Edmontonu nestačily čtyři góly Draisaitla, Vaněček naskočil ve druhé třetině

foto Hráči týmu Edmonton Oilers se radují z gólu v utkání zámořské NHL proti týmu Vegas Golden Knights, 3. května 2023. Vlevo střelec branky Leon Draisaitl.

New York - Leon Draisaitl nasázel čtyři branky, ale neodvrátil prohru hokejistů Edmontonu 4:6 ve Vegas v úvodním utkání druhého kola play off NHL. Německý útočník je s 11 trefami nejlepším střelcem vyřazovací části. Vítek Vaněček se dostal do branky New Jersey na ledě Caroliny ve 22. minutě za stavu 0:3. Český gólman pustil jeden gól z 11 střel, ale Devils zápas nezdramatizovali a do série vstoupili prohrou 1:5.

Fotogalerie

Draisaitl vstřelil ve čtvrté minutě v přesilové hře první gól zápasu a v závěru úvodní třetiny upravil na 2:3 z nenápadné akce. Německý útočník nahodil puk z nulového úhlu na branku a od zad Laurenta Brossoita se odrazil do sítě. Draisaitl zkompletoval hattrick ve 42. minutě, když v další početní převaze vyrovnal střelou do odkryté branky na 3:3. Poslední gól přidal z rychlého protiútoku a snížil na 4:5.

"Zní to až neuvěřitelně, že má na začátku druhého kola už jedenáct vstřelených branek v (sedmi zápasech) play off," řekl trenér Vegas Bruce Cassidy k Draisaitlovi, který vede i produktivitu vyřazovací části (11+4). "Předvedl opět úžasný výkon. Celé play off hraje skvěle, ale jako tým se musíme hodně zlepšit. Zejména v obraně, nemůžeme dostávat tolik branek. Musíme určité věci odstranit," konstatoval kouč Edmontonu Jay Woodcroft.

Hráči Vegas na úvodní Draisaitlův zásah rychle reagovali a otočili na 3:1. O obrat se gólově zasloužili Ivan Barbašev, Michael Amadio a Mark Stone. Domácí i po trefě na 3:3 přišli s rychlou odpovědí. Za 111 sekund už vedli 5:3 po brankách Barbaševa, první hvězdy zápasu, a Chandlera Stephensona. Výhru v závěru pojistil Jack Eichel.

"Ať už gól dáte, nebo dostanete, vždy je důležité, abyste se tím nenechali ovlivnit a odehráli co nejlépe další střídání," reagoval Barbašev, jenž oběma góly rychle reagoval na Draisaitlovu branku. "Byl to další skvělý týmový výkon. Myslím si, že skóre ani neukazuje, jak výborně jsme hráli," doplnil Brossoit.

Čtyři branky dal o den dříve i Joe Pavelski, taktéž Dallasu jeho mimořádný výkon nestačil. Před tímto zápasem tým, jehož hráč skóroval v utkání play off čtyřikrát, vyhrál 36 z 39 duelů. "Celkově jsme nehráli dobře. Ani jsme se nepřiblížili tomu, čeho jsme schopni. Musíme být příště lepší," prohlásil Draisaitl, který se překvapivě nevešel mezi první tři hvězdy zápasu.

Carolina položila základ úspěchu v úvodní třetině, v níž soupeře přestřílela 10:1 a dala dva góly. Skóre otevřel po vyhraném vhazování Brett Pesce švihem zpoza levého kruhu přes chumel hráčů. Z přečíslení zvýšil Seth Jarvis a v úvodu druhé části vyhnal Jesperi Kotkaniemi na střídačku gólmana Akira Schmida, který zářil proti Rangers. Od třetího duelu nahradil Vaněčka a chytal s úspěšností 95,1 procenta. Tentokrát inkasoval třikrát z 11 střel.

"Za góly nemohl, střídání nemělo nic společného s jeho výkonem. Kdyby to šlo, vyměnil bych více hráčů," vysvětlil trenér New Jersey Lindy Ruff. "Spousta lidí nás chválila za výkon v sedmém zápase s Rangers (4:0). Cítili jsme to stejně, začnete si myslet, že je to opravdu dobré. Tohle utkání nám otevřelo oči, vrátilo nás na zem. Zatlačili nás, moc jsme si toho nevytvořili," doplnil kouč.

New Jersey po střídání gólmanů brzy snížilo. Nathan Bastian se dostal za domácí obranu a přelstil Frederika Andersena střelou nad vyrážečku. Vaněček inkasoval v 51. minutě, když jej překonal z levého kruhu Brady Skjei. Výhru Caroliny zpečetil Jesper Fast při risku hostů bez gólmana. Devils začali stejně jako v úvodním kole, ve kterém prohráli první dva zápasy s Rangers shodně 1:5, ale sérii otočili.

"Trošku jsem se obával, jak na hráče zapůsobí pauza mezi zápasy, ale přišli připravení a dobře nastavení. Lépe nám fungovaly nohy a hráli tak, jak měli," radoval se trenér Caroliny Rod Brind´Amour. Jeho svěřenec Martin Nečas vyšel potřetí za sebou naprázdno, na druhé straně si Ondřej Palát připsal tři záporné body.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápas:

Carolina - New Jersey 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky: 10. Pesce, 15. Jarvis, 22. Kotkaniemi, 51. Skjei, 57. Fast - 26. Bastian. Střely na branku: 23:18. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey 37:01 minuty, inkasoval jeden gól z 11 střel a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Diváci: 18.735. Hvězdy zápasu: 1. Pesce, 2. Martinook, 3. Andersen (všichni Carolina).

Západní konference - 1. zápas:

Vegas - Edmonton 6:4 (3:2, 0:0, 3:2)

Branky: 5. a 43. Barbašev, 10. Amadio, 19. Mark Stone, 44. Stephenson, 60. Eichel - 4., 20., 42. a 49. Draisaitl. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18.243. Hvězdy zápasu: 1. Barbašev, 2. Stephenson, 3. Mark Stone (všichni Vegas).