Fotbalisté Kostariky porazili Japonsko 1:0, Německo nevyhrálo ani druhý zápas

foto Japonský brankář Šuiči Gonda sleduje míč mířící do jeho branky v zápase s Kostarikou na mistrovství světa v Kataru 27. listopadu.

Dauhá - Fotbalisté Kostariky poorazili na mistrovství světa v Kataru Japonsko 1:0 a po nepovedeném startu oživili naději na postup do osmifinále. Zápas ve skupině E v Rajjánu rozhodl devět minut před koncem Keysher Fuller a byla to vůbec první střela na branku, kterou středoamerický tým na šampionátu vypálil. Fotbalisté Německa nevyhráli ani druhý zápas. Po úvodní prohře s Japonskem 1:2 dnes remizovali se Španělskem 1:1.

Fotbalisté Německa nevyhráli na MS ani druhý zápas, se Španělskem remizovali 1:1

Svěřenci trenéra německého týmu Hansiho Flicka jsou s jedním bodem ve skupině E poslední. Tým z Pyrenejského poloostrova je v čele se čtyřmi body, Japonsko a Kostarika jsou o bod pozadu.

Obě branky v zápase se Španělskem před 68.895 diváky padly po změně stran a postarali se o ně střídající hráči. Španělsko, které vstoupilo ve středu do turnaje svou historicky nejvyšší výhrou na světovém šampionátu 7:0 nad Kostarikou, poslal do vedení v 62. minutě Álvaro Morata. Za Němce srovnal v 83. minutě Niclas Füllkrug.

Německo neprohrálo na MS se Španělskem čtvrtý z pěti zápasů. Účinkování ve skupině zakončí ve čtvrtek proti Kostarice, kdy zároveň Španělsko vyzve Japonsko.

První poločas toho moc nenabídl. Už v sedmé minutě mohl Španělsko poslat do vedení Olmo, jenže Neuer jeho střelu z hranice vápna vytáhl na břevno. Kapitán Německa si připsal 18. start na světovém šampionátu, čímž mezi brankáři vyrovnal krajana Seppa Maiera a Brazilce Taffarela. Čtyřnásobní mistři světa skórovali ve 40. minutě zásluhou stopera Rüdigera, trefa však kvůli ofsajdu neplatila.

V 56. minutě španělský gólman Simón špatně rozehrál, ale svou chybu napravil povedeným zákrokem proti Kimmichově ráně. O šest minut později se "La Roja" ujali vedení. Morata se před brankou vložil do přihrávky Alby a na turnaji se prosadil podruhé.

Němci přidali na aktivitě, Musiala však v jasné příležitosti Simóna zblízka neprostřelil. V 83. minutě se dočkali vyrovnání, když se opět zapsal mezi střelce hráč z lavičky. Balon se od Musialy dostal k Füllkrugovi a ten dělovkou na vzdálenější tyč nedal Simónovi šanci. Útočník Brém si ve třetím reprezentačním utkání připsal druhý zásah.

Německo na MS nevyhrálo čtyři z posledních pěti duelů a podruhé za sebou mu hrozí na šampionátu konec už ve skupině.

Fotbalisté Kostariky porazili Japonsko 1:0 díky jediné střele na branku

Japonci měli výraznou převahu, ale nic z ní nevytěžili. Účinkování ve skupině zakončí ve čtvrtek proti Španělsku, Kostariku čeká Německo.

Trenér Kostariky Luis Fernando Suárez udělal i přes debakl od Španělska jen dvě změny, zato japonská sestava se změnila na pěti místech. Důvěru dostal i Doan, který proti Německu vyrovnávacím gólem nastartoval senzační obrat. Pro další čtyři hráče to byla premiéra na tomto šampionátu.

Kostaričané v prvním utkání ani jednou nevystřelili a ani tentokrát dopředu nijak nespěchali. Většinou kombinovali na vlastní polovině nebo ve středu hřiště. Ale i Japonci se proti pětičlenné obraně těžko prosazovali, nedokázali soupeře ničím překvapit. A tak v prvním poločase diváci neviděli ani jednu střelu na branku.

S tím nebyl spokojen ani japonský trenér Hadžime Morijasu a po přestávce poslal na trávník dva čerstvé hráče. Druhý z hrdinů zápasu s Německem Asano útok okamžitě oživil a po jeho přihrávce Morita hned v první minutě poprvé prověřil brankáře Navase.

Ale byl to jen záblesk, asijský tým se pak znovu vrátil ke zdlouhavému rozehrávání. Naopak v 81. minutě při ojedinělé akci překvapil Fuller brankáře Gondu, který si na jeho umístěnou střelu sice sáhl, ale nedokázal ji vytěsnit.

Blízko k vyrovnání byl při závaru před kostarickou brankou Kamada, ale trefil jen nohy padajícího brankáře Navase. Kostarický gólman, startující na třetím šampionátu, udržel čisté konto a s ním i šanci svého týmu na postup.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - skupina E (Rajján):

Japonsko - Kostarika 0:1 (0:0)

Branka: 81. Fuller. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett (všichni Angl.) - Brisard (video, Fr.). ŽK. Jamane, Itakura, Endo - Contreras, Borges, Calvo. Diváci: 41.479.

Sestavy:

Japonsko: Gonda - Jamane (62. Mitoma), Itakura, Jošida, Nagatomo (46. H. Ito) - Endo, Morita - Doan (67. D. Ito), Kamada, Soma (82. Minamino) - Ueda (46. Asano). Trenér: Morijasu.

Kostarika: Navas - Fuller, Duarte, Waston, Calvo, Oviedo - Torres (65. Aguilera), Borges (89. Salas), Tejeda, Campbell (90.+5 Chacón) - Contreras (65. Bennette). Trenér: Suárez.

Španělsko - Německo 1:1 (0:0)

Branky: 62. Morata - 83. Füllkrug. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Van Boekel (video, všichni Niz.). ŽK: Busquets - Kehrer, Goretzka, Kimmich. Diváci: 68.895.

Sestavy:

Španělsko: Simón - Carvajal, Rodri, Laporte, Alba (82. Balde) - Busquets - Gavi (66. Williams), Pedri - Ferran Torres (54. Morata), Asensio (66. Koke), Olmo. Trenér: Enrique.

Německo: Neuer - Kehrer (70. Klostermann), Süle, Rüdiger, Raum (87. Schlotterbeck) - Goretzka, Kimmich - Gnabry (85. Hofmann), Gündogan (70. Sané), Musiala - Müller (70. Füllkrug). Trenér: Flick.