České hokejistky nad USA senzačně vedly, nakonec ale prohrály

foto Lední hokej - puk v brance - ilustrační foto.

Brampton (Kanada) - České hokejistky prohrály na mistrovství světa v kanadském Bramptonu s týmem USA 2:6 a připsaly si druhý nezdar ve skupině A. Svěřenkyně kanadské trenérky Carly MacLeodové vedly nad favorizovanými soupeřkami v první třetině 2:1, poté se ale prosazovaly už jen zámořské hráčky. Češky tak neuspěly ani ve třetím vzájemném souboji s Američankami v historii.

Posledním soupeřem českých reprezentantek, které obhajují bronzové medaile, v první části šampionátu budou ve středu od 1:00 SELČ Švýcarky. Doposud neporažený výběr USA se utká s Kanadou o první místo ve skupině.

"Hrály jsme proti jednomu z nejlepších týmů na světě, takže víte, co vás bude čekat. Na začátku nás dostaly pod tlak, ale bojovaly jsme. Tohle jsou zápasy, které chcete hrát. Můžete se učit a růst," řekla MacLeodová webu Mezinárodní hokejové federace. Na loňském šampionátu Češky prohrály s USA v semifinále 1:10, na únorových olympijských hrách ve čtvrtfinále 1:4.

Český tým nastoupil do třetího utkání na turnaji bez kapitánky Aleny Mills, která dostala dodatečně jednozápasový trest za faul v předešlém duelu proti Kanadě. Céčko na dresu tak měla Aneta Tejralová. "Bylo to pro mě překvapení, ale jsem za tu čest šťastná," řekla Tejralová. Mills byla kapitánkou na všech akcích od roku 2017.

Američanky si hned v úvodu vytvořily podle očekávání tlak a ve 3. minutě se jim podařilo poprvé překonal brankářku Blanku Škodovou. Gól Hannhy Bilkaové byl po českém podnětu odvolaný kvůli postavení mimo hry Tessy Janeckeové.

Zámořské hráčky následně nevyužily přesilovou hru, ale v 7. minutě již vedly. Prosadila se Megan Kellerová. Vzápětí byla ale vyloučena Rory Guildayová a Češky přesilovou hru rychle využily. Po první využité české přesilovce na MS vyrovnala Denisa Křížová.

Češky poté ustály 63 sekund dlouhou přesilovku pět na tři a ve 14. minutě Američanky šokovala Sára Čajanová, která vystihla rozehrávku ve středním pásmu a z brejku překonala Aerin Frankelovou. Devítinásobné mistryně světa ale dokázaly ještě v první části vyrovnat, po rychlém protiútoku se prosadila Hayley Scamurraová. Hned po 45 sekundách druhé třetiny navíc potrestala zaváhání Natálie Mlýnkové útočnice Lacey Edenová a vrátila USA vedení.

Češky mohly vyrovnat v početních výhodách, Frankelovou ale překonat nedokázaly. Vytvořily si pouze střeleckou převahu, třetí gól však nedaly. Naopak v polovině utkání inkasovaly počtvrté, poté co se akrobaticky na brankovišti trefila Janeckeová.

"Musíme více střílet. Přesilovek jsme měly hodně, ale nechodily jsme před branku a situace přehrávaly. Prostě musíme střílet," řekla Čajanová.

Hned na začátku třetí třetiny mohly snížit Michaela Pejzlová a dorážející Tejralová, ale žádné drama se nekonalo. Frankelová si s jejich pokusy poradila a vzápětí se pohotovou tečí prosadila kapitánka Hilary Knightová. Tým USA tak vedl 5:2.

Poslední slovo měla ve 49. minutě v oslabení Abby Requeová, jež využila zaváhání české obrany. Američanky měly ale nečekaně velký problém s disciplínou, inkasovaly celkem 49 trestných minut, čehož nicméně Češky nevyužily. Nedokázaly skórovat ani v 95 sekund dlouhé přesilovce pět na tři a nepotrestaly ani pětiminutové vyloučení Kelly Pannekové.

"Musíme zmáčknout reset a připravit se na psychicky i fyzicky náročný zápas, který nás zítra čeká. Odvedly jsme skvělou práci zejména v oslabení. Vyloučení trochu narušily průběh utkání, ale takový je někdy hokej," řekla obránkyně Kellerová a soustředila se již na souboj s úřadujícími šampionkami z Kanady.

Mistrovství světa hokejistek v Bramptonu (Kanada):

Skupina A:

USA - Česko 6:2 (2:2, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Kellerová (Murphyová), 17. Scamurraová (Panneková, Harveyová), 21. Edenová, 31. Janeckeová (Heiseová, Bilkaová), 42. Knightová (Carpenterová, Harveyová), 49. Roqueová - 8. Křížová (Pejzlová, Vanišová), 14. Čajanová. Rozhodčí: Manthaová (Kan.), Nurmiová (Fin.) - Cameronová (USA), Lacková (Brit.). Vyloučení: 12:4, navíc Panneková (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2149.