Derby posilněných rezerv pražských „S“ rozhodl Daněk, Karviná pokazila Uhrinovi premiéru, Líšeň začala jaro vítězně

Jarní část Fortuna národní ligy otevřely bezbrankovou remízou týmy Jihlavy a Chrudimi. V sobotu i v neděli nabídne druhá nejvyšší česká soutěž po třech zápasech. Sedmnácté kolo vyvrcholí pondělním derby rezerv Sparty a Slavie.

17. kolo - FNL:

FC Vysočina Jihlava - MFK Chrudim 0:0 (0:0)

FC Vysočina Jihlava: Jágrik – T. Svoboda, Křišťál, Gabriel, Peřina – Lacko (C), Tureček – Ogiomade (74. Zoubele), Selnar (88. Křehlík), L. Fila (59. Zahradník) – Araujo-Wilson (74. Tall).

MFK Chrudim: Floder – Halász, Hašek, Míka, V. Svoboda II – Sotorník (90+1. Skwarczek), Řezníček (C), Kodýdek (77. Kejř), Průcha, P. Juliš (46. Kesner) – Jedlička (69. Firbacher).

Vysočina Jihlava zahájila jarní část Fortuna národní ligy remízou s Chrudimí 0:0. Předehrávka 17. kola nabídla zejména v první půli oboustranně opatrný fotbal, který byl důkazem nerozehranosti obou celků. O trochu více ze hry měli domácí, jimž se ovšem ani po změně stran nepodařilo proměnit žádnou z příležitostí. Modrožlutí tak potvrdili roli druhého nejhoršího celku soutěže před vlastním publikem, jelikož tam v sezoně získali dosud jen devět bodů.

Domácí strávili zimu na osmém místě s 21 body, Chrudim byla jen o dvě příčky a dva body výše. Oba celky za sebou zároveň měly relativně úspěšnou přípravu, ve které Vysočina prohrála pouze dva zápasy, v generálce pak remizovala 3:3 s Vlašimí. Východočeši padli třikrát, ale daleko nepříjemnější pro ně byl fakt, že kvůli viróze nemohli odehrát poslední přípravný duel proti Příbrami.

Absence zápasového rytmu na nich byla mírně znát, protože v první půli hráli s míčem na kopačkách převážně domácí fotbalisté. Aktivně působil zejména Justin Araujo-Wilson, jenže ani jeho snaha nevedla k žádným vyloženým příležitostem. V závěru úvodního dějství o sobě dal vědět také hostující Václav Svoboda, a to hned dvakrát. Na trefení prostoru mezi třemi tyčemi mu ovšem nadějně se vyvíjející akce nestačily.

Na začátku druhého poločasu se Jihlavští dostali dosud nejblíže vstřelení gólu, jelikož si na centr z levé strany naskočil Lukáš Fila, který však z malého vápna trestuhodně minul. V 58. minutě si vypracovala velkou příležitost také Chrudim, když pokus Tomáše Jedličky vytěsnil mimo bránu jeden z obránců. Od té doby se musela hrstka fanoušků na tribunách znovu smířit se sledováním rozkouskované hry, přičemž veškeré snahy o ofenzivní akce končily na hranicích šestnáctek. To se změnilo až v 83. minutě, kdy v obrovské šanci selhal Jakub Selnar, jehož střelu z bezprostřední blízkosti vyrazil Jiří Floder.

Na úvod jara se tak oba celky rozešly smírně. Jihlava v příštím kole nastoupí 12. března znovu doma proti Karviné, Chrudim o den dříve taktéž na domácím hřišti vyzve Táborsko.

FK Dukla Praha – FK Třinec 2:0 (0:0)

FK Dukla Praha: Rada – Barac, Holiš, Hrubeš (83. Šebrle), Kozel (90. Havelka), Kozma (C) (72. Piroch), Krch, Matějka (90. Červenka), Moulis (83. Buchvaldek), Peterka, Špatenka.

FK Třinec: Hasalík (C) – Brak, Foltyn, Gembický (60. Turyna), Juřena, Kania (77. Hrdlička), Machuča (61. Samiec), Habusta, Holík, Hýbl, Szewieczek.
Náhradníci: Adamuška – Slaninka, Straňák.

Dukla chtěla na jaře co nejdřív zapomenout na nepovedenou podzimní část sezony a zbavit se sestupových starostí. Vždyť na poslední tým, rezervu Slavie, měla náskok pouhých dvou bodů. Ve svém prvním zápase ve druhé fázi ročníku navíc hostila tabulkového souseda z Třince, kterého tak mohla v záchranářských bojích přidusit. Oba soupeře dělilo na 13. a 14. příčce jen lepší skóre Pražanů.

Převahu si od úvodních minut vypracovali hráči Dukly. Poprvé mohli zahrozit po centru z levé strany, na který si nabíhali hned dva hráči ve žlutých dresech, jenže ani jeden z nich na míč těsně nedosáhl. Ve 23. minutě předvedl skvělý zákrok proti z bezprostřední blízkosti zakončujícímu soupeři Lukáš Hasalík. Dukla měla po celou první půli více ze hry, ale branku to i kvůli trefené tyčce nepřineslo.

Co Pražanům nevyšlo v úvodním dějství, to se jim povedlo krátce po změně stran hned dvakrát. Nejprve se v šestnáctce Třince uvolnil David Kozel, na jehož pohotovou ránu Hasalík nestačil. Neuběhly ani tři minuty a náskok Dukly navýšil Pavel Moulis. Bývalý hráč Teplic nebo Jablonce bez problémů doklepl přihrávku před bránu do odkryté sítě a mohl se radovat z premiérové trefy v dresu domácích. Zbytek zápasu další gólové příležitosti nenabídl a tým z hlavního města si pohodlně dokráčel pro tři body.

Pražská Dukla tak vykročila do jara vítězně a alespoň na chvíli se vzdálila dnu tabulky. V příštím kole zamíří 12. března na hřiště Varnsdorfu, Třinec se představí na půdě poslední Slavie B.

1. SK Prostějov – FK Varnsdorf 1:1 (0:1)

1. SK Prostějov: Vejmola – Bartolomeu, Bolf (78. Blahuta), Elbel (88. Gábriš), Chvěja (63. Bialek) – Koudelka, Kulig, M. Mach (63. Píchal), Malec – Rolinek (63. Gouamene), Schaffartzik (C).

FK Varnsdorf: Vaňák – Bláha (C), Kouřil, Kubista, Kurka, Ondráček (69. Ludvíček) – Richter, Samko (80. Dufek), Schön (88. Švanda) – Tanko (88. Rudnytskyy), Zbrožek.

Prostějov se musel vypořádat s odchodem Vasila Kušeje, jenž od ledna obléká dres Mladé Boleslavi. Hanáci ale mohli stále počítat se střelcem šesti podzimních branek Janem Koudelkou. Na Moravu přijel o premiérové jarní body usilovat Varnsdorf, který byl sice výše tabulkově postavený, avšak na venkovních stadionech se mu příliš nedařilo. Před zimní pauzou zvítězil tým ze Šluknovského výběžku jen v jednom zápase na hřišti soupeře.

Vyrovnaný úvod duelu dvou celků z horní poloviny tabulky příliš ofenzivní krásy nepřinesl, a diváci si tak na první rozruch před jednou z branek museli počkat až do 24. minuty. V té pláchl domácím obráncům Schön, obešel gólmana Luďka Vejmolu a pohodlně otevřel skóre. Hanáci následně zvýšili obrátky, jenže konsolidovaná defenziva hostů je do výraznějších příležitostí nepouštěla a do kabin se šlo za stavu 0:1.

Prostějov měl záhy po změně stran možnost ke srovnání, jenže ránu po rychlém uvolnění Roberta Bartolomea zlikvidoval Martin Vaňák. Na druhé straně se v šestnáctce protlačil k zakončení Nigerijec Abdullahi Tanko, placírkou ale hodně přestřelil. Prostějov ve druhé půli výrazně tlačil na vyrovnání a v nastavení se mu snaha vyplatila. Z poslední akce zápasu se prosadil Bialek a zachránil Hanákům alespoň bod.

Oba týmy si tak v úvodu jarní části sezony připsaly do tabulky bod. Prostějov čeká v dalším kole 13. března hanácké derby se Sigmou Olomouc B, Varnsdorf se o den dříve střetne s Duklou Praha.

SFC Opava – SK Sigma Olomouc B 2:2 (1:1)

SFC Opava: Číž – Helebrand, Cykalo, Janoščín (C), Kadlec – Bílek, Rychlý – Šigut, Gorčica (81. Omale), Rataj (73. Kopečný) – Yunis (81. Hranoš).

SK Sigma Olomouc B: Macík – Chvátal (74. Slavíček), Bednár, Dohnálek, Galus – Šíp (46. Uriča), Hadaš (57. Fiala), Spáčil (C), Israel (57. Langer), Slaměna (81. Fabiánek) – Zlatohlávek.

Výsledky Slezanů v zimní přípravě nasvědčovaly tomu, že podzimní 11. příčka by pro ně mohla být pomyslným dnem, z něhož by se rádi odrazili k lepšímu umístění. Opava prohrála jediné utkání během zimní přestávky a výrazně zapracovala i na vylepšení koncovky, když skórovala v 10 z 11 přípravných zápasů. Forma rezervy Olomouce naopak byla velkou neznámou, a to i z toho důvodu, že se opět měla spoléhat zejména na talenty z vlastní akademie.

Hráči slezského klubu začali utkání aktivně, jenže ve třetí minutě Hanáci vystihli rozehrávku domácích a Patrik Slaměna posléze přízemní střelou zpoza šestnáctky těsně minul pravou tyč. Opavští fotbalisté odpověděli na výpad Modré laviny o 10 minut později, kdy z hranice malého vápna vypálil 26letý útočník Jakub Yunis, jenže zamířil pouze do připravené náruče brankáře Matúše Macíka. Ve 26. minutě se už měnilo skóre. Hanáci získali výhodu pokutového kopu, kterému předcházel neohrabaný zákrok Jiřího Janoščína na Jiřího Spáčila. Penaltu suverénně proměnil Galus. O čtyři minuty později bylo však opět srovnáno, na přímý kop Michala Bílka si skvěle naskočil Tomáš Rataj a nedal Macíkovi šanci zakročit.

Svěřenci Petera Hlinky hýřili aktivitou i po návratu z šaten a jejich snaha přinesla kýžené ovoce, když  v 51. minutě 25letý záložník Helebrand jemně tečoval střelu Janoščína a žlutomodří dokonale otočili vývoj utkání. Následně mohlo být hned srovnáno, avšak Lumír Číž vytěsnil střelu Tomáše Zlatohlávka skvělým zákrokem na roh. V 64. minutě mohl Yunis přidat pojistku, jenomže jeho projektil zpoza velkého vápna orazítkoval pouze levou tyč soupeřovy branky. Necelých pět minut před koncem přišel šok v podobě vyrovnání z kopaček Filipa Uričiho.

Opava vstoupila do jara nepřesvědčivě a připsala si čtvrtou remízu v řadě. V dalším kole ji 11. března čeká složitý úkol, a to bodovat na stadionu ambiciózního Vyškova. Olomouc o dva dny později přivítá Prostějov.

Líšeň - Vlašim 2:0 (1:0)

Branky: 45.+1 Čermák z pen., 61. Šumbera.
Rozhodčí: Krejsa - Mikeska, Dresler.
ŽK: Jeřábek, Polášek - Horský, Rigo, Svoboda, Biegon, Vala.
Diváci: 420.

Fotbalisté Líšně nezakončili první polovinu soutěže ideálním způsobem, když ze dvou posledních zápasů v listopadu získali pouze bod, což je před jarní fází sezony dostalo na třetí místo tabulky. Marvani však stále mohli pomýšlet na postup do Fortuna ligy, potřebovali k tomu ale předvádět mnohem lepší výkony než v přípravě. Z osmi přátelských klání totiž tým z Brna nevyhrál ani jedno. Zato Vlašim nepadla ani v jednom ze šesti přípravných střetnutí.

Již ve třetí minutě se na bránu Rytířů hnal osamocený Jakub Černín, jehož šanci zlikvidoval skvělým zákrokem Matyáš Vágner. Vlašim se k první příležitosti dostala o chvíli později, kdy Solomon John vypálil z hranice vápna kousek nad břevno. Hosté si postupně vytvořili mírnou převahu, kterou ve 24. minutě málem přetavil v úvodní gól Antonín Svoboda. Kmenový hráč Karviné se po zmatku před bránou probojoval k zakončení, Tomáše Vajnera ale nepřekonal. Klíčový moment prvního dějství přišel až v jeho samotném závěru. Domácího kapitána Michala Jeřábka srazil k zemi při rohovém kopu bránící hráč a následnou penaltu suverénně proměnil Čermák.

Navýšit náskok Líšně se krátce po změně stran pokusil Černín. Odchovanec brněnské Zbrojovky se dostal k zakončení uvnitř šestnáctky, ale bránu trestuhodně minul. Po necelé hodině hry se opřel do míče Čermák a parádní ranou orazítkoval břevno. Aktivní Černín se nakonec na druhé trefě Marvanů podílel, avšak nikoli jako střelec. V 61. minutě totiž naservíroval balon před bránu Šumberovi, jenž zamířil nechytatelně k tyči. Následně se závěr nepovedlo zdramatizovat Lukáši Musilovi, jenž z bezprostřední blízkosti trefil připraveného Vajnera. Když nevydařený centr Filipa Horského nečekaně přistál jen na břevně brány domácích, bylo o vítězi rozhodnuto.

Líšeň tak úvodní kolo jarní fáze druhé nejvyšší soutěže zvládla a připsala si důležité tři body. Další zápas ji čeká 10. března, kdy se střetne s Příbramí. Vlašim svede o den později bitvu s rezervou Sparty.

Táborsko – Vyškov 0:0

Rozhodčí: ;Opočenský - Pfeifer, Cichra.
ŽK: Novák - Vintr, Dweh
Diváci: 580

Favorizovaný Vyškov pouze remizoval v 17. kole Fortuna národní ligy 0:0 na půdě Táborska. I přesto, že hosté po povedeném podzimu okupovali třetí příčku v tabulce a měli dvě výhry v řadě, v Táboře jejich ofenziva, která byla dosud nejlepší v lize, selhala. To bylo poměrně překvapivé, neboť útok hostů v posledních pěti střetnutích produkoval průměrně dvě branky na zápas a v posledních dvou utkáních jich dal dokonce šest.

Vyškov se před pár dny představil na hřišti Slavie a ve čtvrtfinále MOL Cupu tam schytal čtyři branky. Ta důležitější část jarní fáze sezony pro něj však začínala v Táboře, kde chtěl odstartovat jízdu, která měla skončit postupem do Fortuna ligy. Úvodní vzájemný duel ovládli právě Moravané, v jejichž dresu skórovaly dvě africké opory. Právě na černém kontinentu lovil ambiciózní majitel také nové posily. V zimě kádr hostů rozšířil například Fahad Bayo, autor sedmi gólů v reprezentačním týmu Ugandy.

První zajímavou situaci si vytvořil Vyškov, který po necelých pěti minutách dostal možnost zahrávat rohový kop. Na ten si nejvýše vyskočil Filip Štěpánek, avšak hradbu složenou z defenzivy Táborska neprostřelil. Následně se snažil vrátit míč do varu František Matys, domácí zadáci ale opět znamenitě zakročili. Následně se atraktivita hry poněkud vytratila, oba celky se snažily překonat obranu soupeře nákopy za obranu, kvalita však scházela. Do konce poločasu tak vzbudila emoce pouze žlutá karta, kterou za ostrý zákrok na půli hřiště obdržel Ondřej Vintr.

Na počátku druhé půle mělo slibnou příležitost na skórování domácí Táborsko, Bojan Dordič však na centr těsně nedosáhl. V 56. minutě spadl ve vápně míč přesně na nohu hříšníka první půle Vintra, ten ale svou střelou ohrozil pouze auta na parkovišti za bránou. Postupem času si vytvořil herní převahu celek z Moravy, vozová hradba domácích ale zůstala pevná. V závěrečné desetiminutovce to byl naopak tým z města založeného husity, kdo hýřil větší aktivitou. Vyškov však veškerým ranám z houfnice domácích odolal. Držet za hlavu se mohl především Jan Mach, který překopl prázdnou branku.

Jeden z aspirantů na postup tak na úvod jarní fáze soutěže získal bod. Vyškov v příštím kole přivítá 11. března Opavu, Táborsko se tentýž den představí na hřišti Chrudimi.

Karviná – Příbram 1:0
Branka: 61. Málek

Fotbalisté Karviné udolali v 17. kole Fortuna národní ligy na vlastním stadionu lídra z Příbrami 1:0. Slezané zvítězili nad Středočechy díky proměněné penaltě Jaroslava Málka už počtvrté z posledních šesti utkání, vždy se navíc jednalo o triumf s čistým kontem. Hosté naopak nezačali jarní část sezony pod novým trenérem Dušanem Uhrinem mladším vůbec dobře. Vedoucí celek soutěže si nicméně nadále udržel svou pozici, byť už jen o skóre před druhou Líšní.

Po dlouhé zimní pauze se do akce ve druhé nejvyšší soutěži vrátil i lídr z Příbrami. Jeho příprava ale nedopadla tak, jak si představoval. Ze šesti přátelských utkání zvítězili Středočeši jen jednou na půdě Písku. Na druhé straně Slezané padli v sedmi přípravných střetnutích pouze jedinkrát. Připravit se ovšem museli na Tomáše Wágnera, jenž byl v úvodní polovině sezony na děleném prvním místě tabulky střelců.

Celý první poločas doprovázela velmi opatrná hra od obou mužstev. Prim hrály obrany, které ani jeden z útoků nedokázal prorazit. K jedinému ohrožení branky se ve 20. minutě dostal Jan Vokřínek, když se k němu odrazil míč po rohovém kopu. Mladý záložník na nic nečekal a z dálky vystřelil, jeho pokus ovšem mířil pouze do středu brány, kde stál připravený gólman. Oba celky trápily nepřesnosti, a tak fanoušci více zajímavých akcí neviděli.

Takřka čtvrthodinu druhé půle se opět hrálo jen kolem středu hřiště. Poté se však Karviňáci odhodlali vyrazit vpřed a vyplatilo se, protože jeden z hráčů byl sražen ve vápně a rozhodčí odpískal penaltu. K jejímu zahrání se postavil zkušený Málek, který vystřelil tvrdě doprostřed brány, a poslal tak domácí do vedení. Vedoucí celek soutěže na trefu Slezanů nenašel odpověď, neboť si za celý druhý poločas nevytvořil žádnou gólovou příležitost.

Karviná tak svůj první zápas jarní části sezony zvládla. Další duel odehraje 12. března na půdě Jihlavy, Příbram svede o dva dny dříve bitvu s Líšní.

Sparta Praha B - Slavia Praha B 2:0 (1:0)

Branky: 44. a 69. Daněk
Rozhodčí: Všetečka - Horák, Hurych
ŽK: Karabec, Minčev, Vydra - Bořil, Beran
Diváci: 2752.

Rezerva Sparty porazila v 17. kole Fortuna národní ligy na Letné béčko Slavie 2:0. Na stadion úhlavního rivala zavítalo i několik stovek fanoušků hostů a na tribunách byli po většinu utkání tím hlasitějším táborem. Sešívané to však k úspěchu nedohnalo, v závěru první půle totiž o výhře domácích rozhodl Kryštof Daněk. Odchovanec Sigmy, který po změně stran přidal ještě jeden přesný zásah, nebyl zdaleka jediným zástupcem A-týmů na trávníku. V barvách klubu z Vršovic například zamezil ještě vyšší porážce brankář Aleš Mandous.

Střet rezervních týmů byl okořeněn místem konání. Hrálo se totiž na hlavním stadionu Sparty, na nějž se navíc dostavily početné zástupy z fanouškovských táborů obou nesmiřitelných rivalů. Pohled na tabulku jasně hovořil o důležitosti duelu a podle toho zareagovali i trenéři značně posílenými základními sestavami. Už tak pikantní klání ještě více přiostřilo nasazení kapitána hostujícího A-týmu Jana Bořila.

Při skvělé fanouškovské kulise hraný zápas byl od úvodu velmi vyrovnaný. Jako první mohl ve 22. minutě změnit skóre Daněk, jeho samostatný nájezd ale zlikvidoval Mandous. Jen o pár sekund později měl talentovaný mladík další příležitost, svou střelu ovšem namířil těsně vedle levé tyče. Výrazněji zahrozit mohla následně i Slavia, Martin Šubrt však brejkovou situaci dva na jednoho nevyřešil ideálně, když zakončil pouze do náruče Vojtěcha Vorla. Souboj Daňka s Mandousem se opakoval také po půlhodině hry, i tentokrát hostující brankář na sparťana vyzrál a jeho pokus z pokutového území vyrazil. Nakonec se ale 20letý záložník do přestávky gólu přece jen dočkal. Nádhernou nahrávkou ho u zadní tyče našel Martin Minchev a Daněk bez problémů dorazil míč do slávistické sítě.

Do druhého dějství vstoupili aktivněji sešívaní, ani po odehrané hodině hry si však nedokázali vytvořit větší gólovou šanci. Naopak to byli opět domácí, kteří v 69. minutě skórovali a dostali se do dvoubrankového vedení. Adam Karabec vyslal nádhernou přihrávkou do velké příležitosti Mincheva. Jeho ránu sice ještě zlikvidoval Mandous, na následnou dorážku od Daňka už byl však hostující brankář krátký. V 73. minutě mohl hráč zápasu završit hattrick, stopku mu ale vystavil obětavým zákrokem Mikuláš Konečný. Hosté se přes organizovanou obranu Rudých nedostali a v duelu se nakonec branky nedočkali. Nejblíže k ní měl v závěru Štěpán Beran, jenž z přímého kopu napálil pouze tyč.

Béčko Sparty tak svému největšímu sokovi vrátilo podzimní porážku. V příštím kole se 11. března představí ve Vlašimi, Slavia „B“ o den později přivítá Třinec.