FIM Speedway Grand Prix Chorvatsko

Davidová minula na poslední položce čtyři terče, Öbergová předčila loučící se legendy

Poslední závod biatlonové sezony vyhrála v Oslu Hanna Öbergová. Krásnou rozlučku s kariérou prožily stříbrná Marte Olsbuová Röiselandová i bronzová Anais Chevalierová Bouchetová. Markéta Davidová dlouho jela o cenné kovy, ale se sezonou se rozloučila čtyřmi chybami na poslední položce a dojela šestnáctá. Vítězství v disciplíně uhájila suverénka sezony Julia Simonová.

Oslo se opět zahalilo do mlhy, jury po konzultaci s týmy ovšem tentokráte na rozdíl od pátečního sprintu rozhodla, že se pojede. Viditelnost nebyla kdovíjaká a to se projevilo na střelnici i v počtu chyb.

Davidová jich udělala v součtu šest a vzpomínat se jí nebude snadnou hlavně na čtyřku na závěrečné stojce. Na lyžích přitom byla vůbec nejrychlejší.

"Bohužel jsem nic neviděla a podle toho to dopadlo. Myslela jsme ,že jsem tam nechala tak za dva, neviděla jsem bílé a černé, měla jsem to celé šedivé," přiblížila složité podmínky na střelnici Davidová.

Voborníková měla také bilanci šesti trestných kol a obsadila pětadvacáté místo. "Nebylo to tak ideální jako včera. Ještě horší než mlha byl ten déšť na trati a sníh ve sjezdech. Bylo to nebezpečné. Musel být člověk hodně opatrný, protože v tomhle spadnout by bylo nepříjemné," podotkla Voborníková.

Co se dělo na trati

Start proběhl jen s jedním zaváháním. Na zemi skončila Kanaďanka Emma Lunderová. Zatímco Davidová se držela v prvním kole v popředí, Voborníková naopak jela na chvostu. Davidová díky bezchybnému výkonu odjížděla ze střelnice jako čtvrtá za vedoucí Hannou Öbergovou, Voborníková byla po jednom trestném kole třiadvacátá.

Davidové to odjíždělo a v polovině druhého kola se dostala na čelo. Střídala se na něm s ženou ve žlutočerveném Simonovou. Po druhé položce se odpoutaly Simonová s Öbergovou, Davidová minula poslední terč. Hůře na tom byla Voborníková, která přidala dvě minely, ale třeba taková Vittozziová musela dokonce na tři trestná kola.

Davidová ztrátu mohutně stahovala, na čtvrtém místě za Jeanmonnotovou táhla Tandrevoldovou. Simonová udělala dvě chyby, Davidová přidala jednu a odjížděly téměř pospolu na pátém, respektive sedmém místě. Vedla stoprocentní Öbergová. Voborníková musela na další trestné kolo.

Davidová předváděla na lyžích skvělé představení a vyšplahala se záhy na čtvrté místo těsně za překvapením Kebingerovou. Öbergová netrefila terč až dvacátou ranou, druhá Jeanmonnotová pokazila závod čtyřmi chybami, Davidová moha myslet na cenný kov, ale napodobila Francouzku. Jako třeba také Tandrevoldová.

Olsbuová Röiselandová se nenápadně vyšvihla až na druhé místo a mohla si užívat nádherné rozloučení. Davidová se propadla až na 21. příčku. V posldním kole ale nic nevdzala a polepšila si ještě o pět míst.

Voborníková nevyčistila terče ani na poslední střelbě a držela si místo uprostřed třetí desítky.

V cíli pak už se jen slavilo a vzpomínalo na velké závody velkých hvězd.

Výsledky závodu s hromadným startem biatlonistek

Ženy (12,5 km): 1. H. Öbergová (Švéd.) 36:33,5 (1), 2. Röiselandová (Nor.) -22,6 (1), 3. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -43,7 (3), 4. Kebingerová (Něm.) -46,5 (1), 5. Simonová (Fr.) -56,6 (4), 6. Herrmannová-Wicková (Něm.) -57,1 (3), ...16. Davidová -1:48,0 (6), 25. Voborníková (obě ČR) -3:37,6 (6).

Konečné pořadí závodu s hromadným startem (po 4 závodech): 1. Simonová 270, 2. Chevalierová-Bouchetová 206, 3. H. Öbergová 195, 4. Wiererová (It.) 169, 5. Jeanmonnotová (Fr.) 166, 6. Hauserová (Rak.) 156, ...13. Davidová 106, 31. Jislová (ČR) 37, 42. Voborníková 12.

Konečné pořadí SP (po 20 závodech): 1. Simonová 1093, 2. Wiererová 911, 3. Vittozziová (It.) 882, 4. Herrmannová-Wicková 874, 5. E. Öbergová (Švéd.) 764, 6. Tandrevoldová (Nor.) 731, ...9. Davidová 668, 36. Jislová 149, 43. Voborníková 109, 75. Charvátová 16, 86. Václavíková (všechny ČR) 2.