Premier League - souhrn 21. kola: Arsenal - Manchester United 3:2

21.01.2023, 15:30, aktualizováno 23.01.2023, 23:19
Komentáře a souhrny
Eddie Nketiah (© AFP)

Arsenal zvítězil nad Manchesterem United a upevnil si pozici na čele tabulky před Man City, jenž porazil Wolves. Tottenham v dohrávce vyhrál nad Fulhamem. Sobotní šlágr trápících se týmů mezi Liverpoolem a Chelsea skončil bez branek. Za očekáváními zaostávají i West Ham a Everton, vzájemný zápas přitom lépe zvládli "Kladiváři". Aston Villa uspěla v Southamptonu...

Fulham FC - Tottenham Hotspur 0:1

23.01.2023 21:15

Góly: 45+1. Harry Kane

Fulham těsně padl v dohrávce 21. kola Premier League s Tottenhamem Hotspur 0:1. O hubeném vítězství "Kohoutů" rozhodl v nastaveném čase prvního poločasu Harry Kane.

V desáté minutě se hosté pokusili přejít do protiútoku, ale o balon rychle přišli a ze střední vzdálenosti prověřil Llorisovu pozornost Bobby Reid. Francouzský gólman musel být připravený i při dalším útoku Cottagers, když po centru Pereiry z pravé strany zakončoval z první uvnitř pokutového území Harrison Reed. Mířil však přesně do Llorise.

Ke konci prvního poločasu o sobě dali vědět také Spurs. Z pravé strany se od Kulusevskiho dostal balon k Emersonovi, který vyslal ostrou ránu, ale z poměrně velkého úhlu, což si Bernd Leno dokázal pohlídat. To se mu však už nepovedlo v nastaveném čase. Son potáhl míč prostředkem pole, na hranici šestnáctky našel Harryho Kanea, jež poté z otočky zamířil přesně k tyči.

Po necelé hodině hry mohl kapitán anglického národního týmu zvýšit na 2:0. Kulusevski přetáhl centr na Bena Daviese, ten jej vrátil před bránu nikým nehlídaného Kanea. Leno však jeho hlavičku parádním reflexivním zákrokem bravurně vychytal.

Fulham v závěru přeci jen dostal jednu příležitost na vyrovnání. Solomon asi z pětadvaceti metrů napřáhl k technické ráně ke vzdálenější tyči, Lloris však skokem dělbě bodů zabránil.

Více informací k zápasu

Arsenal FC - Manchester United 3:2

22.01.2023 17:30

Góly: 24. Edward Nketiah, 53. Bukayo Saka, 90. Edward Nketiah - 17. Marcus Rashford, 59. Lisandro Martínez

Arsenal porazil ve šlágru 21. kola Premier League Manchester United 3:2. Hosté šli do vedení v 17. minutě po brance Rashforda. Domácí vyrovnali ve 24. minutě, kdy se hlavičkou prosadil Nketiah. Po přestávce Arsenal dominoval, ale na jeho druhý gól našel MU opět odpověď. Duel rozhodl v 90. minutě Nketiah, který vstřelil svou druhou branku v zápase a zařídil tak Arsenalu důležité tři body.

Arsenal vlétl do utkání a již v druhé minutě promarnil vyloženou šanci Ødegaard, jehož pokus směřující do brány zastavil jeden z obránců United. Za okamžik se ve vápně dostal k dorážce Partey, ale jeho střela mířila o kousek vedle. Úvodní nápor domácího týmu vedl ke dvěma dalším příležitostem. Martinelli byl v rozmezí několika minut dvakrát blízko gólu, poprvé mu radost zmařil jeden z obránců, který jeho střelu zblokoval mimo. V druhém případě poslal brazilský křídelník balón vedle pravé tyče.

Man Utd se štěstím přečkal divokých 15 minut a vzápětí sám udeřil. V 17. minutě se Rashford prezentoval krásnou samostatnou akcí, kterou korunoval gólovou střelou k levé tyči. V 19. minutě White zajel do protihráče a posléze byl odměněn žlutou kartou. Ve 22. minutě se mohl po centru z rohového kopu prosadit Martinelli, svůj pokus však nasměřoval těsně vedle pravé tyče.

Ve 24. minutě už se domácí dočkali. Xhaka vyslal krásný centr do pokutového území, na přesný balón si naskočil Nketiah a hlavičkou do pravé šibenice nedal brankáři šanci. O čtyři minuty krásně pálil z hranice vápna McTominay, ale Ramsdale předvedl výtečný zákrok a nepřipustil změnu skóre. Ve zbytku prvního poločasu už se ani jeden tým do žádné vyložené šance nedostal, a tak se šlo do šaten za stavu 1:1.

Po přestávce šel Arsenal do vedení. V 53. minutě se Saka odhodlal ke střele ze střední vzdálenosti, a že to bylo nejlepší možné řešení, se ukázalo vzápětí. Jeho prudká střela po zemi zapadla přesně k levé tyči za bezmocného De Geu. V 55. minutě se Rashford prokličkoval přes několik hráčů až do pokutového území, ovšem jeho následnou střelu bravurně zneškodnil Ramsdale. V 59. minutě už se United dočkali. Martínez se v malém vápně dostal k odraženému balónu a hlavou jej uklidil pod břevno.

Diváci se určitě nenudili, jelikož se hra neustále přelévala z jedné strany na druhou. V 70. minutě se mohl znovu prosadit Saka, který z hranice vápna nastřelil levou tyč. V dalších minutách Gunners zahrozili z několika standardních situací, nicméně branku nevstřelili. V 83. minutě přitvrdil v souboji Shaw a sudí to okamžitě potrestal žlutou kartou. O minutu později promarnil tutovku Nketiah, jehož pokus směřující do branky famózně zastavil De Gea. Arsenal v závěru utkání stupňoval tlak a soupeře téměř nepustil k míči.

V 90. minutě aktivita domácích přinesla své ovoce. Ødegaard krásně našel úplně osamoceného Nketiaha a ten uklidil míč doprostřed brány. Regulérnost branky ještě chvilku zkoumal VAR, ale nakonec bylo rozhodnuto, že gól platí.

Arsenal důležitý zápas zvládl a po výhře 3:2 vede ligu o pět bodů před Man City, Gunners navíc mají jedno utkání k dobru. Man Utd klesl na čtvrtou pozici.

Leeds United - Brentford FC 0:0

22.01.2023 15:00

Góly: -

Brentford udržel na Elland Road čisté konto a v rámci 21. kola Premier League remizoval s Leedsem 0:0. Domácí byli v zápase lepším týmem a vypracovali si několik vyložených šancí, ke gólu to ovšem nevedlo. Brentford tak prodloužil neporazitelnost v lize již na 8 zápasů v řadě.

První zajímavá příležitost byla k vidění v 15. minutě, kdy byl Leedsu přisouzen přímý volný kop ze střední vzdálenosti. Rozehrávky se ujal Wöber, ale jeho následný pokus o chlup minul břevno. Na druhé straně se ve 23. minutě dostal k dorážce na hranici vápna Jensen, avšak jeho střelu zblokoval jeden z obránců soupeře.

Ve 29. minutě zahrozili opět domácí, ovšem Aaronsonovo zakončení ze slibné pozice neprošlo přes obranu Brentfordu. O deset minut později zase vyzkoušel pozornost brankáře Rodrigo, který vyslal z hranice vápna prudký pokus směřující k levé tyče, Raya se však nenechal překvapit a předvedl parádní zákrok.

Leeds vstoupil do druhého poločasu velmi aktivně a během pár minut si vypracoval několik šancí ke skórování. V 55. minutě střílel z ideální pozice Aaronson, ale jeho střelu bez problému pokryl Raya. Ten se vyznamenal i o čtyři minuty později, kdy skvělým zákrokem zlikvidoval pokus Rodriga. V 60. minutě hosté poprvé střídali, Dasilva v zápase skončil a na jeho místo nastoupil Janelt.

V 68. minutě domácí spálili obrovskou šanci ke vstřelení gólu. Gnontovu technickou střelu mířící k pravé tyči neskutečným zákrokem zneškodnil Raya a již po několikáté nepřipustil změnu skóre. Následně oba týmy poslaly do hry několik nových hráčů, nicméně na výsledek zápasu už to žádný vliv nemělo.

Na Elland Road se diváci gólu nedočkali, a tak si oba týmy připsaly bod.

Manchester City - Wolverhampton Wanderers 3:0

Góly: 40. Erling Haaland, 50. Erling Haaland (pen.), 54. Erling Haaland

Tři góly padly v odpoledním zápase Manchesteru City s Wolverhamptonem a všechny měl na svědomí Erling Haaland. Norský útočník se prosadil okolo poločasové přestávky a dostal se tak na metu pětadvaceti branek v ligovém ročníku, což by ve všech čtyřech předchozích sezonách stačilo na Zlatou kopačku.

V minulé sezoně se o tuto trofej dělili s třiadvaceti zásahy Mohamed Salah a Heung-min Son, stejný počet gólů vítěz nastřádal i v předchozích dvou ročnících - jednou to byl Jamie Vardy, jednou Harry Kane. V roce 2019 se o zisk dělili Pierre-Emerick Aubameyang, Sadio Mané a opět Mohamed Salah se dvaadvaceti zásahy.

Haaland prožil skvostný začátek sezony, v novém roce se však nechával zastínit Riyadem Mahrezem, který ve čtyřech odehraných utkání nasázel pět branek a na další přihrál. Tentokráte ovšem už od začátku hýřil aktivitou norský kanonýr, po necelých dvaceti minutách se proti jeho střele vyznamenal Sá. Na portugalského gólmana si o něco později nepřišel ani Grealish.

Byl to nakonec právě Erling Haaland, kdo ve čtyřicáté minutě otevřel gólový účet utkání. De Bruyneho centr našel přesně jeho hlavu, od níž putoval do sítě mimo dosah brankáře. Nedlouho po návratu ze šaten byl nešikovností obránce poslán k zemi v pokutovém území Gündogan, což neuniklo zraku sudího, jenž nařídil penaltu. I té se ujala hlavní útočná hvězda Citizens a s přehledem ji proměnila.

Jen o pár minut později už Haaland završil hattrick. Tentokrát za to mohlo zejména zaváhání Sá, konkrétněji jeho rozehrávka jen na Mahreze. Alžírský křídelník nesobecky přihrál před polootevřenou klec Haalandovi a pro něj už se jednalo o rutinní záležitost. Sám Mahrez po třech čtvrtinách utkání dostal balón do sítě, jenže vinou ofsajdu trefa neplatila.

Ve zbytku utkání měl každý z týmů ještě jednu zajímavou příležitost. Gündogan trestuhodně zahodil hlavičku v situaci, kdy byl osamocen na zadní tyči. Na opačném konci hřiště Podence vypálil těsně vedle tyče. Citizens tak nadále drží druhé místo a stíhají Arsenal, Wolves naopak klesli na sedmnáctou pozici.

Crystal Palace - Newcastle United 0:0

21.01.2023 18:30

Góly: -

V rámci 21. kola Premier League Crystal Palace doma remizoval s Newcastlem 0:0. I když měli hosté v zápase herní převahu, tak nabídnuté příležitosti nedokázali přetavit v gól. Newcastle si připsal již devátou remízu v tomto ročníku a o skóre poskočil na třetí místo před Manchester United.

Hosté si první vážnější šanci vytvořili již v 6. minutě, od jednoho ze spoluhráčů dostal výbornou přihrávku do vápna Almirón, ale následnou střelu namířil kousek vedle pravé tyče. Aktivně hrající Newcastle v úvodu zápasu Crystal Palace přehrával a v 15. minutě z hranice vápna nebezpečně zakončoval Burn, Guaita však předvedl výborný zákrok a nepřipustil změnu skóre.

Ve 20. minutě se ocitl v dobré pozici Joelinton, ovšem s jeho střelou doprostřed brány neměl Guaita žádný problém. V 36. minutě to byl znovu brazilský útočník, který se dostal ve vápně k dorážce, nicméně ani tentokrát na domácího brankáře nevyzrál a ten si připsal další dobrý zákrok. Crystal Palace si vypracoval první vyloženou šanci až v nastaveném čase prvního poločasu, Richards po rohovém kopu však poslal hlavou míč těsně vedle.

V 53. minutě se po přesném centru dostal k hlavičce Wilson, avšak jeho pokus hlavou zneškodnil brankář domácího týmu. Po půlhodině zápasu oba trenéři poslali do hry několik nových tváří. V 73. minutě si balón na hranici vápna zpracoval střídající Mateta, moc nepřemýšlel a napálil ho na bránu, Guaita byl ale pozorný a již po několikáté předvedl jistý zákrok.

Diváci se nakonec branky v Selhurst Parku nedočkali, a tak každý z týmů získal bod za bezbrankovou remízu 0:0.

AFC Bournemouth - Nottingham Forest 1:1

21.01.2023 16:00

Góly: 28. Jaidon Anthony - 83. Sam Surridge

Duel 21. kola Premier League mezi Bournemouthem a Nottinghamem Forest vítěze nenašel. Utkání skončilo remízou 1:1, za domácí se trefil Jaidon Anthony a za hosty Sam Surridge.

První velkou šanci zápasu měl už v sedmé minutě hostující Morgan Gibbs-White. Jeho technickou střelu zevnitř vápna vyrazil Neto na roh. O pár momentů později se z úvodní branky radovali domácí, ale nevydrželo jim to příliš dlouho. Na zadní tyči vracel míč před bránu Bolly a našel Ryana Yatese, který jej nasměroval do brány. Bolly byl však podle VARu v ofsajdovém postavení. Cherries však byli dál iniciativní a Moore spálil obrovskou tutovku, když jej úplně osamoceného našel Anthony. Moore ale mířil mimo.

Ve 29. minutě už se ale Bournemouth z gólu radovat mohl. Dango Ouattara se v rychlosti zbavil na pravé straně svých strážců, na jeho přízemní pas si poté do pokutového území naběhl Jaidon Anthony a trefil se ke vzdálenější tyči.

V prvním poločase měli domácí ještě dvě veliké šance, Moore však sám před gólmanem neskóroval a Christie hlavičkoval těsně vedle. Ve druhé půli se po šancích slehla zem až do 84. minuty. Christie vyslal dopředu Johnsona, ten stříleným centrem našel na zadní tyči Surridgea, pro kterého už nebyl problém míč doklepnout do sítě a zařídit vyrovnání.

Leicester City - Brighton & Hove Albion 2:2

Góly: 38. Mark Albrighton, 63. Harvey Barnes - 27. Kaoru Mitoma, 88. Evan Ferguson

Leicester City remizoval v utkání 21. kola Premier League s Brightonem 2:2. Hosty poslal do vedení Kaouru Mitoma, domácí poté skóre otočili díky brankám Marca Albrightona a Harveyho Barnese. Vyrovnání zařídil Evan Ferguson.

První šanci si ve 27. minutě připravili Seagulls a hned z toho byla branka. Castagne až příliš dlouho couval před Mitomou, který si poté balon obhodil kolem něj na pravou nohu a nádherně vypálil přesně do horního růžku u vzdálenější tyče.

Domácí však nenechali soupeře příliš dlouho ve vedení, ve 38. minutě totiž vyrovnali. Dewsbury-Hall vypustil na zteč Barnese. Tomu zablokoval střelu Veltman. Dorážka Tielemanse se zastavila o Dunka a až ve třetím případě procedil střídající Albrighton, jež nahradil zraněného Praeta, balon do sítě dorážkou na přední tyč.

Po necelé hodině hry měl obrovskou šanci Brighton. Mitoma si naběhla na Dunkův centr z poloviny hřiště. Ve vápně udělal kličku obránci předložil míč pro Sollyho Marche, který ale v rozhodujícím momentu podklouzl. Díky tomu jeho střela mířila vysoko nad. A Leicester tak za pět minut mohl trestat. Albrighton rozehrál rohový kop na Thomase, jehož prodloužení na zadní tyčku ještě tečoval Estupinán. Van Hecke poté trestuhodně při odkopu promáchl a Barnes parádním volejem strhl vedení na stranu Foxes.

V závěru si čím dál větší tlak začal vypracovávat Brighton. Mac Allister z první vysunul Marche, který zvolil tvrdou ránu, ale Ward ji dokázal zkrotit. Poté si Lamptey narazil s Großem, Seagulls ale tentokrát mířili nad. Na vyrovnání ale nakonec přeci jen došlo, a to v 88. minutě. Estupinán nacentroval přes Tielemanse a defenziva Leicesteru nedávala moc velký pozor. Evan Ferguson si naběhl mezi stojící hráče a přesnou hlavičkou vyrovnal na 2:2. Domácí tak doplatili na svou lehkovážnost v obraně a přišly o důležité dva body. Foxes už mají náskok na sestupové pásmo pouze jediný bod.

Southampton FC - Aston Villa 0:1

Góly: 77. Ollie Watkins

Southampton doma v jednadvacátém kole Premier League nestačil na Aston Villu a prohrál 0:1. O jedinou branku klání se postaral ve druhém poločase Ollie Watkins.

Na první zajímavější moment si diváci na St. Mary‘s Stadium museli počkat přes půl hodiny. Po rychlém protiútoku Aston Villy přihrál Bailey z pravé strany do vápna, kde byl Jacob Ramsey, ale Bazunu předvedl fantastický zákrok. Ve 42. minutě musel hlavní sudí před rozehrávkou přímého kopu utkání přerušit, protože na stadion vletěl dron. Hráči poté dokonce zmizeli v tunelu, dokud se celá situace nevyřešila.

Po hodině hry dostal na pravé straně prostor Kyle Walker-Peters, našel na penaltovém puntíku Adama Armstronga, ale Martínez jej výtečně vychytal. Po dalším pasu z pravé strany sice domácí skórovali, ale branka neplatila. James Ward-Prowse sice s tečí dostal balon do sítě, Mohamed Elyounoussi se však před tím dopustil útočného faulu.

Do vedení se tak nakonec v 77. minutě dostala hostující Aston Villa. Na povedený centr z přímého kopu si naběhl Watkins a hlavou jej nasměroval do sítě. Celou situaci ještě posléze kvůli případnému ofsajdu prošetřoval VAR, ale všechno bylo v pořádku. Villans už si poté dokázali hubený náskok uhlídat a Saints do ničeho nepustili. Domácí tak zůstávají na úplném chvostu tabulky.

West Ham United - Everton FC 2:0

Góly: 34. Jarrod Bowen, 41. Jarrod Bowen

West Ham porazil v zápase 21. kola Premier League Everton 2:0. Dvěma góly rozhodl v prvním poločase Jarrod Bowen. Hammers tak utekli ze sestupových příček.

K první zajímavější příležitosti se dostali hosté v šestnácté minutě. Po centru Iwobiho z pravé strany se míč odrazil od Zoumy k Minovi, který rychle vystřelil z otočky, ale přestřelil domácí branku. Hráči Evertonu se ještě dožadovali pokutového kopu, ale Zouma rukou nezahrál. Po necelé půlhodině hry si odpověď připravil West Ham, po přihrávce od Antonia vypálil Said Benrahma. Jeho dělová rána mířila pod horní tyčku a Jordan Pickford se musel pořádně natáhnout, aby jeho pokus vyrazil.

Ve 34. minutě už se Irons dostali do vedení. Emerson centroval z levé strany, jeho pas poté prodloužil Zouma za sebe, kde byl připravená Bowen a z první vypálil za bezmocného Pickforda. VAR ještě zkoumal případné ofsajdové postavení, které se ale neprokázalo. Zanedlouho mohl zvýšit Antonio, ale v jasné gólové šanci přestřelil. Nemuselo ho to však dlouho mrzet, protože v jedenačtyřicáté minutě se to povedlo Bowenovi. Antonio obešel Tarkowskiho a našel jej před bránou, odkud překonal gólmana Toffees.

Everton mohl ještě před přestávkou snížit, když po rohovém kopu Mykolenkův centr domácí srazili jen k Iwobimu. Ten z první napálil tyč. Ve druhé polovině měly oba celky spíše náznaky šancí, vyložené nebezpečí hrozilo z kopačky Bowena, jehož ránu však dokázal včas zablokovat obránce Coady. Souboj záchranářským týmů tak dopadl lépe pro ten z Londýna, Everton dál zůstává na předposlední příčce a bude muset bojovat, aby nový stadion neotevíral pro druhou ligu.

Liverpool FC - Chelsea FC 0:0

21.01.2023 13:30

Góly: -

Ve svém debutovém zápase v Premier League i barvách Chelsea se Mykhailo Mudryk prezentoval aktivním dojmem, ani on ale nepřinesl neutrálním pozorovatelům žádnou radost. Utkání tápajících celků nakonec skončilo bezbrankovou remízou.

Přitom už ve třetí minutě došlo k první gólové radosti. Milner trestuhodně přihrál hostům rohový kop, po kterém se Chelsea natřikrát povedlo dostat míč do brány. Skórující Kai Havertz ovšem v momentě, kdy Thiago vypálil do tyče, stál v těsném ofsajdu. Bleskově zahrozili i Reds, Gakpo ovšem Salahovy pobídky nevyužil a pálil nad.

Když byla odehrána čtvrtina utkání, prováhal Mount moment ke střelbě a předal balón Hallovi. Tomu se zakončení vůbec nepovedl a jeho střela letěla hodně daleko od prostoru tří tyčí. O deset minut později už se musel Alisson činit. To když Ziyechův centr našel Badiashileho, proti němuž vytáhl brazilský gólman skvělý zákrok.

V závěru první půle dvakrát zahrozila Kloppova družina. Elliottův centr svým obranným zákrokem zastavil Silva, po Keitově pasu vzápětí Salah vypálil vysoko nad břevno. A po návratu ze šaten nastal obdobný scénář, nejprve Silvův blok, tentokráte proti Keitově střele, a následně střela nad. O tu se tentokrát postaral hlavou Gakpo.

Dva důležité momenty nastaly zhruba v době, kdy se hrálo hodinu. Ziyech svou individuální akci zakončil nepřesnou střelou, podobně si krátce po svém příchodu na hřiště počínal Mudryk. Na opačném konci hřiště prověřil Kepu přízemní ranou Gakpo, než zase zahrozil Mudryk. Ukrajinského křídelníka ovšem tentokrát zradilo zpracování.

Ještě v samotném závěru rozjeli domácí zajímavý protiútok, Fabinhovu střelu zablokoval Badiashile, načež se míč odrazil ještě k Núñezovi. Jenže ten zakončil z otočky nepřesně a navíc byl v době rány brazilského středopolaře v ofsajdu.

Se závěrečným hvizdem sudího tak na tabuli svítilo bezbrankové skóre. Liverpool se při stejném počtu utkání dostal na osmé míst o skóre před Brentford, rozdíl v počtu vstřelených a inkasovaných branek rozhoduje zároveň o tom, že Chelsea je desátá, navíc s odehraným utkáním navíc.