Rezerva Slavie ztratila s Chrudimí, Vlašim si vyšlápla na béčko Olomouce

AKTUALIZOVÁNO

Hitem 10. kola Fortuna: Národní ligy bylo sobotní střetnutí mezi v tabulce druhou Příbramí a třetím Vyškovem. Soupeři se nakonec rozešli smírně, když hosté dokázali po patnácti minutách odpovědět na gól domácích z úvodu druhé půle.

Opava - Líšeň 1:2
Branky: 43. Kramář – 23. Pašek, 51. Sokol
SFC Opava: Lasák – Kopečný, Bílek, Janoščín (C), Kadlec – Macháček (59. Rataj) – Šigut, Gorčica, Helebrand (46. Ščudla) – Kramář, Yunis.
Náhradníci: Číž – Dostál, Haitl, Latoň, Janjuš
SK Líšeň 2019: Vajner – Pašek (C), Laczkó, Černín, Lutonský – A. Čermák – Ulbrich (85. Reteno Elekana), Matocha (90+2. Weber), Machalík (90+2. Bednář), Sokol – Zikl (80. Vandas).

Počáteční suverénní jízda Líšně druhou nejvyšší českou ligou se v polovině září zadrhla. Brněnský celek jako by rozhodilo překvapivé vypadnutí z MOL Cupu na půdě Hlučína a od té doby ve třech ligových utkáních ani jednou nezvítězil. Přesto do páteční předehrávky stále vstupoval z pozice vedoucího týmu soutěže. Opavu v poháru stihl podobný osud a ani její forma nebyla oslnivá. Pyšnit se mohla alespoň velmi dobrou defenzivou, lepší obranu než Slezané měli už právě pouze Marvani.

Na úvodní gól nemuseli příznivci domácího celku čekat dlouho. Po 10 minutách hry se prosadili z rohového kopu, bohužel pro ně se ale jednalo o ofsajdovou situaci a branka neplatila. Naopak ve 23. minutě se již změnilo skóre. Výstavní trefou z voleje se prosadil Pašek. Již pátou asistenci v této sezoně si z rohového kopu připsal Marek Matocha. O několik málo minut poté mohli být žlutomodří rádi, že ve Fortuna národní lize není videorozhodčí. Hlavní sudí si totiž nevšiml jednoznačné hry rukou v pokutovém území domácích. Skvělá individuální akce Denise Kramáře dvě minuty před poločasovou přestávkou přinesla vyrovnávací branku. Na pravé straně si fantasticky poradil s obránci brněnského celku a zakončil na zadní tyč.

Změna stran přinesla tlak hostů, který byl po šesti minutách korunován premiérovou trefou Sokola v líšeňském dresu. Přestože se nejedná o hráče největšího vzrůstu, tak si zkušeně naběhl na centr Paška a domácí brankář nedokázal úspěšně zasáhnout proti jeho hlavičce. Žlutomodří jako by zůstali hlavou v šatně, v poslední čtvrthodině se jim však podařilo vytvořit několik příležitostí. Velký chaos nastal v 78. minutě, kdy opět došlo k neuznané brance svěřenců Romana Westa, a to ze stejného důvodu jako v prvním dějství, tedy kvůli ofsajdu.

Ze souboje dvou nejlepších defenziv soutěže tak vyšla lépe Líšeň. Ta v příštím kole 22. října přivítá Prostějov. Doma bude hrát také Opava, na její stadion dorazí o den dříve Příbram.

Třinec - Jihlava 1:1
Branky: 70. Straňák – 28. Křivánek
FK Třinec: Hasalík – Jursa, Brak, Straňák, Szewieczek (66. Samiec) – Habusta (C), Foltyn – Holík (90+1. Machuča), Kateřiňák, Kania (76. Tandara) – Juřena.
FC Vysočina Jihlava: Jágrik – T. Svoboda, Vedral, Piško, Peřina – Shudeiwa (83. L. Fila), Tureček – Selnar (71. Lacko), Křivánek, Ogiomade (83. Křehlík) – Zoubele (C) (68. Araujo-Wilson)

Jen stěží by se v druhé nejvyšší lize hledaly týmy, jejichž vzájemné zápasy by tak moc vyznívaly pro jednoho ze soupeřů. Z minulých 11 střetnutí totiž Jihlava vyhrála hned osmkrát a zbylé tři duely skončily remízou. Slezané se mohli konejšit tím, že dva nerozhodné výsledky přišly v minulé sezoně, možná se tak karta začala pomalu obracet. Vysočina se navíc v posledních týdnech nepotkala s formou, z předchozích pěti duelů získala jen bod.

Prvním brankářem, který musel výrazněji do akce, se stal domácí Lukáš Hasalík. Ten totiž v 11. minutě úspěšně zasáhl proti přízemní ráně Marvise Ogiomadeho a vysloužil si potlesk nepříliš početného, ale neúnavně fandícího kotle Slezanů. Úvodní gólová situace tak nastala až ve 28. minutě. Třinečtí vhazovali hluboko na své polovině, po sérii prohraných osobních soubojů se však vyřítil sám tváří v tvář Hasalíkovi Křivánek a střelou k pravé tyči skóroval. Pro 22letého útočníka Jihlavy se jednalo o premiérovou ligovou branku v A-týmu, byť v jeho dresu zasáhl do už téměř 50 zápasů.

Jen chvíli po změně stran mohl navýšit vedení hostů Jakub Selnar, jenž se po přiťuknutí od jednoho ze spoluhráčů opřel do míče zpoza vápna. Jeho velmi povedený pokus nicméně vyrazil Hasalík na rohový kop. Chabé útočné snahy domácích následně ještě zeslábly v 66. minutě. Zkušený Juřena fauloval unikajícího protihráče a i když byl verdikt rozhodčího poměrně přísný, vytáhlý útočník putoval předčasně do sprch. Paradoxně až červená karta jako by vybudila Slezany k vůbec první nebezpečné příležitosti a hned z toho bylo srovnání. Z hranice vápna se o to krásnou křižnou ranou ke vzdálenější tyči postaral Straňák, který se prosadil ve druhém utkání v řadě.

Ani jeden z trápících se týmů se tak první ligové výhry od konce srpna nedočkal. Třinec se v příštím kole 23. října představí na hřišti rezervy Sparty. Na stadion Jihlavy už o dva dny dříve dorazí B-tým Slavie.

Dukla Praha - Táborsko 1:0
Branky: 47. Kozel
FK Dukla Praha: Šťovíček – Hrubeš, Holiš, Peterka (C), Ullman – Buchvaldek (90+2. Hodek), Barac, Havelka (90+2. F. Matoušek), Kozel (74. Šebrle), Moulis (86. Uhlíř) – Adediran (74. Huf)
FC SILON Táborsko: Zadražil – Plachý, Mezera, Bederka, Tusjak (C) – Kone, Bezpalec (69. J. Mach), Provazník (61. Ledecký), Varačka (69. Kosek) – Babacar, Nešpor.

Celek z jihu Čech se začal v poslední době zvedat a z posledních pěti utkání si třikrát připsal plný bodový zisk, stále před ním však stál důležitý úkol, a to zlepšit ofenzivní fázi. Hosté totiž v dosavadních 11 odehraných kolech skórovali pouze osmkrát a z druholigového pelotonu na tom byli v tomto ohledu suverénně nejhůř. Dukla zase chtěla pokračovat v sérii na vlastním stadionu, kde naposledy prohrála v prvním kole.

Oba týmy trápily na začátku zápasu četné nepřesnosti a na první nebezpečné zakončení si diváci na tradičně málo zaplněné Julisce museli počkat až do 22. minuty. Do míče se uvnitř vápna opřel Boubacar Sy, rána senegalského útočníka ve službách Táborska ale prosvištěla těsně kolem brány. V největší příležitosti Dukly první půle selhal ve 40. minutě zkušený Pavel Moulis, který milimetrový centr do šestnáctky nedokázal usměrnit mezi tři tyče. Do šaten tak šly oba celky bez jediného zakončení do prostoru brány.

Tuto statistiku vylepšil hned ve 47. minutě Kozel, který prudkou střelou nedal brankáři šanci a otevřel gólový účet zápasu. Talentovaný záložník se v letošním ročníku druhé ligy prosadil vůbec poprvé. Navýšit náskok Pražanů mohl Quadri Adebayo Adediran. Nigerijec ovšem připraveného Adama Zadražila pokusem z hranice vápna nepřekonal. Vyrovnat se v 65. minutě neúspěšně pokusil střídající David Ledecký, jehož zakončení na poslední chvíli zablokoval domácí obránce. Závěr utkání si už Dukla pohlídala, Jihočeši navíc těsně před koncem přišli o vyloučeného Martina Nešpora.

Pražané tedy protáhli domácí sérii neporazitelnosti na pět utkání a dál šplhají tabulkou směrem vzhůru. Do akce půjdou znovu 22. října, kdy zavítají do Karviné. Táborsko o den později přivítá Varnsdorf.

Prostějov - Karviná 2:1
Branky: 74. Šumbera, 90+4. Koudelka – 88. Bartl
1. SK Prostějov: M. Bárta – Bolf, Bialek, Schaffartzik (C), Stříž – Bartolomeu, Ščedryj, Kulig, Šumbera, Kušej – Ali-Abubakar.
MFK Karviná: Neuman – Mikuš, Soukeník, Šindelář, Žídek (C) – Budínský, Žák – Memić, Málek, Rezek – Durosinmi

Domácí mohli pouze překvapit, kvůli špatné formě a sestupovému umístění totiž fanoušci neměli vysoká očekávání. Karvinou mohl nicméně zaskočit pětigólový Koudelka, favorizovaní Slezané ale přijeli v dobrém rozpoložení. Poslední dvě kola totiž zvládli vítězně, a to včetně triumfu nad vedoucí Líšní. Od vrcholu tabulky je tak dělily pouhé dva body.

V úvodních minutách zápasu byli aktivnější domácí. Dostávali se k odraženým míčům, účinně napadali, ale karvinskou bránu žádným způsobem neohrozili. Naštěstí pro ně byli hosté jejich hrou zaskočeni, a taktéž si nevypracovali žádné vyložené šance. Tento průběh sledovali diváci až do závěru prvního dějství, kdy se oba týmy odvážily hrát přímočařeji. Nebezpečnou střelou se však žádný z aktérů v poli neprezentoval.

Po změně stran se jako první o vstřelení gólu pokusili v 51. minutě domácí. Balon mířící k pravé tyči své brány ovšem s přehledem zneškodnil Vladimír Neuman. Mnohem nebezpečnější bylo zakončení karvinských fotbalistů na opačné straně hřiště po více než hodině hry, kdy po rohovém kopu na břevno hlavičkoval Rafiu Durosinmi. Nakonec se vedení přece jen ujal aktivnější Prostějov. V 74. minutě se nádhernou střelou do pravé šibenice prosadil z okraje velkého vápna Koudelka. Na jeho trefu sice ještě v závěru zápasu navázal po rohu hlavou hostující Bartl, po další takové situace ovšem provedli rychlý protiútok Prostějovští, a nakonec se tak v závěrečných minutách nastavení po gólu Zapletala radovali z výhry oni.

Prostějov tak dokázal i navzdory očekávání zvítězit. V dalším kole čeká Hanáky 22. října Líšeň, Karviná bude téhož dne hrát doma s Duklou.

Příbram - Vyškov 1:1
Branky: 47. J. Jeřábek – 64. Dweh
FK Viagem Příbram: Melichar – Čejka, M. Čermák (88. Musil), Fišl, Petrák, Sakala, Stropek (39. J. Jeřábek), Surmaj, Vokřínek, Wágner (C), Zeronik (73. Osmančík).
MFK Vyškov: Kinský – Alégué Elandi, Cabadaj (69. Oulehla), Dao (61. Moučka), Dweh, Ilko, Kanakimana, Matys, Němeček (61. Vintr), Srubek, Štěpánek (C)

Sobotní odpoledne svedlo ve druhé nejvyšší české soutěži k bitvě dva celky se skvělou formou, které v tabulce dělilo pouze skóre. Vyškov nastupoval do utkání ve skvělé náladě, jelikož se mu v týdnu podařilo v MOL Cupu porazit prvoligový Jablonec. Příbram na druhé straně poznala hořkost porážky pouze jednou, a to naposledy v srpnu. Od té doby táhli domácí sérii 11 soutěžních klání bez prohry. Diváky na Stadionu Na Litavce tak čekala velmi zajímavá podívaná.

Už od úvodních minut měli domácí velké potíže s rozehrávkou. Vyškov si díky aktivnímu presinku na soupeřově polovině vytvořil několik náznaků šancí, ale dlouho se jim nepodařilo dostat až k zakončení. Často byl na očích Alexis Alegue, jenž založil několik útočných příležitostí. Opravdu blízko ke vstřelení branky měl ve 23. minutě Adam Petrák, jenže jeho střelu srazil bránící hráč na roh. O chvíli později zahrozili i hráči jihomoravského celku, leč Bienvenue Kanakimana branku minul. Ještě během první půlhodiny dokázali zahrozit domácí, ale mladík Kinský stihl včas vyběhnout a útok zneškodnit.

Příbram začala druhý poločas bleskurychle a už ve 47. minutě dokázala změnit skóre. První přesnou trefu v utkání si připsal Jeřábek, který do hry naskočil ve 39. minutě kvůli zranění Daniela Stropka. Moravský klub ale dokázal odpovědět poměrně rychle. V 64. minutě si na centrovaný míč naběhl Dweh a dostal ho až za brankovou čáru. Po faulu jednoho z hostujících hráčů se do šance dostali hráči z hornického města, ale střela mířila mimo. Ani jeden z týmů si pak nevypracoval žádnou tutovku, takže se oba celky musely spokojit pouze s bodem.

Vyrovnaná bitva tak nakonec divákům vítěze nepřinesla. Příbram bude další ligové kolo čekat 21. října, kdy se střetne s Opavou, Vyškov změří o den později síly s Vlašimí.

SK Slavia Praha B – MFK Chrudim 0:1 (0:0)
Branka: 56. Míka
Slavia B: Sirotník – Trédl, Behenský, Švec, Labík – Nikl (C), Šubert (79. Kopáček), Planka, Beran (79. Alrashdi) – Singhateh (89. Biegon), Šmiga (73. A. Pudil)
Chrudim: Floder – Koželuh, Hašek, Míka, Jančura (42. Kesner) – Řezníček – Vrána (65. P. Juliš), Kejř (82. Látal), Skwarczek, Záviška – Firbacher (65. Jedlička)

Fotbalisté Chrudimi navázali ve 12. kole Fortuna národní ligy na skvělé výkony z předešlých zápasů a na hřišti B-týmu Slavie zvítězili 1:0. Po bezgólové první půli se o jedinou branku utkání postaral v 55. minutě Václav Míka, který se v dresu Východočechů prosadil vůbec poprvé. Sešívaní tak mají po další porážce náskok na poslední Vlašim jediný bod.

Trenér domácích Marek Jarolím zatím v dosavadní sezoně neochvějně sázel na mladíky a ti se dle očekávání prali s kolísavými výkony. Venku dosud získali jen dva body, ale na domácím stadionu to bylo diametrálně odlišné. Na něm totiž dokázali porazit například dobře hrající Vyškov. Tentokrát do hlavního města dorazila Chrudim, která se vezla na vlně tří vyhraných duelů v řadě. Svými góly ji táhl Jan Záviška, jenž v mládežnických kategoriích působil v dresu pražské Sparty.

Sešívaní mohli otevřít skóre už ve třetí minutě, kdy se prodloužený míč po rohovém kopu dostal až k Albertu Labíkovi, který ale svou střelu umístil jen do tyče hostující brány. Po úvodní příležitosti převzali iniciativu hráči hostujícího celku, dlouho z toho však nepramenila žádná větší šance. To se změnilo až ve 35. minutě, kdy si na povedený centr naběhl Filip Firbacher, jeho výbornou hlavičku ovšem zvládl zneškodnit gólman Jan Sirotník. Následnou dorážku už řešit nemusel, mířila totiž mimo jeho branku. Ke konci poločasu se opět připomněl slávistický Labík, jeho dobrá hlavička však ani tentokrát neskončila mezi třemi tyčemi.

Chvíli po začátku druhé půle byli velmi blízko vedoucí brance Východočeši, střelu Míky z otočky ale vytěsnil Sirotník. Mladý obránce se tak dočkal gólu až z následného rohového kopu, na který si ideálně naběhl a hlavou zaznamenal svoji premiérovou trefu v seniorském fotbale. V 63. minutě byl 22letý stoper i u dalšího centru od rohového praporku, tentokrát ale zakončoval vysoko nad. Mladíci Slavie už do konce duelu nenašli recept na svého kompaktně hrajícího soupeře a museli se smířit s další porážkou.

Chrudim tak prodloužila sérii vítězství už na čtyři zápasy. V příštím kole 22. října přivítá B-tým Sigmy Olomouc, rezerva Slavie se o den dříve představí v Jihlavě.

SK Sigma Olomouc B – FC Sellier & Bellot Vlašim 0:5 (0:3)
Branky: 5. Smejkal, 26. Lehoczki, 27. Bednár (vla.), 51. Suchan, 90+2. Toula
Olomouc B: Digaňa – Slavíček, Bednár, Vepřek (C), Galus (81. Fiala) – Langer, Grygar (46. Fabiánek) – J. Matoušek (59. Vaněček) – Hadaš (46. Uriča), Zlatohlávek, Šíp (59. Grečmal)
Vlašim: Vágner – Heppner, Lehoczki (67. Lehovec), Kulhánek, Halinský – Smejkal (74. Zinhasović), Onije, Suchan (C), Rigo (59. Horský), Solomon (59. Langhamer) – A. Svoboda (67. Toula)

Fotbalisté Vlašimi si v utkání 12. kola Fortuna národní ligy s chutí zastříleli, když vyhráli nad rezervou Sigmy Olomouc 5:0. O vítězi bylo rozhodnuto již v úvodní půlhodině, v níž se hosté prosadili rovnou třikrát. Hanáci tak na domácím stadionu padli poprvé od října 2020. Poslední celek tabulky se naopak v lize dočkal premiérového venkovního vítězství, od úvodu ročníku navíc nastřílel již 20 branek, což je paradoxně vyšší počet než u vedoucí Líšně.

Oba celky vstupovaly do dopoledního střetnutí v odlišném rozpoložení. Sigma dokázala prolomit pětizápasovou sérii bez výhry, když si v posledním kole vyšlápla na rezervu Slavie, Vlašim naopak po dalších dvou ztrátách i nadále okupovala poslední místo soutěže. Starosti jí navíc dělal i fakt, že se hrálo na půdě Sigmy, kde byla Olomouc prakticky neporazitelná. Právě na dobré výsledky na domácím stadionu chtěli Hanáci navázat a případnou výhrou se posunout do nejvyšších pater tabulky.

Překvapením proto bylo, když se do velmi rychlého vedení dostali hosté. Už v páté minutě totiž zaspala olomoucká obrana, která nechala projít míč vápnem až na volného Tomáše Smejkala, jenž přesnou ranou k tyči otevřel skóre. Sigma nedokázala na obdrženou branku najít odpověď a místo toho přišla hororová dvouminutovka, která definitivně určila ráz zápasu. Nejprve se ve 26. minutě prosadil po rohovém kopu vlašimský Ondřej Lehoczki, na kterého jen za několik málo chvil navázal vlastním gólem Adam Bednár, a hosté se tak zničehonic ocitli ve třígólovém trháku.

Po změně stran to vypadalo, že by se Hanáci mohli pokusit s průběhem utkání něco udělat. Když ale Jakub Matoušek v 50. minutě branku přestřelil, na tahu byli opět Rytíři. Už o minutu později se totiž na pravé straně uvolnil Jan Suchan, prošel s míčem až do vápna a střelou na vzdálenější tyč definitivně pohřbil naděje domácích na jakýkoliv zisk. Ačkoliv se zbytek duelu nesl v opatrném duchu, hosté zasadili svému soupeři ještě jeden úder. V nastaveném čase se zakončením z malého vápna prosadil Adam Toula a určil konečnou podobu výsledku.

Vlašim tak šokovala rezervu Sigmy a stala se prvním týmem od roku 2020, který ji na jejím hřišti dokázal porazit. Oba celky svedou další ligový duel 22. října. Olomouc se střetne s Chrudimí, Vlašim pojede na půdu Vyškova.

FK Varnsdorf – AC Sparta Praha B 2:0 (2:0)
Branky: 6. Tanko, 27. Ondráček
Varnsdorf: Vaňák – Richter, Kouřil, Kubista, Radosta – Bláha (C), Samko (73. Zbrožek) – Schön, Ondráček (80. Vachoušek), Kříž (63. Michal) – Tanko (80. Rudnytskyy).
Sparta B: Heča – Suchomel, Kukučka, Večerka (46. Gedeon), Horák – Jonáš, Kaštánek, Holoubek (71. Goljan), Pudhorocký (C) – O. Novotný, Schánělec (26. Váňa).

Varnsdorf ve 12. kole Fortuna národní ligy zapomněl na zaváhání z předchozího týdne a porazil doma rezervu Sparty 2:0. Domácí o svém triumfu rozhodli už v první půli, kdy dominantní výkon gólově ozdobili Abdullahi Tanko a Adam Ondráček. Severočeši tak potvrdili, že jim to na vlastním stadionu jde, v letošní sezoně tam zatím z šesti duelů zvítězili hned pětkrát. Na výkonu Pražanů se podepsal i fakt, že se tentokrát museli obejít bez členů A-týmu.

Varnsdorf v minulém kole padl ve Vyškově, čímž přerušil svou třízápasovou šňůru vítězství. Při snaze vrátit se na pozitivní vlnu se mu postavila do cesty rezerva Sparty, která naposledy prohrála před více než měsícem. Trenér Michal Horňák se v minulých týdnech mohl spoléhat na mohutné posilování z A-týmu, na severu Čech se však tentokrát představili v rudém dresu převážně mladíci s výjimkou Milana Heči v bráně hostů.

Zkušený gólman ovšem už v šesté minutě inkasoval, když sparťanské obraně prchl Tanko a přízemní střelou otevřel skóre. Varnsdorf měl i v následujících minutách navrch, pěkně kombinoval a ve 27. minutě své vedení navýšil. Zpětný centr si na hranici malého vápna našel Ondráček a rozvlnil síť. Do šaten tak šli Severočeši s pohodovým náskokem.

Do druhé půle vstoupili sparťané lépe, v 59. minutě nebezpečně hlavičkoval Ondřej Novotný, Martin Vaňák v bráně domácích byl ale připraven. Zápas se odehrával převážně ve středu pole, a zdálo se tak, že k žádnému závěrečnému dramatu nedojde. V 80. minutě navíc mohl definitivně rozhodnout Tanko, zakončoval však takřka identicky jako v první půli a Heča se napodruhé nachytat nenechal.

Fotbalisté Varnsdorfu tak navázali na úspěchy proti rezervě Sparty z minulého ročníku a opět vyhráli. Navíc si připsali si už šestý domácí tříbodový zisk této sezony. V příštím kole se 23. října představí v Táboře, B-tým pražského celku tentýž den přivítá Třinec.