SESTŘIHY: Nečas už je v elitní desítce bodování. Detroit schytal výprask

Autor: ČTK, iSport.cz
0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Martin Nečas přispěl dvěma asistencemi k výhře hokejistů Caroliny 3:2 po nájezdech nad Washingtonem a posunul se do elitní desítky produktivity NHL. Český útočník, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, má na kontě třináct bodů (5+8). Mimořádný večer prožil v pondělí Tage Thompson, který hattrickem a třemi přihrávkami řídil vítězství Buffala 8:3 nad Detroitem. Za poražené si připsal jednu asistenci Filip Hronek.

Nečas asistoval v páté minutě u první branky zápasu, když přihrál v přesilové hře na modrou čáru Brentu Burnsovi a jeho střelu tečoval Stefan Noesen. Washington otočil v prostřední třetině, kdy se prosadili z dorážky Dylan Strome a v početní převaze ranou z levého kruhu Alexandr Ovečkin. Ruský kanonýr už ztrácí jen jednu trefu na vyrovnání rekordu NHL v počtu gólů vstřelených hráčem v dresu jednoho týmu. Drží jej Gordie Howe s 786 brankami.

Druhý bod si Nečas připsal v 36. minutě. Střelu českého útočníka z pravého kruhu tečoval Paul Stastny a z následné dorážky vyrovnal Andrej Svečnikov, který rozhodl i nájezdy. V rozstřelu dostal důvěru také Nečas, ale neprosadil se. „Každý dřel a ubojovali jsme to. Jsem spokojený,“ prohlásil trenér Caroliny Rod Brind´Amour. Nečas bodoval ve čtvrtém utkání v řadě (2+4) a je druhým nejproduktivnějším českým hráčem po Davidu Pastrňákovi (7+10).

10. Elias Pettersson 39 63 102 80 16 14 257

Thompson je 22. hráčem v historii NHL, který nasázel hattrick na Halloween. Naposledy se to povedlo Michaelu Frolíkovi před sedmi lety v dresu Calgary.

„Vždy je hezké, když dáte gól a přispějete týmu k výhře i bodově,“ řekl Thompson, který měl před zápasem na kontě šest bodů (3+3). „Od začátku sezony mám sebevědomí. Snažím se hrát jednoduše a hodně střílet. Hledám způsob, jak dostat puk na branku. I když z toho není vždy gól, je tu prostor pro dorážku, závar a z toho můžeme také těžit,“ vysvětlil.

Thompson otevřel skóre v 17. minutě střelou bez přípravy z levého kruhu. Na začátku druhé třetiny vyrovnal Olli Määttä po asistenci Hronka, následně ale Buffalo odskočilo na 4:1 po akcích hrdiny zápasu. Thompson přihrál od zadního hrazení na gól Jacku Quinnovi a Jeffu Skinnerovi a čtvrtý dál sám střelou z mezikruží, před kterou se efektně zbavil obránce.

Detroit na přelomu druhé a třetí třetiny zápas zdramatizoval trefami Davida Perrona a Dylana Larkina, ale závěrečných osm minut vyznělo pro Buffalo. V přesilové hře dal pátý gól Rasmus Dahlin po přihrávce Thompsona, který zkompletoval hattrick výstavní trefou na 7:3. Útočník domácích se před brankou vyhnul obránci a gólmana Alexe Nedeljkovice si vychutnal kličkou do forhendu. Zbylé dvě branky vstřelil Dylan Cozens a Rasmus Asplund.

„Moc jsme toho neukázali a prohrávali jsme hodně osobních soubojů. To nemohlo dobře dopadnout. Musíme pochopit význam slova hrdost,“ kritizoval tým Larkin. Jeho spoluhráč Filip Zadina vyšel i v sedmém utkání nové sezony naprázdno, i přes debakl ale zůstal ve statistice plus/mínus stejně jako Hronek na nule. Dominik Kubalík, který je druhým nejproduktivnějším hráčem Detroitu (4+7), v zápase ani nevystřelil a připsal si jeden záporný bod.

Ve zbývajícím utkání vyhrálo Los Angeles v St. Louis 5:1. Kings vstřelili všechny góly v rozmezí 14. až 30. minuty, dvakrát se trefil Carl Grundström a tři branky připravil Kevin Fiala. Pod vítězství se podepsal osmým zásahem sezony Gabriel Vilardi, který je v tabulce střelců na děleném druhém místě se Svečnikovem z Caroliny. O gól více má Connor McDavid z Edmontonu. Blues si připsali pátou prohru za sebou se skóre 8:25.

Góly

Domácí: 16:52. Ta. Thompson, 25:22. Quinn, 34:26. J. Skinner, 38:30. Ta. Thompson, 52:53. Dahlin, 54:47. Cozens, 55:58. Ta. Thompson, 59:21. Asplund

Hosté: 21:26. Määttä, 39:03. Perron, 44:19. Larkin

Sestavy

Domácí: Comrie (Cra. Anderson) – Dahlin (A), Bryson, Clague, Power, Fitzgerald, Pilut – Okposo (C), Ta. Thompson, J. Skinner – Olofsson, Mittelstadt, Quinn – Tuch, Cozens, Peterka – Asplund, Krebs, Girgensons (A).

Hosté: Nedeljkovic (Husso) – Seider, Chiarot (A), Hronek, Määttä, Lindström, Hägg – Raymond, Larkin (C), Erne – Perron, Copp (A), Kubalík – Luff, Veleno, Zadina – Gi. Smith, P. Suter, E. Söderblom.

Sestavy

Domácí: Andersen (Raanta) – Slavin (A), Burns, Skjei, Pesce, Coghlan, Chatfield – Teräväinen, Aho (A), Jarvis – A. Svečnikov, Kotkaniemi, Nečas – Martinook, J. Staal (C), Fast – Noesen, Stastny, Stepan.

Hosté: Kuemper (C. Lindgren) – Orlov (A), T. van Riemsdyk, Fehérváry, Jensen, E. Gustafsson, Irwin – Ovečkin (C), D. Strome, Sheary – McMichael, Kuzněcov (A), M. Johansson – Protas, Eller, Mantha – Malenstyn, Dowd, Hathaway.

Domácí: 30:42. Toropčenko

Hosté: 13:12. Vilardi, 23:44. Grundström, 25:06. Kopitar, 27:39. Kaliyev, 29:59. Grundström

Sestavy

Domácí: Binnington (30. Greiss) – Faulk, Krug, Parayko, Leddy, Bortuzzo, Rosén – Kyrou, O'Reilly (C), B. Schenn (A) – Tarasenko (A), Thomas, Bučněvič – Barbašev, L. Brown, Neighbours – T. Pitlick, Acciari, Toropčenko.

Hosté: Quick (Petersen) – Doughty (A), Mik. Anderson, M. Roy, Durzi, S. Walker, Edler – Vilardi, Kopitar (C), Kempe – Arvidsson, Danault (A), T. Moore – Fiala, Kupari, Grundström – Kaliyev, Lizotte, Lemieux.