2023 FIA Middle East Rally Championship, 1

MÍSTNÍ HVĚZDA ABDULLAH AL-RAWAHI PODRUHÉ VYHRÁL OMÁNSKOU MEZINÁRODNÍ RALLY

Čech Petr Kačirek udržel za sebou Násira Sáliha Al -Attiyaha a skončil druhý
Kuvajtský Meshari Al-Thefiri pečetil vítězství MERC2 celkově čtvrtým

MUSCAT (OMÁN): Abdullah Al-Rawahi z Ománského rallyového týmu a jordánský spolujezdec Ata Al-Hmoud si v sobotu podruhé za tři roky připsali vítězství v Mezinárodní rallye Omán.

Poté, co favorit před akcí Nasser Saleh Al-Attiyah havaroval na úvodní super speciální etapě , Al-Rawahi narazil do čela na prvním z tuctu štěrkových pódií v sultanátu Omán a držel se dál od velkých potíží, vpichů stranou, aby dovedl svou Š kodu Fabia Evo k vítězství náskokem z 6min 35,6sec. Tento výkon znamenal, že se Ománci stali jedním z pouhých 15 jezdců, kteří kdy vyhráli více než jedno kolo FIA Middle East Rally Championship (MERC).

(pozn: NEprošlo jazykovými  úpravami a jazykovou kontrolou !!)

„Byl to skvělý pocit vyhrát svou domácí rally poprvé před dvěma lety a udělat to znovu je velmi zvláštní,“ řekl Al-Rawahi. „Je to pro nás perfektní start do šampionátu a chtěl bych poděkovat Atovi za jeho úsilí a týmu za to, že mi dali tak silné auto na náročné rally. ”

Nejrychlejší čas v závěrečné etapě umožnil Petru Kačirkovi a Petře Řihákové  dojet na druhém místě celkově a česká posádka řádně zpečetila stříbro s vozem Škoda Fabia.

Al-Attiyah a Andorry Mathieu Baumel vyhrál 11 ze 13 speciálních etap , ale velká chyba v první etapě poškodila chladič  jeho VW Golf a následný časový trest za porušení bezpečnostních pásů znamenal, že úkol byl nakonec pro Katarského jezdce příliš velký na to, aby mohl vyhrát.

Al-Attiyah dojel do cíle v Muscat Drift Areně celkově třetí, aby udržel obhajobu svého regionálního titulu pevně na dobré cestě. Dost možná chytil Ka č ireka a sebral druhé místo, kdyby neutrpěl zadní pravé propíchnutí a neujel 17 km na drtící pneumatice do cíle závěrečné etapy. Vzhledem k tomu , že Kačirek nebyl registrován do MERC, al-Attiyah získal body za to , že byl druhým registrovaným konkurentem.

„Po tom, co se stalo ve čtvrtek, jsem s výsledkem asi spokojený,“ řekl Al-Attiyah. „Ale jsem zklamaný, že jsem měl punkci v poslední fázi, kdy bylo druhé místo dosažitelné. To je rallye. Jel jsem 17 km na pravém zadním píchlém kole. ”

Meshari Al-Thefiri a jeho katarský spolujezdec Nasser Al-Kuwari předjeli Al-Attiyah v odpolední smyčce etap, ale Kuvajťanům se podařilo skončit celkově čtvrtý a potvrdit vítězství v kategorii MERC2 ve svém Mitsubishi Lancer Evo X. Akci vedl rovnou ve čtvrtek večer poté, co vyhrál úvodní super speciální etapu.

Al- Attiyahův bratranec Nasser Khalifa Al-Atya se spojil s Giovannim Bernacchinim, aby zaokrouhlili první pětku ve Fordu Fiesta R5, zatímco jordánské duo Shaker Jweihan a spolujezdkyně Nancy Al-Majali skončila šesté a druhé v MERC2.

Kuvajtský Yousef Al -Dhefiri přepracoval jordánského šejka Badera Al-Fayeze, aby si připsal sedmé místo celkově a třetí v kategorii showroom.

Jordánec Ihab Al-Shorafa byl po zastavení v závěrečné etapě ochuzen o finiš. Zánik jezdce Mitsubishi vynesl krajana Šádího Šabana na deváté místo a Libanonec Ahmad Chálid obsadil první desítku. Ománská posádka Abdullah Al-Zubair a Taha Soomar byla poslední z finišmanů na 11 . místě .

Ghaith Al-Qasmi a Ahmed Salim zpečetili vítězství v dnešním kole národního šampionátu v Ománu. Posádka Mitsubishi porazila Faisala a Yaqdhana Al-Rashdiho o 2 min 15,8 sec. Mutasim a Nofel Al-Baluši dojeli domů na třetím místě.

Vítězové předchozího dne, Issa Abu Jamous a Yazan Juma, chyběli na druhém místě poté, co ve 12 . etapě . Jordánská posádka skončila čtvrtá, daleko od pátého Abdullaha Al- Toqiho a jeho rakouské spolujezdkyně Ilky Minorové. shodili čas

S výjimkou Haithama Al-Zadjaliho zahájilo jednodenní kolo národního šampionátu v Ománu devět národních účastníků. Salim Al-Toqi a Saif Al-Harthy padli po osmé etapě stranou a Mohammed Al-Mazroui vyřadil svou Yamahu v deváté etapě. Musab Soomar byl dalším odchodem do důchodu na SS11.

Sobota – jak se to stalo

Podruhé penalta zmařila jakoukoliv šanci, kterou měl Al-Attiyah na chycení Al-Rawahiho, a Katar začal poslední den na sedmém místě, za Ománci zaostal o 11 min 27,4 sekundy. Přesto v úvodním Mulaynahově testu porazil lídra rallye o sedm sekund a vyšplhal se nad šejka Badera Al-Fawaze a na šesté místo.

Další nejrychlejší čas následoval rychlostní zkouškou Misfah a Al-Attiyah vytlačil Jweihana, aby ukořistil celkově páté místo. Čtyři nejlepší stanice Al- Rawahi , Ka č irek, Al-Thefiri a Al-Zubair.

Když Al-Zubair v 10 . etapě Murayrat , po průtazích při pokusu o změnu punkce, když jack po nehodě selhal, Al-Attiyah se vyšplhal na čtvrté místo, i když stále zaostával za Al-Rawahim o 10 min 48,2 sekundy. klesl o 12 minut

I kdyby pětiminutový trest zrušili představitelé shromáždění, pro Al-Attiyaha bylo nyní prakticky nemožné lídra chytit, i když místo na pódiu bylo na dosah. Al -Rawahiho impozantní ranní běh znamenal, že dosáhl servisního bodu vedoucího o 7 min 59,4 sec.

Opětovná jízda Mulaynaha zaostala za Al-Attiyahem o další nejrychlejší etapový čas a on pokračoval v navíjení Al-Thefiriho v jeho snaze o pódium. Kuvajťané zůstali na třetím místě a první v MERC2, ale Al-Attiyah dosáhl Misfah za jezdcem Mitsubishi o pouhých 20,9 sekundy.

Druhý nejrychlejší čas umožnil Al-Rawahimu zvýšit náskok nad Kačirkem na 8min 39,2 sec.

Katar se posunul před Al -Thefiriho a na třetí místo s dalším nejrychlejším časem v Misfah 2. Porazil opatrného Al-Rawahiho o 18,9 sekundy, ale Ománci zamířili do závěrečné fáze s celkovým náskokem 9min 36,9 sekundy.

I kdyby se Al- Attiyahovi podařilo zvrátit pětiminutový trest, který dostal v pátek, byl příliš pozadu na to, aby si připsal souboj o vítězství. Mezitím Al- Zubairovy strasti pokračovaly a Ománci se propadli na úpatí žebříčku poté, co se znovu zastavili v předposlední etapě.

Nejrychlejší čas pro Kačireka v závěrečné etapě zničil Al-Attiyahovu potenciální čistou jízdu všech štěrkových speciálních etap a umožnil Čechovi udržet se na druhém místě za vítězným Al-Rawahim. Al -Attiyah utrpěl zadní pravou punkci a dojel 17 km do cíle etapy.