Serie A - souhrn 29. kola: Juventus padl v Laziu

07.04.2023, 18:58, aktualizováno 08.04.2023, 22:43
Komentáře a souhrny
Oslavy hráčů Neapole (© AFP)

Neapol po vysoké porážce s AC Milán, který tentokrát remizoval s Empoli, těsně vyhrála v Lecce a znovu se přiblížila vysněnému Scudettu. Inter neudržel vedení nad Salernitanou a po remíze 1:1 nevyhrál čtvrtý ligový zápas v řadě. Fiorentina neprodloužila vítěznou sérii a pouze remizovala se Spezií, Atalanta pro změnu padla s Bolognou. Juventus venku v sobotním šlágru nestačil venku na Lazio...

SS Lazio - Juventus FC 2:1

08.04.2023 20:45

Góly: 38. Sergej Milinković-Savić, 53. Mattia Zaccagni - 42. Adrien Rabiot

Sobotní večer připravil dva souboje mezi turínskými a římskými kluby. A oba dopadly lépe pro mužstva z hlavního města, protože po výhře AS nad turínským FC si Lazio na domácí půdě o pár hodin později poradilo s Juventusem.

Velkou vzpruhou pro Lazio bylo kompletní uzdravení Cira Immobileho, s nímž je útok Biancocelesti přeci jen hrozivější a mobilnější. Hned od úvodních minut se Lazio dostalo do role aktivnějšího týmu, který víc útočil, víc chtěl a měl jasnější představy o tom, jak útočit. Lazio hrálo přímočarý fotbal a v páté minutě musel brankář Wojciech Szczesny řešit první složitější akci, když tvrdou střelu vytáhl z repertoáru Luis Alberto.

Po dalším centru španělského záložníka se do vzduchu vyšrouboval Sergej Milinković-Savić, ale hlavičkoval nad branku Juventusu. Zajímavou ránu obstaral také Immobile, který se dostal do dobré střelecké příležitosti po kvalitní práci od Felipeho Andersona. I s tou si ale Szczesny poradil bez větších potíží. Aktivnější Lazio víc hrozilo a zaslouženě se dočkalo vedoucí trefy. Na centrovaný míč od Alberta si ve vápně naskočil Sergej Milinković-Savić, s nímž prohrál souboj Alex Sandro. Zpracoval si míč hrudí a neomylně ho napálil k tyči! Sudí ještě správně kontroloval, jestli Sandra, který od soupeře zcela odlétl, Milinković-Savić nefauloval, ale nic takového na videu neobjevil.

Na tuhle trefu ale Juventus dokázal velmi rychle a adekvátně reagovat. Brankář Ivan Provedel sice dokázal skvěle zastavit hlavičku obránce Bremera, ale Adrien Rabiot už míč nadvakrát dostal balon do sítě - 1:1.

První poločas atraktivního šlágru skončil remízovým výsledkem, ale ten netrval dlouho. Osm minut po změně stran se totiž Lazio opět ujalo vedení. Římané sehráli rychlou akci, Luis Alberto efektní patičkou prodloužil míč z první na volného Mattiu Zaccagniho a italský útočník jen potvrdil, že letošní sezona se mu abnormálně daří. Přesným obstřelem si poradil se Szczesnym a Lazio opět vedlo.

Zaccagni byl při chuti a o čtyři minuty později dal další branku, kterou ale VAR kvůli ofsajdu správně neuznal. Juventus se pořád nedokázal dostat do tempa a dělalo mu velké potíže vymyslet nějakou konstruktivní akci. Lazio skvěle hlídalo svůj náskok a postupem času se soustředilo jen na obranu. Tahle taktika se mu vyplatila a Římané zvládli další klíčový souboj v boji o Ligu mistrů!

Více informací k zápasu

Hellas Verona - US Sassuolo 2:1

08.04.2023 18:30

Góly: 84. Federico Ceccherini, 90+5. Adolfo Gaich - 34. Abdou Harroui

Hellas předvedl naprosto fantastickou práci a v domácím utkání dokázal otočit zápas se Sassuolem! Hosté se sice díky Harrouimu dostali do vedení, ale Ceccherini s Gaichem v závěru připsali body Hellasu.

Hellas stál dnes navečer před hodně náročným úkolem. Měl zastavit Sassuolo, které ale nabralo skvělou rychlost a málokterý soupeř mu doopravdy stačí. Minimálně v prvním poločase to ovšem moc znát nebylo. Neroverdi se nemohli pořádně dostat do tempa, Hellas velmi dobře pokrýval prostory, z nichž by hosté mohli udeřit. Čas plynul a my jsme neviděli žádnou pořádnou šanci, střelu, prostě nic, o čem by se dalo psát.

Tenhle stav trval až do 35. minuty, v níž se konečně z první šance změnilo skóre. Na začátku celé akce stál, respektive se rozběhl Domenico Berardi. Přihrávku pak namířil do středu vápna, kam si naběhl Abdou Harroui, a ten následně přesnou ranou prostřelil pozdě zasahujícího brankáře Montipa - 1:0 pro Sassuolo.

Hellas se ještě do konce první půle snažil něco s výsledkem udělat, ale jeho přihrávky, jakkoli byly četné, často postrádaly přesnost. A s tím se útok vytváří špatně. Po změně stran se ještě dvakrát pokoušel prosadit Pinamonti. A pak to přišlo. Pět minut před koncem našel Ngonge Federica Ceccheriniho a ten srovnal. A to nebylo všechno, protože v páté minutě nastavení chybovala hostující obrana, brankář Consigli nahrál přímo na kopačky Adolfu Gaichovi a ten z pětadvaceti metrů poslal balon přímo do opuštěné brány!

Turín FC - AS Řím 0:1

Góly: 8. Paulo Dybala (pen.)

AS Řím zvládl roli favorita a z Turína si přivezl tři body. Vděčí za ně jednak skvělé obraně a jednak Paulovi Dybalovi, jehož penalta stačila na udolání Býků.

Římané museli na stadionu Olimpico di Grande Torino oželet kapitána Pellegriniho, kterého skolila viróza, ale vzhledem k jeho dlouhodobým výkonům to zas taková ztráta nebyla. Trenér Mourinho vyřešil dilema hrotového útočníka (Belotti nebo Abraham) lišácky a neposlal na hřiště ani jednoho. Místo nich dal šanci Olovi Solbakkenovi.

Scénu si pro sebe ovšem prakticky ihned ukradl Paulo Dybala. Argentinská modla fanoušků Giallorossi se nachomýtla k situaci v sedmé minutě, kdy Zalewski napálil tvrdou střelou ruku Perra Schuurse a sudí Colombo pískal penaltu! K ní se postavil samozřejmě Paulo Dybala a coby mistr světa ji se stejnou samozřejmostí a chladnokrevností proměnil.

No a to bylo na delší dobu všechno. Turínu se ofenzivní stránka vůbec nedařila a mohl za to primárně Chris Smalling, který byl dnes úplně všude. Odklízel ve spolupráci s novicem Llorentem jeden pas za druhým a pomáhal zakládat ataky AS, byť většina z nich odkopem také končila. Ale k poločasovému vedení Římanů to stačilo.

Turín se mohl vzchopit, když se hned po změně stran pověsil do vzduchu Alexej Mirančuk. Jeho krásnou hlavičku každopádně vytáhl brankář Patrício mimo tři tyče. A to byla na dlouhou chvíli jediná šance. Turín se v útoku trápil a AS se dařilo v klidu kontrolovat jednogólové vedení. To mu nakonec i stačilo.

Atalanta Bergamo - Bologna FC 0:2

08.04.2023 16:30

Góly: 49. Nicola Sansone, 86. Riccardo Orsolini

Soumrak favoritů nebere v italské nejvyšší soutěži konce. A před vlastními diváky selhala i Atalanta. V zápase s Boloňou dvakrát inkasovala po změně stran, domácí na to nedokázali nijak reagovat. Boloňa tak vyhrála druhý zápas v řadě a posunula se už na osmé místo.

Atalanta vstupovala do zápasu jako favorit a byla to velká příležitost dotáhnout se na klíčové čtvrté místo. Jenomže Boloňa byla proti a po výhře nad Udinese 3:0 úřadovala i v Bergamu.

V prvním poločase žádná branka nepadla, nicméně zajímavé momenty k vidění byly. Například už ve 24. minutě musel domácí trenér Gian Pier Gasperini poprvé střídat a zraněného Maria Pašaliće nahradil Jeremie Boga. Po půlhodině hry přišla první vyložená šance Atalanty. Rasmus Höjlund nejprve z pravé strany donutil brankáře Mussa k zákroku a následnou dorážku zneškodnil skluzem obránce. Atalanta sice byla o trochu lepší, avšak poločasový výsledek byl bezbrankový.

Všechno podstatné se událo až po změně stran. Ve 49. minutě šokoval Gewiss Arénu Nicola Sansone, který byl uvnitř šestnáctky trestuhodně neobsazený, když k němu doputovala přihrávka Barrowa, a nekompromisní střela znamenala boloňské vedení.

Orobici potřebovali přidat a Gasperini oživil ofenzívu příchodem Duvána Zapaty. Boloňa ale skvěle bránila a přežila i šanci ze 74. minuty, kdy Höjlundovu hlavičku Skorupski nadvakrát vychytal. Konec nadějí přišel pro domácí tři minuty před koncem. Riccardo Orsolini podnikl výpad do pokutového území a přesnou levačkou zvýšil na 2:0.

UC Sampdoria - US Cremonese 2:3

Góly: 15. Mehdi Léris, 66. Sam Lammers - 35. Paolo Ghiglione, 85. Luka Lochošvili, 90+5. Leonardo Sernicola

Situace janovského celku je po další porážce hodně kritická. Jedenáctibodové manko devět kol před koncem bude obtížné dotáhnout. A stejná situace je i na straně Cremonese, které na Luigi Ferraris zvládlo pětibrankový thriller. Sampdoria v zápase dvakrát vedla, když se trefili Léris s Lammersem, nicméně Cremonese nejenže v závěru vyrovnalo, ale v nastavení Sernicola rozhodl o vítězství 3:2.

Sampdoria přitom vstoupila do zápasu nejlépe jak mohla. Po levé straně hřiště odcentroval Augello a hlavičkující Mehdi Léris v náběhu vstřelil vedoucí gól. Ten domácí výrazně povzbudil a Sampdoria pokračovala v tlaku, který vyvrcholil Zanoliho velkou příležitostí. Brankář Carnesecchi skvěle kopačkou zasáhl a Cremonese podržel. Byl to důležitý zákrok, protože místo dvoubrankového vedení přišlo o chvíli později hostující vyrovnání. Paolo Ghiglione se dostal ke Quagliattově centru a od země překonal Ravagliu.

Oba týmy potřebovaly tenhle mač vyhrát, a druhé dějství tak nabídlo otevřenou partii. Na začátku druhého poločasu pálil těsně vedle vzdálenější tyče Dessers a na druhé straně byla Augellova rána po rychlém brejku zblokována na rohový kop.

V 53. minutě měla Sampdoria další obrovskou šanci a Đuričić sám před Carnesecchim neproměnil. Domácí převaha se zvyšovala a nakonec skutečně vedla k vedoucímu gólu. Sam Lammers si naskočil na další Augellův centr a Carnesecchi byl tentokrát bezmocný.

Námořníci každopádně výsledek neudrželi a v závěru se vše otočilo ve prospěch Cremonese. Nejprve Luku Ločošvili proměnil Dessersovu zpětnou přihrávku ve vyrovnávací gól a v nastaveném čase hosté strhli vítězství na svojí stranu.

Až v páté minutě nastavení nejdřív Afena-Gyan rozezvonil tyč a po něm z hranice šestnáctky překonal Ravagliu povedenou střelou Leonardo Sernicola. Stadio Luigi Ferraris se ponořilo do smutku, jelikož Sampdoria nezvládla další klíčové utkání, a její záchrana pomalu a jistě míří do teoretických rovin. Cremonese díky výhře opustilo poslední příčku a je o bod před Sampdorií, nicméně ani jeho vyhlídky na záchranu nejsou valné.

ACF Fiorentina - Spezia Calcio 1:1

08.04.2023 14:30

Góly: 25. Przemysław Wiśniewski (vl.) - 32. M'Bala Nzola

Zaváhání favoritů pokračuje i v sobotu a o jedno z překvapeních se ve Florencii postarala Spezia Calcio. Hosté bleskově zareagovali na vlastní gól Wisńiewského a po zbytek zápasu nedovolili domácím už skórovat.

Fiorentina tak pokračuje ve své neporazitelnosti, ale remíza 1:1 je pro ní samozřejmě ztrátou. Naopak Spezia dokázala znovu obrat velkého favorita o body a přilepšit si v boji o záchranu.

Jako první zahrozili hosté a branka Nzoly nemohla být kvůli ofsajdovému postavení Gyasiho uznána. Fiorentina to kontrolovala rovněž brankou a na rozdíl od Spezie regulérní. Ve 25. minutě dával Biraghi balón pod sebe a Przemyslaw Wisńiewski ve snaze zablokovat si vstřelil vlastní gól.

Fiorentina se pak na okamžik usadila v pokutovém území Spezie, jenomže si nepohlídala dlouhý nákop za obranu a brejk Nzoly, který po kličce brankáři vstřelil vyrovnávací branku. Vzápětí mohla Viola znovu vést, kdyby Cabral netrefil jen tyčku.

Po změně stran se dal očekávat zvýšený tlak Violy, ale domácí šance neproměňovali. Brekalo pálil po hodině hry do tyče a dvě minuty před koncem se zase prodral k malému vápnu Jović a branku těsně minul. V závěru utkání mohla Spezia Fiorentinu dokonale šokovat, protože už v nastavení pelášil sám na branku Šomudorov a pokus o lob přes Terracciana totálně zpackal.

Udinese Calcio - AC Monza Brianza 2:2

08.04.2023 12:30

Góly: 18. Sandi Lovrić, 90+2. Beto (pen.) - 48. Andrea Colpani, 56. Nicolò Rovella

Sobotní program italské Serie A otevřely v Dacia Aréně celky Udinese a Monzy a o branky nebyla nouze. První poločas ovládly "Zebry", ale po změně stran Monza otočila a byla blízko třem bodům. Konečnou remízu 2:2 zařídil až v nastaveném čase z pokutového kopu Beto.

Remíza pro oba týmy nic zásadního neřeší. Papírovým favoritem byli domácí, kteří mají s nejvyšší soutěží přeci jen větší zkušenosti. Úvod začátku to také potvrdil, protože Udinese udeřilo už v 18. minutě. Walace hluboko na své polovině vysunul parádním pasem rozeběhnutého Sandiho Lovriće a ten samostatný postup proměnil ve vedoucí gól.

To "Zebry" nabudilo a další góly na sebe nemusely dlouho čekat. Další pokus Lovriće tentokrát vytáhl brankář Di Gregorio a jen o pár minut později se minisouboj Lovriće s brankářem opakoval, tentokrát ve prospěch opory Monzy. To byly důležité momenty prvního poločasu, protože Udinese mělo šanci odskočit a neučinilo tak.

Monza měla v prvním poločase větší držení balónu, nicméně domácí svatyni neohrozila pořádně ani jednou. Ve druhém poločase se to ale změnilo a hned z kraje padla vyrovnávací branka. Carlos Augusto na levé straně hřiště odcentroval a Andrea Colpani z první napálil balón do sítě - 1:1.

Za dalších osm minut Monza dokonce otočila výsledek. Sensi poslal do uličky krásnou přihrávku a Nicolo Rovella z voleje nedal Silvestrimu žádnou šanci.

Najednou mělo Udinese velký problém a vlastně mělo i štěstí, protože hosté nebyli schopni výsledek pojistit. V 74. minutě hlavičkoval nepřesně Rovella a o osudu utkání tak rozhodlo nastavení a nařízený pokutový kop. Sudí Massimi se tak rozhodl po faulu Petagny na Nestorovského a Beto s přehledem srovnal na konečných 2:2.

AC Milán - Empoli FC 0:0

07.04.2023 21:00

Góly: -

AC Milán dál pokračuje v rozpačitých výkonech a tentokrát doma nebyl schopný vstřelit gól Empoli. Stefano Pioli pošetřil některé hvězdy na blížící se čtvrtfinále Ligy mistrů, ale i s obměněnou sestavou si měli Rossoneri poradit. V závěru se podařilo dát gól Giroudouvi, ale protože francouzský útočník zasáhl balón rukou, branka neplatila.

Remíza je pro AC samozřejmě velkou ztrátou a komplikací v boji o Ligu mistrů. Rossoneri za celý zápas nepustili Empoli do jediné větší šance, avšak sami obléhali pokutové území Perisana marně. V prvním poločase se ofenzíva domácích trápila. Ani Ante Rebić a už vůbec ne Divock Origi nebyli schopní cokoliv kloudného vymyslet. Prvně zmiňovaný Chorvat přitom pálil v dobré pozici jen do Perisana.

Zákroky hostujícího brankáře začaly přibývat hlavně ve druhém poločase. Milánský tlak se stupňoval, avšak gól ne a ne vstřelit. Pobega mířil přízemní střelou vedle tyče a původně nařízenou penaltu za ruku Ebuehiho sudí nakonec odvolal.

V 76. minutě pálil do vnější tyče Florenzi a to už Pioli poslal na hřiště všechny své ofenzivní triumfy, tedy Girouda s Leaem nebo Díazem. Tři minuty před koncem se proháčkoval mezi obránci Díaz a Perisan Empoli znovu podržel. O chvíli později se ze vzduchu prosadil Giroud, ale opakovaný záznam ukázal, že Francouz hrál balón rukou. Milánu zkrátka nebyl gól souzen a na San Siru s Empoli ztratil.

US Lecce - SSC Neapol 1:2

07.04.2023 19:00

Góly: 52. Federico Di Francesco - 18. Giovanni Di Lorenzo, 64. Antonino Gallo (vl.)

Vedoucí Neapol v sobotním podvečeru nezaváhala a z Lecce veze tři body za vítězství 2:1. Partenopei se prosadili už v prvním poločase a reagovat dokázali i na vyrovnávací branku. Rozhodující gól si Lecce vstřelilo samo, prostřednictvím obránce Antonina Galla.

Neapol utrpěla v minulém kole debakl od AC Milán 0:4 a na jihu Itálie se chtěla vrátit na vítěznou vlnu a naladit se tak na blížící se čtvrtfinále Ligy mistrů. Lecce však začalo nebojácně a v úvodní desetiminutovce poprvé zahrozilo. Maleh dobře vystřelil a ještě lépe zasáhl brankář Meret. Neapol přečkala první šanci a v 18. minutě sama udeřila. Giovanni Di Lorenzo se položil do centru Min-jaeho hlavou a Falcone měl jen málo šancí zasáhnout. Neapol tak naplňovala scénář a vedla.

Domácí brankář se zaskvěl až ve 34. minutě, když konečky prstů vytáhl střelu Lozana. To byla největší šance Neapole na zvýšení náskoku ještě v prvním poločase. Lecce toho kromě úvodní příležitosti moc nepředvedlo a bylo jasné, že pokud chce pomýšlet na body, bude muset přidat.

A skutečně Lecce vstoupilo do druhého poločasu dobře a velmi brzy vyrovnalo na 1:1. Federico Di Francesco se otočil s balónem a přízemní střelou překonal Mereta. Euforie na Via del Mare neměla dlouhého trvání, protože v 64. minutě vrátil vedení na stranu Partenopei nešťastník Gallo. Centr do šestnáctky chtěl zpracovávat pro spoluhráče, jenomže to provedl tak nešťastně, že zaskočený Falcone musel lovit míč ze sítě.

Domácí pořád měli čas s výsledkem něco udělat a naskytla se jim i možnost, jenomže Di Francesco se k zakončení do prázdné branky nakonec nedostal. Neapol si těsné vedení uhlídala a po blamáži z minulého kola zase vyhrála. Hosté tak nadále kralují Serii A s dostatečným náskokem.

Salernitana Calcio - Inter Milán 1:1

07.04.2023 17:00

Góly: 90. Antonio Candreva - 6. Robin Gosens

Další komplikaci v boji o Ligu mistrů zaznamenal Inter, který veze ze hřiště Salernitany jen bod. Nerazzurri přitom dlouho vedli, ale do kolen je srazil v devadesáté minutě jejich bývalý hráč Antonio Candreva.

Remíza 1:1 není pro Inter ani trochu dobrým výsledkem a navíc v generálce na čtvrtfinále Ligy mistrů proti Benfice to není kdovíjaké povzbuzení. Inter přitom v Salernu rychle vedl, dlouho diktoval tempo a mířil za třemi body.

Inter položil základy předpokládaného vítězství hned v samotném začátku. V 6. minutě Lukaku sklepl hlavou balón a Robin Gosens rovnou z první rozjásal hostující příznivce. Lepší začátek si Inzaghiho svěřenci nemohli přát a fanoušci čekali, že je jen otázkou času, než se podaří vstřelit další branku. Jenomže aktivita Interu trochu pohasla a pokud si milánští něco vytvořili, stál v cestě nestárnoucí brankář Ochoa. Ve 32. minutě tak učinil po hlavičce Correy a už po změně stran lapil i pokus Barelly.

Nerazzurri měli několik možností výsledek pojistit, ale Ochoa odolával. A když už se mexického "fantoma" podařilo překonat, zasáhla branková konstrukce, jako v případě Mchitarjana nebo Lukakua. Nutno podotknout, že při Salernitaně stálo velké štěstí.

Branková konstrukce zvonila i na druhé straně a i Inter okusil fortunu, když Diova rána skončila na břevně. Ochoa i v závěru deptal milánské střelce a v nastavení uštědřil hostům nečekaný zásah jejich bývalý hráč Antonio Candreva. Jeho centr od lajny zaplaval směrem do branky a skončil v síti. Na reakci měli Milánští pramálo času a navíc se z Candrevova direktu nevzpamatovali a na své konto zapsali další ztrátu.