještě z jedné branky. Nedůraznou ránu Mbappého vyrazil brankář jen před nohy Achrafa Hakimiho, který neměl problém navýšit vedení.

Navrátilec do sestavy Messi zůstával za očekáváním i po změně stran, naopak Mbappého druhá půle bavila o poznání více. Svého 25. ligového gólu v tomto ročníku se dočkal už ve 47. minutě, kdy po zmatku ve vápně procedil míč za záda Francoise-Josepha Sollacara. Výrazně pohlednější byl pak Francouzův zásah, který diváci viděli o sedm minut později. Dlouhý nákop Sergia Ramose odvrátil jeden z obránců jen nad sebe a Mbappé z hranice pokutového území napřáhl k nechytatelnému voleji k levé tyči. Zmar hostů, jimž se do hlav dostala blížící se definitiva sestupu, ještě přiživila 73. minuta, v níž přihrávku Marquinhose srazil za záda Sollacara zkušený obránce Mohamed Youssouf. Zbylý průběh utkání ještě nabídl potyčku, která skončila vyloučením na obou stranách. Pařížský Hakimi viděl druhou červenou kartu v rozmezí dvou týdnů.

PSG tak nenavázalo na tristní domácí bilanci z posledních týdnů a outsidera porazilo. V příštím kole se 21. května představí v Auxerre, Ajaccio tentýž den přivítá Rennes.

Racing Strasbourg - OGC Nice 2:0

13.05.2023 17:00

Góly: 1. Habib Diallo, 59. Habib Diallo (pen.)

Bez evropských pohárů se budou muset nejspíš obejít fotbalisté OGC Nice. Populární Les Aiglons nestačili na Racing Štrasburg a nejvýrazněji se pod to podepsal dvoubrankový Habib Diallo. Pro Alsasany je to důležitý krok na cestě za konečnou záchranou.

Na východě Francie bude po tomto víkendu panovat spokojenost. Racing zvládl důležitý zápas a je blízko tomu, aby stvrdil prvoligovou příslušnost i v příští sezoně. Domácí se vřítili do utkání jako uragán a hned v první minutě vsítili vedoucí gól. Habib Diallo si seběhl za obranu a po mírné zasekávačce prostřelil brankáře Schmeichela. Bleskurychlá branka Nice zaskočila a to nebylo schopno v prvním poločase odpovědět. Alsasané měli zápas pod kontrolou, přestože ani oni už nedokázali výrazněji zahrozit.

Aktivnější Racing přidal druhou branku až po změně stran. Jordan Lotomba fauloval v pokutovém území a nařízenou penaltu proměnil Habib Diallo. Schmeichel přitom vystihl směr a moc nechybělo, aby utaženou střelu k tyči nevytáhl.

Nice se dostalo po druhé brance do ještě větší deprese a branku Selse ohrozilo až devět minut před koncem. Hlavičku veterána Danteho brankář domácích vytěsnil na rohový kop. Nic dalšího už se v zápase nestalo a Racing tak mohl zapsat důležité vítězství, zatímco Nice to výrazně komplikuje plány na evropské poháry.

RC Lens - Stade Reims 2:1

12.05.2023 21:00

Góly: 39. Przemyslaw Frankowski (pen.), 55. Seko Fofana - 23. Folarin Balogun (pen.)

Loïs Openda sice tentokrát vyšel střelecky naprázdno (i proto, že na penalty není určený), nicméně Racing přesto vyhrál a nadále vyvíjí tlak na vedoucí PSG. Naopak Les Rouges et Blancs bude po pětatřiceti kolech patřit nejhůře jedenáctá pozice.

Výše zmíněný belgický forvard byl na samotný úvod hodně aktivní, leč na dvacátou branku v sezoně si bude muset minimálně týden počkat. V 6. minutě zahrozil Junya Ito, jehož pokus byl tečován mimo. Yehvann Diouf byl mezi třemi tyčemi v dalších minutách rovněž pozorný a v závěru otevírací dvacetiminutovky přes celé hřiště sledoval, kterak Kevin Danso podcenil souboj s Marshallem Munetsim a ve vlastním vápně jej coby poslední instance fauloval.

Rozhodnutí Jérémyho Pignarta udělit domácímu obránci červenou kartu potvrdil jeho kolega u videa. Folarin Balogun z nařízeného pokutového kopu skóroval, protože mířil dostatečně přesně k levé tyči. Brankáři Sambovi tedy nepomohlo, že skočil na správnou stranu - 0:1. O vyrovnání se po půl hodině hry snažil Adrien Thomasson, jehož hlavička však byla až příliš nedůrazná.

Při zakončení stejnou částí těla neuspěl ani Ito, a tak se na Stade Bollaert-Delelis v devětatřicáté minutě stalo, že Emmanuel Agbadou srazil Thomassona, tudíž byla k vidění druhá "pětka" v zápase, kterou díky střele do samotného středu brány proměnil Przemyslaw Frankowski, jenž se z puntíku prosadil potřetí v ročníku - 1:1.

Hned po změně stran se znovu připomněl Openda a Diouf musel zasahovat. Jens Cajuste se svým dalekonosným pokusem také nepochodil, a tak přišla řada na Seka Fofanu. Rodák z Paříže, jenž se ovšem na seniorské úrovni rozhodnul reprezentovat Pobřeží slonoviny, si po přihrávce od Deivera Machada seběhnul do středu hřiště, aby přízemní střelou k levé tyči nedal muži v rukavicích šanci - 2:1.

V minutě čtyřiašedesáté se mohl podruhé do listiny střelců zapsat Balogun, jenže tentokrát mu nebylo přáno. Jednadvacetiletý forvard, který možná po sezoně zamíří do Arsenalu, byl hodně vidět i v následující fázi utkání, zvláště pak v jeho 72. minutě, kdy asistent u videa odhalil, že svůj pád při souboji se Sambou nasimuloval. Na rohové kopy sice hosté vyhráli 14:0, ovšem co se branek týče, zůstali až do finálního hvizdu o jednu zpět.