Mistrem světa na 50 km klasicky je Nor Golberg, ve finiši porazil i Klaeba

foto Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici. Běh: Muži - 50 km klasicky s hromadným startem, 5. března 2023. Start závodu.

Planica (Slovinsko) - Mistrem světa v běhu na 50 kilometrů klasicky s hromadným startem se stal norský lyžař Paal Golberg. Ve finiši posledního závodu šampionátu v klasickém lyžování ve slovinské Planici porazil i krajana Johannese Hösflota Klaeba. Bronz získal Švéd William Poromaa. Čeští lyžaři Michal Novák a Adam Fellner kvůli nemoci nestartovali.

Jako obvykle se v mužském závodě s hromadným startem dlouho v čele pohybovala početná skupina. V poměrně teplém počasí v Planici se dvě kola před cílem zúžila na jedenáct nejlepších. V závěrečném okruhu diktoval tempo vyhlášený finský klasik Iivo Niskanen, ale ani loňský olympijský šampion na klasické patnáctce nedokázal většinu soupeřů setřást.

Do posledního kilometru mu jich zbylo za zády šest, z nichž porazil jen jednoho. Největší zrychlení na konci maratonu měl Golberg, jenž vyhrál o sekundu před Klaebem. Po triumfu v týmovém sprintu a ve štafetě získal své třetí zlato na tomto šampionátu, navíc má stříbro z individuálního sprintu.

Hvězdný Klaebo se po předloňské diskvalifikaci z prvního místa za kontakt s Rusem Alexandrem Bolšunovem v cílové rovince musel smířit se stříbrem. Devítinásobný mistr světa ve sprintech a se štafetami tak stále čeká na první velké zlato z distančních závodů.

Poromaa se v Planici prosadil na stupně vítězů v distančním závodě jako první běžec na lyžích, který nepatří do norské reprezentace. Za Klaebem sice o dvě desetiny zaostal, ale nechal o čtyři desetiny za sebou krajana Calleho Halfvarssona a vybojoval první velký cenný kov v kariéře.

Výsledky mistrovství světa v klasickém lyžování

Běh:

Muži - 50 km klasicky s hrom. startem: 1. Golberg 2:01:30,2, 2. Klaebo (oba Nor.) -1,0, 3. Poromaa -1,2, 4. Halfvarsson (oba Švéd.) -1,6, 5. Nyenget (Nor.) -6,2, 6. Niskanen (Fin.) -9,4.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 28.04.2024 ČTK