Ostuda na úvod! Tisíce Katařanů odešly o půli ze stadionu, duel s Ekvádorem končil v tichu

Nejprve kolabující doprava, ucpaná dálnice z Dauhá. Policisté foukající do píšťalek a divoce mávající svítícími pendreky. Vzápětí úchvatný zahajovací ceremoniál, zakončený ohňostrojem nad zatahovací střechou stadionu Bajt, který stojí 45 kilometrů od Dauhá. Velké divadlo s názvem mistrovství světa 2022 v Kataru v neděli večer začalo.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Katar - EkvádorVideo: Česká televize

Fotogalerie

Dauhá (od našeho zpravodaje) - Otevřel ho duel domácího týmu s Ekvádorem, který vyzněl jasně pro Jihoameričany (2:0). Velkou kaňkou byla atmosféra. Frustrovaní domácí fanoušci totiž opouštěli stadion už v prvním poločase, zápas končil v tichu před poloprázdnými tribunami.

Nad trávníkem se vznášel maskot šampionátu Laíb, pod ním americký herec Morgan Freeman. Právě Spojené státy překvapivě Katar trumfnul při volbě pořadatelství v roce 2012, USA ale nakonec budou hostit příští MS v roce 2026.

Držitel několika Oscarů byl velkou hvězdou ceremoniálu. Největší aplaus ale sklidil katarský emír, který krátkou řečí světový šampionát oficiálně zahájil. Když následně v arabštině popřál turnaji a pořadatelům štěstí šéf FIFA Gianni Infantino, dostalo se mu spíš vlažného potlesku. Předseda FIFA ale musel mít zprvu radost, atmosféra na Bajtu byla skvělá. Bohužel při utkání vydržela jen půl hodiny.

Šampionát začal bláznivě. Nejprve hlasatel s diváky odpočítávali společně začátek zápasu, hlavní rozhodčí ho však zahájil ve chvíli, kdy se stadionem neslo hromové three, tedy tři. Hned v úvodu pak vstoupil na scénu VAR, který odvolal kvůli ofsajdu gól Ekvádoru. Útočník Valencia si však spravil brzy chuť, do přestávky stihl hned dva góly.

Průběh zápasu byl pro domácí fanoušky notně frustrující. Po druhé trefě ztichl i kotel za jednou z branek. Spousta Katařanů v dišdaše koukala spíš na mobilní telefony, mnozí dokonce odešli. Další tisíce krajanů je napodobily o přestávce. Ztratila se dobrá třetina stadionu. V průběhu druhé půle se vytratily další tisíce.

Velká premiéra zkrátka Katařanům nevyšla. Ve společnosti Nizozemska, Senegalu a Ekvádoru byl postup ze skupiny zázrakem už před turnajem. Po prohře s Ekvádorem se rovná utopii.