Portugalsko - Švýcarsko 6:1SESTŘIH: Jasná záležitost, Švýcaři na kolenou. A šlo to i bez Ronalda

Aktualizováno

Fotbalisté Portugalska v osmifinále mistrovství světa v Kataru rozdrtili Švýcarsko 6:1 a stali se posledními čtvrtfinalisty. Premiérovým hattrickem na turnaji se při premiéře v základní sestavě za národní tým blýskl útočník Goncalo Ramos, který v zahajovací jedenáctce překvapivě dostal přednost před kapitánem Cristianem Ronaldem. Jednou se za evropské šampiony z roku 2016 trefili také Pepe, Raphaël Guerreiro a střídající Rafael Leao, za Švýcary snížil Manuel Akanji.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih osmifinálového utkání MS Portugalsko - ŠvýcarskoVideo: Česká televize

Fotogalerie

Portugalci se na světovém šampionátu probojovali mezi nejlepší osmičku po 16 letech a ve čtvrtfinále v sobotu změří síly s Marokem. Naopak Švýcaři na první účast ve čtvrtfinále od roku 1954 nedosáhli.

Portugalci vyhráli čtvrtý z posledních pěti vzájemných duelů a připsali si druhé nejvýraznější vítězství na světových šampionátech a nejvyšší ve vyřazovací fázi. Švýcaři utrpěli svou nejdrtivější porážku na mistrovství světa.

V tvrdém souboji Portugalec Joao Felix (vlevo) a Švýcar Edimilson Fernandes.

Trenér Portugalců Santos nechal v úvodu jen na lavičce kanonýra Ronalda, který na velké akci chyběl v základní sestavě poprvé od zápasu se Švýcarskem na evropském šampionátu v roce 2008. Výběr helvétského kříže vyrukoval s třemi stopery, ale trenérovi Yakinovi tento tah nevyšel.

Švýcarský útočník Breel Embolo.

Švýcaři v úvodu ještě drželi se soupeřem krok, ale od prvního inkasovaného gólu tahali za kratší konec. Félix v 17. minutě našel ve vápně Ramose, ten si posunul míč kolem obránce a pak jej napálil ze strany pod břevno. Šlo o jeho teprve druhý reprezentační gól.

Na druhé straně brankář Costa jistil Shaqiriho pokus z přímého kopu, ale jinak dominovali Portugalci. Ve 32. minutě Schär jen se štěstím neposlal hlavičku do vlastní sítě, z následného rohu už ovšem Švýcaři inkasovali poté, co neuhlídali stopera Pepeho. Zkušený zadák se v 39 letech a 283 dnech stal nejstarším střelcem gólu ve vyřazovací fázi mistrovství světa. Portugalci vyrovnali svůj nejlepší první poločas na světovém šampionátu.

Cristiano Ronaldo jen mezi náhradníky na lavičce Portugalska v osmifinálovém duelu MS proti Švýcarsku.

Ve 43. minutě vychytal brankář Sommer v úniku Ramose, šest minut po pauze se už ale jednadvacetiletý útočník Benfiky Lisabon podruhé v utkání prosadil. Po Daltově stříleném centru z pravé strany zblízka usměrnil balon do sítě.

Portugalci, kteří letos v Lize národů dvakrát porazili českou reprezentaci, hráli ve velké pohodě. V 55. minutě zakončil další pohlednou kombinaci pod břevno levý bek Guerreiro a zvýšil už na 4:0. O tři minuty později se dočkali branky i Švýcaři, když po rohu Ramos nešťastně prodloužil míč za sebe a Akanji jej na zadní tyči doklepl do sítě.

Veterán v portugalské obraně Pepe se raduje poté, co vstřelil druhý gól osmifinále MS se Švýcarskem.

Za dalších devět minut znovu skórovali Portugalci. Félix vysunul Ramose a ten přes Sommera jemně dloubl míč do sítě. Ve vyřazovací fázi mistrovství světa dal hattrick jako první od roku 1990, kdy Tomáš Skuhravý pomohl československému celku k výhře 4:1 nad Kostarikou. Zároveň se stal prvním hráčem na světovém šampionátu od Němce Kloseho v roce 2002, který dal tři góly při debutu v základní sestavě.

Portugalci dohrávali závěr v exhibičním duchu. Na trávník se jako střídající dostal i Ronaldo, radost z gólu mu ale sebral ofsajd. Tým z Pyrenejského poloostrova se přesto ještě jedné branky dočkal, když se v druhé minutě nastavení trefil technicky k tyči střídající Leao. Portugalci rozdrtili Švýcary letos už podruhé, v červnu je doma v Lize národů porazili 4:0. Venku v odvetě prohráli 0:1.

Cristiano Ronaldo přebírá od spoluhráče Pepeho kapitánskou pásku poté, co v 73. minutě osmifinále MS se Švýcarskem přišel na trávník.

MS ve fotbale - osmifinále (Lusail):
Portugalsko - Švýcarsko 6:1 (2:0)
Branky: 17., 51. a 67. G. Ramos, 33. Pepe, 55. Guerreiro, 90.+2 Leao - 58. Akanji. Rozhodčí: C. A. Ramos - Morín, Hernández (všichni Mex.) - Fischer (video, Kan.). ŽK: Schär, Comert (oba Švýc.). Diváci: 83 720.
Portugalsko: Costa - Dalot, Pepe, Dias, Guerreiro - Carvalho - B. Silva (81. Neves), Otávio (73. Vitinha) - B. Fernandes (87. Leao), G. Ramos (73. Horta), Félix (73. Ronaldo). Trenér: Santos.
Švýcarsko: Sommer - Akanji, Schär (46. Cömert), Rodriguez - E. Fernandes, Xhaka, Freuler (54. Zakaria), Vargas (66. Okafor) - Sow (54. Seferovic) - Embolo (89. Jashari), Shaqiri. Trenér: Yakin.