Béčko Sparty míří k záchraně, Varnsdorf nadělil sedmičku. Slavii nepomohl Bořil ani Ewerton

AKTUALIZOVÁNO

Kompletní třiadvacáté kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se odehrálo netradičně ve středu. A opět se vykrystalizovalo, v jaké situace se týmy nacházejí. Velký krok dopředu udělala Dukla a béčko Sparty, naopak záloha Slavie se dál topí v bídě, nepomohlo ani oslabení Vlašimi. Jihlava zase schytala sedm gólů.

FK Třinec– FK Příbram 2:1 (2:0)
Branky:
31. Straňák, 38. Holík – 81. Wágner

Utkání 23. kola Fortuna národní ligy mezi Třincem a Příbramí nedopadlo dle papírových předpokladů, když dosud vedoucí tým tabulky padl na hřišti Slezanů 1:2. Na úspěšném startu nového trenéra Romana Westa se vítězným gólem podílel jeden z jeho bývalých svěřenců z Opavy Lukáš Holík.

Původní plán byl odehrát kompletní vložené kolo druhé nejvyšší soutěže v jednotném čase, Příbram však po dohodě obou klubů nastoupila v dalekém Slezsku o dvě hodiny dříve. Středočechům, kteří se vyhřívali na první příčce tabulky i přes jednozápasový deficit způsobený odloženým duelem s rezervou Slavie, již na lavičce Třince nečelil dosavadní kouč Martin Zbončák.

Aktivnější vstup do utkání měli hosté, když se o úvodní velkou šanci postaral Tomáš Wágner, který si naskočil na zakroucený centr mířený do malého vápna. Jeho hlavičkový pokus ale skvělým zákrokem vytěsnil Jiří Adamuška. V 18. minutě zahrozil také domácí tým. Gólman Martin Melichar neudržel v rukavicích vzdušnou přihrávku, poskakující míč ovšem nikdo ze tří dotírajících hráčů Třince do branky nedotlačil. Slezané ve své snaze nepolevili, a to jim přineslo ve 31. minutě i úvodní gól, když se prosadil Dominik Straňák. Ještě do přestávky pak Příbram lovila balon ze sítě znovu. Ve 38. minutě skóroval Holík a i díky jeho zásluze šel do kabin v mnohem lepším rozpoložení Třinec.

Hosté se po změně stran snažili bojovat o to, aby zbylé duely kola nemuseli sledovat se strachem o první příčku v tabulce. Do šancí se dostávali převážně po rohových kopech, ale nijak nebezpečné zakončení na Adamušku nevypálili. Ten už se téměř radoval ze čtvrtého čistého konta v sezoně, v 81. minutě ovšem proti Wágnerovi zasáhnout nedokázal, a vytáhlý útočník tak zapsal svůj 13. gól v aktuálním ročníku. Na vyrovnání se už ale Příbram nezmohla.

Průběžný lídr soutěže tedy překvapivě prohrál, čímž motivoval své nejbližší pronásledovatele. V příštím kole se Středočeši ukážou 24. dubna na hřišti Sigmy B. Venku bude hrát také Třinec, který o dva dny dříve vyzve Chrudim.

Dukla Praha - Sigma Olomouc B 3:2 (2:1)
Branky: 9. Matějka, 41. Krch, 71. Moulis – 33. Slaměna, 59. Kramář

Dukla Praha ve 23. kole Fortuna národní ligy pokračovala ve své jarní krasojízdě a porazila na svém hřišti rezervu olomoucké Sigmy 3:2. Pražský celek nakročil k šesté výhře z posledních sedmi zápasů už v prvním dějství, které skvělým výkonem ozdobil Lukáš Matějka, jenž si připsal gól a asistenci. Hosté sice hned dvakrát dokázali manko stáhnout, na trefu ligou ostříleného Pavla Moulise již však odpověď nenašli. Alespoň jeden ze jmenovaných střelců se prosadil v šesti z posledních sedmi odehraných duelů.

Dukla si v minulém kole vybojovala v první půli na půdě Vlašimi tříbrankový náskok, který následně během 15 minut ztratila. Byť Pražané trenéru Petru Radovi svým lehkovážným výkonem přidělali několik šedin na hlavě, díky zásahu Štěpána Šebrleho nakonec soupeře skolili a hlasitě se přihlásili do boje o postup. Forma Sigmy byla zcela odlišná, naposledy jen remizovala v dobře rozehraném klání s Varnsdorfem.

Rozdíl ve fazonách obou celků byl patrný od samého úvodu i v tomto utkání, což domácí záhy přetavili v gól. Matějka si v deváté minutě dobře pokryl míč ve středu hřiště a pokračoval s ním až na hranici šestnáctky, odkud nechytatelnou ranou k tyči otevřel skóre. Aktivita Pražanů sice pokračovala i po vstřelené brance, ve 33. minutě však nečekaně udeřili hosté z Moravy. Přímý kop z levé strany zahrával Patrik Slaměna, který se tohoto úkolu zhostil dokonale a střelou odraženou od bližší tyče srovnal. Ještě do přestávky si ale vzal favorit duelu vedení zpět na svou stranu. Rohový kop za sebe prodloužil hlavou Matějka a dobíhající Daniel Krch napálil z malého vápna míč za bezmocného brankáře Sigmy.

Ačkoliv domácí vstupovali do druhé půle s psychickou výhodou jednobrankového náskoku, začal tým z hlavního města nervózně a pravidelně nabízel svému soupeři okénka v obraně. Jednoho z nich využili hosté v 59. minutě, kdy centr z pravé strany doputoval na hlavu mladičkého Denise Kramáře, jenž přesným zakončením opět vrátil svůj tým do hry. Ani tentokrát ovšem neměl vyrovnaný stav dlouhého trvání. Zkraje závěrečné dvacetiminutovky si na zadní tyči počíhal na centr Moulis a hlavičkou z bezprostřední blízkosti vrátil svému týmu hubený náskok. Krátce před koncem pak mohla přijít ze strany pražského týmu definitivní pojistka, jenže neuspěl ani Moulis s pokusem přehodit brankáře, a ani z druhé vlny David Kozel, jehož ránu pod břevno zneškodnil Tomáš Digaňa.

Rozjetá Dukla tak znovu triumfovala a stále sebevědoměji může pokukovat po některé z prvních třech příček. V příštím kole se 23. dubna představí v Jihlavě, Sigma přivítá o den později Příbram.

MFK Karviná - MFK Chrudim 2:1 (0:1)
Branky: 54. Mikuš, 79. Málek (pen.) – 38. Průcha

Hráči Karviné neodmítli ve 23. kole Fortuna národní ligy dočasný posun na první příčku tabulky, když porazili Chrudim 2:1. Ačkoliv se domácí jen chvíli před začátkem svého střetnutí dozvěděli o porážce vedoucí Příbrami v nedalekém Třinci, mnohem lépe se v první půli prezentoval útok Východočechů, které poslal do vedení Petr Průcha. Po změně stran se však Slezané vzchopili a obrat nakonec dovršil z penalty Jaroslav Málek, jenž na jaře zajistil svému celku vítězství totožným způsobem již potřetí.

Po postupu mezi českou elitu toužící Karviná si v minulém kole na hřišti rezervy Sparty zahrávala s ohněm, když zachraňovala remízu až v nastavení druhé půle. V posledních vteřinách pak ještě spálil obrovskou šanci Adeleke Akinyemi a odmítl posunout Slezany do čela tabulky. Chrudim na daleký výjezd vyrazila s touhou zamezit zelenobílým v zisku osmé domácí výhry v řadě. Na střet neporažených celků po zimní pauze se naladila skalpem Opavy, k němuž ji dovedla proměněná penalta.

První větší příležitost nabídla již osmá minuta, kdy si postavil míč k přímému kopu Lukáš Budínský. Ten následně vyslal nebezpečnou střelu, kterou ale zvládl vykrýt Jiří Floder. O chvíli později poprvé zahrozili také hosté. Centr z levé strany doputoval až na hlavu jednoho z chrudimských fotbalistů, brankář Vladimír Neuman si však s celou situací poradil. Následně opět přebrali iniciativu domácí, což mohl ve 34. minutě proměnit v branku Málek, svůj pokus ale do branky umístit nedokázal. Nevyužitá šance mohla Karvinou už o čtyři minuty později mrzet, jelikož si míč z pravé strany našel Průcha a přesnou hlavičkou poslal Chrudim do vedení.

Do přestávky už sice zelenobílí srovnat nedokázali, krátce po změně stran se jim už však poštěstilo. Málek posadil precizní centr na hlavu Rajmonda Mikuše, a ten si povedeným zakončením připsal první jarní gól. V 70. minutě mohli Karviňáci dokonce strhnout vývoj utkání na svoji stranu, když se do míče opřel hlavou Akinyemi, jeho pokus ale skončil jen na tyči. Další příležitost rozhodnout dostali domácí v 78. minutě, kdy po evidentní ruce zahrával penaltu Málek, jenž ji bezpečně proměnil. Vítězství Slezanů mohl v posledních minutách pojistit Daniel Bartl, jeho samostatný únik však zneškodnil Floder.

Sedmizápasová série Chrudimi bez porážky tak byla u konce. V příštím kole už 22. dubna přivítá Třinec. Karviná bude hrát rovněž doma, o den později se na jejím stadionu představí Líšeň.

SK Líšeň - FC Táborsko 3:1 (1:0)
Branky: 27. Černín, 49. Sokol, 59. A. Čermák – 46. Dordić

Fotbalisté Líšně zvítězili ve 23. kole Fortuna národní ligy na vlastní půdě nad Táborskem 3:1. Brněnský celek dovedly k výhře ofenzivní akce vedené po pravé straně. Nejprve centr z této části hřiště zužitkoval téměř dvoumetrový Jakub Černín a po změně stran z přízemní přihrávky z obdobného prostoru těžil při své vítězné trefě Pavel Sokol. Pro Marvany dlouho znamenal tříbodový zisk v průběžné podobě tabulky posun do čela soutěže, obrat Karviné v souběžně hraném duelu je však sesadil na druhou příčku.

Celek z jihu Čech angažoval během zimní přestávky Bojana Djordjiče, útočníka z Varnsdorfu, kde kromě dobré střelecké mušky proslul také nevybíravým chováním ke členům realizačního týmu. Kontroverzní Srb se ve svém novém působišti nemohl dlouho chytit, v minulém kole však konečně skóroval a zařídil svému týmu první jarní vítězství. Na druhé straně Líšeň pokračovala ve stabilních výkonech, jež ji stále držely na pozicích zajišťujících baráž o postup do nejvyšší soutěže.

Hned ve třetí minutě měl dobrou příležitost domácí Marek Matocha, jenž po centru z levé strany hlavičkoval osamocený v šestnáctce těsně nad bránu. Marvani byli aktivnější a ve 27. minutě si vysloužili odměnění gólem. Kapitán Michal Jeřábek vyslal z pravé strany centr do vápna, kde přesně našel hlavu Černína, jenž zakončením k tyči otevřel skóre. Hosté mohli srovnat v závěru první půle, hlavička Djordjiče z malého vápna ale letěla nad břevno. Na poločasovém vedení domácích již nic nezměnila ani technická střela Jakuba Kopřivy, kterou Tomáš Vajner vyrazil.

Druhá půle začala výborně pro celek z Tábora, Petr Plachý našel křižnou přihrávkou na vzdálenější tyči volného Djordjiče, jenž před sebou měl odkrytou branku a srovnal. Radost Jihočechů však netrvala ani tři minuty a domácí přišli s odpovědí. Matocha ve vápně prodloužil na volného Sokola, který se přízemním zakončením k tyči nemýlil. V 58. minutě si Marvani zajistili dvougólové vedení. Balon po rohovém kopu propadl na zadní tyči přesně na hlavu Adriána Čermáka, který s přehledem skóroval. Navýšit náskok Líšně ještě mohl Pavel Vandas, na něhož však vyzrál hostující gólman.

Líšeň mírně vylepšila své nepřesvědčivé domácí výkony a zaslouženě zvítězila. Do akce se znovu vrátí 23. dubna, kdy se představí v Karviné. Táborsko ve stejný den přivítá Opavu.

Opava - Sparta Praha B 1:2 (0:1)
Branky: 80. Šigut – 38. Schánělec, 58. Goljan

Rezerva Sparty zvládla ve 23. kole Fortuna národní ligy důležitý zápas s Opavou, kterou na její půdě porazila 2:1. Na východě republiky rozhodl utkání v 59. minutě vítěznou trefou Adam Goljan, jenž zajistil svému celku potřebné tři body v záchranářském boji. Pražané udrželi vedení i přes vyloučení ostravského odchovance Ondřeje Kukučky ze 72. minuty a vyhoupli se na devátou příčku tabulky s pětibodovým náskokem na sestupové pásmo. Právě do něj se naopak dostali domácí, kteří naposledy slavili výhru v lize 30. září minulého roku.

Slezané ještě několik let zpátky čeřili vody v nejvyšší soutěži a vloni se jim málem povedlo o patro výš vrátit, když neuspěli až v barážovém dvojzápase s Bohemians. Letos to ovšem k jejich smůle byla úplně jiná písnička. Opavu trápil především nejhorší útok celé soutěže, což v momentální situaci vedlo pouze k jednobodovému náskoku na sestupové příčky. Ani s rezervou Sparty to nevypadalo příliš růžově, v tabulce se před Slezany nacházela o jednu pozici výše.

Domácí se dostali do šance hned po minutě hry, kdy Samuel Šigut zakončoval na bližší tyč, Filip Nalezinek ale balon vytěsnil mimo tři tyče. Rudí o sobě dali vědět po zakončení Tomáše Schánělce, s jeho pokusem z hranice vápna si ale bez problémů poradil Kryštof Lasák. Pražané znovu zahrozili ve 31. minutě, kdy se k zakončení zpoza pokutového území dostal Amath Cissé, jehož tečovaná rána těsně minula bránu. O sedm minut později se již sparťanští mladíci dočkali také gólové radosti. Dalibor Večerka dlouhým pasem vyslal do úniku Schánělce, jenž obešel gólmana a s přehledem rozvlnil síť.

Po změně stran dokázali sparťanští mladíci zvýšit náskok. V 58. minutě Schánělec hezky uvolnil do úprku Goljana, který akci zakončil přesným zásahem na bližší tyč. Opaření Slezané mohli snížit v 67. minutě, když Šigut těsně promáchl před odkrytou bránou. Druhou žlutou kartu následně vyfasoval obránce Pražanů Kukučka. Žlutomodří početní výhody dokázali využít v 80. minutě, kdy se z malého vápna prosadil aktivní Šigut. Více už však Slezané z utkání vytěžit nedokázali.

Opava tak ani na sedmý pokus na jaře nezvítězila a po druhé porážce v řadě se nadále přibližuje sestupu. Dalším soupeřem Slezanů bude 23. dubna tým Táborska. Na mladé sparťany ve stejný den čeká duel s Prostějovem.

Prostějov - Vyškov 1:0 (0:0)
Branky: 68. Schaffartzik (pen.)

Hráči Prostějova ve 23. kola Fortuna národní ligy překvapili Vyškov, jenž na vlastní půdě porazili 1:0. Domácím pomohla v 68. minutě penalta, kterou proměnil zkušený Jan Schaffartzik. Hanáci tak pod novým trenérem Michalem Šmardou prolomili mizernou sérii sedmi ligových klání v řadě bez vítězství a vytvořili si tříbodový náskok na sestupové pásmo. Vyškované naopak ztratili důležité body v boji o baráž a spadli na pátou příčku.

Vyškov, jeden z aspirantů na postup alespoň do baráže, nedokázal po zimní pauze navázat na výkony z první poloviny sezony. Nakopnout ho mohl výsledek z uplynulého víkendu, kdy ještě na začátku 90. minuty prohrával s Třincem, ale nakonec bral po slepených gólech Bienvenueho Kanakimany a Barnabáše Lacíka všechny body. Prostějov na tom byl i kvůli nejhorší ligové defenzivě ještě o poznání hůře, na což zareagoval změnou trenéra.

Favorit duelu na sebe nenechal dlouho čekat a již v páté minutě si vytvořil slušnou palebnou pozici Cheick Oumar Souare, jeho technický obstřel z hranice vápna ovšem mířil pouze nad břevno. Šikovnou otočku v malém vápně předvedl Barnabáš Lacík, bohužel pro hostující fanoušky skončila střela na posledním obránci soupeře. Skóre se ve 27. minutě pokusil změnit Alexis Alegue, když vystřelil z levé strany vápna na zadní tyč a Luděk Vejmola měl plné ruce práce s vyražením na roh.

Druhý poločas nabídl Vyškovanům přímý kop a ten hostující fotbalisté málem přetavili ve zlato. Na dobrý centr si naskočil jeden z hráčů, avšak proti byl obránce, který vykopl míč z brankové čáry. První velkou šanci zápasu měl Prostějov v 65. minutě, když zkušený rozhodčí Miroslav Zelinka ukázal na penaltový puntík. Schaffartzik si postavil míč a střelou doprostřed branky nedal gólmanovi šanci. Domácí až do konce klání těsné vedení udrželi a hosty do většího tlaku nepustili.

Prostějov tak ambiciózního soka porazil a výhru oslavil poprvé od začátku listopadu. V příštím kole se 23. dubna představí na hřišti rezervy Sparty. Vyškov o den dříve přivítá záložní tým jiného pražského celku – Slavie.

Slavia Praha B - Vlašim 1:1 (0:0)
Branky: 86. Šubert – 52. Solomon

Rezerva Slavie ve 23. kole Fortuna národní ligy nevyužila domácího prostředí, když získala proti Vlašimi jen bod za remízu 1:1. Nejgólovější celek soutěže překonal obranu vedenou Janem Bořilem v 52. minutě zásluhou dorážky Solomona Johna. Aktivní ofenziva sešívaných, v níž svůj part sehrál také Stanislav Tecl, se na vyrovnávací branku načekala až do samého závěru, kdy o konečném výsledku rozhodl Martin Šubert. Ani trefa 20letého mladíka však nepomohla Pražanům z poslední příčky tabulky.

Rezerva Slavie potvrdila i v minulém kole, že se nenachází v ideálním rozpoložení, když padla s Varnsdorfem 0:1. Od startu jarní fáze druhé nejvyšší soutěže tak zvítězila z pěti klání jen jednou a v tabulce se nacházela na poslední příčce. Naopak Vlašim předváděla velmi dobré výkony, které však dostaly v minulém kole trhlinu. Rytíři totiž padli proti Dukle 3:4, a ukončili tak sérii čtyř výher v řadě bez inkasovaného gólu.

Úvodní branku měli domácí na kopačkách již v osmé minutě, když si Ewerton našel dobře mířenou přihrávku za obranu. Marek Kolář ale v kritické chvíli svůj tým podržel a pohotovým zákrokem vyrazil střelu mimo tři tyče. Následně o sobě dali vědět i hosté. Erik Biegon, jenž ve Vlašimi hostuje právě z pražské Slavie, ve vápně vyskočil na dobře mířený centr a moc nechybělo, aby míč umístil hlavou za záda gólmana. Rytíři se opětovně dostávali do nadějných příležitostí. Nejprve ale zaúřadoval Jan Stejskal, když zachytil balon na čáře a při dalších dvou pokusech se pouze rozezněla branková konstrukce.

Po změně stran to byli pro změnu sešívaní, jenž se hnali do zakončení. Zkušený záložník Petr Hronek ale v nadějné pozici na Koláře nevyzrál a jeho gólový účet v pražském klubu nadále zůstal prázdný. Jako první se tak radovali hráči v modrých dresech. John využil zaváhání Stejskala, kterému po centru kapitána Jana Suchana vypadl míč z rukavic, a dopravil balon do odkryté sítě. Pražané následně dokázali dopravit míč za brankovou čáru, z důvodu ofsajdového postavení ale gól nemohl být uznán. Rezerva Slavie však ve svém výkonu nepolevila a herní převahu ve druhém poločase dokázala v 86. minutě přetavit ve vyrovnávací branku, když se tvrdou ranou zpoza vápna prosadil Šubert.

Slavia tak opět neuspěla a doma získala v boji o záchranu jen bod. Oba celky sehrají další ligový duel 22. dubna. Sešívaní změří síly s Vyškovem, Vlašim se poté utká s Varnsdorfem.

Varnsdorf - Jihlava 7:2 (2:1)
Branky: 25. Schön, 44. Osmančík, 60. Osmančík, 65. Schön, 67. Tanko, 71. Tanko, 74. Kubista – 35. Selnar, 78. Araujo-Wilson

Fotbalisté Varnsdorfu ovládli duel 23. kola Fortuna národní ligy, když si na vlastní půdě poradili s Jihlavou 7:2. Střelecký účet zápasu otevřel ve 25. minutě Patrik Schön, jenž si všiml vyběhnutého brankáře a z velké dálky poslal míč přesně pod břevno. Šikovný záložník se po změně stran trefil ještě jednou. Utkání poznalo kromě něj dva další dvougólové hrdiny z řad jeho spoluhráčů, a to Pavla Osmančíka a Abdullahiho Tanka.

Varnsdorf se nenápadně objevil velmi blízko ligové top trojce, od které jej dělily jen tři body. Tým ze Šluknovského výběžku ovšem neměl ideální formu, když z předchozích šesti střetnutí zvítězil jen dvakrát. Nedařilo se ale ani Jihlavě, která na jaře získala tři body pouze proti rezervě Sparty. Do karet jí příliš nehrál ani fakt, že na hřišti Varnsdorfu ještě v novodobé historii v soutěžním duelu nevyhrála.

K zachování této tradice mohli domácí vykročit již ve čtvrté minutě. Po centru za obranu se dostal do souboje jeden na jednoho s brankářem Denny Samko, Adam Jágrik ale dokázal včas zareagovat a střelu odvrátil. Severočeši si i nadále drželi herní převahu a ve 25. minutě tak i s trochou štěstí oslavili zasloužené vedení. Schön totiž využil postavení gólmana, jenž se nacházel daleko od brankové čáry, a dalekonosnou ranou uklidil balon přímo do šibenice. Tým z Kotliny svých dalších šancí nevyužil, za což byl ve 35. minutě potrestán vyrovnávací trefou Jakuba Selnara, který si ve vápně soupeře našel odražený míč a nekompromisní pumelicí ho uklidil do odkryté brány. Vysočina však dokázala v závěru první půle duel strhnout zpět na svou stranu, když se po Schönově nahrávce přízemní střelou prosadil Osmančík.

V úvodu druhého dějství se jako první dostali do šance hráči Jihlavy, Michal Zahradník ale v nadějné pozici poslal míč na tribuny. Z další vstřelené branky se tak opět radoval Osmančík, jenž těžil z výborného centru Schöna a hlavou dopravil míč za záda bezmocného gólmana. Obrana Vysočiny v následujících chvílích úplně odpadla a hned třikrát inkasovala po opětovné trefě Schöna a dvou ranách Tanka, jenž tak potvrdil pozici nejlepšího týmového kanonýra. Debakl hostů na neskutečných sedm branek v 74. minutě ještě navýšil Matěj Kubista, pro kterého se jednalo o první přesný zásah v této sezoně. Hosté sice stihli díky Justinovi Araujo-Wilsonovi upravit skóre na konečných 7:2, v celkovém součtu se však jednalo o pramalou náplast.

Varnsdorf tak domácí utkání zvládl vysoko nad očekávání. V dalším kole jej 22. dubna čeká duel s Vlašimí, Jihlava svede o den později bitvu s Duklou.