Evenepoel vyhrál na Giru i druhou časovku a oblékl se opět do růžového

foto Belgický cyklista Remco Evenepoel, na snímku z května 2023.

Cesena (Itálie) - Belgický cyklista Remco Evenepoel vyhrál i druhou časovku na Giru d'Italia a po deváté etapě se vrátil do čela průběžného pořadí. Lídr týmu Soudal-Quick Step porazil na 35 rovinatých kilometrech o pouhou sekundu Brita Gerainta Thomase, třetí byl o další sekundu zpět jeho krajan a kolega ze stáje Ineos Tao Geoghean Hart.

Evenepoel vyhrál zahajovací časovku minulou sobotu a získal růžový trikot lídra, který v úterý víceméně přenechal Tobiasi Leknessundovi. Nor dnes dojel devatenáctý s odstupem minuty a čtvrt a mladý Belgičan se opět vrátil do čela průběžného pořadí.

"Myslím, že jsem dnes nezvolil dobré tempo. Začal jsem moc rychle a v druhé půlce už to nebylo ono. Lépe se mi jelo v technických pasážích, kde jsem si mohl trochu odpočnout," uvedl Evenepoel, jenž o téměř polovinu kratší zahajovací časovku vyhrál s náskokem 22 sekund. "V druhé části jsem se v protivětru necítil moc dobře. Ano, je to další etapové vítězství, ale nebyla to moje nejlepší časovka."

Před prvním volným pondělkem má mistr světa na prvním místě náskok 45 sekund před Thomasem. Třetí je s odstupem 47 sekund Slovinec Primož Roglič, jenž dnes dojel šestý, čtvrtý Geoghean Hart má ztrátu 50 sekund.

"Před horami je taková výhoda docela dobrá, ale jsem si jistý, že Ineos si na mě naplánuje nějaké útoky. My ale máme silný tým a hodně si věříme. Zítra si musím pořádně odpočinout, protože poslední dva dny nebyly moje nejlepší," řekl Evenepoel.

Z trojice českých účastníků úvodní Grand Tour sezony byl dnes nejvýše specialista na časovky Josef Černý. Na svého týmového lídra ztratil na 111. pozici téměř pět minut.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 9. etapa (časovka 35 km):

1. Evenepoel (Belg./Soudal-Quick Step) 41:24, 2. Thomas -1, 3. Geoghegan Hart (oba Brit./Ineos Grenadiers) -2, 4. Küng (Švýc./Groupama-FDJ) -4, 5. Armirail (Fr./Groupama-FDJ) -8, 6. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -17, ...111. Černý (ČR/Soudal-Quick Step) -4:59, 146. K. Vacek (ČR/Corratec-Selle Italia) -5:56, 149. Hirt (ČR/Soudal-Quick Step) -6:01.

Průběžné pořadí: 1. Evenepoel 34:33:42, 2. Thomas -45, 3. Roglič -47, 4. Geoghegan Hart -50, 5. Leknessund (Nor./DSM), 6. Almeida (Portug./SAE Team Emirates) oba -1:07, ...54. Hirt -30:35, 95. K. Vacek -1:07:05, 140. Černý -1:41:10.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 28.04.2024 ČTK