Novák doběhl na MS lyžařů na 15 km volně dvanáctý, vyhrál Nor Krüger

foto Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici (Slovinsko), běh mužů - 15 km volně, 1. března 2023. Vítěz závodu Simen Hegstad Krüger z Norska.

Planica (Slovinsko) - Lyžař Michal Novák obsadil na mistrovství světa v Planici 12. místo v závodu na 15 kilometrů volnou technikou. Šest dnů po senzační čtvrté příčce ve sprintu potvrdil výbornou formu, od elitní desítky ho dělilo devět sekund. Závod ovládli podle očekávání Norové a stejně jako před dvěma lety na MS obsadili kompletní stupně vítězů, zlato vybojoval Simen Hegstad Krüger. Závod družstev v severské kombinaci vyhráli potřetí za sebou Norové, jejich finišman Jarl-Magnus Riiber získal v Planici třetí zlato. Češi ve složení Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Jiří Konvalinka a Ondřej Pažout obsadili deváté místo z jedenácti týmů. Mistryní světa na velkém můstku se stala kanadská skokanka na lyžích Alexandria Loutittová. Klára Ulrichová postoupila do druhého kola a skončila třicátá, Karolína Indráčková obsadila 34. místo.

Novák se v první třetině závodu držel s nejrychlejšími a na mezičase na pátém kilometru byl třetí s odstupem 12 sekund na Krügera, jenž v Planici vyhrál už skiatlon. Postupně balancoval na hraně první desítky až do cíle.

"Můžu být spokojený. Už před závodem jsem říkal, že okolo desátého místa je můj standardní výkon. Do tří čtvrtin jsem se cítil super, že to mám pod kontrolou a jedu uvolněně. Ale okruh je extrémně náročný. Stoupání v kuse je extrémně dlouhé. Nepopsatelně těžké. V posledním okruhu jsem myslel, že vypustím duši," řekl Novák České televizi.

Obtížnost závodu zvyšovaly i náročné podmínky. "Sníh byl pomalý, přetlačovalo se to nohama. Nebylo to jednoduché. Snažil jsem se rozložit tempo a myslím si, že se mi to tak na 80, 85 procent povedlo," řekl Novák v nahrávce pro média.

Snažil se získat energii colou, které se napil před nejtěžším stoupáním. "To mě na nějakou dobu vyřadilo, začalo mě tam píchat. Tak nevím, jestli to bylo dobře zvolené," přemítal. Další síly mu v závěru vzala snaha o společnou jízdu s Haraldem Östbergem Amundsenem. "Dojel mě, věděl jsem, že jede o zlato, tak jsem se hecnul a zkusil to s ním. Ale to mě tak unavilo, že jsem musel vystoupit z tempa, protože je možné, že bych spadnul do pangejtu a ležel tam," uvedl Novák.

Byl spokojený nejen se svým výkonem, ale také s výkonem celého týmu. Dohodl se, aby mu na trati většinu závodu nehlásili mezičasy. Poprvé se informace o své pozici dozvěděl až v závěrečném okruhu. "Myslím si, že mi to sedělo. I vzhledem k tomu, abych si dobře rozvrhl tempo a soustředil se jenom na sebe," ocenil.

Amundsen už Krügera o zlato nepřipravil, prohrál o 5,3 sekundy. Norskou nadvládu podtrhli obhájce zlata Hans Christer Holund a hvězdný Johannes Hösflot Klaebo, který byl čtvrtý.

Norští sdruženáři vyhráli potřetí v řadě na MS závod družstev, Češi byli devátí

Závod družstev v severské kombinaci vyhráli na mistrovství světa potřetí za sebou Norové, jejich finišman Jarl-Magnus Riiber získal v Planici třetí zlato. Češi ve složení Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Jiří Konvalinka a Ondřej Pažout obsadili deváté místo z jedenácti týmů a pohoršili si o jednu příčku oproti minulému šampionátu.

Norsko vyhrálo včetně loňských olympijských her v Pekingu závod družstev na čtvrté velké akci v řadě a opět to bylo před Němci. Riiber ve finiši setřásl Juliana Schmida a vybojoval sedmé světové zlato v kariéře. Na třetím místě dovezl Johannes Lamparter rakouský tým.

Češi se celou běžeckou část přetahovali o osmou pozici s Američany a nakonec za umístěním z minulého MS 2021 v Oberstdorfu zaostali o 11 sekund. Loni na ZOH skončili čeští sdruženáři sedmí.

Norští sdruženáři vyhráli především díky vynikajícímu skokanovi Riiberovi úvodní část a do běhu na 4x5 km vyráželi s náskokem 20 sekund před Rakušany a dalších tří sekund před Němci. Už na prvním úseku bývalý německý šampion Frenzel dostihl Espena Andersena a od té doby jely obě favorizované štafety společně.

Na závěrečných pěti kilometrech se na ně dotáhli Rakušané a o medailích se rozhodovalo mezi touto trojicí. V závěrečných stovkách metrů do té doby takticky jedoucí Riiber nastoupil a setřásl Lampartera. Následně se odpoutal i od Němce Schmida, jenž na rovince už boj o zlato vzdal a dojel do cíle s odstupem devíti sekund. Finišující Lamparter se mu přiblížil na tři desetiny sekundy. Češi, kteří byli po skoku osmí s odstupem dvou a čtvrt minuty na Norsko, ztratili v běhu další dvě minuty.

Bezprostředně po závodě němečtí funkcionáři podali protest, protože v jedné ze závěrečných zatáček podle nich Riiber nefér způsobem vytlačil Schmida. FIS protest zamítla. "Nejdříve jsem se v běžecké části zorientovával a pak jsem měl dobrý finiš," řekl Riiber, který si podle svých slov se Schmidem souboj vyříkal. "Mluvili jsme pak spolu, zůstáváme přáteli," řekl pětadvacetiletý rodák z Osla.

Dalšími členy vítězného norského týmu byli Jens Luraas Oftebro a Jörgen Graabak. Čtyřiatřicetiletý Němec Frenzel získal už 18. medaili na MS, odpoutal se od bývalého norského běžce Björna Dählieho a stal se mužským rekordmanem šampionátů.

Mistryní světa na velkém můstku je Loutittová, Ulrichová byla třicátá

Závod na velkém můstku na mistrovství světa v Planici vyhrála Alexandria Loutittová a vybojovala pro Kanadu první zlato ve skocích na lyžích v historii. Klára Ulrichová postoupila do druhého kola a skončila třicátá, Karolína Indráčková obsadila 34. místo.

Devatenáctiletá Loutittová, jež má na kontě jedno vítězství ve Světovém poháru, vyhrála závod v měnícím se větru a za sněžení s deštěm jednoznačně. Rodačka z Calgary předvedla skoky dlouhé 134,5 a 136,5 metru a nechala za sebou o 10,4 bodu Norku Maren Lundbyovou, s níž se po prvním kole dělila o vedení.

Třetí se ztrátou 18,5 bodu skončila Němka Katharina Althausová, jež útočila ve čtvrtém závodě v Planici na čtvrté zlato. Nakonec se ale šampionka ze středního můstku a závodů ženských a smíšených družstvech radovala i z bronzu.

"Snila jsem o tom, ale že se to opravdu stalo, je fenomenální. Úžasný pocit," uvedla Loutittová, jež od poloviny ledna během necelých dvou měsíců vyhrála v japonském Zau první závod Světového poháru, poté se ve Whistleru stala juniorskou mistryní světa a dnes i šampionkou v elitní kategorii. Na 43. mistrovství světa v klasickém lyžování vybojovala pro Kanadu vůbec první skokanskou medaili.

Malým vítězstvím je také stříbro pro bývalou hvězdu Lundbyovou. Norka vyhrála na velkém můstku na MS před dvěma lety v Oberstdorfu, následující olympijskou sezonu musela i kvůli problémům s váhou vynechat a do Světového poháru se vrátila loni na podzim. Olympijské šampionce z Pchjongčchangu a vítězce 30 závodů SP se ale zatím příliš nedařilo a ani jednou se nedostala do elitní desítky.

Osmnáctileté Ulrichové patřilo po úvodním pokusu 29. místo a jako první zástupkyně českého skoku postoupila v individuálním závodu v Planici do druhého kola. K prvnímu pokusu 108,5 metru přidala 3,5 metru, přesto si o jednu příčku pohoršila.

Karolíně Indráčkové 100,5 metru na druhé kolo nestačilo, její sestra Anežka nepostoupila z úterní kvalifikace.

Skokanské soutěže v Planici pokračují ve čtvrtek kvalifikací mužů na velkém můstku.

Výsledky mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici

Běh:

Muži - 15 km volně: 1. Krüger 32:17,4, 2. Amundsen -5,3, 3. Holund -24,6, 4. Klaebo (všichni Nor.) -25,5, 5. Poromaa (Švéd.) -48,9, 6. Röthe (Nor.) -52,8, ...12. Novák -1:30,3, 36. Fellner -2:47,3, 70. Lukeš (všichni ČR) -5:06,9.

Severská kombinace:

Muži - družstva (4x5 km): 1. Norsko (Andersen, Oftebro, Graabak, Riiber) 47:20,4, 2. Německo (Frenzel, Geiger, Rydzek, Schmid) -9,0, 3. Rakousko (Fritz, Greiderer, Rettenegger, Lamparter) -9,3, 4. Francie -33,2, 5. Finsko -2:00,9, 6. Itálie -2:30,5, ...9. Česko (Portyk, Vytrval, Konvalinka, Pažout) -4:14,2.

Skoky:

Ženy - velký můstek: 1. Loutittová (Kan.) 264,4 b. (134,5+136,5 m), 2. Lundbyová (Nor.) 254,0 (139,5+133), 3. Althausová (Něm.) 245,9 (120,5+128), 4. Marujamaová (Jap.) 242,9 (129+125,5), 5. Strömová (Nor.) 240,9 (121+122,5), 6. Pinkelnigová (Rak.) 237,9 (121+123), ...30. Ulrichová 176,7 (108,5+112), 34. K. Indráčková 80,2 (100,5), v kvalifikaci 42. A. Indráčková (všechny ČR).

ISSN: 1213-5003 © Copyright 17.05.2024 ČTK