Sport ČTK Sport, ČTK
26. 4. 2023 7:40
Hokejisté Dallasu vyhráli v 1. kole play off NHL 4:0 nad Minnesotou a v sérii vedou 3:2 na zápasy. Klíčovým momentem utkání byl faul na českého útočníka Radka Faksu.
Sestřih utkání Dallas - Minnesota včetně zákroku na Radka Faksu | Video: Asociated Press

Faksa si v úvodu zápasu stáhl v obranném pásmu rukavicí puk ze vzduchu na led a Marcus Foligno jej trefil kolenem do kolene. Otřeseného forvarda zkontrolovali přímo na ledě lékaři, pak s dopomocí zamířil na ošetřovnu.

Rozhodčí vyloučili Foligna na pět minut a do konce zápasu. Z přesilové hry vstřelil důležitý první gól Tyler Seguin.

Faksa se ještě během zahajovací třetiny vrátil na led. "V první chvíli jsem se obával, že to bude vážné," přiznal. "Cítil jsem se, jakoby mě kopl kůň nebo něco takového. První minuty byly nejhorší, ale postupně bolest odeznívala. Je play off, i když vám není nejlépe, chcete hrát," pokračoval.

Dallas využil ve 12. minutě trefou Jasona Robertsona další početní výhodu a na začátku prostřední části zvýšil z dorážky Mason Marchment.

Gólovou tečku udělal Ty Dellandrea v závěru utkání při hře Minnesoty bez brankáře.

První hvězdou zápasu byl vyhlášen Jake Oettinger, který kryl 27 střel. Tři góly domácích připravil Roope Hintz, který vede s 11 body (4+7) produktivitu letošního play off.

Nejlepším střelcem vyřazovací části je Leon Draisaitl, který dostal Edmonton proti Los Angeles šestou trefou v play off do vedení 2:0.

Kanadský klub vyhrál první třetinu 3:2 a definitivně zlomil zápas na svou stranu v rozmezí 32. až 45. minuty, kdy odskočil i díky dvěma gólům Nicka Bjugstada na 6:2. Kings už stačili jen snížit. V sérii vede Edmonton 3:2.

Hokejisté New York Islanders vyhráli na ledě Caroliny 3:2 a snížili stav série úvodního kola play off NHL na 2:3. U rozdílové branky přišel Martin Nečas o puk na útočné modré čáře.

Islanders nasměrovali k výhře Pierre Engvall a Brock Nelson, kteří zajistili týmu vedení 2:0. Oba útočníci si připsali gól a přihrávku.

Sestřih utkání Carolina - Islanders včetně chyby Martina Nečase | Video: Asociated Press

Carolině odvolali rozhodčí po trenérské výzvě branku Stefana Noesena na 1:1 kvůli ofsajdu. Až ve 34. minutě se domácí radovali z regulérního gólu, tečí snížil Paul Stastny. V závěru druhé třetiny ale obral Mathew Barzal o puk Nečase a z přečíslení dva na jednoho zvýšil.

"Puk se ke mně odrazil a chtěl jsem jej zatáhnout středem do útočného pásma, ale Barzal mi jej vzal a skóroval," popsal Nečas vítěznou branku. "Udělal jsem ztrátu a dali důležitý gól. Nic už s tím neudělám. Musím se z toho poučit a připravit se na další zápas," podotkl.

Nečas byl v základní části nejproduktivnějším hráčem Caroliny (28+43) a v play off si připsal tři body (1+2), ale v sérii s Islanders se zatím neprosadil ve hře pět na pět. Dokonce má na kontě pět záporných bodů.

"Je ho plný led a snaží se dělat až moc. Měl by trochu ubrat a soustředit se na správné věci," řekl trenér Caroliny Rod Brind´Amour na adresu Nečase. "Snaží se, rozhodně mu nechybí nasazení. Máme tři ofenzivní kluky mimo a ví, že je jedním z hráčů, od kterého se očekává produktivita. Jen potřebuje najít správný způsob, jak to celé vybalancovat," doplnil kouč.

Jeho svěřenci přestříleli Islanders 36:22, ale zápas už jen zdramatizovali po trefě Sebastiana Aha v 51. minutě. Finský útočník vynechal část druhé třetiny, protože u gólu na 0:2 jej trefil puk do tváře a musel na šití. Více nepovolil Ilja Sorokin, který zastavil 34 střel. "Líbilo se mi, jak jsme hráli. Jen jsme se dopustili ztrát, kterých nebylo mnoho, ale potrestali je. To rozhodlo," řekl Brind´Amour.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 5. zápas:

Carolina - NY Islanders 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Branky: 34. Stastny, 51. Aho - 11. Engvall, 24. Nelson, 39. Barzal. Střely na branku: 36:22. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Engvall, 2. Nelson (oba NY Islanders), 3. Aho (Carolina). Stav série: 3:2.

Západní konference - 5. zápasy:

Dallas - Minnesota 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 3. Seguin, 12. Robertson, 22. Marchment, 57. Dellandrea. Střely na branku: 25:27. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. Seguin, 3. Hintz (všichni Dallas). Stav série: 3:2.

Edmonton - Los Angeles 6:3 (3:2, 2:0, 1:1)

Branky: 32. a 45. Bjugstad, 9. E. Kane, 11. Draisaitl, 15. Kulak, 36. Hyman - 14. Iafallo, 18. Kempe, 47. Byfield. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Nurse, 2. Bjugstad, 3. Hyman (všichni Edmonton). Stav série: 3:2.