Mrázek vychytal v NHL po měsíci výhru, McDavid překonal hranici 100 bodů

foto Utkání NHL Ottawa - Chicago, 17. února 2023. Zprava Tim Stutzle z Ottawy Senators, brankář Petr Mrázek z Chicago Blackhawks a jeho spoluhráči Seth Jones Max Domi.

New York - Petr Mrázek zastavil v NHL na ledě Ottawy 28 střel a dovedl hokejisty Chicaga k vítězství 4:3 v prodloužení. Český gólman si připsal výhru poprvé od 19. ledna. Filip Chytil pomohl asistencí k vítězství New Yorku Rangers 5:4 po nájezdech v Edmontonu, v rozstřelu se ale neprosadil. Na straně poražených přihrál Connor McDavid na dva góly a je prvním hráčem, který nasbíral v sezoně 100 bodů (42+59). Lídr produktivity potřeboval k překonání trojciferné hranice 56 utkání.

Fotogalerie

Patrick Kane dostal Chicago do vedení už po 44 sekundách hry, ale Ottawa otočila na 3:1. Shane Pinto vyrovnal tečí a další dvě branky vstřelili domácí na začátku třetí třetiny. Claude Giroux překonal Mrázka bekhendovým blafákem mezi betony a Brady Tkachuk zakončil povedenou souhru do prázdné branky.

Chicago se ale nevzdalo a utkání překlopilo na svou stranu z rychlých protiútoků. Sam Lafferty snížil v 51. minutě z úniku v oslabení a Kane se prosadil v čase 56:55 z přečíslení dva na jednoho. Z dalšího brejku ukončil zápas Andreas Athanasiou. Mrázek tak dosáhl výhry po měsíci, v posledních šesti startech vychytal týmu pouze bod.

"Na střídačce jsme byli i za stavu 1:3 pozitivní. Věděli jsme, že to s námi vypadá bledě, ale makali jsme dál. Hodně nám pomohl druhý gól, z ničeho nic to bylo 2:3 a věděli jsme, že máme šanci," řekl k obratu Kane, který přeskočil v historické tabulce produktivity amerických hráčů na čtvrtém místě Jeremyho Roenicka. Na kontě má 1217 bodů (441+776).

Ottawa má problémy s gólmany, Anton Forsberg i Cam Talbot jsou zranění. Příležitost tak dostal Mads Sögaard. "Za góly vůbec nemůže. Na konci zápasu jsme často ztráceli puk," podotkl Tkachuk. "To je NHL. Pokud na sekundu polevíte, může se stát tohle," uvedl kouč Ottawy D.J. Smith.

Edmonton vedl i díky McDavidovým akcím ve 13. minutě 3:0 a po první třetině 4:1. Na obratu Rangers, kteří vyhráli posedmé v řadě, se podílel dvěma góly Chris Kreider. Po Chytilem vyhraném vhazování vstřelil v úvodu třetí třetiny kontaktní branku Alexis Lafreniére, který rozhodl v šestém kole i nájezdy. V rozstřelu dostal důvěru i Chytil, ale gólman Jack Campbell zastavil jeho pokus betonem.

"I když jsme prohrávali 1:4, tak skóre neodpovídalo hře. Využili dvě přesilové hry, zatímco naše velké šance pochytal Campbell, který byl v první třetině vynikající. Hráli jsme dobře, lehce to mohlo být po dvaceti minutách 4:4," uvedl trenér Rangers Gerard Gallant. "Ale zápas neskončil, pořád jsme měli ještě před sebou dvě třetiny a kluci zabojovali," dodal.

Šestadvacetiletý McDavid pokořil 100 bodů pošesté v kariéře, z aktivních hráčů dokázal stejný kousek jen Sidney Crosby. "Ani bych neřekl, že jsem překvapený, spíš jako vždy ohromený. Je to nejlepší hokejista na světě," uvedl útočník Zach Hyman na adresu McDavida, který je i nejlepším střelcem sezony. V závěsu je na druhém místě David Pastrňák z Bostonu, který ztrácí tři trefy.

New York Islanders zdolali Pittsburgh 5:4, přestože prohrávali 1:3 a ve 39. minutě ještě 2:4. Na výhře se podíleli Brock Nelson a Anders Lee shodně dvěma góly a jednou přihrávkou. Zápas rozhodl Zach Parise v čase 57:17 a stylově ozdobil svůj 1200. duel v NHL.

Anaheim podlehl doma Los Angeles 3:6. Na straně poražených sledoval zápas ze střídačky Lukáš Dostál, který si v minulém startu pokazil čísla sedmi inkasovanými góly. Kings vstřelili polovinu branek v přesilové hře, dvakrát se trefil Viktor Arvidsson.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Pittsburgh 5:4 (1:1, 2:3, 2:0)

Branky: 14. a 40. Lee, 35. a 46. Nelson, 58. Parise - 24. a 39. Rakell, 12. Crosby, 26. Zucker. Střely na branku: 28:44. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Nelson, 2. Lee, 3. Parise (všichni NY Islanders).

Ottawa - Chicago 3:4 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 0:1)

Branky: 28. Pinto, 43. Giroux, 45. B. Tkachuk - 1. a 57. P. Kane, 51. Lafferty, 63. Athanasiou. Střely na branku: 31:32. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,3 procenta. Diváci: 19.125. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane (Chicago), 2. Stützle, 3. B. Tkachuk (oba Ottawa).

Minnesota - Dallas 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 47. Zuccarello, rozhodující sam. nájezd Boldy - 51. Jamie Benn. Střely na branku: 32:30. Diváci: 19.239. Hvězdy zápasu: 1. Gustavsson, 2. Boldy (oba Minnesota), 3. Oettinger (Dallas).

Anaheim - Los Angeles 3:6 (0:1, 1:2, 2:3)

Branky: 26. Shattenkirk, 43. McTavish, 54. Vatrano - 33. a 56 Arvidsson, 15. Lizotte, 38. Kempe, 50. Kopitar, 59. Fiala. Střely na branku: 27:41. Diváci: 17.272. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar (Los Angeles), 2. McTavish (Anaheim), 3. Fiala (Los Angeles).

Edmonton - NY Rangers 4:5 po sam. nájezdech (4:1, 0:1, 0:2 - 0:0)

Branky: 8. Nugent-Hopkins, 13. Barrie, 13. Ryan, 19. Draisaitl - 14. a 27. Kreider, 42. a rozhodující sam. nájezd Lafreniére (na první Chytil), 54. Zibanejad. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. Kreider (NY Rangers), 3. Nugent-Hopkins (Edmonton).

3. Colorado 53 29 5 19 163:149 63
4. Minnesota 55 29 5 21 163:158 63
5. Nashville 52 25 6 21 142:156 56
6. St. Louis 54 26 3 25 172:194 55
7. Arizona 55 19 8 28 147:191 46
8. Chicago 54 17 5 32 131:198 39