Kompletní sada medailí pro Vondrovou

Aktuality
pondělí 9. ledna 2023
V nafukovací hale na Strahově proběhlo akademické mistrovství České republiky pod střechou. Svou formu na něm testovala i řada českých reprezentantů v čele s účastníky nedávného ME v Mnichově Ladou Vondrovou, Terezou Petržilkovou a Josefem Adámkem.

Stejný trojboj jako v minulém roce zvolila pro „Akademičky“ Lada Vondrová, pro kterou se jednalo o letošní první start. Zahájila třetím místem na šedesátce, kde si i přes hrubě nevydařený start vyrovnala časem 7.66 osobní rekord. Ze zlata se radovala v novém kariérním maximu 7.49 Klára Sobotková. Než Vondrová pak byla rychlejší ještě vítězka druhého běhu Štěpánka Kolářová za 7.63.

O hodinu později Lada zaklekla do bloků na čtvrtce, kde si s přehledem doběhla v poklidu pro nejcennější kov a navíc časem 53.15 potvrdila výkonnostní kritérium ČAS pro halové mistrovství Evropy v Istanbulu. Po pouhých pětadvaceti minutách ji čekala ještě osmistovka. V takticky vedeném a kontaktním závodě už to vypadalo, že si běží po silném nástupu v posledním okruhu pro další primát, těsně před cílem se před ni ovšem o jedinou setinu dostala Anna Suraková, která tak Vondrové vrátila rok starou porážku stejným rozdílem. Čas vítězky měl hodnotu 2:12.03, Vondrová se předklonila do cíle za 2:12:04. Bronz brala další čtvrtkařka testující svou vytrvalost Tereza Petržilková v novém halovém osobáku 2:12.41.

Dvěma atletům se podařilo získat dva individuální akademické tituly. Michaela Hrubá nejprve zvítězila ve výšce za 180 centimetrů a následně vyhrála ze zkráceného rozběhu i trojskok výkonem 12.89. Králem běžeckého oválu byl Daniel Kotyza, jenž nenašel přemožitele na půlce (1:56.01) ani na patnáctistovce (3:53.46).

Velmi kvalitního výkonu jsme se dočkali na šedesátce mužů, kde se blýskl parádním časem 6.73 vítězný Stanislav Jíra. Sprinter, který se od podzimu připravuje pod vedením Jana Veleby zaostal pouhou setinu za osobním rekordem z minulé sezóny. Na Strahově testoval svou formu také účastník loňského ME v Mnichově Josef Adámek, jenž dominoval soutěži výškařů. Ač měl na celou soutěž k dispozici pouze sedm pokusů, zapsal na úvodní start velmi solidních 215 centimetrů.

V tyči mužů byl podobně suverénní Matěj Ščerba, když úspěšně zdolal laťku o hodnotě 535 centimetrů. O poznání napínavější duel svedly tyčkařky. Nikola Pöschlová i Zuzana Pražákové shodně skočily 420 centimetrů a o vítězce musel rozhodovat lepší zápis. Ten hovořil pro prvně jmenovanou. Podobně strhující souboj nabídli na šedesátce překážek vítězný Štěpán Schubert (8.06) a o dvě setiny pomalejší, a nakonec tedy stříbrný vícebojař Vilém Stráský (8.08).