Veselé pásmo říkanek, básniček, písniček a tvořivého hraní.

• Hrátky v knihovně

Čtvrtek 2.5 9:30 - Jihočeská vědecká knihovna - pobočka Suché Vrbné

Fotbal: Prachatice slaví, další výhru má i Vimperk

PRACHATICKO – Fotbalové soutěže mají za sebou další kolo a radost určitě vládne v Prachaticích. Tatranu se podařilo vyzrát na jednoho z favoritů a boj o záchranu ještě nemusí být ztracen. A třída přinesla derby Vimperka a Čkyně. Lhenice neuspěly v Mirovicích a Netolice vybojovaly s Blatnou bod. Lídr A třídy Strunkovice nad Blanicí zápas v Kaplici kvůli terénu neodehrály.

Prachatice po Týnu zaskočily i Hlubokou

PRACHATICE – Fotbalisté Prachatic v minulém kole uspěli v Týně nad Vltavou, kde zapsali první výhru sezony. První dubnovou sobotu je čekal další těžký soupeř. Na domácím hřišti přivítali Hlubokou nad Vltavou, která má ty nejvyšší ambice. Tatran ale navázal na výkon z posledního zápasu a favorita porazil 2:0. Hosté měli sice šance, ale žádnou z nich nevyužili a domácí gólman Lukáš Coufal navíc zlikvidoval pokutový kop.

Tatran Prachatice – Hluboká nad Vltavou 2:0 (1:0)
Branky: 23. Jakub Rauscher , 88. Fürbach
Rozhodčí: Dunovský – Pravda, Smola. ŽK: 5:5 (Legdan, Král, Luňáček, Kasík, Jaroslav Rauscher – Hájek, Otepka, Kadlec, Funda, Blažek). Diváků: 150
Prachatice: Coufal – Jaroslav Rauscher, Kováč, Legdan, Luňáček – Škopek, Král (74. Fürbach) – Kasík (84. Kovář), Horák (93. Gramblička), J. Pravda – Jakub Rauscher

Prachatičtí se favorita ani trochu nezalekli. Ve své situaci nemají co ztratit a chtěli soupeře potrápit. To se povedlo nadmíru úspěšně. „Do první půle jsme nastoupili aktivně. Kluci hráli zodpovědně odzadu, pokračovali v nastaveném trendu z minulého kola v Týně nad Vltavou. Po několika náznacích šancí jsme Kubou Rauscherem otevřeli skóre. Vedení to podle mne bylo zasloužené a do půle jsme to udrželi i přesto, že soupeř kopal penaltu, ke které se raději nebudu vyjadřovat," shrnul první poločas vedoucí prachatického týmu Jiří Pěsta.
Ve druhém poločase sice byli domácí pod tlakem, ale dokázali se mu aktivně bránit. „Do druhé půle jsme nastoupili podobně jako v utkání s Třeboní, což bylo dáno především kvalitou soupeře. Hluboká nás pořádně zatlačila. Kluci to však odmakali, měli jsme i velké štěstí, protože soupeř byl po změně stran lepší. Odehráli jsme to však dobře zezadu a kromě dvou velkých závarů jsme soupeře do dalších šancí nepustili. V závěru zápasu pak štístko Jirka Fürbach přidal po brejku druhý gól. Pak jsme si to již podrželi," doplnil ke druhé části Jiří Pěsta.
Obrana Tatranu tentokrát zaslouží absolutorium. Svou aktivitou se soupeř nemohl dostat do vyložených šancí. „Mám velmi dobrý dojem z posledních dvou zápasů, co se týče hry dozadu. Kluci to hrají organizovaně a soupeře do ničeho většího nepouštíme. Na druhé straně máme plno náznaků přečíslení, ale nemáme finální fázi. Je vidět, že nemáme v týmu klasického útočníka, ale vynahrazujeme to bojovností," doplnil Jiří Pěsta.
-tp/lm-

Výsledky 20. kola: Jankov - Milevsko 1:2 (0:1), J. Hradec - Rudolfov 4:0 (0:0), Prachatice - Hluboká n. Vltavou 2:0 (1:0), Trhové Sviny – Táborsko B 2:1 (1:1), Olešník - Dražice 6:1 (3:0), Strakonice - Protivín 6:1 (4:0), Semice - Třeboň 1:3 (1:1), Osek - Týn/Vlt. 0:0 (0:0)

Program 21. kola: Pátek 7. dubna 15.00 Táborsko B - J. Hradec, 16.30 Olešník - Milevsko. Sobota 8. dubna 16.30 Dražice – Protivín, Rudolfov – Jankov, Týn n. Vlt. – Semice, Prachatice – Strakonice. Neděle 9. dubna 10.30 Třeboň - Trhové Sviny, 16.30 Hluboká n. Vltavou - Osek

Vimperk otočil derby se Čkyní

VIMPERK – Sobotní derby mezi Vimperkem a Čkyní kromě velice dobré návštěvy, kdy na stadion dorazily téměř dvě stovky diváků, přineslo i napínavou podívanou. Jako první se střelecky osmělili hosté, kteří šli do vedení chvíli před přestávkou po trefě Michala Novotného. Po obrátce byli aktivnější svěřenci trenér Lukáše Sýse. Ti se po hodině hry dočkali vyrovnání Bendou a v 79. minutě rozhodl z penalty Ondřej Rod

TJ Šumavan Vimperk - SK Čkyně 2:1 (0:1)
Branky: 66. Benda, 79. Rod (penalta) – 37. Novotný
Rozhodčí: Novotný – Jarolím, Barva. ŽK: 1:2 (Žofka – Kralik, Král). Diváků: 190
Vimperk: Vlk - Žofka, Formánek, Pospíchal, Čech - Vintr, Rod, Vondrášek (64. Pankratz), Vojta, Málek (90. Uhlík) - Benda (90. Kubačka)
Čkyně: Drnek – Friedl, M. Schettini (85. Štrobl), Chalupa, Mikeš, Kralik, Bujok, Děd, Král (84. Pešl), S. Schettini (73. Košnař), Novotný (46. Chvál)

Hodnocení trenéra Vimperka Lukáše Sýse: ,,Utkání se Čkyní se hrálo na těžkém terénu, někteří naši hráči si s tím nedokázali poradit a občas to vypadalo, že hrajeme na ledě. V prvním poločase jsme si dokázali vytvořit několik slibných šancí, které jsme bohužel neproměnili. Na můj vkus chyběl v těchto situacích větší hlad po vstřelení gólu. Po těchto šancích přišla studená sprcha, když jsme trestuhodně ztratili na polovině hřiště míč a poté šel na naši branku sám Novotný, který zkušeně svoji šanci proměnil. I přes to, že jsme si v prvním poločase vytvořili dost příležitosti ke vstřelení gólu, tak jsem nebyl s naším výkonem spokojený. O poločase jsme si to v kabině vyříkali a věděli jsme, že když změníme naši hru, budeme odvážnější a nebudeme zbytečně ztrácet míče, tak dokážeme utkání otočit v náš prospěch. Ve druhém poločase jsme hráli trpělivě a plnili jsme to, co jsme si řekli v kabině a přineslo to své ovoce. Nejprve se po pěkné akci hlavou trefil Benda, který srovnal na 1:1. Následně byl tentýž hráč v pokutovém území stažen na zem hostujícím obráncem a nařízený pokutový kop s přehledem proměnil Rod, který tak vstřelil vítězný gól celého utkání. Řekl bych, že jsme vyhráli zaslouženě a upevnili jsme si tak naši pozici ve středu tabulky. Utkání se hrálo za skvělé atmosféry, když byly plné obě tribuny, to nebývá časté a chtěl bych za to divákům poděkovat, že přišli v tak hojném počtu a vytvořili skvělou atmosféru. Příští týden zajíždíme v neděli do Strunkovic, kde nás nečeká vůbec nic lehkého, protože domácí Mexiko patří k suverénům soutěže. Pokusíme se jim nějaký ten bodík vzít a zamotat tak čelo tabulky."

Hodnocení trenéra Čkyně Jana Děda: ,,V derby jsme neudrželi poločasové vedení a soupeři jsme podlehli. Výsledek je pro nás celkem krutý, kluci včera předvedli bojovný výkon a nelze jim moc vytknout. I v druhém zápase jsme vyšli bodově naprázdno. Do poločasu jsme šli do kabin za stavu 1:0 pro nás, když se trefil Michal Novotný. Ten ovšem o pár minut dohrál, když se zranil. Druhý poločas jsme už nedokázali pozorněji bránit. Domácí vyrovnali a z penalty otočili. Na můj vkus v takovém zápase přísné. Již minulý týden byl sporný zákrok na Michala Novotného bez červeného trestu a komise se k tomu ani nevyjádřila. Záběr kamery hovoří jasně. A na natáčení kamery jsme byli komisí upozorněni, čili záběr jistě viděli. No nic. Nyní se ještě jednou podívám na video na penaltu z derby. Jinak musím všechny kluky pochválit. V tom stavu v jakém se nacházíme nyní, to nebude žádný med. Je to na nás jak a kdo za to bude chtít vzít. Nyní budou zápasy už o bytí a nebytí v soutěži."

Lhenice vedení na půdě favorita neudržely

MIROVICE – V prvním jarním zápase A třídy, skupiny A fotbalisté Lhenic doma těsně padli s Vimperkem. V sobotu 1. dubna zajížděli na hřiště druhých Mirovic, které byly jasným favoritem. To domácí potvrzovali od úvodního hvizdu, kdy zamkli Lhenice u jejich šestnáctky. Hostující bránu ale svědomitě střežil gólman Jindřich Dvořák. Díky jeho výkonu a nepřesností v zakončení Mirovic se skóre neměnilo. Těsně před přestávkou přišel pro domácí tým šok a hosté šli z jediné šance do vedení po trefě Petra Vincika. Ve druhé půli Mirovice ještě přidaly a třemi góly stav otočily. Lhenicím už se jen v závěru podařilo snížit Martinem Janošťákem.

SK Mirovice – SK Lhenice 3:2 (0:1)
Branky: 62. R. Převrátil (penalta), 70. M. Štochl, 79. Janota – 41. Vincik, 90. Janošťák
Rozhodčí: Mach – Petričák, Kovařík. ŽK: 2:3 (Janota, Vondrák – Tůma, Mahák, David Kiš). Diváků: 100
Mirovice: Čejdík – Mařík, R. Převrátil, Císař, J. Štochl, J. Převrátil (87. Mašek), Husar, Peterka (83. Huleš), M. Štochl, Kocourek, Janota (80. Vondrák)
Lhenice: Dvořák – Trojan, Tůma, Janošťák, Jedlička, Jirkovský (80. David Kiš), Rosa, Beran, Fišer (83. Dominik Kiš), P. Prenner (25. Vincik), Mahák (87. J. Prenner)

Skóre se poprvé měnilo ve 41. minutě a kupodivu všech to bylo na straně hostí, kteří se do té doby příliš s míčem nepotkali. Nakopnutý balon netrefil domácí stoper Ondřej Kocourek. První pokus dokázal ještě brankář Zdeněk Čejdík vyrazit, na následnou dorážku Petra Vincika už byl krátký – 0:1. Domácí celek dostal možnost na vyrovnání po hodině hry, kdy se po faulu na Jakuba Převrátila kopala penalta. Té se ujal jeho bratranec Radek a i trochu se štěstím razantní střelou k levé tyči srovnal na 1:1. Vzápětí se Mirovice radovaly podruhé, když ve skrumáži jeden z bránících hráčů nakopl míč do spoluhráče a ten se odrazil do brány. Domácí radost vydržela jen chvíli. Podle pomezního už na začátku akce balon opustil hrací plochu a hlavní sudí Mach branku odvolal. Remízový stav stejně dlouho nevydržel. V 70. minutě našel Petr Janota ve vápně Matěje Štochla a ten poslal Mirovice do vedení – 2:1. O devět minut později se Petr Janota proměnil z nahravače ve střelce a po nabídce Jana Císaře navýšil na 3:1. Hosté nic nevzdali a hráli až do samotného konce. Vyplatilo se. Po rohovém kopu se prosadil Martin Janošťák – 3:2. Další změna už nepřišla a Lhenice si připsaly další těsnou prohru.

Netolice braly s Blatnou bod

NETOLICE – V neděli 2. dubna odehráli první domácí utkání jara fotbalisté Netolic. Těm se před týdnem nepodařilo bodovat v Nové Vsi a první zisk si chtěli připsat proti Blatné, která v úvodním kole prohrála s Vodňany. Na první branku čekali diváci téměř hodinu. Blatnou poslal do vedení Michal Kůst. Netolicím se podařilo srovnat v 79. minutě, kdy se z penalty prosadil Mykola Dzhuravets. Více už se skóre neměnilo a týmy si body rozdělily.

1. FC Netolice – TJ Blatná 1:1 (0:0)
Branky: 79. Dzhuravets (penalta) – 57. Kůst
Rozhodčí: Jeřábek – Mráz, Hošek. ŽK: 1:3 (Plojhar – Míka, Maleček, Kůst). Diváků: 69
Netolice: Varyš – Rokůsek, Dzhuravets, Pivoňka, Plojhar (82. Novák), Fišer, Baloušek, Jech (69. Traxler), Lukáš, Raušer, Andres
Blatná: Chlanda – Levý, Sedláček, Hlaváč, Míka, Říha, Maleček, Šimůnek, Machovský, Král, Kůst (58. Říha)

Výsledky 16. kola: Kamenný Újezd - Nová Ves 4:4 (3:1), Netolice - Blatná 1:1 (0:0), Vodňany - Planá u ČB 3:3 (2:0), Vimperk - Čkyně 2:1 (0:1), Mirovice - Lhenice 3:2 (0:1), Roudné - Dolní Dvořiště 1:0 (1:0), Kaplice – Strunkovice – odloženo

Program 17. kola: Pátek 7. dubna 10.15 Vodňany – Mirovice, 16.00 Dolní Dvořiště – Kaplice. Sobota 8. dubna 10.15 Nová Ves – Roudné, 13.00 Blatná - Kamenný Újezd, 16.30 Planá u ČB – Netolice. Neděle 9. dubna 16.30 Strunkovice – Vimperk, Čkyně – Lhenice

1. B třída, skupina B

Výsledky 16. kola: Chelčice - Sousedovice 0:5 (0:3), Cehnice – Strakonice B 4:4 (1:2), Prachatice B - Volyně 0:1 (0:1), Husinec - Stř.Hoštice 1:8 (1:4), Bělčice - Vlachovo Březí 3:2 (3:1), Dražejov - Vacov 0:5 (0:3), Sedlice - Bavorov 2:1 (1:0)

Program 17. kola: Sobota 8. dubna 16.30 Bělčice – Dražejov, Stř.Hoštice – Chelčice, Sousedovice – Sedlice. Neděle 9. dubna 15.00 Vlachovo Březí – Cehnice, 16.30 Strakonice B - Prachatice B, Volyně – Husinec, Bavorov – Vacov

Krajský přebor dorostu

Milevsko/Sepekov U19 – Prachatice/Bavorov U19 1:0 (0:0)
Branka: 90. Kaleja

SKP České Budějovice U19 – Vimoerk/Volyně U19 5:0 (2:0)
Branky: 37. a 50. Řídel, 32. Čermák, 61. Smíšek, 90. Papaj

Milevsko/Sepekov U17 – Prachatice/Bavorov U17 0:2 (0:1)
Branky: 22. Koubek, 56. Mikulášek

SKP České Budějovice U17 – Vimoerk/Volyně U17 3:2 (1:1)
Branky: 31. Gasseldorfer, 48. Stehlík, 66. Mrkvička – 21. Pikolon (penalta), 75. Horčička (vlastní)