Banes Motor České Budějovice
05.12.2022, Tomáš Kučera

Motor čeká 2500. zápas v nejvyšší soutěži!

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Těžko hledat lepší důkaz toho, že České Budějovice prostě patří do nejvyšší soutěže. Letošní sezona je pro jihočeský celek už 67. v nejvyšší ligové soutěži, více ročníků odehrály jen Sparta, Vítkovice a Pardubice. A během této obdivuhodné doby, kdy se českobudějovičtí hokejisté střetávají s těmi nejlepšími v naší zemi, už byl odehrán obrovský počet duelů. Nedělní domácí zápas proti Kometě Brno bude v tomto směru jubilejní, půjde totiž o zápas číslo 2500! A taková kulatá suma si zaslouží pozornost i náležitý obdiv.

Pojďme si projít jubilejní duely našeho klubu. Někteří hráči určitě ani netuší, že se takových výjimečných zápasů zúčastnili, ale dnes v době přesných čísel už si je můžeme připomenout.

1. zápas

3. ledna 1937 se začala psát historie československé nejvyšší ligové soutěže. Hned v úvodní den přivítal českobudějovický Stadion Mladou Boleslav a začal skvěle - výhrou 3:0. Hned ve 2. minutě zápasu se prosadil domácí útočník Václav Špatný, ten přidal ve 23. minutě i druhou branku a dvě minuty před koncem uzavřel skóre Vítězslav Aibl. První historickou nulu naší ligy tehdy vychytal českobudějovický Karel Dědič.

Sestava ČB: Karel Dědič - Josef Ryneš (C), Josef Zasadil - Václav Špatný, Narcis Kotous, Vítězslav Aibl - Bohumil Cvach, František Mizera, Leopold Vávra.

50. zápas

Zpočátku se duely v ligové soutěži nedaly sbírat příliš rychle. Českobudějovický Stadion sice nikdy z nejvyšší soutěže nesestoupil, ale ta byla různě reorganizována, omezena 2. světovou válkou a i když se hrála, konaly se třeba jen 4 zápasy. A tak na 50. duel v lize došlo až 2. prosince 1949. A soupeřem stadionu byl tým tehdy vůbec nejlepší - LTC Praha! V tomto ročníku Pražané nakonec teprve podruhé v historii nevyhráli titul a skončili třetí, ale jubilejní zápas pro nakonec v tabulce čtvrté Jihočechy zvládli na Štvanici lépe. Ve 4. minutě poslal LTC do vedení Charouzd, pak českobudějovičtí brankami Vintíře Němce a Jiřího Macelise duel otočili. Vyrovnat dokázal legendární Konopásek, ale ještě jednou poslal České Budějovice do vedení Karel Bílek. Závěr ale patřil domácím. Po brankách Sysla a legendárního beka Trousílka prohráli Jihočeši 3:4. Zajímavostí je, že za LTC tehdy nastoupil jistý Zdeněk Bláha, který by měl dodnes žít ve Francii ve věku obdivuhodných 98 let!

Sestava ČB: Zlatko Červený - Stanislav Pícha, František Vacovský, Roman Charypar, Karel Mottl - Vintíř Němec, František Mizera (C), Čeněk Pícha - Leopold Vávra, Jiří Macelis, Karel Bílek. Trenér: Václav Piloušek.

100. zápas

Jestliže na 50. zápas se čekalo přes 12 let, pak už se ligový kolotoč rozjel o poznání rychleji. Stý duel v lize sehrály České Budějovice 8. února 1953 v rámci finálové skupiny, kde šest nejlepších celků země bojovalo o mistrovskou korunu. Přejmenovaný českobudějovický Slavoj tehdy v Brně vyzval Baník Ostrava a nezačal dobře. Po dvou třetinách prohrával po brankách Mocka, Hajduka, Netoličky, Sousedíka a Komínka, na které gólově zareagoval pouze Vlastimil Hajšman, už 1:5! Ve třetí třetině se ale Jihočeši vzepjali k fantastickému výkonu a brankami Františka Vacovského, Vintíře Němce a dvěma trefám asi nejlepšího beka té sezony Antonína Španingera vyrovnali na konečných 5:5! Kdyby se hrálo o něco déle, určitě by výhru strhli na svou stranu, ale to se nestalo. A tak v konečném účtování brali Jihočeši ligový bronz o skóre za Vítkovicemi.

Sestava ČB: Jan Vodička - Antonín Španinger, František Vacovský - Vintíř Němec, František Mizera (C), Čeněk Pícha - Vlastimil Hajšman, Zdeněk Fiala, Karel Bílek - Miroslav Pešek. Trenér: Václav Piloušek.

500. zápas

Malše a Vltava v blízkosti českobudějovického zimního stadionu tekla dlouhé roky, než bylo možné označit ligový zápas číslo 500. I proto, že v 60. letech minulého století Jihočeši vypadli z nejvyšší soutěže na celých 6 sezon. Od roku 1970 se ale rozjela nejdelší éra Motoru v lize bez přerušení. 13. září 1974 hrál Motor doma první ligový zápas sezony proti Spartě Praha a 6500 fandů zpočátku rozhodně radost nemělo. Na branku Holého ještě odpověděl Jaroslav Pouzar, ale pak už v 1. třetině páili jen sparťané - dvakrát Richter a jednou Vorlíček. Skóre 1:4 po první části nevěstilo nic dobrého a trenéři Bartoň s Neumaierem měli v kabině jistě hlučný proslov. A ten rozhodně zabral. Ve 23. minutě snížil Miloš Edelmann a o 2 minuty později vstřelil svou první branku Jiří Kolar. Sparta ale pořád o gól vedla a to platilo i 5 minut před koncem. Jenže tehdy měl velký den Jiří Kolar. Nejprve v 55. minutě vyrovnal a dvě minuty před koncem završil hattrick, kterým rozhodl o výhře 5:4!

Sestava ČB: Jaroslav Jágr - Miroslav Dvořák (C), Josef Vondráček, Josef Květoň, František Joun, Jiří Šrámek - Jaroslav Pouzar, Karel Pražák, Norbert Král - Jan Klabouch, Jiří Kolar, Miloš Edelmann - Pravoslav Burda, Václav Mařík, Josef Anderle - Jaroslav Vopátek, Josef Pártl, Václav Prospal. Trenér: Slavomír Bartoň.

1000. zápas

Tisíc zápasů v nejvyšší soutěži, to je hodně zajímavý milník, jenže kdo by to v 80. letech minulého století řešil? Když 24. ledna 1986 odjel Motor do Košic, nikdo tehdy netušil, o jaký zápas jde. Jihočeši po dlouhé cestě na východ začali dobře a po gólech Richarda Koláře a Norberta Krále vedli po první třetině 2:0. Na branku Staše pak ještě po pouhých 8 sekundách zareagoval Radek Ťoupal. Domácí ale do konce třetiny srovnali brankami Slaniny a Vodily. Rozhodla poslední třetina. Motor poslal po nahrávce Caldra do vedení svým druhým gólem Ťoupal, jenže konec patřil domácím. Nejprve vyrovnal Spodniak a 5 minut před koncem rozhodl Belas. Jihočeši tak svůj jubilejní zápas nakonec prohráli 4:5.

Sestava ČB: Ladislav Gula - Ladislav Kolda, František Joun, Rudolf Suchánek, Martin Beníšek, Vladislav Janeček, Josef Novák - Jan Tlačil, Radek Ťoupal, Petr Ondrejec - Jiří Lála, Norbert Král, Vladimír Caldr (C) - Jaroslav Liška, Radek Knotek, Richard Kolář. Trenér: Václav Červený.

1500. zápas

Patnáctisté utkání v nejvyšší soutěži hráli Jihočeši už pod návem HC České Budějovice. V prvním kole extraligy tehdy 2. září 1997 jeli do Karlových Varů. A nebyl to podařený start sezony. V úvodní části se trefili jen domácí Lipianský a Tomášek. Až ve 48. minutě snížil jednou z 53 budějovických střel v utkání Radek Ťoupal. Jenže víc už Jihočeši nezvládli, a to ani v power-play, v němž do prázdné branky pečetil svým druhým gólem Slovák Lipianský. Kapitánem Karlovyých Varů byl tehdy současný českobudějovický kustod Pavel Bláha, který napomohl k tomu, že Jihočeši prohráli 1:3.

Sestava ČB: Oldřich Svoboda - Karel Soudek, Kamil Ťoupal, Milan Nedoma, Radek Martínek, Rudolf Suchánek, Jan Boháček, Lukáš Zíb - Luboš Rob, Radek Ťoupal (C), Pavel Pýcha - Arpád Györi, Filip Turek, Petr Sailer - Miroslav Barus, David Bruk, Kamil Brabenec - Petr Šachl, Martin Štrba, Ondřej Vošta - Aleš Kotalík. Trenér: Vladimír Caldr.

2000. zápas

I zápas číslo 2000 vyšel na začátek ročníku. 16. září 2007 hráli českobudějovičtí už pod hlavičkou Mountfieldu první domácí duel sezony proti Plzni. Velmi silný českobudějovický tým, který nakonec vyhrál základní část a získal bronzové medaile, začal doma velmi dobře. Na gól Viktora Hübla v 1. třetině ještě odpověděl plzeňský Čakajík. Ale pak se trefili Kamil Brabenec v přesilovce a Tomáš Kůrka v oslabení a výhra 3:1 byla příjemným vkladem do nakonec úspěšné sezony. Zajímavé je, že o 500 zápasů a 15 let později najdeme v českobudějovické sestavě opět i Milana Gulaše.

Sestava ČB: Roman Turek - Milan Toman, Tomáš Frolo, René Vydarený, Vladimír Sičák, Filip Novák, Lukáš Bolf, Josef Melichar, Ján Mucha - Michal Hudec, Viktor Hübl, Kamil Brabenec - Tomáš Kůrka, Jiří Šimánek, Petr Sailer (C) - Ondřej Veselý, Tomáš Vak, Štěpán Hřebejk - Lukáš Květoň, Milan Gulaš, Tomáš Mertl. Trenér: Josef Jandač.

Zápas Českých Budějovic v nejvyšší soutěži číslo 2500 se odehraje v neděli 11. prosince 2022 v Budvar aréně proti Kometě Brno. Uvidíme, zda se znovu bude konat veliký obrat, nebo zda třeba půjde o jasnou záležitost. Bohatá historie klubu každopádně tímto milníkem nekončí. Naopak je tohle úctyhodné číslo velkým závazkem k tomu, aby České Budějovice vždy patřily k elitě českého hokeje, jako tomu bylo během drtivé většiny z posledních 85 let. Náš klub nezničila válka, ba ani požár, povodeň, nedostatek peněz nebo lidé, kteří s odkazem na bohatou klubovou historii zacházeli jako s vlastním majetkem.

Nás nezničili, my tu pořád jsme!

Už 2500 zápasů v nejvyšší soutěži!

Sociální sítě

Jaká byla podle zástupců vedení sezona 2023-24? pojďte si to poslechnout!

Branky a nahrávky: 5. Remeš (Vachun, Lev), 6. Pitel (Willmann), 29. Vachun (Mar. Kříž, Hoch), 31. Pitel (Willmann, Hoch), 39....