Eredivisie - souhrn 29. kola: Feyenoord si upevnil vedení

14.04.2023, 21:58, aktualizováno 16.04.2023, 21:57
Komentáře a souhrny
Santiago Giménez (© AFP)

Feyenoord naplnil roli favorita proti Cambuuru a upevnil si pozici na čele Eredivisie. PSV Eindhoven zvítězil ve Volendamu a posunul se na druhé místo pět bodů za vedoucí Feyenoord, v neděli večer zvítězily očekávaně Ajax i Alkmaar. Sparta pokračuje v útoku na pohárové pozice, doma smetla Heerenveen a už je pátá...

AFC Ajax - FC Emmen 3:1

16.04.2023 20:00

Góly: 22. Jorge Sánchez, 37. Steven Bergwijn, 79. Dušan Tadić - 59. Jeremy Antonisse

Ajax se pomalu a jistě připravuje na reprízu loňského finále národního poháru s PSV, nicméně mezitím chce ještě zabojovat o další obhajobu mistrovského titulu a díky nedělnímu vítězství ve 29. kole Eredivisie udržel alespoň malou naději, že se mu to nakonec povede. V tuto chvíli se stále nachází na druhém místě se ziskem devětapadesáti bodů a za vedoucím Feyenoordem opět zaostává o bodů osm, před třetím PSV je kvůli lepšímu skóre.

AFC zvítězilo na ligové scéně podruhé za sebou, avšak pokud ještě chce myslet na první příčku, tak musí ve zbývajících pěti kolech vyhrát a zároveň potřebuje nesmírnou pomoc právě Feyenoordu, který by musel naprosto zkolabovat. Hosté po očekávané porážce klesli na šestnáctou barážovou pozici s pětadvaceti body a za patnáctým Excelsiorem zaostávají o body dva. Hosté přitom začali velmi dobře a už po třech odehraných minutách mohli jít do vedení.

Po krásné nahrávce do středu pokutového území totiž tvrdě vypálil Živkovič, jenomže mířil pouze doprostřed branky a nechal tedy vyniknout brankáře Rulliho. Jasný favorit se poprvé ozval o deset minut později, kdy se po parádní přízemní kombinaci zjevil na pravé straně šestnáctky osamocený Timber a jeho bombu brilantně odvrátil jednoruč nad svou branku gólman Van der Hart. Amsterdamský celek se dočkal kýženého vedení přesně v polovině úvodního dějství.

Pětadvacetiletý mexický obránce Jorge Sánchez se po rohovém kopu z pravé strany opřel do odraženého balónu z osmi metrů a po zemi ho usměrnil do levého spodního růžku. Domácí zvýšili svůj náskok zhruba deset minut před přestávkou. Po výtečné kolmici za defenzívu protivníka přihrával aktivní Sánchez okamžitě před poloprázdnou branku a zcela volný Steven Bergwijn ji z bezprostřední blízkosti neminul.

Hosté se však rozhodně nechtěli vzdát a po necelé hodině hry se vrátili do hry o bodový zisk. Snížit dokázal Jeremy Antonisse, jelikož využil skvělého pasu Romenyho z pravého křídla a z deseti metrů nechytatelně zamířil k levé tyči. Nicméně Ajax drama nepřipustil a necelou čtvrthodinu před závěrečným hvizdem si vzal zpět dvoubrankové vedení.

O osudu tohoto střetnutí rozhodl Dušan Tadič, neboť po rychlém brejku unikl hostující obraně střídající Francisco Conceição a poté vybídl ke skórování právě srbského špílmachra, jehož přízemní střela neomylně skončila u pravé konstrukce. Ve zbývajícím průběhu se nic dalšího nepřihodilo a výsledek se tedy neměnil.

Více informací k zápasu

Fortuna Sittard - AZ Alkmaar 0:3

Góly: 24. Jens Odgaard, 42. Milos Kerkez, 84. Vangelis Pavlidis

Alkmaar se poslední dobou výrazně trápil a kvůli několika ztrátám se mu vzdálila nejlepší trojka, navíc ve čtvrtek nečekaně prohrál v Bruselu v úvodním vystoupením čtvrtfinále Konferenční ligy s místním Anderlechtem po výsledku 0:2. Teď se však dobře naladil na nadcházející odvetu, neboť předvedl koncentrovaný výkon od začátku až do konce a Fortunu porazil hladce 3:0.

AZ tak přerušilo svou sérii tří ligových utkání bez vítězství a se sedmapadesáti body se udrželo na čtvrtém místě tabulky, před pátou Spartou momentálně drží pětibodový odstup. Naopak celek ze Sittardu prohrál počtvrté z předchozích pěti utkání Eredivisie a patří mu jedenáctá pozice s dvaatřiceti body. Hosté se rozjížděli pomaleji, první větší možnost si totiž vypracovali až v polovině úvodního dějství.

Nejprve zahrozil čtyřiadvacetiletý dánský útočník Jens Odgaard, jehož prudká rána z hranice šestnáctky těsně minula pravou konstrukci, následně ale stejný hráč přeci jen otevřel gólový účet. Tentokráte si po výtečné kolmici Reijnderse seběhl před hranici brankového území a z první usměrnil balón do protějšího spodního růžku. Výběr vedený kouče Pascalem Jansenem pojistil svůj náskok necelých pět minut před přestávkou.

Druhý gól tohoto nedělního střetnutí vsítil Milos Kerkez, neboť se středem hřiště prosmýkl mezi čtyřmi bránícími protihráči a svůj nezištný přízemní pokus umístil k pravé konstrukci. Hosté měli navrch také po změně stran, jenomže Van Brederode, Vangelis Pavlidis ani střídající Lahdo své slibné šance neproměnili. V 84. minutě skóroval podvanácté v této ligové sezóně nejlepší střelec týmu Pavlidis, řecký forvard totiž dopravil k bližší tyči povedenou přihrávku Sugawary.

Cambuur Leeuwarden - Feyenoord Rotterdam 0:3

16.04.2023 16:45

Góly: 17. Santiago Giménez, 51. Sebastian Szymański, 64. Calvin Mac-Intosch (vl.)

Feyenoord v tomto ročníku působí jako dobře namazaný stroj a pět kol před koncem je velmi blízko k tomu, aby po dlouhých šesti letech získal mistrovský titul. V dosavadních devětadvaceti zápasech totiž jen jednou prohrál a se ziskem sedmdesáti bodů si udržel na čele Eredivisie osmibodový náskok před druhým Ajaxem i třetím PSV, k jistotě triumfu potřebuje získat ve zbývajícím průběhu základní části osm bodů.

Naopak SC utrpělo svou pátou porážkou za sebou a je velmi nepravděpodobné, že by se mezi nizozemskou elitou ještě udrželo. Doposud totiž posbíralo pouhých šestnáct bodů a je úplně poslední osmnácté, navíc na šestnáctou barážovou příčku Emmenu ztrácí propastných devět bodů. Rotterdamský celek dominoval na trávníku od samého začátku a do vedení se mohl dostat už ve 12. minutě, ale Idrissi ve vyložené možnosti neuspěl tváří v tvář proti brankáři Ruiterovi.

Hosté se dostali do zaslouženého vedení krátce po odehrané čtvrthodině. Vynikající pas z pravého křídla poslal před branku Igor Paixão a nabíhající Santiago Giménez s velkou dávkou štěstí usměrnil balón k protější tyči. Ve 26. minutě chtěl pojistit náskok obrovského favorita Wieffer, ovšem proti jeho dělovce skvěle zasáhl Ruiter, a poté až do konce úvodního dějství pouze orazítkovali brankovou konstrukci Giménez s Geertruidou.

Svěřenci trenéra Arneho Slota se přiblížili k důležitému vítězství v 51. minutě. Polský šplímachr Sebastian Szymański po pobídce Idrissiho stanul na pravé straně šestnáctky a svůj úchvatný technický pokus uklidil k vzdálenější tyči kolem dívajícího se Ruitera. O třináct minut později uzavřel gólový účet tohoto střetnutí bránící Calvin Mac-Intosch, jenž po ráně Paixãa a zákroku Ruitera chtěl odvrátit balón na roh, nicméně hlavou ho smolně poslal do vlastní sítě.

FC Utrecht - FC Twente 1:0

16.04.2023 14:30

Góly: 70. Sander van de Streek

Twente nedokázalo potvrdit úlohu mírného favorita na půdě konkurenčního Utrechtu a po vyrovnaném průběhu nakonec prohrálo 0:1, čímž si zkomplikovalo přímý postup do evropských pohárů. Celek z Enschede navíc přišel o šňůru pěti ligových utkání bez porážky, v tabulce klesl na šesté místo s jedenapadesáti body a za čtvrtým Alkmaarem už zaostává o bodů šest. Domácí si naopak upevnili sedmou příčku s pětačtyřiceti body.

V hostujícím dresu znovu nastoupil od samého začátku český útočník Václav Černý a odehrál celý zápas, na trávník se vrátil i jeho krajan Michal Sadílek, jenž nastoupil jako střídající hráč v 76. minutě. Svěřenci trenéra Rona Janse přitom začali s velkou aktivitou a po deseti odehraných minutách rozvlnili síť, avšak zásah Rickyho van Wolfswinkela nebyl uznán kvůli těsnému ofsajdu.

Hosté se podruhé prosadili přesně v polovině úvodního dějství, kdy překonal brankáře De Keijzera dorážející Sem Steijn, ovšem předtím byl nachytán v těsném ofsajdu Černý a ani tato trefa tedy neplatila. Utkání bylo nesmírně vyrovnané také po změně stran a míč se nejčastěji nacházel ve středu hrací plochy. Twente postupem času zvyšovalo svůj tlak a v 68. minutě měl přesnou mušku Ricky van Wolfswinkel.

Zkušený čtyřiatřicetiletý útočník zamířil z hranice brankového území přímo do pravého spodního růžku, jenže ofsajdovému postavení tentokráte neunikl přihrávající Smal. A tak z následné akce rozhodl Utrecht. Jediný gól vsítil již zmiňovaný Sander van de Streek, jelikož nezištně vystřelil z dvaadvaceti metrů a po zemi se trefil k levé konstrukci. Hosté mohli alespoň vyrovnat v 90. minutě, nicméně ránu Smala brilantně zlikvidoval De Keijzer.

FC Volendam - PSV Eindhoven 2:3

Góly: 55. Xavier Mbuyamba, 61. Daryl van Mieghem - 33. Luuk de Jong, 40. Guus Til, 58. Guus Til

Celek z Eindhovenu zavítal na půdu nováčka z Volendamu a hned dvakrát vedl o dvě branky, jenomže situaci si přeci jen zkomplikoval a nakonec mohl být rád, že houževnatého protivníka porazil 3:2. Svěřenci trenéra Ruuda van Nistelrooye tak zůstali na třetím místě tabulky o skóre za druhým Ajaxem a o osm bodů za vedoucím Feyenoordem, před pátým Alkmaarem stále drží pětibodový odstup.

FC naopak nevyhrálo potřetí za sebou a v následujících pěti kolech bude mít co dělat, aby prvoligovou licenci udrželo, protože se nachází na čtrnáctém místě se sedmadvaceti body jen o dva body před šestnáctou barážovou pozicí Emmenu. Domácí od začátku předváděli sympatický výkon a soupeře dobrou půlhodinu vůbec k ničemu nepouštěli, ovšem poté z ničeho nic inkasovali.

Po hezké akci středem hřiště se zjevil na pravém křídle nejlepší muž na trávníku Guus Til a parádní finální přihrávkou našel před prázdnou brankou osamoceného kanonýra Luuka de Jonga, jenž se z bezprostřední blízkosti nemýlil. PSV od tohoto okamžiku výrazně ožilo a pět minut před přestávkou zvýšilo svůj náskok. Po dlouhém nákopu z vlastní poloviny sklepl Bakayoko míč hlavou pro Tila a jeho překrásný projektil z hranice šestnáctky zaplachtil přímo do levé šibenice.

Volendam po změně stran srovnal krok a naději na bodový zisk vykřesal v 55. minutě. V tuto chvíli totiž snížil jednadvacetiletý obránce Xavier Mbuyamba, když po rohovém kopu Eitinga vyskočil nejvýše do vzduchu a přesnou hlavičkou pokořil naprosto bezmocného brankáře Beníteze. Nicméně hosty tento okamžik nepoložil a naopak si o tři minuty později vzali zpět dvoubrankový náskok.

Svůj druhý zásah tohoto střetnutí přidal Til, neboť ten po rohovém kopu a prodloužení v podání mexického záložníka Gutiérreze stál ve správnou chvíli na správném místě a taktéž hlavou dorazil balón do poloprázdné branky. Volendam se ani po třetím úderu soupeře v žádném případě nevzdal a v 61. minutě znovu korigoval nepříznivý stav.

Tentokráte skóroval třiatřicetiletý zkušený útočník Daryl van Mieghem, jenž po vynikající práci Oristania stanul na pravé straně pokutového území a svůj kroucený pokus usměrnil k levé konstrukci. Ve zbývajícím průběhu nejprve neproměnili velké možnosti Thorgan Hazard s Anwarem El-Ghazim a poté na druhé straně mířil těsně vedle levé tyče Twigt, výsledek se proto už nezměnil.

NEC Nijmegen - SBV Vitesse 1:4

16.04.2023 12:15

Góly: 70. Dirk Proper - 25. Matúš Bero, 28. Kacper Kozłowski, 68. Bart van Rooij (vl.), 83. Ryan Flamingo

Vitesse i bez svého trenéra Phillipa Cocuho zvládlo druhý ligový duel v řadě za sebou a díky vysokému vítězství 4:1 se pět kol před koncem základní části výraznou měrou přiblížilo k záchraně. SBV před týdnem porazilo Go Ahead (2:0) a se ziskem třiceti bodů mu náleží třináctá pozice, před šestnáctou barážovou příčkou Emmenu je nyní o bodů pět. NEC si naopak zkomplikovalo cestu do pohárové Evropy a je desáté s pětatřiceti body.

Úvodních pětadvacet minut tohoto nedělního utkání se spíše neslo v opatrnějším duchu a nic zásadního se nedělo, nicméně celek z Arnhemu rozhodl o svém úspěchu dvěma góly v rozmezí 25. - 28. minuty. Nejprve ho dostal do vedení slovenský krajánek Matúš Bero, jenž se po přihrávce Van Ginkela opřel do míče levačkou a z osmnácti metrů ho uklidil přímo do pravého spodního růžku kolem marně se natahujícího brankáře Cillessena.

Neuběhly ani další tři minuty a náskok SBV pojistil Kacper Kozłowski. Teprve devatenáctiletý polský záložník po obrovské hrubce Cillessena obdržel zpětnou nahrávku do běhu od důrazného Sankoha a z hranice brankového území nemohl minout zcela odkrytou branku. Domácí se v následujícím průběhu snažili korigovat nepříznivý vývoj, ale gólman Scherpen s přehledem zneškodnil střely Tavsana s Cissokem.

Hosté přidali třetí branku po necelé hodině hry, avšak v tomto případě neplatil zásah Bera kvůli těsnému ofsajdu. Vitesse přeci jen rozhodlo o svém úspěchu v polovině druhého dějství. Po akci na pravém křídle a následné přihrávce před branku chtěl odvrátit míč do bezpečí skluzující Bart van Rooij, jenomže nešťastně ho usměrnil do vlastní sítě za záda dívajícího se Cillessena - 0:3.

NEC vykřesalo malou naději na bodový zisk v 70. minutě. Snížit dokázal Dirk Proper, který po pobídce Pedra Marquese okamžitě vystřelil z patnácti metrů a s pomocí břevna rozvlnil síť. Zhruba deset minut před závěrečným hvizdem však měl poslední slovo Nijmegen, neboť Ryan Flamingo po přímém volném kopu z levé strany a následném obrovském závaru nakonec dotlačil balón k pravé tyči.

Sparta Rotterdam - SC Heerenveen 4:0

15.04.2023 21:00

Góly: 39. Mica Pinto, 51. Younes Namli, 67. Shurandy Sambo, 77. Vito van Crooij

Sparta opět úřadovala i ve 29. kole proti nevyzpytatelnému Heerenveenu a díky konstantnímu výkonu ho nakonec porazila hladce o čtyři branky. Díky tomuto úspěchu zaznamenala již své páté vítězství z posledních šesti ligových duelů a navázala tak na nedávný překvapivý skalp Alkmaaru (1:0). V Eredivisii prozatím poskočila na pátou pozici s dvaapadesáti body a za AZ v tuto chvíli zaostává o pouhé dva body.

SC naopak nepotvrdilo zlepšující se formu a poprvé po třech duelech prohrálo, v tabulce proto kleslo na deváté místo s osmatřiceti body o skóre za osmý Waalwijk. První poločas byl nesmírně vyrovnaný a dlouho se v něm nic zajímavého nedělo, rotterdamský celek se dostal z ničeho nic do vedení ve 39. minutě. Po hezké akci na pravé straně odcentroval do volného prostoru Saito a našel Mica Pinta, jehož nádherný projektil skončil ve vzdálenější šibenici.

Domácí hráli ve druhém poločase s velkou chutí a druhého uklidňujícího gólu se dočkali šest minut po změně stran. Younes Namli se prosmýkl mezi třemi protihráči až před hranici pokutového území a jeho tečovaná bomba zapadla doprostřed branky do protipohybu naprosto bezmocného brankáře Mouse. Sparta ani od tohoto okamžiku v žádném případě nepolevovala a definitivní pojistku přidala přesně v polovině závěrečné části.

Na 3:0 zvyšoval obránce Shurandy Sambo, jenž si krkolomně zpracoval pas Vita van Crooije z pravého křídla a před hranicí brankového území nekompromisně zavěsil přímo pod břevno. Zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem uzavřel gólový účet tohoto střetnutí právě kanonýr Van Crooij, neboť zaznamenal svůj desátý ligový zásah tohoto ročníku po dlouhém nákopu Kitolana z vlastní poloviny a křižné přízemní střele do protějšího spodního růžku.

RKC Waalwijk - FC Groningen 2:1

15.04.2023 18:45

Góly: 64. Michiel Kramer, 86. Michiel Kramer (pen.) - 67. Ricardo Pepi

Tradiční účastník Eredivisie Groningen nutně potřeboval uspět na půdě rozjetého Waalwijku, jenomže necelých deset minut před závěrečným hvizdem inkasoval rozdílovou trefu a po porážce 1:2 už má jen teoretickou naději na to, že udrží prvoligovou licenci i pro příští sezónu. Hostům hrozí sestup o patro níže po dlouhých třiadvaceti letech, protože jsou předposlední sedmnáctí se sedmnácti body a na šestnáctý Emmen ztrácejí propastných osm bodů.

RKC naopak potvrdilo skvělé tažení tímto ročníkem a dokonce usiluje o pohárové příčky, neboť doposud posbíralo velmi solidních osmatřicet bodů a je osmé o skóre před devátým Heerenveenem. První poločas spíše probíhal v opatrném duchu a téměř nic zásadního nepřinesl. Za zmínku stojí jen jedna akce z 26. minuty, kdy po skvělé přihrávce Seuntjense stanul před zcela prázdnou brankou Jozefzoon, ale tomu se zamotal míč mezi nohama a v tisíciprocentní šanci vůbec nevystřelil.

Waalwijk měl mírně navrch také po změně stran a do vedení se chtěl dostat po šesti odehraných minutách druhého dějství, ovšem Lobeteho tečovaná střela z necelých dvaceti metrů pouze orazítkovala horní konstrukci. Mírný favorit se přeci jen dostal do zaslouženého vedení v 64. minutě. Prosadit se dokázal nejlepší střelec týmu Michiel Kramer, jenž po pasu téměř od brankové čáry v podání Clementa hlavičkoval z hranice brankového území přímo k pravé tyči.

Nicméně neuběhly ani další tři minuty a Groningen bleskově srovnal krok. Po vynikajícím centru Musampy zůstal ve středu šestnáctky zcela zapomenutý Ricardo Pepi a přesnou hlavičku umístil k pravé konstrukci. Svěřenci trenéra Josepha Oostinga však rozhodli o svém úspěchu v 86. minutě, jelikož hostující gólman Verrips naprosto zbytečně podrazil Lobeteho a nařízený pokutový kop s přehledem proměnil kapitán Kramer, který vsítil svůj desátý ligový gól tohoto ročníku pohotovou ranou do pravé šibenice.

SBV Excelsior - Go Ahead Eagles 2:1

14.04.2023 20:00

Góly: 54. Couhaib Driouech, 65. Julian Baas - 61. Willum Þór Willumsson

Excelsior poslední dobou stabilizoval své výkony a zabral tak v pravý čas, nyní se mu díky vítězství 2:1 nad konkurenčním Go Ahead podařilo opustit sestupové pásmo a se ziskem sedmadvaceti bodů se prozatím vyhoupl na patnáctou pozici jen o skóre za třinácté Vitesse. V předchozích čtyřech duelech vybojoval solidních sedm bodů, zatímco celek z Deventeru nevyhrál již třikrát v řadě a zůstává dvanáctý s třiceti body.

Úvodních pětadvacet minut tohoto střetnutí nic zásadního nepřineslo, nicméně poté se hra výrazně rozhýbala. Nejprve zahrozili hosté, když razantní střelu Deijla skvěle zneškodnil brankář Van Gassel, krátce po odehrané půlhodině se na opačné straně postavil k přímému volnému kopu od levého rohu pokutového území pozdější hrdina Julian Baas a svou pumelicí orazítkoval bližší spojnici.

V závěru první půle mělo navrch Go Ahead, ale Stokkers nejprve pálil ze stoprocentní pozice příliš vysoko a poté hlavičkoval o kousek vedle pravé tyče španělský obránce José Fontán. SBV zahájilo druhé dějství s větší aktivitou a po šesti odehraných minutách ho mohl poslat do vedení Couhaib Driouech, ovšem ten byl na poslední chvíli zablokován. Stejný hráč přeci jen otevřel gólový účet za další tři minuty, neboť po obrovské hrubce brankáře De Langeho při rozehrávce obdržel finální přihrávku před prázdnou branku od Pierieho a tu neminul.

Hosté se však rozhodně nevzdali a o sedm minut později srovnali krok. Po odvráceném rohovém kopu a následné střele z pravé strany šestnáctky stanul u protější tyče osamocený islandský záložník Willum Willumsson a ten už měl snadnou úlohu. Avšak v 65. minutě rozhodl o osudu tohoto zápasu již zmiňovaný Baas, jenž se opřel do odraženého balónu ze středu pokutového území a parádně ho usměrnil do levé šibenice. V nastaveném čase chtěl srovnat na konečných 2:2 Deijl, jenže jeho projektil brilantně zlikvidoval Van Gassel.