Rezerva Sparty ve druhé půli přetlačila Prostějov, Karviná si rozdělila body s Líšní

AKTUALIZOVÁNO

Hráči Vyškova v boji o barážové příčky opět zaváhali, když ve 24. kole F:NL pouze remizovali na domácí půdě s rezervou Slavie 2:2. S finálním bodem však mohli být domácí s ohledem na průběh utkání spokojeni, jelikož ještě v 81. minutě prohrávali. Třinec v boji o záchranu ukopal bod v Chrudimi. Večerní program F:NL zpříjemnil souboj ofenzivně laděných týmů Vlašimi a Varnsdorfu. Diváci mohli v utkání vidět dvě branky od každého týmu. V neděli na sebe v souboji o čelo tabulky narazí Karviná a Líšeň.

Vyškov - Slavia Praha B 2:2 (1:1)
Branky: 32. Alégué, 82. Kanakimana - 25. a 56. z pen. Singhateh. Rozhodčí: Volek - Horák, Pospíšil. ŽK: Štěpánek, Vintr, Němeček - Hošek, Hronek. Diváci: 623.

Ačkoliv mělo vedení Vyškova před začátkem jarní fáze soutěže ambiciózní plány na postup minimálně do baráže, pouhé tři získané body z posledních čtyř duelů mu v podobně smělých vyhlídkách učinily přítrž. Domácí celek tak přistoupil po sedmi letech k odvolání trenéra Jana Trousila, za něhož na lavičku dočasně zasedl Rostislav Horáček. Moravané na tom však stále nebyli tak špatně jako rezerva Slavie, které reálněji hrozil sestup do třetí ligy. Sešívaní se navíc nemohli příliš spoléhat na posily z A-týmu, jenž tuze bojoval o titul v nejvyšší soutěži.

Důvěru ale mohli mít v přímočarost Petra Hronka. Ten se již v páté minutě dopracoval k jedovaté ráně pod břevno, Antonín Kinský se tak musel blýsknout hbitým zákrokem. Mladý gólman, jenž je na hostování v moravském klubu právě z pražské Slavie, zamítl další šanci hostů o pár minut později. Po narážečce se prosmýkl mezi obránci Singhateh a individuální průnik i sám zakončoval, s pokusem na vzdálenější tyč ale neuspěl. Slavit však mohl po úspěšné dorážce z 25. minuty, které předcházela dělovka do břevna v podání Ondřeje Kričfalušiho. Chvíli nato Gambijce znovu vychytal Kinský, jenž se konečně dočkal podpory i na druhé straně hřiště v podání Alexise Alegueho. Ten přenesl kamerunský šmrnc i na český trávník a výstavně trefil šibenici.

Africká stopa rozzvučnila ochozy znovu v 56. minutě, kdy penaltu nařízenou po faulu ve vápně s přehledem proměnil Singhateh. Domácí se odmítli vzdát a po hodině hry měli zajímavou desetiminutovku, během níž se do zakončení dostal Barnabáš Lacík a po něm i hlavičkující Kanakimana, nicméně ani jeden z nich nebyl úspěšný. Chybu v rozehrávce pak mohl a měl potrestat Jakub Kopáček, na utkání si ale neobul správné kopačky a již po několikáté upadl, což znepřesnilo jeho zakončení. Zato milimetrově přesná byla hlavička Kanikamany, jenž nebojácně vlétl do centru a odměnou mu byla trefa do šibenice.

Vyškov si připsal další citelné zaváhání a postup do ligy se mu po dohrání kola může zase o kousek vzdálit. V příštím kole se klub hrající v Drnovicích představí 30. dubna ve Varnsdorfu, Slavia o den dříve přivítá rezervu Sigmy.

Chrudim - Třinec 1:1 (1:1)
Branky: 39. Firbacher - 44. Foltýn. Rozhodčí: Rouček – Leška, Šafránková. ŽK: Skwarczek - Turyna, Jursa. Diváci: 650.

Trenér Roman West zahájil své angažmá v Třinci nejlépe, jak mohl, neboť jeho noví svěřenci porazili silnou Příbram a odpoutali se od sestupových příček. Také Chrudim předvedla ve vloženém středečním kole obstojný výkon, jenže vinou smolné penalty nakonec padla s čerstvým druholigovým lídrem z Karviné. Na rozdíl od svého soupeře však již nemusela řešit bezprostřední hrozbu pádu o soutěž níž.

Střídavý poměr sil na hřišti překlopil na stranu hostů Lukáš Holík, jenž po čtvrthodině hry přinesl první rozvášnění pro fanoušky na stadionu Za Vodojemem. Náběh na centr završil zakončením z první, nakonec ale rozvlnil pouze boční síť. Po půlhodině hry se začali ofenzivně probouzet i domácí v čele s Ondřejem Machučou, jeho skákavý pokus však dokázal gólman vytěsnit. Ve 39. minutě již mohli Chrudimští jásat zásluhou Firbachera a velké porce štěstí, útočník totiž skóroval v pádu po hlavičkovém souboji. Gólem do kabin však vrátil utkání na začátek Foltýn, jenž položil čelo do centru ze strany a přesným umístěním nedal brankářovi šanci.

Po výměně stran útočná kvalita na obou stranách zeslábla. O něco více ze hry měla domácí Chrudim, avšak k přetavení snahy ve vítězný gól chyběla východočeskému celku potřebná kvalita. Po hodině hry dokázal otestovat pozornost Jiřího Adamušky Petr Juliš, jeho zajímavou ránu ale brankář hostí dokázal vytěsnit. Slezané, kteří prohráli poslední čtyři venkovní zápasy, se ve druhé půli více koncentrovali na defenzivu, což se jim vyplatilo.

Chrudim dotáhla zápas jen k remíze, což se jí na jaře podařilo již pošesté. V dalším kole zavítá 29. dubna na stadion Dukly, Třinec tentýž den sehraje duel před vlastními fanoušky proti Táborsku.

Vlašim - Varnsdorf 2:2 (2:1)
Branky: 15. Horský, 45+2. Rigo - 21. Schon, 72. Ludvíček. Rozhodčí: V. Opočenský – M. Vyhnanovský, P. Kotalík.. ŽK: Nogha - Rudnytskyy, Richter.

Tým ze Šluknovského výběžku podával na jaře solidní výkony, které jej držely v těsné blízkosti příček zaručujících baráž o nejvyšší soutěž, což v posledním kole dokonale korunoval sedmi brankami do sítě bezmocné Jihlavy. Tímto představením se varnsdorfský útok zařadil na dělenou druhou příčku FNL v počtu nastřílených gólů. Ještě o dvě trefy efektivnější ofenzivu měla domácí Vlašim, jež chtěla napravit dvě nedávná zaváhání s Duklou a beznadějně poslední rezervou Slavie.

Utkání začalo zostra, protože už v páté minutě utekl obraně domácích Abdullahi Tanko, který však poměrně prudkou střelou netrefil bránu. Podobně skončila i šance na druhé straně, a to po dravém průniku Solomona Johna. Aktivní domácí tým se radoval po čtvrthodině hry, kdy dobrý centr z levé strany usměrnil do sítě Filip Horský. Za necelých pět minut bylo ovšem srovnáno. Po chybě jednoho z obránců dostal od Tanka lahůdkovou přihrávku Patrik Schön, jenž doklepl míč do prázdné brány. Vzápětí byl ve vápně domácích faulován právě čerstvý střelec a kopala se penalta. K té si stoupl Martin Kouřil, kterého ale vychytal Matyáš Vágner. Vlašim toto zaváhání potrestala v nastavení prvního dějství, kdy Rigo vymetl pravou šibenici.

Modrobílí měli poměrně velkou šanci hned v 52. minutě, ale kapitán Jan Suchan o fous minul křižnou střelou levou tyčku. Varnsdorf ale chvílemi působil, jako by vůbec nechtěl vyhrát. Nezvládal se dostávat ani do slabšího tlaku a Rytíři si pohodlně hlídali náskok a občas zahrozili z dálky, jako třeba v 65. minutě. O chvíli později mohl potrestat špatnou rozehrávku aktivní John, ale bránu hostů netrefil. Zápas v 73 minutě zničehonic srovnal Ludvíček, který silnou hlavičkou nedal gólmanovi šanci. Hrdinou domácích se mohl stát krátce před koncem Chisom Onije, avšak jeho pokus zastavila tyč.

Vlašim tedy další soupeřův koncert nedovolila, i přesto s ním ale jen remizovala. Dalším soupeřem Středočechů bude 29. dubna Příbram. Varnsdorf o den později přivítá Vyškov.

Sparta Praha B - Prostějov 2:0 (0:0)
Branky: 54. Schánělec, 70. Kamenovič. Rozhodčí: Radina - Mojžíš, Černoevič. ŽK: Kamenovič, Okeke, Cissé - Gábriš, Gouamene, Blahuta. Diváci: 315.

Prostějov ve 24. kole Fortuna národní ligy prohrál v hlavním městě s B-týmem pražské Sparty 0:2. Osudnými se mu v souboji celků ze spodní poloviny tabulky staly četné rohové kopy v podání soupeře, když dva z nich přesnými hlavičkami zužitkovali Tomáš Schánělec a Dimitrije Kamenovič. K čistému kontu Pražanů, kteří navýšili svůj náskok na sestupové pásmo na osm bodů, přispěl i 33násobný reprezentant České republiky Ondřej Čelůstka. Ten do soutěžního zápasu zasáhl vinou vleklého zranění po více než roce a odehrál úvodních 45 minut.

Ačkoliv oba týmy stále byly namočeny v boji o záchranu, zejména domácí fotbalisté posledními výkony výrazně posílili své naděje. Na remízu se silnou Karvinou totiž navázali nečekanou výhrou v Opavě, kam sparťanská rezerva odjela zcela bez posil z A-týmu. Zadařilo se ale také Prostějovu, který setřásl sedmizápasovou sérii bez vítězství a penaltou Jana Schaffartzika skolil po baráži toužící Vyškov.

Úvod utkání režírovali Rudí, kteří se o překonání defenzivy Hanáků pokoušeli především centrovanými balony z obou stran hřiště. Obrana Prostějova nicméně statečně odolávala a čisté konto hájila i po individuálním průniku technicky zdatného Adama Goljana. Po faulu před pokutovým územím hostů se z přímého kopu pokusil o ohrožení branky Patrik Vydra. Jeho střelu ale bez velkých potíží zneškodnil připravený Luděk Vejmola. Když navíc pokus domácího Nelsona Okekeho v nastavení zastavila tyč, zamířili hráči do šaten za bezgólového stavu.

Sparťané pokračovali v dominanci na hřišti i po změně stran a za svou snahu byli odměněni v 54. minutě. Po kvalitně zahraném rohovém kopu si míč ve vápně našel Schánělec a poslal ho nechytatelně k tyči. Inkasování Hanáky paradoxně nabudilo a v následujících minutách se probojovali k několika ohrožením branky domácích. Z dalšího gólu se však radovali opět Rudí. Kapitán Daniel Horák znovu perfektně rozehrál rohový kop a hlavičkou z hranice malého vápna navýšil náskok sparťanů Kamenovič. Ten se v rudém dresu radoval z prvního přesného soutěžního zásahu.

Záložní tým pražské Sparty tak pokračoval ve výsledkovém vzepětí a potřetí z posledních čtyř duelů zvítězil. V příštím kole se 29. dubna představí na půdě Líšně, Prostějov tentýž den přivítá Jihlavu.

Táborsko - Opava 1:0 (0:0)
Branka: 62. Dordič z pen. Rozhodčí: Všetečka - Hurych, Pochylý. ŽK: Navrátil, Kateřiňák, Šašinka, Koné, Alexandr - Haitl, Janoščin. Diváci: 670.

Fotbalisté Táborská zvítězili ve 24. kole Fortuna národní ligy na domácí půdě nad Opavou 1:0. Souboj dvou celků bezprostředně ohrožených sestupem nabídl velké množství příležitostí, přičemž hned několikrát se vstřelené brance přiblížil odchovanec Baníku Ostrava v barvách Jihočechů Jakub Šašinka. Rozhodující trefu si ale proti svým bývalým spoluhráčům připsal z pokutového kopu ve formě hrající Bojan Djordjič, jenž se trefil potřetí za sebou. Slezané se tak znovu nevymanili se svého jarního trápení a setrvali v zóně sestupu.

Opava byla před utkáním týmem, který měl od startu jarní fáze sezony nejhorší formu z celé ligy. Série sedmi zápasů v řadě bez vítězství dostala Slezany až do sestupového pásma se ztrátou dvou bodů na záchranářskou pozici. O prolomení výsledkové krize se chtěli pokusit na půdě Táborska, které také nehýřilo ideální formou, jelikož od konce minulého roku vyhrálo pouze jeden ligový duel. Na pozici Opavy tak mělo náskok jen tři body.

Byli to právě lépe postavení domácí, kteří od úvodního hvizdu udávali tempo duelu. Už v šesté minutě se po centru z levé strany objevil před bránou zcela osamocený Jan Mach, jehož hlavičku ale dokázal Kryštof Lasák pohotově vyrazit na roh. O necelé dvě minuty později se do míče opřel rovněž hlavou Šašinka, ani jeho pokus ovšem neskončil gólem. Po čtvrthodině hry se první větší příležitosti dočkala také Opava, tečovanou ránu Adama Gorčici z hranice pokutového území ale zneškodnil Martin Pastornický. Festival nevyužitých šancí pokračoval ve 26. minutě, kdy po velké chybě v hostující defenzivě šel sám na bránu Šašinka, ten však situaci nezakončil dobře a trefil jen vyběhnuvšího gólmana.

Co se Jihočechům nepovedlo do poločasového hvizdu, napravili zhruba po hodině hry. Po faulu ve vápně Opavy dostali domácí výhodu pokutového kopu, který suverénním zakončením do pravého horního rohu proměnil někdejší hráč Slezanů Djordjič. Nedlouho poté mohli hosté srovnat, dobře načasovaná hlavička Jakuba Yunise ale skončila těsně nad břevnem. A když se neujalo ani další zakončení hlavou Miloše Kopečného ze závěrečné desetiminutovky, bylo jasné, že tři body zůstanou na jihu Čech.

Táborsko tak prodloužilo bídu Opavy a dovedlo zápas do vítězného konce. Další ligový duel odehraje 29. dubna proti Třinci, Slezané změří o dva dny později síly s Karvinou.

Karviná - Líšeň 2:2 (1:1)
Branky: 18. Memič, 87. vlastní Černín - 80. a 90.+2 Pašek. Rozhodčí: Ulrich - Pfeifer, Bureš. ŽK: Budínský - Sokol, Pašek. Diváci: 1788.

Hráči Karviné neudrželi ve 24. kole Fortuna národní ligy domácí vedení a s tabulkovým sousedem z Líšně remizovali 2:2. Slezané sice dlouho vedli zásluhou ve formě hrajícího Amara Memiče, hrdinou závěru utkání se ovšem stal hostující David Pašek. Ten poprvé srovnal v 80. minutě a následně dokázal v nastavení odpovědět i na znovunabyté vedení soupeře po vlastním gólu Jakuba Černína. Dlouholetý hráč Marvanů se přitom v dosavadním průběhu sezony prosadil jen jednou.

Nedělní podvečer svedl k souboji dva top týmy druhé nejvyšší české soutěže. Na první příčce se nacházela domácí Karviná, která prohrála ligové utkání naposledy 13. listopadu minulého roku. V jarní části sezony tak měla skvělou bilanci pět vítězství a dvě remízy. Líšeň sice po zimní pauze již dvakrát padla, i přesto se držela na druhém místě se sérií čtyř klání v řadě bez porážky.

Klíčové střetnutí při cestě za postupem se neslo v duchu soubojů. Opatrná hra z obou stran vyústila v první střelu na branku až v 18. minutě, zakončení Memiče se však k radosti domácího publika hned ukázalo být gólové. Bosenský útočník ideálně načasoval náběh za obranu a povedenou kličkou kolem vyběhnuvšího brankáře si ulehčil samotné zužitkování šance. I první příležitost hostí měla parametry k úpravě skóre, Pavel Sokol ale nedokázal před uplynulou půlhodinou hry využít centr ze strany a z úhlu trefil pouze tyč. Karviná byla ovšem v prvním dějství aktivnějším týmem a poločasové vedení si zasloužila.

I po změně stran byla hra v moci zelenobílých. S blížící se hodinou hry však pronikala do útočných pozic častěji také Líšeň, defenziva Slezanů ale byla stejně silná jako podpora domácích fanoušků. Protiútoky Karviňáků zastavoval již v jejich zárodku Černín, hosté tak pořád drželi naději na zvrácení osudu zápasu. To se jim podařilo v 80. minutě z první výraznější příležitosti druhého dějství, kdy po brankářově zásahu doklepl balon mezi tři tyče Pašek. Karviná se veledůležitých tří bodů odmítla vzdát a v 88. minutě jí k nim dopomohl po nepřehledné situaci ve vápně vlastním gólem Černín. V šokujícím závěru mohl nejprve vyrovnat Pašek a následně ze samostatného průniku pojistit vedení Kelvin Boateng, nakonec se branky dočkal z další šance první zmiňovaný. Momenty před finálním hvizdem ještě trefil z přímého kopu na hraně vápna tyč Lukáš Budínský.

Bitva o první místo v tabulce tak nakonec vítěze nepoznala. Karviná zavítá v dalším ligovém kole 1. května do Opavy, Líšeň se o dva dny dříve střetne s rezervou Sparty.

Jihlava - Dukla Praha 0:1 (0:1)
Branka: 10. Červenka. Rozhodčí: Hocek - Dobrovolný, Lakomý. ŽK: Selnar, Tureček - Matějka, F. Rada. Diváci: 805.

Dukla Praha ovládla zápas 24. kola Fortuna národní ligy v Jihlavě poměrem 1:0 a přiblížila se na dostřel barážovým pozicím. Jediným úspěšným střelcem utkání se stal hned na začátku zápasu Marek Červenka. Ten se naposledy v druholigovém zápase prosadil téměř přesně před rokem, a to 30. dubna proti rezervě Sparty, od té doby již stihnul nepovedené angažmá v Pardubicích či několik duelů v dukelském B-týmu. Vysočina se tak domácím fanouškům nerehabilitovala za trapný výkon s Varnsdorfem a prohrála již potřetí v řadě.

Jihlava se vracela na domácí půdu po výprasku ve Varnsdorfu, kde padla 2:7. Pro Vysočinu to byl navíc již třetí zápas v řadě bez vítězství, přičemž v jarní fázi sezony brala tři body pouze jednou. Dukla byla v naprosto odlišné formě, když po zimní pauze padla jen jedinkrát a zbylých šest klání vyhrála. V tabulce se tak vytáhla na šesté místo s pouhou čtyřbodovou ztrátou na baráž a mohla snít o návratu prvoligového fotbalu na Julisku.

Možná i díky těmto fantaziím vstoupili Pražané do zápasu parádně, protože už v 10. minutě šli do vedení. Domácí brankář Adam Jágrik stihl zasáhnout proti střele z pravé strany, avšak na dorážku Červenky zblízka už byl krátký. V úvodní části zápasu bylo zřejmé, že Vysočina tahá za kratší konec, a to i přesto, že se kromě vedoucího gólu hosté do větších šancí nedostávali. Po půl hodině hry ze zajímavé pozice napřáhl Štěpán Šebrle z Dukly, ale mířil vysoko nad.

Druhá půle nabídla zpočátku vlažné tempo, v němž byly oba týmy vyrovnané. Absentovaly rovněž jakékoliv šance a v první čtvrthodině druhého dějství nebyla k vidění jediná střela. Větší potíže měla Vysočina, která se nebyla schopna vypořádat s vysokým presinkem soupeře. V 66. minutě se pěkným pokusem prezentoval Pavel Moulis, avšak pozorný Jágrik ho vychytal. Brankář domácích se následně vyznamenal i při závaru o tři minuty později, kdy mu ale vypomohla i obrana. Moulis byl dál aktivní a jeho projektil ze 76. minuty div že nezapadl k tyči. Naopak Jihlava si větší tlak vůbec nevypracovala, a gól tak již nepadl.

Dukla tak potvrdila skvělou formu a v Jihlavě si došla pro tři body. O další vítězství zabojuje 29. dubna s Chrudimí. Vysočina svede ve stejný den bitvu s Prostějovem.