LaLiga - souhrn 21. kola: Barcelona si upevnila vedení

10.02.2023, 22:58, aktualizováno 13.02.2023, 23:04
Komentáře a souhrny
Pedri (© AFP)

Barcelona si poradila s Villarrealem a upevnila si pozici na čele tabulky. Real Sociedad potvrdil roli favorita a udolal Espanyol. Atlético Madrid i v oslabení dokázalo vsítit jediný gól utkání ve Vigu, poprvé v jeho dresu se prosadil Depay. Betis cestoval do Almeríe a domů se vrací se všemi body, sevillský celek vyhrál 3:2...

Espanyol Barcelona - Real Sociedad 2:3

13.02.2023 21:00

Góly: 74. Sergi Darder, 87. Brian Oliván - 23. Takefusa Kubo, 51. Alexander Sørloth, 63. Leandro Cabrera (vl.)

Pondělní dohrávka jednadvacátého kola španělské LaLigy přinesla zajímavou podívanou. V zápase třetího týmu se sedmnáctým si to rozdal Espanyol Barcelona s Realem Sociedad. Utkání mělo spád a už ve třiadvacáté minutě se favorit ze San Sebastianu dostal po trefě Kuba do vedení. Další přesný zásah přidal v druhé půli Sørloth a neštěstí domácích dovršil gólem do vlastní sítě Cabrera. Espanyol se ale nevzdal a snížil na 2:3 přesnými zásahy Dardera a Olivána. Vyrovnat už ale nedokázal, a tak si tři body odvezl Sociedad.

První velkou příležitost si už po čtyřech minutách vypracovali domácí, po centru Dardera hlavičkoval Calero, brankář Remiro ale dokázal míč skvělým zákrokem dostat mimo tři tyče. Na druhé straně se po Sørlothově neúmyslném prodloužení do míče nádherným způsobem opřel Kubo a propálil Fernándeze.

Další skvělou útočnou akci si Baskové vypracovali o čtvrt hodiny později, Kubo se skvěle uvolnil přes obránce, poslal průnikovou přihrávku Oyarzabalovi, ten ještě posunul na Sørlotha, který ale nebyl s to zakončit přesně.

Druhý poločas začal pro hosty skvěle. V 54. minutě se z levé strany povedlo parádně odcentrovat přízemní míč Oyarzabalovi, který našel přesně nohu zakončujícího Alexandera Sørlotha a sedmadvacetiletý Nor neměl s uklízením balónu do odkryté brány větší problém. Další rána přišla pro Katalánce o deset minut později. Centr Kuba si chtěl ve vlastním pokutovém území ohlídat obránce Cabrera, nešťastně jej ale poslal do vlastní sítě a daroval tak svému soupeři již třígólové vedení.

Martínezovi svěřenci se ale nebyli ochotni vzdát a už v čtyřiasedmdesáté minutě snížili. Na centr z přímého kopu si nejvýše naskočil Puedo, a přestože jeho zakončení ještě dokázal Alex Remiro vytáhnout na břevno, na následnou dorážku Dardera z bezprostřední blízkosti už byl krátký.

Tři minuty před koncem základní hrací doby se pak domácí radovali z kontaktní branky. Spolupráce na jeden dotek mezi Lazem a Olivánem vyústila v samostatný postup druhého jmenovaného na brankáře Remira. Španělský krajní bek sice zakončoval z úhlu, hostujícího gólmana ale propálil a snížil rozdíl mezi oběma týmy na jedinou branku.

Na další trefu se už ale domácí nezmohli, do sprch navíc musel nešťastník Cabrera. Ten ještě v nastaveném čase obdržel druhou žlutou kartu za úder loktem, který od něj inkasoval Zubeldía. Espanyol tak doma padl se Sociedadem v poměru 2:3.

Více informací k zápasu

Villarreal CF - FC Barcelona 0:1

12.02.2023 21:00

Góly: 18. Pedri

Barcelona dokázala dobýt Villarreal a stačilo jí k tomu překvapivě málo. Šancí si sice Katalánci vytvořili dostatek, ale proměnit zvládli jen jednu. Takže za cenné tři body děkují zásahu mladíčka Pedriho z úvodu utkání.

Utkání na Estadio de la Cerámica slibovalo napínavou a atraktivní podívanou, protože Villarreal byl odhodlán znepříjemnit Barceloně život a obě mužstva mají dostatečně kvalitní arzenál na to, abychom se dočkali většího počtu branek. Jako první to mohl potvrdit Robert Lewandowski už ve třetí minutě, jenže brankář Reina mu vběhl pod nohy a zmenšil mu střelecký úhel.

Moc dlouho Villarreal vzdorovat nedokázal. Přesně 18 minut mu trvala jeho úspěšná blokáda barcelonských zbraní. Pak totiž Blaugranas spustili rychlou akci na jeden dotyk, kterou vyšachovali soupeře z dění. Robert Lewandowski sklepl míč pro nabíhajícího Pedriho a mladý útočník už si v zakončení poradil jako starý mazák.

Jedna branka Barceloně pochopitelně nestačila a Lewandowski se ocitl ve 26. minutě hodně blízko další trefě. Jenže jeho umístěnou ránu dokázal skvělý Reina odrazit. Pak se Villarrealu vážně zranil záložník Coquelin a musel být ze hřiště odnesen na nosítkách. Je pravda, že ke konci poločasu si Villarreal vypracoval mírné náznaky šancí a třeba rána Moralese z nastavení určitě stála za zmínku, ale gólu se "Žlutá ponorka" nedočkala.

Po změně stran se iniciativy chopil Villarreal a i když měl míč na noze častěji než v prvním poločase, k faktické převaze to nevedlo. A když už se v náznaku šance dostával Villarreal vpřed, jako třeba při Chukwuezeho snaze vysunout Pina, tak zafungovala dnes prakticky nechybující obrana Barcelony.

Obránce Araújo velmi zdatně čistil prostor, který měl, takže ani Pino se do šancí nedostával. Přesto se Barcelona málem potázala se zlou. Ke konci utkání totiž začala zdržovat a málem na to doplatila. Přesně v 90. minutě totiž Samuel Chukwueze po krásné patičce vstřelil přesně zacílenou střelou vyrovnávací branku, jenže tu sudí nakonec pro ofsajdové postavení nahrávajícího kolegy neuznal a radost domácích tak skončila velmi brzy.

Real Valladolid - CA Osasuna 0:0

12.02.2023 18:30

Góly: -

Nedělní mač mezi týmy ze středu tabulky vítěze nepřinesl. Více než 21 000 diváků ve Valladolidu čekalo na vstřelenou branku marně, Osasuna si tak připsala třetí remízu z posledních čtyř střetnutí, Real díky bodu přeskočil alespoň Celtu a je třináctý.

Utkání se od samého začátku neslo v poměrně poklidném tempu a první velká příležitost přišla až po půlhodině hry. Vypracovali si ji hostující fotbalisté, jmenovitě Torró, ten ale svou hlavičku z nadějné pozice nedokázal nasměrovat na bránu.

Druhý poločas s sebou přeci jen přinesl mírně zvýšenou úroveň hry, důkazem budiž například tyčka, kterou po krásné střele z voleje orazítkoval Ávila. Velkou šanci na vstřelení vedoucí branky měl o pár minut později Kanaďan Larin, na rozdíl od minulého kola, kdy vstřelil jediný gól zápasu proti Sociedadu, svojí šancí pohrdnul a vysoko přestřelil svatyni Fernádeze.

V devětašedesáté minutě mohl na stranu domácích strhnout zápas Gonzalo Plata, který se uvolnil a z nadějné pozice vypálil, jenže jeho střelu dokázal zblokovat obránce Osasuny Hernández. Utkání tak bez větších příležitostí dospělo ke svému konci, Osasuna si z regionu Kastilie a León odváží bod za remízu 0:0.

Celta Vigo - Atlético Madrid 0:1

12.02.2023 16:15

Góly: 89. Memphis Depay

Atlético Madrid nezaváhalo, ale na tři body se ve Vigu pořádně nadřelo. Celta měla madridský celek doslova na lopatě, ale zhruba dvacetiminutovou početní převahu nevyužila a minutu před koncem inkasovala z kopačky nizozemského útočníka Memphise Depaye.

Vlastně bychom mohli říci, že šlo o typickou výhru Atlética. Diego Simeone nic moc nevymýšlel a na hřiště poslal očekávanou jedenáctku s Griezmannem a Moratou v útoku. Největší nebezpečí z řad domácích pak hrozilo od kapitána Aspase.

První poločas skončil bez branek, přičemž žádná přehlídka gólových šancí se nekonala. Hra ale měla tempo, nicméně jak už to u Atlética bývá, spíše se tvrdila muzika. V 19. minutě pouze trefil stojícího Tapiu Llorente a v další možnosti Carles Pérez těsně minul zařízení.

Krátce po změně stran spálil velkou šanci Álvaro Morata, po zpětné přihrávce pálil už v pokutovém území rovnou z první a Villar musel vyrážet. I Atlético mělo štěstí, protože v 58. minutě už Oblaka překonal Aspas, ale slovinský brankář stihl nadvakrát balón včas zastavit na brankové čáře.

Celta hrála s Atléticem vyrovnanou partii a dvacet minut před koncem se jim naskytla příležitost zápas rozhodnout. Obránce Stefan Stavić zatáhl těsně před šestnáctkou Seferoviće a od sudího Figueroy uviděl rovnou červenou kartu. Volný přímý kop poslal Iago Aspas do brankové konstrukce, v tu chvíli stáli nad Colchoneros všichni svatí.

Celestes ale měli ještě čas, jenomže jim nebylo přáno. Další nebezpečnou pobídku Seferoviće si málem vstřelil do vlastní sítě Reinildo. Atlético horké chvíle přečkalo a v 89. minutě nečekaně udeřilo. Carrascova střela se od obránce odrazila přímo k nohám Memphise Depaye a ten z otočky a bez přípravy rozhodl. Čas už hrál proti Celtě, a tak z nadějně vyvíjejícího se zápasu nemá ani bod.

Getafe CF - Rayo Vallecano 1:1

12.02.2023 14:00

Góly: 77. Enes Ünal - 38. Mauro Arambarri (vl.)

Getafe potkávalo v domácím utkání jedno neštěstí za druhým, od brzkého zranění přes neproměněnou penaltu. Nakonec ale dokázalo srovnat a má aspoň bod. V utkání jsme viděli dvě penalty, ale ani jednu proměněnou.

Rayo se zatím drží v tabulce hodně nahoře a vedení tohoto skromného klubu z Vallecas může být naprosto spokojené. Dnes po poledni si tým trenéra Iraoly chtěl připsat další relativně snadné body, protože Rayo jelo do nedalekého Getafe. Tomu se naopak v sezoně vůbec nedaří. Dnes ale domácí vůbec nezačali špatně. Po jedenácti minutách si na prudký centr Arambarriho naskočil Enes Ünal a poslal míč hlavou jen těsně vedle tyče!

Turecký útočník se do ještě lepší pozice dostal za dalších dvanáct minut, ale ani tentokrát svá mířidla neseřídil úplně dobře. Dokonce ani dorážející Domingos Duarte nedokázal míč dostat do sítě. Jak se úvod utkání záložníkovi Arambarrimu povedl, tak konec poločasu rozhodně ne. Od rohového kopu centroval ve 38. minutě Isi Palazón nebezpečně a míč se odrážel po hlavách několika hráčů, až si jej Mauro Arambarri srazil nešikovně do vlastní brány!

Naděje domácím svitla až po změně stran. Ve 49. minutě totiž ránu Munira zablokoval obránce Balliu rukou a sudí hned pískal penaltu! K ní se sice postavil odchovanec Realu Madrid Borja Mayoral, ale napálil míč vysoko nad bránu!

Getafe stíhala jedna rána za druhou, protože krátce po neproměněné penaltě fauloval mladý záložník Carles Aleñá Valentina a dostal druhou žlutou kartu! Tahle výhoda samozřejmě nahrávala Rayu, které zapnulo na vyšší stupeň. Jenže Palazón, Trejo i Camello své šance spálili. A to Rayo ještě hodně mrzelo. V 77. minutě brankář Dimitrievski příliš váhal s rozehrávkou, pak napálil dobíhajícího Enese Ünala a od něj se míč odrazil do brány! Tři minuty před koncem mohlo Rayo rozhodnout z další penalty, ale tu Raúl de Tomás poslal zase mimo!

Valencia CF - Athletic Bilbao 1:2

11.02.2023 21:00

Góly: 17. Samuel Castillejo - 30. Nico Williams, 72. Oihan Sancet

Valencia se po třech po sobě jdoucích zápasech odehraných na hřištích soupeřů vrátila ve 21. kole LaLigy před vlastní fanoušky porážkou 1:2 od Bilbaa. Po třech duelech bez vstřelené branky se za domácí celek prosadil už v 17. minutě Samu Castillejo. Baskové se dočkali vyrovnání ještě v první půli, když se po krásné individuální akci prosadil Nico Williams. Druhou půli okořenil návrat Iňakiho Williamse, jenž před nucenou dvouzápasovou pauzou odehrál v dresu Athletiku neuvěřitelných 251 ligových utkání v řadě. Ghanský reprezentant krátce po příchodu na trávník přihrál Oihanu Sancetovi na rozhodující gól.

Žádný z týmů nejvyšší španělské soutěže nezískal v posledních 10 ligových duelech méně bodů než Valencia. Fanoušky nenáviděný majitel už kvůli tomu sáhl k odvolání trenéra, ani to však zatím nepřineslo kýžený účinek a Netopýři ani v jednom ze dvou utkání bez Gennara Gattusa neskórovali. Formou ovšem nehýřilo ani Bilbao, které až jasnou výhrou nad Cádizem přerušilo pětizápasové čekání na tříbodový zisk.

Valencia překvapila svého soupeře už v 17. minutě, kdy dostal v šestnáctce příliš prostoru Castillejo, jenž zakončil po zemi k pravé tyči. Chvíli nato měl srovnání na kopačce Dani Vivian, ve vyložené tutovce ve vápně však netrefil míč ideálně a byl z toho jen defenzivní odkop. Vyrovnávací trefu si tak po půlhodině hry připravil Nico Williams, jenž si po úniku poradil ve vápně hned se čtyřmi obránci.

Ve druhé půli se po zranění vrátil do sestavy hostů Iňaki Williams, který měl na hrotu prokázat své útočné umění. Obraz hry se ovšem po jeho příchodu příliš nezměnil a oba týmy podnikaly jen opatrné ofenzivní výpady. Poklidný průběh narušil až Sancet, jenž se v 72. minutě ocitl osamocený v šestnáctce, odkud proměnil pobídku Iňakiho Williamse nechytatelně k pravé tyči. Mladý středopolař tak plynule navázal na hattrick z minulého duelu. Valencia se pokoušela s nepříznivým stavem ihned zacloumat, Ilaix Moriba ovšem z velké vzdálenosti zamířil jen do středu brány, kde byl připravený hostující gólman.

Bilbao tak poprvé od září dokázalo v lize vybojovat venkovní vítězství. V příštím kole se 19. února představí na půdě Atlétika Madrid, Valencia bude o den později hrát na stadionu Getafe.

Sevilla FC - RCD Mallorca 2:0

11.02.2023 18:30

Góly: 28. Youssef En-Nesyri, 40. Bryan Gil

Sevilla rozhodla utkání s Mallorcou ještě v rámci první půle, kdy se do sítě brankáře Rajkoviće postupně prosadili En-Nesyri a Gil.

Sevilla šla do domácího utkání s Mallorcou i přes svou tristní formu (a to je ještě slabé označení) jako favorit. Jenže jí dlouho trvalo, než se dokázala dostat vůbec na dostřel brány, kterou dnes hájila jednička Mallorky se jménem Rajković na dresu. Výrazněji na sebe domácí upozornili ve 23. minutě, kdy se dostal k hlavičce po centru Jesuse En-Nesyri, jenže jeho zakončení dokázal Rajković hbitým zákrokem vyrazit mimo bránu.

Následně se k hlavičce dostal i nevysoký Suso, jenže tomu zase v gólové radosti zabránil obětavý De Galarreta, jenž míč vykopl z brány. Tlak Sevilly ale sílil a její hráči šli za prvním gólem mnohem důrazněji. Dočkali se ho ve 28. minutě, když Guye našel průnikovou nahrávkou Youssefa En-Nesyriho a ten se štěstím propálil brankáře Rajkoviće!

Mallorca nehrála špatně, ale v obraně dělala chyby a nedokázala zastavovat rozjeté útoky Sevilly. Proto ještě před poločasem prohrávala o dvě branky. Navas si vyměnil míč se Susem a u jeho přízemního centru byl ze všech nejdřív mladý křídelník Bryan Gil, který míč snadno doklepl do sítě.

Po změně stran následovala nucená údržba skóre a Seville se bránění pohodlného náskoku vcelku dařilo. Pravdou je, že brankář Bounou s výjimkou rány Muriqiho nemusel řešit nic vážného. Sevilla splnila svůj úkol a připisuje si další tři důležité body do tabulky.

UD Almería - Real Betis 2:3

11.02.2023 16:15

Góly: 27. Luis Javier Suárez, 63. Samú Costa - 6. Rodri, 42. Sergio Canales, 70. Andrés Guardado

Andrés Guardado nakonec rozhodl ofenzivně laděné utkání mezi domácí Almeríou a Realem Betis. Hostující celek splnil roli favorita, ovšem na výsledek se pořádně nadřel. V zápase plném šancí dokázala Almería držet krok a dvakrát odpovědět, nicméně poslední trefa Guardada zůstala bez reakce.

Betis totiž nebyl o tolik herně lepším týmem. Almería sehrála s Verdiblancos více než vyrovnanou partii a nakonec těsně podlehla. Verdiblancos tím napravili předchozí dvě zaváhání a udrželi se v kontaktu s pohárovými příčkami.

Důležitým byl v tomto směru rychlý gól hostů. Už po sto osmdesáti sekundách zazdil první gólovku Canales a chvíli na to už Rodri dorážkou zajistil Andalusanům vedení. Almería přitom měla smůlu protože Iglesiasova rána se odrazila od tyče přímo na kopačky Rodriho. Domácí se ale nezalekli a Suárez nejprve těsně minul a ve 27. minutě vyrovnal na 1:1. Javier Luis Suárez ukázal rychlé nohy a i když byl v mírném úhlu, dokázal tvrdou ranou překonat brankáře Ruie Silvu.

O pár minut později bylo zase živo na druhé straně a Borja Iglesias po další ráně trefil tyčku. Před koncem prvního poločasu vyrobila obrana domácích chybu a nikým nepokrytý Sergio Canales měl spoustu času si zpracovat padající balón za obranu a chladnokrevně zakončit. Betis se po druhé ujal vedení, jenomže ani to nevydrželo.

I po změně stran pokračoval ofenzivně laděný fotbal se spousty šancí na obou stranách. V 52. minutě nebyl Almeríe uznán gól, ale o deset minut později si naskočil na centr z pravé strany Samuel Costa a balón skončil v síti. I tento moment přezkoumával VAR a branku domácích posvětil.

Nicméně Almería se neradovala dlouho a v 70. minutě si Betis po třetí a naposledy vzal vedení zpátky. Andrés Guardado využil centru od rohového praporku a hlavou rozhodl o třech bodech pro Betis. Andalusané zvítězili po dvou domácích porážkách a dotáhli se na pohárové pozice. Almería zůstává ve druhé polovině tabulky a je nebezpečně blízko sestupu.

Cádiz CF - Girona FC 2:0

10.02.2023 21:00

Góly: 6. Gonzalo Escalante, 34. Sergi Guardiola

Ze zisku tří bodů se po páteční předehrávce může radovat celek z Cádizu. Sergiovi svěřenci dokázali na svém hřišti porazit Gironu 2:0, když se o góly již v prvním poločase postarali Escalante a Guardiola. Pro argentinského středopolaře to byl teprve třetí zápas po návratu do LaLigy a na své konto si připsal už druhý přesný zásah.

První branku utkání přinesla už sedmá minuta. Domácí přenesli míč na levou stranu, kde se krásně uvolnil Bongdonga a našel ve vápně Ocampa, který možná nechtíc přiťukl Escalantemu do střelecké pozice. Ten už si s nabízenou příležitostí poradil a i díky teči obránce se trefil přímo pod břevno.

V pětatřicáté minutě vedli Andalusané už o dva góly. Bongonda tentokrát našel na hraně ofsajdu stojícího Guardiolu, který zakončoval na vzdálenější tyč. Nic platné nebylo brankáři Gazzanigovi ani to, že si na střelu sáhl, míč už mimo tři tyče vytěsnit nedokázal.

Druhý poločas příliš atraktivní nebyl, velkou příležitost na snížení měl Bueno, z dobré palebné pozice však hlavičkoval těsně mimo Ledesmovu svatyni.

Cádiz porazil Gironu 2:0 a minimálně na pár dní se posunul mimo sestupové příčky.