Uber Cup 2024

Do sjezdovky Alpe Cermis vyjedou Karlssonová s Klaebem už s výrazným náskokem

Na Tour de Ski má k celkovému triumfu rázně nakročeno Frida Karlssonová, která svůj náskok navýšila už na minutu a třináct vteřin. Zvládla totiž výborně klasickou patnáctku ve Val di Fiemme, v níž nestačila pouze na vítěznou Katharinu Hennigovou. Třináctá dojela Kateřina Razýmová, což je její nejlepší výsledek v letošním ročníku. V mužském pořadí je podobně jako Karlssonová neohrožený Johannes Klaebo (+1:02). Michal Novák dojel šestnáctý.

Klaebo podle očekávání nedal soupeřům šanci ve finiši a v šesté etapě oslavil šesté vítězství. Druhý skončil jeho krajan Paal Golberg, třetí byl Ital Francesco De Fabiani. Novák jel většinu závodu aktivně, po roztrhání pole se ale nejlepších neudržel a skončil šestnáctý s odstupem 14 sekund. Průběžně si o jednu příčku pohoršil na čtrnáctou pozici. Druhý Čech Adam Fellner byl 33. v etapě a je 39. celkově.

"Odvedl jsem práci, kterou jsem chtěl. Posbíral jsem nějaké bonusové sekundy, za což jsem rád. Ale vždycky na vrcholu kopce jsem měl co dělat. Tam se nikdo nešetřil a bylo to hodně těžké. V posledním okruhu mi skupinka vepředu poodjela. To už bylo opravdu nad moje síly. Tam už jsem vlál a byl jsem jenom rád, že jsem mohl nějakým způsobem dojet," uvedl Novák.

Hennigová byla v cílové rovince nejrychlejší z vedoucí čtveřice, Karlssonovou a třetí Kerttu Niskanenovou z Finska porazila o méně než sekundu. Průběžně vedoucí Karlssonová si vybudovala v čele Tour náskok už téměř minutu a čtvrt před Norkou Tiril Udnes Wengovou, která dojela s půlminutovým odstupem sedmá.

Jednatřicetiletá Razýmová byla třináctá s odstupem 52,9 sekundy a v celkovém pořadí jí patří 21. pozice. Druhá zbývající Češka v závodu Kateřina Janatová dojela s minutovým odstupem jednadvacátá a průběžně je tři příčky za Razýmovou, Tereza Beranová před etapou odstoupila.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme - 15 km klasicky s hromadným startem:

Muži: 1. Klaebo 39:59,2, 2. Golberg (oba Nor.) -0,4, 3. De Fabiani (It.) -1,2, 4. Cyr (Kan.) -1,3, 5. Halfvarsson -1,6, 6. Poromaa (oba Švéd.) -1,9, ...16. Novák -14,0, 33. Fellner -1:07,1.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 6 ze 7 etap): 1. Klaebo 2:12:23, 2. Halfvarsson -1:02, 3. Golberg -1:14, 4. Pellegrino (It.) -1:27, 5. Krüger -1:45, 6. Holund (oba Nor.) -2:02, ...14. Novák -2:43, 39. Fellner -6:42.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 32 závodů): 1. Golberg 975, 2. Klaebo 947, 3. Pellegrino 697, 4. Halfvarson 559, 5. Holund 559, 6. Musgrave (Brit.) 520, ...11. Novák 478, 70. Černý 110, 94. Šeller 56, 133. Fellner 12.

Ženy: 1. Hennigová (Něm.) 44:26,7, 2. Karlssonová (Švéd.) -0,7, 3. Niskanenová (Fin.) -0,8, 4. Brennanová (USA) -1,0, 4. Stadloberová (Nor.) -10,9, 6. Slindová (Nor.) -17,3, ...13. Razýmová -52,9, 21. Janatová -1:01,2.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 6 ze 7 etap): 1. Karlssonová 2:31:16, 2. T. U. Wengová (Nor.) -1:12, 3. Niskanenová -1:37, 4. Hennigová -2:00, 5. Brennanová -2:28, 6. L. U. Wengová (Nor.) -2:37, ...21. Razýmová -6:20, 24. Janatová -7:21.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 32 závodů): 1. T. U. Wengová 1151, 2. Karlssonová 844, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) 792, 4. Digginsová (USA) 786, 5. Hennigová 740, 6. Fähndrichová (Švýc.) 711, ...34. Beranová 229, 37. Janatová 212, 72. Antošová 72, 82. Razýmová 46, 108. P. Nováková 8, 113. A. Nováková 6.