Magazín UEFA

Norové se začali snažit pozdě, Švýcarům pomohl povedený začátek

Švýcaři dosáhli na světovém šampionátu po úvodním hladkém triumfu nad Slovinskem (7:0) na další výhru. Ačkoli tentokrát nepodali hráči s helvétským křížem na dresu tak přesvědčivý výkon, na Nory to stačilo a po výsledku 3:0 mají plný počet šesti bodů. Seveřané zůstávají na zisku jednoho bodu.

Švýcarsku stačila k vítězství dobrá první třetina, ve které vstřelili tři branky. Jedna však byla odvolána po úspěšné trenérské výzvě, takže se počítaly jen trefy Daria Simiona a Andrey Glausera.

Janis Moser sice za stavu 1:0 překonal norského gólmana Jonase Arntzena, jenže švédský trenér skandinávského zástupce Tobias Johansson si vzal výzvu, se kterou uspěl. Jak se ukázalo, rozhodl předchozí kontakt Andrese Ambühla s Arntzenem v brankovišti.

Švýcarům to ale vadit nemuselo, protože ještě před druhou přestávkou zvýšil obránce Glauser po dobré podpoře útoku. Norové pak sice od druhé třetiny přidali, ale v dalším průběhu zápasu už jen zacinkala tyčka za zády Roberta Mayera po ráně Mathiase Trettenese, jenž napodobil soupeře Christiana Martiho ještě na konci úvodní části hry. V závěru se trefil do opuštěné norské klece Nino Niederreiter.

"Byl to můj první start na tomto turnaji. Bylo fajn si zachytat a čelit tolika střelám," připomněl norský gólman Jonas Arntzen poměr střel v první třetině, který vyzněl 12:1 pro soupeře. "Je to zábava, ale počítají se výhry pro tým. Příště musíme hrát lépe," dodal.

"Chtěli jsme o utkání definitivně rozhodnout o něco dříve, ale zase je dobré vědět, že v těsných zápasech dokážeme dobře bránit. Podali jsme vyvážený výkon a je fajn, že svou hru stále zlepšujeme. Jsme defenzivně dobře organizovaný tým a máme dva skvělé gólmany," prohlásil švýcarský forvard Christoph Bertschy.

Mistrovství světa v hokeji – skupina B (Riga):

Norsko – Švýcarsko 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Simion (Miranda, Glauser), 20. Glauser (Miranda, Simion), 58. Niederreiter (Ch. Bertschy, Richard). Rozhodčí: Sewell (Brit.), Hribik - Hynek (oba ČR), Briganti (USA). Vyloučení: 6:7. Bez využití: Diváci: 3232.

Norsko: Arntzen - Nörstebö, Lilleberg, Johannesen, Björgvik Holm, Krogdahl, Kasastul - Valkvae Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen - E. Salsten, H. Salsten, Hoff - Olden, Trettenes, Martinsen - Granath, K. A. Olimb, Haga. Trenér: T. Johansson.

Švýcarsko: Mayer - Marti, Kukan, Moser, Glauser, Geisser, Loeffel, Fora - Niederreiter, Corvi, Herzog - Senteler, Malgin, Ambühl - Miranda, Haas, Simion - Thürkauf, Richard, Ch. Bertschy. Trenér: Fischer.