Fantastický start kvalifikace: výhra nad Polskem a rekordní Krejčího gól

AKTUALIZOVÁNO

Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikace mistrovství Evropy domácí výhrou 3:1 nad Polskem a hned v úvodu udělali důležitý krok k postupu. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého rozhodli zahajovací utkání s favoritem skupiny E v Edenu bleskovým začátkem: po 27 sekundách vstřelil nejrychlejší gól reprezentačního »áčka« od rozdělení federace Ladislav Krejčí mladší a na startu třetí minuty zvýšil rovněž premiérovou trefou v národním A-týmu Tomáš Čvančara.

Dosud čtyři čeští reprezentanti se v samostatné historii trefili ve druhé minutě. Povedlo se to Vladimíru Šmicerovi v roce 2002 při výhře 5:0 nad Jugoslávií, v dubnu 2003 Tomáši Rosickému při vítězství 4:0 nad Tureckem, v říjnu 2007 Liboru Sionkovi při triumfu 3:0 v Německu a Michalu Kadlecovi z penalty o čtyři roky později v Litvě, kterou národní celek porazil 4:1. »Ten gól mám rozmazaný, pamatuji si jen tu euforii,« přiznal Krejčí po zápase.

Reprezentaci se také poprvé podařilo dát dvě branky během úvodních tří minut. Dva góly předtím vstřelil český tým nejrychleji v úvodních šesti minutách při výhře 2:1 nad Řeckem na evropském šampionátu 2012 v Polsku. »Všude se psalo, že Polsko je favoritem, o to větší byla ta euforie na začátku,« řekl sparťanský kanonýr Čvančara.

I třetí branku domácích zaznamenal sparťan, v 64. minutě se prosadil Jan Kuchta. Za Poláky, kteří se na přelomu listopadu a prosince na rozdíl od českého celku zúčastnili mistrovství světa v Kataru, v závěru snížil střídající Damian Szymaňski.

V druhém duelu skupiny se Šilhavého výběr představí v pondělí v Moldavsku. Na evropský šampionát v příštím roce v Německu postoupí první dva týmy z každé skupiny. Česká reprezentace od rozdělení federace na Euru ještě nikdy nechyběla.

»Maximálně mě to hřeje, musím kluky pochválit za výkon i za výsledek. Úvod nám vyšel, to byla paráda. V prvním poločase to bylo úplně skvělé, hráči hráli jednoduše nahoru, to dělalo Polákům problémy. Vstup do kvalifikace s takhle silným soupeřem, favoritem skupiny, a my mu dali tři góly a hráli velice dobře… Jsem rád, že první utkání jsme zvládli za tři body. Teď to musíme potvrdit v Moldavsku,« zhodnotil utkání na tiskové konferenci trenér Šilhavý.

Česko – Polsko 3:1 (2:0)

Branky: 1. Krejčí ml., 3. Čvančara, 64. Kuchta – 87. D. Szymaňski. Rozhodčí: Sidiropulos – Kostaras, Dimitriadis – Evangelu (všichni Řec.). ŽK: Souček, Brabec (oba Česko). Diváci: 19 045.

ČR: Pavlenka – Holeš, Brabec, Krejčí ml. – Coufal (71. Douděra), Král, Souček, D. Jurásek (89. Zelený) – Hložek (89. Černý) – Čvančara (65. Chytil), Kuchta (71. Barák). Trenér: Šilhavý.

Polsko: Szczesny – Cash (9. Gumny), Bednarek, Kiwior, Karbownik (46. Skóraš) – Linetty (77. D. Szymaňski), Bielik (46. Šwiderski) – S. Szymaňski (65. Zalewski), Zieliňski, Frankowski – Lewandowski. Trenér: Santos.