Slavii zaskočila Sigma, ztráta na Plzeň narůstá. »Klokani« opět zářili venku

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Slavie prohráli v 11. kole první ligy v Olomouci 0:2 a ztrácí čtyři body na vedoucího obhájce titulu Plzeň, která má navíc zápas k dobru. Pražané podlehli v nejvyšší soutěži Sigmě poprvé od října 2015 a po 11 zápasech. Za Hanáky se v první půli trefil Jiří Sláma, po změně stran Mojmír Chytil. Olomouc doma v ligové sezoně na pátý pokus poprvé zvítězila a posunula se na sedmé místo.

Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského se ideálně nenaladili na čtvrteční utkání Evropské konferenční ligy v Kluži, které ve čtvrtek v Edenu podlehli 0:1. Slávisté prohráli třetí z posledních čtyř soutěžních duelů, venku v lize nevyhráli potřetí za sebou a v sezoně tam získali jen sedm z celkových 22 bodů.

První šance zápasu byly k vidění už v úvodních minutách. Nejdříve Douděra z pravé strany zamířil jen do prostoru, kde stál připravený brankář Trefil, poté hlavičkoval olomoucký Růsek, jehož pokus padající pod horní tyč vyrazil brankář Kolář. Nejblíže brance byl hlavičkující Kačaraba, který z bezprostřední blízkosti trefil jen domácího brankáře.

Atraktivní začátek zápasu přinesl v 19. minutě také první branku. Po centru z pravé strany se míč dostal na hranici pokutového území ke Slámovi, jehož pokus z voleje zapadl přesně ke vzdálenější tyči. Sláma se trefil poprvé v ligové kariéře.

Slavia se okamžitě po inkasované brance tlačila za vyrovnáním, jenže Tiéhi technickým pokusem lehce přestřelil a Douděra na míč ve skluzu těsně nedosáhl. Druhá polovina prvního poločasu se odehrávala převážně mezi oběma šestnáctkami bez vážnějších šancí. Slavia přesto mohla před koncem prvního poločasu srovnat, jenže Oscara ve vyložené šanci vychytal olomoucký Trefil a střílený centr Ewertona nikdo z hostujících hráčů do sítě nedorazil.

Na začátku druhého poločasu prověřil Trefila střídající Provod, olomoucký brankář si se střelou do středu branky poradil. O chvíli později navíc Trefilův dlouhý odkop propadl až k Chytilovi, který technickým obstřelem překonal bezmocného brankáře Koláře. Olomoucký útočník se v ročníku nejvyšší soutěže prosadil popáté.

Brzy poté mohl snížit Ousou, ale z bezprostřední blízkosti branku Olomouce vysoko přestřelil. Vzápětí stříleli Provod a Tiéhi, jejich střely však zablokovali obětaví olomoučtí obránci. Slavia po devíti kolech neskórovala a s 34 góly nepotvrdila pozici nejlepšího útoku ligy.

»Je příjemná změna sedět tu po vyhraném domácím zápase, obzvlášť když to je proti nejlepšímu českému týmu současnosti. Hráči dnes zaslouží obrovský respekt za to, jak zápas zvládli a odpracovali. Pro takový výsledek potřebujete i notnou dávku štěstí, protože také Slavia měla šance, které však neproměnila. Splnili jsme dnes plán, který jsme chtěli. Chyběli nám kreativnější hráči, čehož jsem se bál. V předchozích zápasech jsme eliminovali Slavii v ofenzivní činnosti, ale nebyli jsme nebezpeční. Dnes jsme byli aktivní a nebezpeční také dopředu. To byl zásadní rozdíl oproti předchozím zápasům. Podařilo se nám nahradit chybějící hráče bojovností a zarputilostí. Bylo to zasloužené vítězství vůle, energie a jednoho opravdu skvělého individuálního výkonu,« řekl kouč Olomouce Václav Jílek. A pokračoval v chvále: »Mojmír Chytil zejména ve druhém poločase neprohrál snad jediný souboj proti skvělé stoperské dvojici. Je to obrovsky kvalitní hráč, který je pořád na počátku své kariéry, i když už není nejmladší. Je to hráč, který poslouchá a vnímá, co mu říkáme. Jeho největší zbraní je jeho nastavení a mentální stránka.«

»Chytil předvedl skvělý výkon, věděli jsme, že mu tento typ zápasů vyhovuje. Nepamatuji si dnes jediný souboj, který bychom s ním konstruktivně vyhráli. Jeho skvělá trefa koresponduje se sebevědomím, které získal během zápasu. Druhá věc je, že jsme mu toho dost umožnili naším výkonem,« uznal Jindřich Trpišovský, trenér Slavie.

Bohemka už je čtvrtá!

Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili na hřišti oslabeného Slovácka 4:2 a posunuli se na čtvrté místo tabulky. Hattrickem se blýskl Roman Květ. Už ve 12. minutě byl vyloučen domácí brankář Jiří Borek. Krátce poté Květ otevřel skóre a před pauzou přidal druhý gól Pražanů Erik Prekop. Po změně stran se dvakrát trefil Květ, za domácí snižovali Petr Reinberk a v závěru Vlastimil Daníček z penalty.

»Klokani« v sezoně nejvyšší soutěže udrželi venkovní neporazitelnost, tým z Uherského Hradiště doma nevyhrál počtvrté za sebou a je desátý. Slovácko se dobře nenaladilo na čtvrteční duel Evropské konferenční ligy v Nice, kterému ve čtvrtek na svém stadionu podlehlo 0:1.

»My si těchto bodů vážíme, jsou pro nás strašně důležité z hlediska vývoje v tabulce. Ale myslím, že Roman Valeš tady měl udržet nulu, zkazili jsme mu to. Zbytečně jsme si utkání znehodnotili dvěma obdrženými góly,« řekl trenér Bohemians Jaroslav Veselý na tiskové konferenci.

»V utkání bylo všechno proti a všechno špatně. Ale samozřejmě naši vinou. My jsme tomu nešli naproti. Když od počátku hrajete v menším počtu a máte čtvrteční utkání v nohách, tak je velice složité potom s utkáním něco dělat,« doplnil kouč Slovácka Martin Svědík.

Borek nastoupil v lize poprvé od května, ale dnes musel z trávníku už ve 12. minutě. Dvacetiletý brankář těsně před pokutovým územím podrazil Drchala a od rozhodčího Petříka dostal rovnou červenou kartu. Vršovický tým početní výhodu okamžitě využil. K přímému kopu se postavil Květ a tvrdou ranou pod břevno překonal střídajícího gólmana Nguyena.

Hosté kontrolovali hru a v druhé minutě nastavení úvodního poločasu zvýšili. Drchal přihrál Kovaříkovi, který ještě posunul míč na Prekopa a ten obstřelil Nguyena. Slovenský útočník se dočkal premiérové branky v české lize ve svém 32. utkání a stylově oslavil své sobotní 25. narozeniny.

Slovácko mohlo v úvodu druhé půle snížit, ale Kozákovu hlavičku zneškodnil brankář Valeš. Na druhé straně ale v 53. minutě přidal třetí gól volný Květ střelou do odkryté branky po Prekopově přihrávce.

Drchal v další velké šanci ztroskotal na Nguyenovi. Jeho protějšek Valeš inkasoval v 77. minutě, kdy ho překonal Reinberk výstavní dalekonosnou ranou do horního růžku.

Hned za tři minuty se radoval opět Květ, když po přihrávce střídajícího Berana zblízka prostřelil domácího gólmana. Čtyřiadvacetiletý středopolař v lize poprvé zaznamenal hattrick a v sezoně si polepšil na pět gólů.

»Klokani« mohli vyhrát i vyšším rozdílem, ale Hůlka hlavičkoval do břevna a Beran o kousek přestřelil. Poslední slovo tak měl ve čtvrté minutě nastaveného času Daníček, jenž z penalty potrestal Köstlův faul na střídajícího Brandnera. Bohemians v nejvyšší soutěži porazili Slovácko po čtyřech zápasech.

Baník nevyužil dlouhou přesilovku

Fotbalisté Ostravy v dlouhé přesilovce jen remizovali v Liberci bez branek. Domácí hráli od 38. minuty bez vyloučeného kapitána Theodora Gebre Selassieho, ale v oslabení soupeře téměř k ničemu nepustili a naopak sami mohli v závěru rozhodnout díky Van Burenově hlavičce, kterou zlikvidoval pohotový gólman Laštůvka. Baník v lize se Slovanem popáté za sebou bodoval.

Oba týmy čekají tři kola na vítězství. Ostravští venku v ligové sezoně i napopáté remizovali a v neúplné tabulce zůstali na 14. místě. Liberec doma v tomto ročníku nejvyšší soutěže počtvrté za sebou nevyhrál a je šestý. Má přitom jen o čtyři body více než Baník.

»Samozřejmě jestliže hrajete od 38. minuty proti 10 lidem a nezískáte tři body, je to málo. Na druhu stranu jsme hráli venku, tak nevím, jestli je remíza málo. Nepředvedli jsme takový výkon, abychom si zasloužili víc. Výsledek celkově odpovídá zápasu,« řekl ostravský lodivod Pavel Vrba. »Laštůvka byl nejlepší hráč Baníku, chytil tři čtyři gólové šance. I když jsme hráli 55 minut v deseti, zasloužili jsme si vyhrát,« dodal Luboš Kozel, trenér Liberce.

Promarněný dvoubrankový náskok

V dalším dnešním zápase České Budějovice remizovaly se Zlínem 2:2. Domácí vedli po brankách Lukáše Havla a Daniela Haise 2:0, za soupeře snížil ještě do přestávky Jan Silný a ve druhém poločase vyrovnal střídající Lukáš Bartošák. Jihočeši v neúplné tabulce poskočili na 12. místo. Zlín venku v lize nevyhrál 20. zápas v řadě, počtvrté za sebou tam remizoval a zůstal předposlední.

»Věděli jsme, že Zlín má neúspěšnou sérii a udělá nějaké změny v sestavě, ale to nebyl důvod toho, že jsme remizovali. Přiznám se, že my jsme personálně v nouzi. Měli jsme problém i v tom, že se nám nedařilo získávat zpět odražené míče,« uvedl Jozef Weber, kouč Jihočechů.

»Zápas mohl dopadnout jakkoliv, bylo to hodně otevřené utkání. Domácí šli do dvougólového vedení, ale my jsme také měli šance, ve druhé půli jsme vystupňovali tempo. Dynamu v závěru docházely síly a mrzí mě, že jsme naše šance nevyužili. Je fajn, že jsme dotáhli manko 0:2, což není venku jednoduché. Ale škoda, že jsme to nedokázali zlomit na tři body,« kontroval trenér Zlína Jan Jelínek.

* * *

Sigma Olomouc – Slavia Praha 2:0 (1:0)

Branky: 19. Sláma, 54. Chytil. Rozhodčí: Klíma – Antoníček, Machač – Franěk (video). ŽK: Trefil – Ousou, Kačaraba, Tiéhi. Diváci: 7227.

Olomouc: Trefil – Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Chvátal (87. Poulolo), Breite, Spáčil (61. Greššák, 87. Vraštil), Navrátil (66. Zifčák), Sláma (66. Šíp) – Růsek, Chytil. Trenér: Jílek.

Slavia: Kolář – Douděra (73. Lingr), Ousou, Kačaraba (57. D. Jurásek), Oscar – Tiéhi, Hromada (46. Provod) – Jurečka (65. Usor), Traore, Ewerton – Tecl (46. Sor). Trenér: Trpišovský.

1. FC Slovácko – Bohemians Praha 1905 2:4 (0:2)

Branky: 77. Reinberk, 90.+4 Daníček z pen. – 16., 53. a 80. Květ, 45.+2 Prekop. Rozhodčí: Petřík – Horák, Vlček – Hocek (video). ŽK: Kozák – Jánoš, Prekop, Köstl. ČK: 12. Borek (Slovácko). Diváci: 4042.

Slovácko: Borek – Reinberk, Kadlec, Hofmann, Šimko (46. Petržela) – Havlík, Daníček – Holzer (78. Brandner), Vecheta (14. Nguyen), Duskí (46. Kalabiška) – Kozák (65. Mihálik). Trenér: Svědík.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek, Jánoš (68. Krch), Kovařík (76. Beran) – Květ (87. Novák), Prekop (67. Mužík) – Drchal (76. Bartek). Trenér: Veselý.

Dynamo České Budějovice – Trinity Zlín 2:2 (2:1)

Branky: 30. Havel, 34. Hais – 38. Silný, 77. Bartošák. Rozhodčí: Radina – Kříž, Hrabovský – Kocourek (video). ŽK: Silný (Zlín). Diváci: 2779.

Č. Budějovice: Janáček – Čolič, Králik, Havel, Sluka – Broukal, Čavoš – Čmelík (81. Mršič), P. Hellebrand, Potočný (81. Škoda) – Hais (50. Zajíc). Trenér: Weber.

Zlín: Rakovan – Kolář, Simerský, Procházka – Cedidla (46. Reiter), Hlinka (80. Fillo), Janetzký, Čanturišvili – Dramé (73. Bartošák), Silný (80. Didiba), Jawo (90. Kovinič). Trenér: Jelínek.

Slovan Liberec – Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Batík – Pečenka, Kotalík – Szikszay (video). ŽK: Matoušek, Červ, Čvančara (kondiční trenér) – Cadu, Kaloč, Šehič, Almási. ČK: 38. Gebre Selassie (Liberec). Diváci: 3858.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Talovjerov, Plechatý – Mikula, Červ (57. Purzitidis), Valenta, Preisler (87. Fukala) – Frýdek – Van Buren (90.+2 Rabušic), Matoušek (57. Prebsl). Trenér: Kozel.

Ostrava: Laštůvka – Ndefe, Frydrych, Lischka, Šehič (86. Fleišman) – Cadu, Kuzmanovič (67. Tetour), Kaloč, Plavšič – Klíma (67. Tijani) – Almási. Trenér: Vrba.