Fenomenální Messi řídil výhru nad Mexikem. Mbappé poslal Francii do osmifinále. Polsko a Austrálie živí naději

AKTUALIZOVÁNO

Během soboty budeme pokračovat dalšími čtyřmi zápasy, do kterých zasáhnou celky skupin C a D. Nový fotbalový den nám začne Tunisko s Austrálií, po nich přijde na řadu Polsko se Saúdskou Arábií, následně se představí francouzští obhájci trofeje z roku 2018 proti Dánsku a den nám zakončí Argentina s Mexikem.

Austrálie slaví první výhru a zamotala pořadím skupiny

Fotbalisté Austrálie ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Kataru udolali Tunisko 1:0 a po úvodní porážce s Francií oživili šance na postup do vyřazovací fáze. Zápas skupiny D na stadionu ve Vakře rozhodl ve 23. minutě povedenou hlavičkou Mitchell Duke.

Australané na světovém šampionátu vyhráli teprve potřetí v historii a poprvé po sedmi zápasech. Po porážce 1:4 od obhájců zlata získali svěřenci trenéra Grahama Arnolda v Kataru první body a o svůj druhý postup ze skupiny si ve středu zahrají s Dánskem.

Tunisko po úvodní bezbrankové remíze se Seveřany ani v druhém duelu na šampionátu neskórovalo. Africký tým má na kontě jediný bod, před závěrečným zápasem skupiny s Francií ale ještě neztratil naději na premiérový postup do vyřazovacích bojů na MS. Ve druhém dnešním utkání skupiny nastoupí vpodvečer Francie proti Dánsku.

Oba týmy nastoupily s jednou změnou v sestavě oproti úvodnímu utkání skupiny. Australané po porážce s Francií potřebovali k udržení postupových nadějí bodovat a začali aktivněji. Několik náznaků ještě neproměnili, ale ve 23. minutě už otevřeli skóre.

Goodwinův tečovaný centr z levé strany si našel Duke a z poměrně obtížné pozice zády k brance poslal míč hlavou přesně ke vzdálenější tyči. Gólově se prosadil ve druhém z posledních tří zápasů za reprezentaci a Australané stejně jako s Francií dali první branku.

Tunisané, kteří v devíti z posledních deseti duelů udrželi čisté konto, byli viditelně zaskočeni a do tempa se dostali až před přestávkou. Ve 41. minutě ale Drádžirovu střelu zblokoval obránce Souttar a už v nastavení kousek zpoza malého vápna minul nabíhající kapitán Msakní. Australané ve svém 18. utkání na mistrovství světa poprvé v poločase vedli.

Po změně stran Tunisané přidali a chvílemi soupeře zatlačili, do šancí se ale příliš nedostávali. Naopak v 71. minutě po brejku na malém vápně těsně nedosáhl ve skluzu na míč Leckie. Vzápětí na opačné straně brankář Ryan vyrazil Msakního střelu k bližší tyči.

Poslední výraznější šanci měl střídající Chazrí, nejlepší střelec v tuniské nominaci ale v 88. minutě zamířil jen do Ryana. Australané na světovém šampionátu zvítězili po dvanácti letech a neinkasovali poprvé od roku 1974.

Tunisko - Austrálie 0:1

Branka: 23. Duke. Rozhodčí: Siebert - Foltyn, Siedel - Dankert (video, všichni Něm.). ŽK: Laidúní, Abdí, Sasí (všichni Tunisko). Diváci: 41.823.

Tunisko: Dahmán - Bronn (73. Káčrida), Maríá, Talbí - Drádžir (46. Sasí), Schirí, Laidúní (67. Chazrí), Abdí - Slití, Msakní - Džabálí (73. Chanísí). Trenér: Kadrí.

Austrálie: Ryan - Karacic (75. Degenek), Souttar, Rowles, Behich - Leckie (85. Baccus), Irvine, Mooy, Goodwin (85. Mabil) - Duke (64. Hrustic), McGree (64. Maclaren). Trenér: Arnold.

Polsko porazilo přemožitele Argentiny

Polsko porazilo ve druhém kole skupinové fáze mistrovství světa 2:0 Saúdskou Arábii a připsalo si první vítězství na turnaji v Kataru. Na stadionu Education City v Dauhá otevřel skóre ve 39. minutě záložník Piotr Zielinski. V 82. minutě přidal další trefu a svůj premiérový zásah na MS hvězdný útočník Robert Lewandowski.

Saúdové stejně jako proti Argentině vstoupili do utkání s velkou energií a Poláci si museli v úvodu dokonce třikrát pomoct "žlutým" faulem. Po čtvrthodině navíc mohl Kanú otevřít skóre, Szczesny jeho ránu ze střední vzdálenosti vyrazil nad bránu.

Polský tým se v ofenzivě prosazoval jen ztěžka, ačkoliv nastoupil se dvěma čistokrevnými útočníky Lewandowským a Milikem. Kapitán Lewandowski ale nakonec byl ve 39. minutě u prvního gólového momentu, když přebral ve vápně míč a vrátil ho pod sebe na nabíhajícího Zielinského. Opora Neapole už neměla problém do odkryté brány vstřelit desátý gól v národním týmu.

O chvíli později Šahrí upadl ve vápně po nepatrném kontaktu s Bielikem a brazilský sudí Sampaio nařídil po konzultaci s videorozhodčím pokutový kop. Kapitán Sálim Davsárí ale druhou trefu na šampionátu nepřidal, Szczesny navíc následně přidal další fantastický zákrok proti Braíkově dorážce. Ani druhá penalta v utkáních Polska neskončila gólem, v úvodním duelu s Mexikem neuspěl Lewandowski.

Sudí rozdal v prvním poločase pět žlutých karet, což je nejvíc na MS od finále v roce 2010 mezi Nizozemskem a Španělskem. Po změně stran tento trend nepokračoval, nepolevila ale aktivita arabského týmu. V 55. minutě se po zmatcích v obraně opět blýskl Szczesny proti Sálimu Davsárímu a vyrovnávací brankou neskončila ani nadějná Buraikánova rána z úhlu.

Bránící se Poláci tak mohli z brejků přidat pojistku, Milikova hlavička i Lewandowského krkolomné zakončení kolenem ale skončily na brankové konstrukci. Hvězda Barcelony a se 77 trefami nejlepší polský střelec se ale v pátém zápase přecijen premiérové trefy na MS dočkal. V 82. minutě obral Lewandowski o míč Malkího a sám před gólmanem Uvaísem levačkou nezaváhal.

Druhý gól Saúdskou Arábii zlomil a zbytek utkání už Polsko dohrálo s přehledem. Svěřenci kouče Michniewicze udrželi počtvrté za sebou čisté konto.

Polsko - Saúdská Arábie 2:0 (1:0)

Branky: 39. Zieliňski, 82. Lewandowski. Rozhodčí: Sampaio - Boschilia, Pires (všichni Braz.) - Fischer (video, Kan.). ŽK: Kiwior, Cash, Milik - Malkí, Amrí. Diváci: 44.259.

Polsko: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior, Bereszyňski - Krychowiak, Bielik - Milik (71. Piatek), Zieliňski (63. Kamiňski), Frankowski - Lewandowski. Trenér: Michniewicz.

Saúdská Arábie: Uvaís - Abdal Hamíd, Amrí, Buláihi, Braík (65. Ghanám) - Nadžáí (46. Abad, 90.+5 Bahabrí), Malkí (86. Abúd), Kanú - Buraikán, Šahrí (86. N. Davsárí), S. Davsárí. Trenér: Renard.

Francie si zajistila postup do vyřazovací části

Francouzsští reprezentanti vyhráli na mistrovství světa ve skupině D v Dauhá nad Dánskem 2:1 a jako první si s předstihem zajistili účast v osmifinále. Obhájcům titulu vystřílel druhé vítězství dvěma góly Kylian Mbappé. Na jeho první branku dokázal za sedm minut odpovědět Andreas Christensen, podruhé už nicméně Dánové nevyrovnali.

Francouzi ve středu zakončí skupinu zápasem s Tuniskem, Dánové nastoupí v paralelně hraném utkání proti Austrálii a ve hře o postup je udrží jedině vítězství.

Francouzský trenér Didier Deschamps ve srovnání s výhrou nad Austrálií vyměnil v základní sestavě tři ze čtyř defenzivních hráčů, místo si udržel jen Upamecano. Brankář Lloris, chytající na čtvrtém světovém šampionátu, nastoupil ke 141. mezistátnímu zápasu a k rekordu Liliana Thurama mu chybí už jen jediné utkání.

Dánský kouč Kasper Hjulmand udělal po bezbrankové remíze s Tuniskem čtyři změny a mimo jiné nasadil nové útočné trio Lindström, Cornelius, Damsgaard.

Dánové také začali ofenzivněji, ale první šanci měl v 10. minutě Giroud, který dvěma góly proti Austrálii vyrovnal francouzský střelecký rekord 51 branek Thierryho Henryho. Těžil ze hry křídel Mbappého a Dembélého. Po jednom z centrů hlavičkoval Rabiot a Schmeichel vytáhl skvělý zákrok.

Ve 36. minutě si zaběhl za obranu Cornelius, který v červnu v St. Denis jako náhradník rozhodl dvěma góly během půlhodiny o výhře nad Francií v Lize národů 2:1, ale tentokrát branku netrefil.

Na začátku poslední půlhodiny si Mbappé naběhl na přihrávku Thea Hernandeze a svoji třetí šanci v zápase proměnil ve třicátý gól v reprezentaci. Vedení Francouze až příliš ukolébalo, obrana v 68. minutě poprvé zaváhala a Christensen vyrovnal. Byla to vůbec první střela Dánů mezi tři tyče.

Do té doby oboustranně opatrný zápas nabral obrátky a útoky se rychle střídaly. Francouzi měli další šance a čtyři minuty před koncem po Griezmannově centru dotlačil Mbappé stehnem míč do sítě. Byl to jeho už třetí zásah na šampionátu a v tabulce střelců dostihl Valenciu z Ekvádoru.

Francouzi Dánům oplatili dvě letošní porážky z Ligy národů a na čtvrtý pokus neoblíbeného soupeře porazili. Na minulém šampionátu v Moskvě skončil vzájemný zápas ve skupině 0:0.

Francie - Dánsko 2:1 (0:0)

Branky: 61. a 86. Mpappé - 68. A. Christensen. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Koundé - A. Christensen, Cornelius, Diváci: 42.860.

Francie: Lloris - Koundé, Varane (75. Konaté), Upamecano, T. Hernandez - Tchouaméni - Griezmann (90.+2 Fofana), Rabiot - Dembélé (75. Coman), Giroud (63. Thuram), Mbappé. Trenér: Deschamps.

Dánsko: Schmeichel - Andersen, A. Christensen, Nelsson - Kristensen (90.+2 Bah), Eriksen, Höjbjerg, Mähle - Lindström (85. Nörgaard), Cornelius (46. Braithwaite), Damsgaard (74. Dolberg). Trenér: Hjulmand.

Messi řídil výhru Argentiny

Fotbalisté Argentiny ve druhém utkání na mistrovství světa v Kataru zdolali Mexiko 2:0. Favorité se v Lusailu dlouho trápili, ale po hodině hry otevřel skóre Lionel Messi a hvězdný kapitán pak v 87. minutě připravil druhý gól pro střídajícího Enza Fernándeze.

Úřadující vítězové jihoamerického šampionátu po úvodní šokující porážce 1:2 se Saúdskou Arábií ve skupině C poprvé bodovali a zůstali ve hře o postup do osmifinále. Mexičané mají jediný bod za remízu 0:0 s Polskem, na MS počtvrté za sebou nevyhráli a neskórovali.

Argentinci ve středu zakončí úvodní část turnaje proti Polsku. To dnes porazilo 2:0 Saúdskou Arábii a vede tabulku se čtyřmi body. Mexiko v souběžně hraném duelu změří síly s "tříbodovou" Saúdskou Arábií.

Argentinský trenér Scaloni udělal v základní sestavě pět změn oproti utkání se Saúdy. Od začátku dostali šanci například bek Montiel nebo záložníci Guido Rodríguez s Mac Allisterem.

Dvojnásobní mistři světa si v prvním poločase přes pevnou mexickou obranu nevytvořili žádnou větší šanci. Krátce před pauzou Argentinec Lautaro Martínez hlavičkoval nepřesně. Na druhé straně brankář Emiliano Martínez efektním skokem chytil Vegův přímý kop.

Obraz hry se příliš nezměnil ani v úvodu druhého dějství. Messi nejprve z přímého kopu poslal míč vysoko nad břevno. V 64. minutě ale pětatřicetiletý útočník výjimečně dostal od Mexičanů víc prostoru a umístěnou přízemní střelou zpoza šestnáctky překonal brankáře Ochou.

Messi vstřelil druhý gól na katarském turnaji a celkově osmý na MS, čímž vyrovnal svého legendárního předchůdce Diega Maradonu. Ofenzivní hráč Paris St. Germain si vylepšil bilanci v národním týmu na 93 branek ve 167 zápasech.

Mexičané se na odpověď nevzmohli. Tři minuty před koncem přidal pojistku nejmladší člen argentinského týmu Fernández. Jednadvacetiletý záložník se po Messiho přihrávce trefil výstavní ranou. Fernández se při pátém reprezentačním startu dočkal premiérového gólu.

Argentina neprohrála s Mexikem v jedenáctém utkání po sobě a zvítězila i ve čtvrtém vzájemném souboji na mistrovství světa.

Argentina - Mexiko 2:0 (0:0)

Branky: 64. Messi, 87. Fernández. Rozhodčí: Orsato - Carbone, Giallatini - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Montiel - Araújo, Gutiérrez, Herrera, Alvarado. Diváci: 88.966.

Argentina: E. Martínez - Montiel (63. Molina), Otamendi, Lisandro Martínez, Acuňa - De Paul, G. Rodríguez (57. Fernández) - Di María (69. Romero), Messi, Mac Allister (69. Palacios) - Lautaro Martínez (63. J. Álvarez). Trenér: Scaloni.

Mexiko: Ochoa - Montes, Araújo, Moreno - K. Álvarez (66. Jiménez), Herrera, Guardado (41. Gutiérrez), Chávez, Gallardo - Lozano (73. Alvarado), Vega (66. Antuna). Trenér: Martino.