Hanácké derby patřilo rezervě Sigmy, Wágnerovy zásahy rozhodly bitvu o čelo ligy, Vyškov znovu těžil ze své africké kolonie

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Příbrami zvítězili v zápase 18. kola Fortuna národní ligy nad Líšní 2:0. Duel dvou doposud nejlepších celků druhé nejvyšší české soutěže rozhodl dvěma přesnými zásahy zkušený útočník Tomáš Wágner, který se zároveň osamostatnil v čele tabulky střelců, kde se vyhřívá s 11 góly. Brněnský celek si naopak připsal třetí venkovní porážku v ročníku.

Příbram - Líšeň 2:0 (1:0)
Branky: 21. a 59. z pen. Wágner. Rozhodčí: Hocek - Kotalík, Vyhnanovský. ŽK: Pašek (Líšeň). Diváci: 896.

Do souboje dvou dosud nejúspěšnějších celků sezony vstupovali v lepším rozpoložení fotbalisté Líšně, kteří v neděli porazili Vlašim a od čela tabulky je dělilo jen skóre. Příbram naopak padla v Karviné, což rozhodně nepotěšilo nového trenéra Dušana Uhrina mladšího. Ten ve Slezsku překvapivě nechal pouze na lavičce nejlepšího střelce soutěže Wágnera, jenž po nástupu na hřiště s impotentním útokem svých spoluhráčů již nic nezmohl.

V duelu s brněnským celkem už ale domácí kapitán v základní sestavě Středočechů nechyběl. Poprvé o sobě dal vědět v 10. minutě, kdy pro svůj tým vybojoval přímý kop. Z něj však Felix Čejka nastřelil pouze zeď. O poznání úspěšnější byl mladý záložník o 11 minut později, kdy jeho roh našel přesně hlavu Wágnera a ten z bezprostřední blízkosti otevřel skóre utkání. I díky nekvalitnímu terénu se hrstka diváků na stadionu Na Litavce už dalších šancí do poločasu nedočkala, a domácí tak odcházeli do kabin s hubeným vedením.

To chtěl krátce po změně stran tým z hornického města navýšit. Střelu Daniela Stropka ale ztečovali obránci Líšně na roh a následný pokus Jana Vokřínka mířil pouze do boční sítě. V 57. minutě zahrával další přímý kop Čejka, tentokrát jeho pokus mířil do vápna, kde si ho na vlastní bránu nasměřoval Milan Lutonský. Tomáš Vajner ale vytáhl perfektní reflexivní zákrok. O dvě minuty později však vyústily přibývající fauly hostujícího celku v penaltu. K její exekuci se postavil Wágner a přesnou střelou k pravé tyči ji proměnil. Ani po druhé inkasované brance se brněnský celek nedokázal vzchopit a vytvořit si výraznější šance a Středočeši tak mohli zápas v klidu dohrát.

Příbram zvládla duel vítězně a udržela se na špici tabulky. Příště se představí 18. března na stadionu Prostějova. Líšeň tentýž den přivítá v atraktivním moravském derby Vyškov.

Vyškov - Opava 1:1 (1:0)
Branky: 7. Bayo – 85. Kopečný

Fotbalisté Vyškova remizovali v 18. kole Fortuna národní ligy s Opavou 1:1. Úvodní branku viděli diváci na stadionu v Drnovicích již v osmé minutě, kdy moravský celek poslal do vedení nekompromisní ranou pod břevno ugandský útočník Fahad Bayo, jenž dorážel pokus jiného reprezentanta černého kontinentu Goldena Mafwenty. Domácí však vedení neudrželi, neboť v samotném závěru zajistil dělbu bodů Miloš Kopečný, jenž se v tu chvíli na trávníku pohyboval pouze 10 minut. Hosté si tak připsali již pátý smírný výsledek v řadě.

Do Drnovic přicestoval kromě věrných opavských fanoušků také nepříliš spokojený tým Slezanů, jenž v minulém kole přišel o vítězství nad rezervou Sigmy chvíli před koncem. Ani Vyškov ovšem v úvodu jara nesplnil očekávání svého náročného majitele a po jednoznačné pohárové porážce proti Slavii pouze remizoval s Táborskem. Do sobotního dopoledního střetnutí přesto nastupoval v roli mírného favorita domácí celek, který toužil navázat na podzimní duel, v němž mu vystřelil vítězství talentovaný host ze Slavie František Matys.

První zajímavá příležitost zápasu přišla v samotném úvodu. Ve druhé minutě dostali hosté možnost rozehrávat standardní situaci, po které zakončoval Jegor Cykalo, branku ale výrazně minul. V osmé minutě vnesl zmatek do defenzivy Slezanů Ondřej Vintr, jenž se blýskl rychlým průnikem z levé strany. Bývalého hráče Zbrojovky sice žlutomodří zastavili, nicméně po následné skrumáži se míč ocitl na hranici šestnáctky, odkud vypálil Mafwenta. Jeho střela sice nepatřila mezi ty nebezpečné, avšak Lumír Číž ji vyrazil pouze před sebe, kde byl již připravený dobíhající Bayo, který nekompromisně potrestal nejistý zákrok 22letého gólmana.

Začátek druhého poločasu navázal na konec toho prvního. Ze hry měl o trochu více Vyškov, brankové příležitosti ale scházely. Největší vzruch na stadionu tak na dlouhou dobu způsobilo jen vyhlášení tomboly na začátku 58. minuty. Krátce po hodině hry se na pravé straně uvolnil Alexis Alégué, který následně nastartoval svůj motor a pronikl až do šestnáctky Opavy. Tam však svou akci nepřesnou nahrávkou zazdil. V 78. minutě se ocitl v dobré střelecké pozici Barnabáš Lacík, jenže ani on skóre zápasu nezměnil, když orazítkoval pouze tyč. Pět minut před koncem pak přišlo vyrovnání z ojedinělé akce hostí. Přesnou přízemní ranou se o dělbu bodů zasloužil Kopečný.

Oba celky si z utkání odnesly po jednom bodu, a navázaly tak na své remízy z minulého kola. Vyškov se za týden utká s konkurentem v boji o postup, když se představí v Líšni. Opava příští neděli přivítá Vlašim.

Vlašim - Sparta Praha B 3:0 (1:0)
Branky: 53. a 68. Suchan, 4. Smejkal

Vlašim zvládla utkání 18. kola Fortuna národní ligy na výbornou, když si před vlastním publikem poradila s rezervou Sparty 3:0. Hosté do utkání nastoupili v podstatně slabší sestavě, než ve které v minulém týdnu porazili v derby „B“ týmů Slavii, což bylo na jejich výkonu znát. Herní převahu domácích potvrdil dvěma góly Jan Suchan, který se vyhoupl na první příčku v tabulce střelců, a i kvůli němu tak zůstal náskok Letenských na sestupové pozice pouze dvoubodový.

Nedlouho poté, co sparťanská rezerva zvládla derby proti Slavii, se mohla těšit na další setkání s několika kmenovými hráči sešívaných. V základní sestavě Vlašimi se však v porovnání s loňskou sezonou objevovalo méně fotbalistů se zkušenostmi z akademie úhlavního rivala Letenských. Jedním z nich mohl být například talentovaný Filip Horský, který za sedm přípravných zápasů nasázel devět branek. V minulém kole ovšem obdržel čtvrtou žlutou kartu v ročníku, a navíc vyšel střelecky naprázdno, jelikož Středočeši padli v Líšni 0:2.

Na lehce zasněženém domácím povrchu se ale Vlašim dostala rychle do vedení. Samostatný únik zakončil gólovou střelou k tyči kmenový hráč Jablonce Tomáš Smejkal. Aktivní nástup Rytířů pokračoval nadále, v 10. minutě zkoušel štěstí asistent první branky Solomon John, Milan Heča byl ovšem připraven. Stejný scénář se zhruba za čtvrthodiny opakoval, tentokrát se aktivní John navíc ještě dostal k dorážce, ani napodruhé ale na Heču nevyzrál. V následující šanci se ocitl jeden z mladých hostů ze Slavie Tomáš Rigo a rovněž prověřil sparťanského gólmana z úhlu. Dominance domácích tak v první půli vedla pouze k jednobrankovému náskoku.

Ani druhé dějství nepřineslo výraznou změnu v herním projevu obou týmů. V 51. minutě po centru Johna zakončoval do tyče Rigo, následnou dorážku modrobílých na čáře vyhlavičkoval jeden z obránců hostů. Gólu se ovšem domácí fanoušci vzápětí dočkali. Prosadil se nejlepší střelec Vlašimi Suchan, který svým spoluhráčům ukázal, jak procedit balon za záda Heči z úhlu. Nekompromisní Suchan pak v 68. minutě předvedl fotbalovou parádu, když se kličkou uvolnil a zakroutil ránu zpoza vápna do šibenice. V závěru se rezerva Sparty dostala do několika příležitostí, alespoň čestná trefa z toho však nebyla.

Vlašim tak jasně zvítězila a už pošesté v řadě před vlastním publikem neprohrála. Body si bude chtít odvézt i z venkovního stadionu a 18. března k tomu dostane příležitost v Opavě. Pražané o den později pohostí Chrudim.

Slavia Praha B - Třinec 3:1 (1:1)
Branky: 16. Šubert, 46. Beran, 48. Jurečka - 32. Turyna. Rozhodčí: Adámková - Dohnálek, Šafránková. ŽK: Hýbl, Holík, Samiec (všichni Třinec). Diváci: 385.

Pražský celek měl co napravovat. I přesto, že se v jeho sestavě objevilo několik hráčů z hlavního týmu, prohrál v minulém kole ostře sledované derby s pražskou Spartou 0:2 a klesl na poslední místo druholigové tabulky. Tentokrát proti němu stál Třinec, jenž v úvodním jarním utkání prohrál stejným výsledkem jako Slavia na hřišti Dukly. V tabulce se nacházel jen o příčku a dva body nad svým soupeřem.

Sešívaní si od úvodního výkopu vytvořili převahu, kterou v 16. minutě přetavili v první branku. Povedenou akci zakončil střelou z hranice vápna do horního rohu Šubert. Hráči Slavie třineckého Lukáše Hasalíka v následujících minutách znovu několikrát prověřili. Mladý gólman ale předvedl výborné zákroky, mimo jiné proti samostatnému úniku Matěje Juráska. Postupem času však převzal iniciativu Třinec, v jehož dresu se po půlhodině hry prosadil Daniel Turyna. Útočník, jenž v mládežnických kategoriích prošel Slavií i Spartou, využil nedůrazu defenzivy Pražanů a vyrovnal.

Vstup do druhé půle vyšel domácím náramně. Už po několika desítkách vteřin nechytatelně hlavičkoval zcela osamocený Beran, na kterého ve 48. minutě navázal Václav Jurečka. Stabilní člen prvního týmu sešívaných se uvolnil ve vápně, vyslal pěknou ránu do šibenice a k pěti prvoligovým brankám přidal první v druhé nejvyšší soutěži. Třinec se z katastrofálního návratu z šaten oklepal až v závěrečných 20 minutách, jenže zdramatizovat duel už navzdory viditelné snaze nestihl.

Slavia B tak dokázala zareagovat na zaváhání v derby a získala tři body. V příštím kole nastoupí 18. března na hřišti Dukly, Třinec se představí doma proti Varnsdorfu.

Jihlava - Karviná 2:2 (1:1)
Branky: 30. Araujo-Wilson, 49. Ogiomade - 19. Málek, 72. Budínský. Rozhodčí: Batík - Vodrážka, Pospíšil. ŽK: Lacko, Selnar - Soukeník, Málek, Mikuš, Boháč. Diváci: 317.

Fotbalisté Karviné odstartovali jaro nejlepším možným způsobem, když po zimní pauze porazili vedoucí Příbram 1:0. Stále tak byli ve velmi reálném boji o postup do Fortuna ligy, jelikož jim na první místo scházelo šest bodů s jedním zápasem k dobru. Dalším soupeřem, proti kterému chtěli uspět, byla Jihlava. Ta v minulém kole uhrála bod s Chrudimí za bezbrankovou remízu. Právě vstřelené góly dělaly domácím po celý ročník problémy, o čemž svědčil fakt, že jejich ofenziva byla čtvrtá nejhorší v celé lize.

Diváci na zřídka zaplněném stadionu v Jihlavě dlouho žádné zajímavé šance neviděli. Aktivněji se jevila Karviná, avšak její útočné snažení končilo ještě před velkým vápnem. To se změnilo v 19. minutě, kdy se po rychlé narážečce propracoval před domácího brankáře Málek, jenž přízemním pokusem na zadní tyč poslal Slezany do vedení. Předsezónní posila z Líšně se tak začala hostům konečně vyplácet, když po nevýrazném podzimu vstřelila už pátý gól. O několik minut později už bylo srovnáno. Justin Araujo-Wilson si našel prostor v pokutovém území, kde si vyskočil na centr Jakuba Selnara a hlavou poslal míč do sítě. Karviná mohla svému sokovi ještě před odchodem do kabin znovu odskočit, to by však Rajmund Mikuš musel svou hlavičku nasměrovat do odkryté sítě.

Nevstřelená branka do šatny mohla Slezany po změně stran mrzet dvojnásob. Na centr z rohového kopu totiž nedosáhl skákající gólman Vladimír Neuman, a míč tak propadl až na zakončujícího Marvise Ogiomadeho, jenž neměl problém ho uklidit do opuštěné brány. Jihlava navíc mohla po hodině hry přidat třetí úspěšnou trefu. Střelu Jaroslava Peřiny ovšem vykopával kousek od brankové čáry jeden z obránců a o chvíli později na něj navázal Ogiomade ranou do tyče. Z vyrovnání se tak v 72. minutě radovala Karviná, když zpoza vápna poslal míč mimo dosah gólmana Budínský.

Jihlava tak nakonec s Karvinou uhrála bod. Další ligový duel čeká oba celky 19. března. Vysočina svede bitvu s Táborskem, Slezané změří síly s rezervou Sigmy.

Sigma Olomouc B - 1. SK Prostějov 2:0 (1:0)

Branky: 29. Přichystal, 89. Zlatohlávek z pen.
Rozhodčí: Zaoral - Pochylý, Žurovec
ŽK: Bialek (Prostějov)
Diváci: 359

Béčko olomoucké Sigmy zvítězilo v 18. kole Fortuna národní ligy v domácím klání s Prostějovem 2:0, a po šesti ligových duelech bez vítězství se mohlo radovat ze tří bodů. Rozhodující moment utkání přišel v jeho prvním dějství, kdy se přesnou hlavičkou prosadil Jakub Přichystal. Tým Olomouce tak svého hanáckého rivala porazil i podruhé v sezoně a mimo jiné jej přeskočil ve velmi vyrovnané ligové tabulce, kde se zároveň posunul do první poloviny.

První střet těchto regionálních soků ovládl v srpnu záložní tým Sigmy, který se tehdy vezl na vlně velmi úspěšného startu sezony. Ten ovšem právě hanáckým derby pomalu končil a od té doby vyhrál pouhé dva soutěžní duely. Domácí to srazilo až do boje o záchranu, jenže pohled na tabulku druhé nejvyšší české soutěže napovídal, že setrvání v lize neměl jisté téměř žádný tým. Více než pětibodový náskok na pásmo sestupu mělo jen pět mužstev a nepatřil mezi ně ani Prostějov.

Úvod derby se nesl v duchu individuálních chyb na obou stranách hřiště. Na zakončení mezi tři tyče si diváci na Andrově stadionu museli počkat do 19. minuty, kdy dalekonosnou střelu bezpečně ztlumil brankář Matúš Macík, který se v důsledku zranění objevil v dresu Sigmy poprvé od poloviny srpna. Skóre se měnilo až po necelé půlhodině hry, kdy centr směřující z levé strany hřiště nasměroval hlavou za záda hostujícího brankáře Přichystal. Zbylé minuty úvodního poločasu další brankové příležitosti nenabídly, a do šaten tak díky vedení 1:0 zamířili jako spokojenější olomoučtí mladíci.

Ve snaze o vyrovnání vstoupili do druhé půle aktivněji fotbalisté Prostějova. Svěřenci trenéra Pavla Šustra se však k přímému ohrožení Macíkovy branky dlouho nedostávali. V první výraznější příležitosti druhého poločasu se v 67. minutě ocitl střídající Tomáš Zlatohlávek, domácí útočník ale svou střelu do prostoru mezi třemi tyčemi nenasměroval. V 86. minutě odmítl vyrovnání a dělbu bodů výtečným zákrokem Macík. O tři minuty později se naopak Olomouckým naskytla příležitost k navýšení skóre v podobě pokutového kopu. Na penaltový puntík si míč připravil Zlatohlávek, který umístěnou střelou navýšil vedení domácích na konečných 2:0.

Sigma B tak přerušila čekání na výhru a do neuvěřitelně vyrovnané tabulky zapsala důležité tři body. V příštím kole se 19. března představí v Karviné, Prostějov o den dříve přivítá Příbram.