Cestu za dalším vítězstvím ukončily technické problémy. I přesto vybojovala Buggyra v Mugellu stříbro

Vítězství bylo na dosah, pak ale přišly technické problémy a nakonec z toho bylo ve třídě GT4 druhé místo. Tak by se dalo shrnout další vystoupení Buggyry v seriálu 24H Series, které absolvovala posádka ve složení Adam Lacko, David Vršecký a Aliyyah Kolocová při dvanáctihodinovém závodě v Mugellu.

Letošní sezonu 24H Series zahájila Buggyra v lednu při šestihodinovce v Abú Zabí. Zde se Davidu Vršeckému, Adamu Lackovi a Aliyyah Kolocové podařilo zvítězit ve třídě GT4. A posádka už v kvalifikaci ukázala, že i v Mugellu se s ní bude muset počítat do boje o prvenství. Vyhrála totiž kvalifikaci ve třídě GT4. Na cestě k pole position ji ale potrápily traťové limity, ostatně tak jako všechny vozy.

"Prakticky všichni měli nějaká škrtnutá kola za nedodržení limitů tratě. Buďto jsme si dráhu trošičku zkrátili nebo na výjezdu ze zatáčky přejeli bílou čáru. Bylo to na hraně, kdy jsme se modlili se zatnutými zuby, aby alespoň jedno kolo bylo čisté," přiznal David Vršecký.

I závod, který byl rozdělen na sobotní a nedělní šestihodinové části, začínal pro Buggyru dobře. Vršecký vedl a dokonce se mu podařilo zajet čas, který se ve třídě GT4 stal nejrychlejším časem soboty. Pak se ale přihlásila o slovo technika.

"Cítil jsem obrovské vibrace auta. Vyměnili jsme brzdy a tím ztratili hodně času," popsal Vršecký potíže.

Po těchto problémech tak musela Buggyra ve zbytku soboty dohánět. Měla ale štěstí. Ani jejím soupeřům se totiž nevyhýbaly problémy. Zatímco posádka stáje Simpson Motorsport ve složení David Holloway, Carl Cavers a Vasilij Vladykin zůstala stát kvůli technickým potížím na dráze hodinu před koncem sobotní části, u Atlas BX Motorsports museli řešit rozbité dveře a nakonec upadlé levé zadní kolo v posledním kole. Kvůli tomu do cíle sobotní sekce nedojeli.

Na prvním místě klasifikace třídy GT4 sice figurovali po sobotě Steven Čo, Roelog Bruins a Jongkjum Kim a na Buggyru měli k dobru čtyři kola, Lacko, Kolocová a Vršecký ovšem jako jediní dojeli v sobotu z účastníků GT4 do cíle.

Vítězství bylo blízko

Nedělní část závodu se v podání Buggyry vyvíjela o poznání lépe. Často byl vyhlašován režim Code 60. Ten nahrazuje v šampionátu 24H Series zpomalovací vůz a jezdci během něj musí zpomalit na 60 km/h. Klíčem k úspěchu tedy byla dobrá strategie a správné načasování zastávek. To se Buggyře dařilo a dlouho směřovala za vítězstvím.

Na něj ale nakonec nedosáhla. Necelých 16 minut před koncem totiž musel David Vršecký zastavit kvůli technickým problémům. Počet odjetých kol posádky se tak zastavil na čísle 303.

"Cítil jsem nějaké vibrace, snažil jsem se nevytáčet motor a šetřit vůz, jak to šlo. Ale pak se ozvala rána, asi spojka, a závod jsme ukončili dřív, než jsme chtěli," mrzelo Vršeckého.

I přestože vůz Mercedes-AMG GT4 stáje Buggyra šachovnicovou vlajku neviděl, bylo z toho v cíli další pódium. Vršecký, Lacko a Kolocová totiž byli klasifikováni jako druzí ve třídě.

Ztracené vítězství mrzelo i Adama Lacka: "Takticky jsme to měli spočítané dobře, protože vedoucí Mercedes jel ještě tankovat, takže bychom projeli cílem první asi o 40 sekund. Ale to je "kdyby byly". Máme z toho ale ponaučení, spoustu nových dojmů, dat a zkušeností. Z toho se ponaučíme a příště budeme opět bojovat o vítězství," uvedl.

V podobném duchu se vyjádřila také Aliyyah Kolocová: "Nebyl to jednoduchý závod. Měli jsme velmi dobrou strategii, ztratit závod na šest hodin v posledních patnácti minutách není jednoduché. Ale přesvědčili jsme se, že dokážeme bojovat s konkurencí," řekla.

Ani osmnáctiletá závodnice neměla během závodu nouzi o dramatické chvíle: "Hodně jsem si užila kódu 60. Zažila jsem i děsivý okamžik, kdy mi na brzdě ustřelilo auto na olejové skvrně. Ale podařilo se mi to vybrat," dodala.

Další společné vystoupení trojice Adam Lacko, David Vršecký a Aliyyah Kolocová se uskuteční o víkendu 6.-7. května. Během něj bude na programu dvanáctihodinovka ve Spa-Francorchamps.

S tímto závodem má Buggyra zkušenosti už z loňska. Tehdy zde vsadila na posádku Adam Lacko, Aliyyah Kolocová a Yasmeen Kolocová. Po nehodě poslední jmenované ale pro tým skončil závod předčasně.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.