Zajc se stal mistrem světa na velkém můstku, norští běžci vyhráli štafetu

foto Mistroství světa v Planici. Na snímku norský běžec na lyžích Johannes Hosflot Klaebo ve Slovinsku 3. března 2023.

Planica (Slovinsko) - Mistrem světa na velkém můstku v Planici se k radosti domácích fanoušků stal slovinský skokan na lyžích Timi Zajc. Druhý skončil Japonec Rjoju Kobajaši, bronz získal Polák Dawid Kubacki. Norští běžci na lyžích na mistrovství světa v Planici vyhráli štafetu na 4x10 kilometrů a ovládli ji na dvanáctém šampionátu za sebou. V závodu nestartovala česká jednička Michal Novák a mladá čtveřice Tomáš Dufek, Luděk Šeller, Tomáš Lukeš a Kryštof Zatloukal závod nedokončila, Norové ji dostihli.

Norští favorité od začátku jeli na prvním místě a náskok postupně navyšovali. Čtveřice Christer Hans Holund, Paal Golberg, Simen Hegstad Krüger, Johannes Hösflot Klaebo zvítězila o 46,9 sekundy před Finskem. Třetí byli s odstupem jedné minuty Němci.

Norsko potvrdilo nadvládu v mužské štafetě, kterou naposledy na mistrovství nevyhrálo v roce 1999 a celkem z ní má dvacet titulů. Němci se díky bronzu dočkali medaile ze štafety na šampionátu po dvanácti letech, Finové ukončili ještě o dva roky delší čekání.

Českému kvartetu závod nevyšel a od začátku jelo na chvostu startovního pole. Štafeta pro něj skončila už na třetím úseku, kdy byli Lukeš i lotyšský běžec dostiženi. Zatloukal tak už na trať ani nevyrazil. Češi byli klasifikováni na posledním 15. místě.

Ve štafetě vedle Nováka nestartoval ani Adam Fellner, oba šetřili síly na závěrečný nedělní závod na 50 km. "To, že Michal do štafety nenastoupil, byl dlouhodobý plán, ve kterém cílíme zejména na závody na 15 a 50 kilometrů. Ještě tady na místě jsme Michalův start zvažovali, nicméně i po zkušenosti z olympijských her, kdy absolvoval téměř kompletní závodní program a nebylo to úplně ideální, jsme se rozhodli držet původního plánu - tedy že štafetu nepojede," uvedl na svazovém webu Štěpán Kaliba, sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín.

"Michal se navíc necítil v průběhu mistrovství zdravotně v pořádku a ohrožený byl i jeho start na patnáctce volnou technikou. U Adama se jedná o podobný problém. Není už od skiatlonu úplně zdravotně v pořádku a naším záměrem je, aby absolvoval závěrečný závod na 50 km. Zda bude schopen do závodu nastoupit, ještě zvažujeme," dodal Kaliba.

Slovinský skokan Zajc se stal mistrem světa na velkém můstku

Mistrem světa na velkém můstku v Planici se k radosti domácích fanoušků stal slovinský skokan na lyžích Timi Zajc. Druhý skončil Japonec Rjoju Kobajaši, bronz získal Polák Dawid Kubacki.

Čeští reprezentanti skončili v druhé individuální soutěži na šampionátu stejně jako v sobotu na středním můstku v páté desítce daleko za postupem do druhého kola. Roman Koudelka skočil v prvním kole 118 metrů a obsadil 42. místo. Radek Rýdl byl za výkon 113,5 metru osmačtyřicátý.

Dvaadvacetiletý Zajc byl po prvním skoku 137,5 m těsně druhý za Kobajašim. V druhém kole domácí skokan předvedl 137 metrů, zatímco Japonec v horších větrných podmínkách jen 129,5 m a klesl na druhé místo s velkou ztrátou 10,7 bodu. Také Kubacki si v druhém kole o jedno místo polepšil a za Kobajašim zaostal o šest desetin bodu.

Olympijský vítěz ve smíšených týmech a týmový mistr světa v letech Zajc si v domácím prostředí připsal největší individuální úspěch kariéry. Zároveň se postaral o první zlato pořadatelského Slovinska na šampionátu.

Obhájce zlata z Oberstdorfu 2021 Stefan Kraft z Rakouska skončil šestý, vítěz ze středního můstku Piotr Žyla devátý. Ze třetího místa po prvním kole klesl až na sedmou pozici lídr Světového poháru a vítěz Turné čtyř můstků Halvor Egner Granerud z Norska, jenž odjede z Planice bez individuální medaile.

Skokanské soutěže na MS v klasickém lyžování zakončí v sobotu závod mužských družstev na velkém můstku.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici:

Běh:

Muži - štafeta 4x10 km: 1. Norsko (Holund, Golberg, Krüger, Klaebo) 1:32:54,7, 2. Finsko (Hakola, Niskanen, Hyvarinen, Anttola) -46,9, 3. Německo (Kuchler, Brugger, Dobler, Moch) -59,8, 4. Francie -1:00,5, 5. Kanada -1:22,5, 6. Švédsko -1:36,7, ...Česko (Dufek, Šeller, Lukeš, Zatloukal) dostiženo.

Skoky:

Muži - velký můstek: 1. Zajc (Slovin.) 287,5 b. (137,5+137 m), 2. R. Kobajaši (Jap.) 276,8 (135+129,5), 3. Kubacki 276,2 (137,5+135), 4. Stoch (oba Pol.) 272,1 (131,5+134,5), 5. Eisenbichler (Něm.) 271,4 (131+136), 6. Kraft (Rak.) 270,9 (125,5+136), ...42. Koudelka 101,7 (118), 38. Rýdl (oba ČR) 88,5 (113,5).

ISSN: 1213-5003 © Copyright 9.05.2024 ČTK