Jirka Miler z Mladé Boleslavi absolvoval všechny tři ročníky běžeckého krosu Poříčanské jelito. První ročník vyhrál, vloni byl druhý a letos opět první.

Na startu hlavního závodu se sešli naši elitní vytrvalci z kategorie 45 až 49 let, kteří jsou schopni i absolutně vyhrávat závody. Jirka třeba v roce 2022 byl nejlepší na kultovním půlmaratonu KVOK, letos bude v neděli 14. května, a v listopadu vyhrál Běh Hradcem Králové. Jeho největším soupeřem byl borec ze Stěžer u Hradce Králové Drahomír Randa, který v loňském roce byl mimo jiné druhý Vysokomýtském půlmaratonu, předloni ho v traťovém rekordu dokonce vyhrál, a v prosinci ve Vánočním půlmaratonu v Hradci Králové.

Hned v úvodních metrech desetikilometrového většinou lesního a členitého krosu šel Jirka do vedení a Drahomír se snažil držet v jeho stínu. „Bohužel jsem celkem brzo ztratil se soupeřem kontakt, ale neustále jsem ho měl kousek před sebou. Ale Jirka je natolik zkušený, že mi nedal šanci.“

Vítězný čas měl hodnotu 36:25 a druhý Drahomír ztrácel deset sekund. Celkově třetí byl za 37:58 Zbyněk Kudrna, vítěz kategorie 31 – 45 let.

Poříčanské jelito mělo v každém ročníku hlavní běžeckou hvězdu v ženě. V prvním ročníku to byla automobilová závodnice a tehdy vítězka pětky žen Olga Roučková, která nedávno opět dala Dakar. Vloni pětku celkově vyhrála, porazila i všechny muže, Tereza Novotná z Hradce Králové závodící za Olymp Brno, která se později stala republikovou šampionkou v běhu na tři kilometry překážek. A stejně tomu bylo i letos, i když nešlo o vítězku.

Letos obhájila prvenství Alexandra Loškoski za 43:02, vítězka do 30 let. V čase 43:44 proběhla na druhém místě legendární slovenská a později česká reprezentantka Anna Straková, byla na olympiádě v roce 2004 a osobák v maratonu má 2:32 hodiny. Před týdnem vyhrála kultovní závod na 24 kilometrů Zimní běh na Blaník. „Letos mi bude padesát, takže o dřívější rychlosti se mu může jen zdát. Nyní běhám hlavně ultra běhy a tento pěkný závod jsem si dala i proto, že bydlím nedaleko. Rychlostně jsem fakt na vítězku neměla.“

Celkově třetí byla další výborná závodnice z vypsané kategorie 45 až 60 let a také ultra běžkyně Martina Hampejsová za 45:05. Ta byla na Blaníku celkově dvanáctá a třetí v kategorii s Aničkou.

Vedle desítky se na Jelitu běžela i pětka a tu vyhráli Petr Harnoš z Kolína za 19:56 a Martina Chudová z Hostivaře za 24:05.

Že to byla akce pro všechny svědčí i časy z konce výsledkové listiny na lehčí pětky, kde jich je hafo přes 40 minut. Před dvěma hlavními běhy, v každém bylo přes sto účastníků, navíc proběhly závody dětí.

V cíli obdržel každý účastník medaili závodu a navíc bylo připraveno stylové občerstvení. Byly to nejen buchty, ale samozřejmě jitrnice a jelítka a fakt se po nich jen zaprášilo.