Nominačky reprezentace vyhráli Křivda a Horčičková

2.4.2023 Petr Klimpl

O víkendu proběhly nominační závody na první část letošního Světového poháru v orientačním běhu, která se uskuteční na konci dubna v Norsku. Nejlepší formu prokázali Tomáš Křivda a Vendula Horčičková.

Startovali všichni naši nejlepší s výjimkou Terezy Janošíkové a Miloš Nykodýma. Společně s dospělými běžela oba závody i juniorská reprezentace (klasiku pak někteří na zkrácené trati).

Krátká trať

V sobotu byla na pořadu krátká trať v Ejpovicích, nominačky se běžely na před první etapou Czech O-tour (start nominaček byl dvě hodiny před startem COT, účastníci elity COT běželi na stejných tratích jako reprezentace). Běželo se ve středně kopcovitém terénu s mnoha terénními tvary různého původu; v celém závodním prostoru převažoval borový les, který byl velmi dobře průběžný, prakticky bez sezónního podrostu. V mužích těsně vyhrál Tomáš Křivda, jen dvě sekundy za ním byl druhý Daniel Vandas, třetí Jakub Glonek měl ztrátu 42 sekund, o čtvrté místo se stejným časem podělili Martin Roudný a Jonáš Hubáček (+1:44), šestý skončil Vojtěch Král (+2:14). V ženách vyhrála s velkým náskokem Vendula Horčičková, druhá Tereza Čechová na ní ztratila přes dvě a půl minuty, třetí Denisa Kosová Denisa měla ztrátu přes tři a půl minuty, na dalších místech skončily Michaela Dittrichová, Barbora Matějková a Markéta Mulíčková.

Klasická trať

Klasická trať se běžela v neděli v okolí Tisu u Blatna, kde závodníky čekal smíšený, mírně kopcovitý les s velkým množstvím situačních detailů (balvany, srázy, porostové detaily), kde byla dobrá průběžnost. V mužích jasně vyhrál Tomáš Křivda, se ztrátou skoro pěti minut skončil druhý Jonáš Hubaček, v těsném závěsu následovali Vojtěch Král, Vojtěch Sýkora Martin Roudný a Daniel Bolehovský (tato šestice se dostala na trati 13,1 km pod 100 minut). V ženách to bylo těsnější, stejně jako v sobotu vyhrála Vendula Horčičková, ale jen 10 sekund za ní skončila druhá Barbora Matějková, třetí Eliška Sieglová měla na vítězkou ztrátu něcelé čtyři minuty (4. Adéla Vandasová, 5. Tereza Čechová, 6. Barbora Smoloková).

Nominace

Realizační tým nominuje tým na úvodní kolo Světového poháru na základě proběhlých nominačních závodů, na předpokládaný počet nominovaných 7 žen a 7 mužů bude družstvo doplněno i na základě předchozího působení na mezinárodní scéně v případě splnění jedné z následujících podmínek: závodník má kapacitu získat body do SP, šanci startu na MS 2023, nebo má potenciál výborných výsledků pro další sezóny.

Nominace bude oznámena nejpozději do 15. dubna 2023.