Francie - Rakousko 2:1 PPSESTŘIH: Francouzi bleskově rozhodli prodloužení a slaví důležitou výhru nad Rakouskem

Aktualizováno

Hokejisté Francie porazili na mistrovství světa v Tampere Rakousko 2:1 v prodloužení. Utkání skupiny A rozhodl v čase 60:39 v přesilové hře Sacha Treille, který v minulosti působil i v české extralize. Dva kanadské body si připsali Tim Bozon a Florian Chakiachvili.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Francie - RakouskoVideo: Česká televize

Fotogalerie

Rakušané měli hned v úvodu výhodu přesilové hry, kterou ale využít nedokázali. Navíc se Addamo vracející se z trestné lavice dostal do brejku, nezakončil ale přesně. Podobně dopadl i obránce Onno v 7. minutě.

Francouzi byli aktivnější, brankář Kickert ale ustál i závar ve 13. minutě. V závěru první třetiny se Rakousko dokázalo ubránit 45 sekund ve třech proti pěti, v pokračující klasické přesilové hře ale již Tim Bozon otevřel skóre.

Francouzský Tim Bozon slavící jeho branku na MS.

Ve druhé části Rakousko zlepšilo pohyb a mnohem více práce než Kickert měl jeho protějšek Ylönen. Gólman s finskými kořeny si ale poradil s pokusy Rossiho a ustál i nebezpečné situace v polovině utkání. Ve 35. minutě byl navíc vyloučen Achermann a Francie se opět vrátila do útočné třetiny.

PŘÍKLEP EXTRA K HOKEJOVÉMU MS
Redakce Sport.cz nabídne fanouškům během hokejového mistrovství světa pravidelná studia k zápasům českého týmu. Ve studiu bude s moderátorem diskutovat o daném utkání vybraný expert z řad hokejových osobností a redaktor Sport.cz. Studio Příklep extra bude začínat vždy padesát minut před úvodním vhazováním.

Ideální šanci vyrovnat dostali Rakušané po faulu Texiera, který dostal za naražení na mantinel Heinricha pětiminutový trest. Dlouho se jim sice nedařilo vypracovat si výraznější šanci, ale ve 47. minutě posunul Schneider do dobré pozice Raffla a kapitán Rakouska překonal Ylönena.

Francouzi mohli rozhodnout v závěru, kdy byli vyloučeni Rossi a poté i Ganahl. V základní hrací době tak hráli 52 sekund v pěti proti třem, gól ale nedali. Výhodu dvou hráčů měli i 24 sekund v prodloužení, ani tady se jim ale gól dát nepodařilo. Tim Bozon trefil jen tyč. V pokračující klasické přesilovce již ale Kickert inkasoval, když jej překonal Treille tečující Chakiachviliho střelu.

Rakouský kapitán Thomas Raffl (vlevo) v souboji s reprezentantem Francie Jordannem Perretem.

"Je to perfektní začátek turnaje," radoval se Treille, který v extralize hrál za Kladno a Spartu. "V kabině jsme si říkali, že první zápas je hodně důležitý. Známe to z minulosti. Myslím si, že jsme začali dobře, ve druhé třetině to bylo náročné, ale pořád jsme bojovali. Na konci se nám podařilo dát vítězný gól, takže je to skvělé," řekl Treille na webu Mezinárodní hokejové federace.

"Bolí to. Bylo by hezké získat všechny body, nebo alespoň dva. Hodně by nám to pomohlo do dalších zápasů, nebyli bychom pod takovým tlakem. Ale takhle to prostě je. Zítra nás čeká další zápas a poté další," řekl brankář David Kickert, který si připsal 26 úspěšných zákroků.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina A (Tampere):
Francie - Rakousko 2:1 po prodloužení
Branky a nahrávky: 20. T. Bozon (Claireaux, Chakiachvili), 61. Treille (Chakiachvili, T. Bozon) - 47. Raffl (Schneider, Rossi). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Hunnius (Něm.) - Synek (SR), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 1:5, navíc Texier (Fr.) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 7626.
Francie: Ylönen - Boscq, Gallet, Chakiachvili, Llorca, Onno, Crinon, Guebey - T. Bozon, Texier, Addamo - Fabre, Perret, Claireaux - Rech, Boudon, Bertrand - K. Bozon, Treille, Ritz. Trenér: P. Bozon.
Rakousko: Kickert - Nickl, B. Wolf, Heinrich, Zündel, Reinbacher, Brunner, Strong, Maier - Neubauer, Haudum, Ganahl - Nissner, Raffl, Schneider - M. Huber, Rossi, Zwerger - P. Huber, Achermann, Wukovits. Trenér: Bader.