Barcelona zvládla španělské derby. Veselý střelecky umlčel Basky

Autor: Miroslav Mazal
1
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Dvojnásobnou porci euroligového basketbalu si v tomto týdnu vychutnali fanoušci Barcelony. Katalánský klub po úterním předkrmu v podobě vítězství nad Partizanem Bělehrad servíroval jako hlavní chod bitvu s nebezpečnou Baskonií. Domácím k vítězství 96:84 výrazně pomohl Jan Veselý. Český pivot díky 18 bodům vylepšil své sezonní maximum v prestižní evropské soutěži.

Do katalánsko-baskické bitvy nastoupil v základní sestavě Tomáš Satoranský, druhý nejlepší střelec Barcelony při úterní výhře nad Partizanem (79:68). Na přelomu první a druhé čtvrtiny už zářil na palubovce i druhý z českého dua Jan Veselý. Zkušený pivot uzavřel první desetiminutovku těžkým pokusem s klaksonem a v úvodu druhého hracího období pomohl domácím vytvořit si mírné vedení.

Na palubovce se v pátek večer potkaly ofenzivě laděné týmy a chvílemi zápas připomínal trojkový festival. Baskonii střelecky táhl Markus Howard a hosté se díky jeho vysoké úspěšnosti chvíli dostali k náskoku.

Konec poločasu ale patřil domácím. Náskok Barceloně vrátil trojkou v poslední minutě Nicolas Laprovittola a Oscar Da Silva v poslední sekundě stanovil skóre atraktivního poločasu na 52:48. I ve třetí čtvrtině si obrana katalánského klubu vybrala hluché období, čehož tým z města Vitoria využil.

Jenže výpadek netrval dlouho a o slovo se znovu přihlásil Veselý. Skvělý večer navíc prožíval i Da Silva. Když se k nim přidal i tradiční střelec Laprovittola, vedla Barcelona po třech čtvrtinách o tři body.

Až v poslední desetiminutovce díky zpevněným obranám utichla bodová smršť. Po trojce Coryho Higginse se Barcelona utrhla do desetibodového náskoku a směřovala za sedmou výhrou sezony. Vydařený zápas ozdobil Veselý sezonním maximem v Eurolize. K 18 bodům přidal 3 doskoky a 3 asistence. Satoranský zapsal 7 bodů, 6 doskoků a 3 asistence. První prosincový den se Barcelona představí v dalším kole Euroligy na půdě Alby Berlín.

10. kolo Euroligy v číslech

Barcelona-Baskonia Vitoria 96:84 (22:22, 30:26, 24:25, 20:11) Nejvíce bodů: Veselý 18, Higgins 17, Da Silva 11, Laprovittola 9, Tobey 9, Sanli 8, Kalinič a Satoranský po 7 – Howard 25, Costello a Henry po 13, Thompson 9, Hommes 8.