Rezerva Sparty si body dělila s Líšní, stejně tak Jihlava s Prostějovem. Oslabená Dukla padla v Chrudimi, béčko Olomouce zničilo Slavii

AKTUALIZOVÁNO

Jedenácté kolo FNL začalo smířlivě, když Jihlava remizovala s Prostějovem a nepotvrdila svoje ambice na vyšší patra tabulky. Hitem 11. kola naopak zůstává souboj mezi béčkem Sparty a vedoucí Líšní.

FC Vysočina Jihlava – 1. SK Prostějov 1:1 (1:0)

Branky: 27. Vedral – 51. Schaffartzik
Jihlava: Soukup – T. Svoboda, Vedral, Piško, Peřina – Shudeiwa, Lacko (C) (46. Tureček) – L. Fila (46. Křivánek), Zoubele, Selnar – Tall (60. Ogiomade).
Prostějov: M. Bárta – Blahuta (25. Bolf), Bialek, Schaffartzik (C), Stříž (67. Elbel) – Kušej, Kulig, Omale (71. Gáč), Šumbera, Koudelka – Ali-Abubakar.

Fotbalisté Jihlavy si v předehrávce 11. kola Fortuna národní ligy připsali bod za remízu 1:1 s Prostějovem. Domácí se dostali do vedení v průběhu první půle, kdy se premiérově v aktuálním ročníku druhé nejvyšší soutěže trefil 195 centimetrů vysoký Filip Vedral. Na jeho zásah po změně stran odpověděl Jan Schaffartzik, čímž určil konečný stav duelu. Vysočina tak od konce srpna nadále čeká na ligové vítězství, Hanáci zůstali na sestupové 15. příčce.

Jihlava po výborném startu sezony, kdy se zdálo, že bude útočit na postup do nejvyšší soutěže, zažila výrazný pokles formy. Momentálně tahala sérii už čtyř prohraných duelů v řadě, naposledy navíc schytala pětigólový příděl na hřišti pražské Dukly. Ještě hůř na tom však byl její soupeř z Prostějova, který se po 10 odehraných kolech nacházel v sestupovém pásmu.

Marketingové oddělení jihlavského klubu se snažilo všemi možnými způsoby nalákat fanoušky na stadion, hráči mu však ani tentokrát zpočátku příliš nepomáhali. Více ze hry měl totiž hostující tým, který se málem dostal do vedení po střele Torfiqa Ali-Abubakara, jehož pokus vychytal Pavel Soukup. Jako první se přesto trefili hráči ve žlutém, když centr Jakuba Selnara ze standardní situace uklidil do sítě hlavou Vedral. Prostějov mohl ještě před pauzou srovnat, Samuel Kulig však z první bránu v dobré pozici vysoko přestřelil.

Hanáci se tak vyrovnání dočkali až v 51. minutě, kdy Jakub Bolf na zadní tyči posunul balon k Schaffartzikovi a bývalá dlouholetá opora Opavy se před prázdnou brankou nemýlila. Dostat Jihlavu zpět do trháku mohl o chvíli později Senegalec Mame Tall, jenž rybičkou trefil míč těsně vedle pravé tyče. V poslední půlhodině měli mnohem více ze hry fotbalisté Prostějova, žádnou z šancí ovšem přetavit v rozhodující gól nedokázali.

Oba celky tedy potvrdily slabou formu a musely se spokojit se ziskem bodu. Tým z Vysočiny půjde znovu do akce 15. října, kdy se venku utká s Třincem. Prostějov ve stejný den vyzve doma Karvinou.

MFK Chrudim – FK Dukla Praha 2:1 (1:1)

Branky: 23. Záviška, 74. Jedlička – 30. Buchvaldek
Chrudim: Floder – Hašek, Jančura, Míka, Skwarczek (89. Harušťák), Koželuh – Záviška, Řezníček (C), Kejř (85. Kesner), Vrána (70. Juliš) – Firbacher (70. Jedlička).
Dukla: Šťovíček – V. Svoboda (59. Šebrle), Peterka, Piroch, Ullman, Hrubeš (83. Moulis), Barac (83. Huf), Havelka, Kim (70. Adediran), Buchvaldek, Matějka.

Sobotní dopoledne svedlo k bitvě dva celky s prakticky totožnými výsledky. Domácí Chrudim si dosud připsala 14 bodů při skóre 14:11, Dukla měla stejný počet bodů a o jeden vstřelený gól víc. Do zápasu navíc vstupovala po skvělé výhře nad Jihlavou, kterou porazila vysoko 5:0. Výhodu domácího prostředí ovšem měli Východočeši, ti na vlastní půdě naposledy rozdrtili Karvinou.

Jako ranní ptáče se při brzkém startu utkání ukazoval domácí Michal Vrána, jenž od úvodu neúnavně piloval pravou postranní čáru. Jeho akcím ovšem chyběla kvalitnější finální fáze. Po 20 minutách hry se připomněli i spoluhráči z levé strany hřiště, po jejichž kombinaci se kopal rohový kop a z něj přišla první gólová radost. Nedůraznou hlavičkou se prezentoval Jan Záviška, brankář Jan Šťovíček ovšem zklamal a propustil míč do sítě. Hosté odpověděli ve 31. minutě z přímého kopu, kterému už z lavičky nemohl přihlížet kouč Rada, jenž byl chvíli před tím vykázán na tribunu. Radost mu však dokonalou exekucí do pravé šibenice okamžitě udělal Buchvaldek.

Po odehrané čtvrthodině druhé půle se opět ukázal aktivní Vrána, jeho zakončení ale těsně minulo vzdálenější tyč. Kdo už však neminul, byl střídající Jedlička. Domácí host z Plzně v 74. minutě využil skvělé individuální akce Lukáše Jančury a ranou pod břevno nedal Šťovíčkovi šanci. O chvíli později se ukázal vypůjčený hráč z plzeňské Viktorie také na druhé straně, tentokrát ovšem v negativním světle. Lukáš Matějka neunesl neodpískaný faul na svoji osobu a uštěpačné poznámky protihráče, strčil do něj a rázem obdržel červenou kartu. Oslabený celek z hlavního města se již k vyrovnání nepropracoval.

Dukla tak nenavázala na vysokou výhru a z Chrudimi si neodvezla ani bod. Další utkání ji bude čekat 15. října, kdy se střetne s Táborskem, Východočeši změří o den později síly s rezervou Slavie.

MFK Vyškov – FK Varnsdorf 2:0 (1:0)

Branky: 33. Kanakimana, 74. Lacík
Vyškov: Kinský – Ilko, Srubek, Matys, Oulehla – Štěpánek (C) (66. Cabadaj), Lahodný – Kanakimana (90. Kratochvíla), Alégué Elandi (90. Klesa), Dao (33. Fofana) – Vintr (66. Lacík).
Varnsdorf: Vaňák – Richter, Kouřil, Kubista, Radosta – Bláha (C), Michal (67. Kříž), Ludvíček (80. Vachoušek), Ondráček (55. Samko), Schön – Tanko (80. Rudnytskyy).
Náhradníci: Šerák – Pajkrt.

Celek ze Šluknovského výběžku si v dosavadním průběhu sezony připsal šest triumfů, přičemž polovinu z nich získal v posledních třech duelech. Formu si udržel i přes absenci obvyklé opory Bojana Djordjiče, jenž ani tentokrát nebyl k dispozici. Moravané se zase mohli spoléhat na domácí prostředí, ve kterém zatím padli pouze jedenkrát, a to navíc s ligovým lídrem z Líšně. Zbylé čtyři zápasy na stadionu v Drnovicích vyhráli.

Ačkoliv hlouček hlasitých fanoušků od úvodu mnohokrát skandoval „Bílý balet“, předváděná hra výkonům královského celku z Madridu příliš neodpovídala. Jako o něco nebezpečnější se totiž jevily akce hostů, nicméně skóre přece jen ve 33. minutě otevřel Vyškov. Kombinace na levé straně hřiště vyústila v centr do vápna, na který si hezky naskočil Kanakimana a s přispěním tyče dostal míč do sítě. Útočník z Burundi se v aktuálním ročníku prosadil již pošesté. Aktivně působil i jiný africký forvard na druhé straně hřiště – Abdullahi Tanko. Jeho šanci v závěru půle ale zablokoval obětavým zákrokem jeden z obránců.

Většině z přítomných 520 diváků zatrnulo téměř okamžitě po změně stran, střelu hostů z oblasti penaltového puntíku ale senzačně zlikvidoval brankář Antonín Kinský. Host ze Slavie byl ve druhé půli jednoznačně zaměstnanějším gólmanem, na svůj mladý věk si však vedl mazácky a držel těsné vedení domácích při životě. Vyškov se do poměrně ojedinělého útoku dostal v 74. minutě a počínal si famózně. Kanakimana si na pravé straně potáhl míč a předložil ho do vápna 20letému Barnabášovi Lacíkovi, jenž svoji šanci nekompromisně proměnil.

Souboj týmů z horních pater tabulky tak ovládl domácí Vyškov, který svého soupeře navíc přeskočil v tabulce. Na tento úspěch bude chtít moravský klub navázat 15. října, kdy se představí na hřišti Příbrami. Varnsdorf o den později přivítá rezervu Sparty.

MFK Karviná – SFC Opava 1:0 (0:0)

Branka: 90+6. Ezeh
Karviná: Neuman – Mikuš, Soukeník, Šindelář, Žídek – Žák, Budínský – Memić (56. Zedníček), Málek, Rezek (66. Bartl, 82. Rolinek) – Papadopulos (C) (82. Ezeh).
Opava: Lasák – Kadlec, Janoščín (C), Bílek, Helebrand – Haitl (77. Kopečný), Rychlý, Šigut (90+2. Ščudla), Macháček, Kramář – Yunis (87. Rataj).

Oba celky vstupovaly do utkání s naprosto totožnými výsledky. Domácí Karviná nasbírala stejně jako její soupeř 16 bodů. Rozdíl mezi týmy byl však především v ofenzivní a defenzivní části hry. Zatímco domácí měli mnohem lepší útok, jenž nastřílel již 17 branek, hosté měli spolehlivější obranu, která inkasovala pouhých sedm gólů, což bylo nejlepší číslo v celé soutěži.

Úvod zápasu byl z obou stran velmi opatrný. První náznak šance přišel až po 20 minutách, nicméně slibně mířený centr z pravé strany dokázala obrana Opavy zblokovat na rohový kop. Z něj se následně Karviná dostala do zakončení, avšak hlavičku z nebezpečné pozice dokázal Kryštof Lasák chytit do svých rukavic. Když na druhé straně největší šanci první půle neproměnil Papadopulos, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Opatrná hra dominovala i po většinu druhého poločasu. V 64. minutě dostali domácí obrovskou příležitost v podobě pokutového kopu, ten však nedokázal proměnit zkušený Papadopulos, jelikož jeho střelu skvělý Lasák vyrazil. Karviná přece jen v závěru zápasu začala hrozit. Rajmund Mikuš poslal do vápna nebezpečný centr, ten ale nikdo z domácích trefit nedokázal, jelikož ho zvádl tečovat hrdina zápasu Lasák. V 79. minutě obdržel červenou kartu za tvrdý zákrok na půli hřiště Adam Rychlý. Domácí přesilovou hru dokázali využít v sedmé minutě nastavení, kdy se po rohovém kopu trefil střídající Ezeh.

Duel dvou tabulkových sousedů tak nakonec ovládla Karviná. Ta odehraje další ligový duel 15. října na půdě Prostějova, Opava svede o den dříve bitvu s Líšní.

AC Sparta Praha B – SK Líšeň 2019 0:0 (0:0)

Sparta B: V. Vorel – Mejdr (46. Vindheim, 72. Jonáš), Panák, Večerka, Horák – Sáček, Kaštánek – Minčev, Karabec (66. Holoubek), Pudhorocký – Juliš (87. Schánělec).
Líšeň: Vajner – Pašek (C), Laczkó, Černín, Lutonský – A. Čermák – Ulbrich (79. Weber), Matocha (90+2. Bednář), Machalík (90+2. Otrísal), Sokol (72. Reteno Elekana) – Zikl (79. Vandas).

Rezerva pražské Sparty se v 11. kole Fortuna národní ligy mohla spoléhat na služby hned osmi posil z letenského A-týmu, přesto s Líšní pouze remizovala 0:0. Prosadit se nedokázala ani jména jako Lukáš Juliš či Adam Karabec, brankář hostů Tomáš Vajner si tedy připsal už sedmé čisté konto v této sezoně. Marvani tak po dvou prohrách v řadě bodovali a udrželi si v tabulce vedoucí příčku, jejich pozici ovšem může ohrozit již v průběhu nedělního odpoledne Příbram.

Zlepšení po úvodních bídných výkonech přišlo ze strany béčka Sparty až v posledních kolech, ve kterých se Pražané dočkali dvou po sobě jdoucích výher, při nichž navíc ani jednou neinkasovali. Brněnská Líšeň naopak bezesporu navazovala na výkony z minulé sezony a před tímto kolem vévodila celé soutěži. V poslední době jako by jí však trochu začal docházet dech a dvakrát v řadě prohrála.

Úvod ale vyšel lépe brněnskému celku, už ve třetí minutě se k velké šanci uvnitř malého vápna dostal Martin Zikl, jeho prudkou ránu z bezprostřední vzdálenosti ale reflexivně vyrazil Vojtěch Vorel. Později se začala ukazovat zkušenost Pražanů, když Líšeň prakticky zamkli na vlastní polovině. Šanci na otevření skóre měl v 17. minutě kapitán Petr Pudhorocký, jeho střelu z prostoru pro penaltu však na poslední chvíli vyrazil Vajner. Po chvíli se Líšeň dokázala z tlaku dostat, další vrásky na čele už ale hráči ani jednomu gólmanovi nezpůsobili, a do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Ve druhém poločase se týmy střídaly v držení míče mezi hranicemi vápen a jejich projektily zpoza pokutového území příliš šancí na změnu skóre nedávaly. Další důležitý zákrok vytáhl Vajner v 60. minutě, když vyboxoval centr Martina Mincheva těsně před nabíhajícími útočníky Sparty. Pražané hráče Líšně stále mírně přehrávali, důsledná obrana hostů v čele s gólmanem však žádné vážné nebezpečí nepřipouštěla.

Líšeň tedy remízou potvrdila, že je schopna sehrát vyrovnaný duel i se soupeřem s velkým množstvím prvoligových hráčů a je právoplatným kandidátem na postup mezi elitu. V dalším kole se 14. října utká venku s Opavou. Sparta o dva dny později zavítá do Varnsdorfu.

FC Sellier & Bellot Vlašim – FK Viagem Příbram 1:1 (1:1)

Branky: 11. Suchan – 30. Osmančík
Vlašim: Vágner – Hošek, Lehoczki, Kulhánek, Halinský – Smejkal (65. Langhamer), Zinhasović, Suchan, Horský, Rigo (65. Solomon) – A. Svoboda (77. Toula).
Příbram: Melichar – J. Jeřábek (77. Anih), Sakala, Fišl – Čejka, Petrák, Zeronik (60. Wágner), M. Čermák, Dudl – Osmančík (77. Musil), Surmaj (80. Hájek).

Příbram nečekaně klopýtla na hřišti poslední Vlašimi a po remíze 1:1 si z 11. kola Fortuna národní ligy odnesla pouze bod. Domácí poslal v úvodu do vedení Jan Suchan, alespoň bod zachránilo hostům štěstí, když se ve 30. minutě míč po střetu Pavla Osmančíka a domácího gólmana odrazil do sítě. Příbram tak nevyužila hozené rukavice ze strany Líšně, která remizovala s rezervou Sparty, a zůstala na druhém místě.

Fotbalisté Příbrami pod vedením dvou výborných obránců, tedy Tomáše Zápotočného a Marka Nikla, našli v posledních týdnech velkou ofenzivní pohodu. V posledních třech utkáních totiž nastříleli fantastických 12 branek, přičemž o rovnou polovinu se postaral David Surmaj. Duel dvou celků z opačných pólů tabulky dostal trochu překvapivě na starost Dominik Starý, který minulý víkend odpískal souboj Slavie s Libercem. Talentovaného sudího navíc komise rozhodčích plánovala přidat na mezinárodní listinu.

Vstup do zápasu vyšel překvapivě lépe Rytířům, ti většinu času přehrávali soupeře a dostávali se do prvních šancí. A záhy se dočkali také zaslouženého gólu, když v 10. minutě našel Filip Horský ve vápně Suchana, ten tečoval míč na jednoho z bránících hráčů, od nějž se odrazil do brány. Inkasovaná branka byla pro hostující celek dostatečným budíčkem a svoji hru značně zlepšili. Ani Vlašim ale jeden gól neuspokojil a diváci tak mohli sledovat velmi atraktivní utkání. Hosté se k vyrovnání dostali ve 30. minutě, když se míč ze souboje mezi Osmančíkem a domácím gólmanem pomalu odrazil k pravé tyči a od ní do sítě.

I v úvodu druhé půle hráli hráči vyrovnanou partii, ale bez větších šancí, zato s velký množstvím faulů. S přibývajícím časem si dokázala vytvářet šance především Vlašim, největší příležitosti ke změně skóre se dočka kolem 75. minuty, kdy nejdříve nedokázali hráči domácích prostřelit hustou příbramskou obranu a následující přímý kop z půlkruhu mířil přímo na Martina Melichara. Hostům v útočné fázi nepomohl ani autor hattricku v posledním zápase Tomáš Wágner, který nastoupil v 61. minutě.

Vlašim tak přibrzdila v posledních týdnech skvěle hrajícího soupeře a vybojovala remízu. V příštím kole se 16. října představí na hřišti rezervy olomoucké Sigmy, Příbram o den dříve přivítá Vyškov.

FC SILON Táborsko – FK Třinec 2:1 (2:0)

Branky: 5. Nešpor, 29. Babacar – 84. Straňák
Táborsko: Zadražil – Plachý, Navrátil (C), Bederka, Tusjak – Kone, Varačka, Bezpalec, Babacar – Nešpor (77. Kosek), Ledecký (60. Kopřiva).
Třinec: Hasalík – Straňák, Foltyn, Hýbl (71. Tandara), Brak – Habusta (C), Holík, Kateřiňák (80. Samiec), Gembický (71. Obadal), Szewieczek – Juřena.

Fotbalisté Táborska v 11. kole Fortuna národní ligy na vlastním stadionu potřetí v řadě vyhráli, když zdolali Třinec 2:1. Jihočeši tak navázali na historickou bilanci vzájemných duelů, kdy domácí tým vždy bodoval a hned 13krát z 16 střetnutí dokonce zvítězil. O rozhodující branku se ve 29. minutě postaral Boubacar Sy. Hosté tak v lize již v pátém utkání za sebou nepoznali chuť vítězství.

Historie vzájemných duelů nabízela velmi ojedinělý pohled. Týmy se totiž potkávaly pravidelně od roku 2013 a ještě nikdy se z vítězství neradoval celek, který byl veden jako hostující. Hned 13krát dokonce odešel jako poražený. Prostor ke změně dostal Třinec, jenž však v letošní sezoně na venkovní vítězství stále čekal. Táborsko navíc při svém posledním představení na vlastním stadionu srazilo do té doby neporaženou Líšeň.

A už pátá minuta naznačila stejný příběh. Domácí totiž po úvodním tlaku vybojovali rohový kop, který vedl k brance Martina Nešpora z bezprostřední blízkosti. Ve 21. minutě musel Lukáš Hasalík zažehnat další nebezpečnou situaci, když míč za obranu hledal Luboše Tusjaka, brankář hostů však dokázal balon před vápnem odhlavičkovat. Další branka Táborska tak přišla ve 29. minutě, kdy znovu z pravé strany přiletěl před bránu povedený centr, na jehož konci byl tentokrát Sy a prudkou hlavičkou pod víko navýšil vedení.

Jihočeši měli navrch i v úvodu druhé půle, která byla ale zprvu kouskována i žlutými fauly hostů. Třinečtí sice postupem času měli balon častěji na kopačkách, do střeleckých pozic se však dlouho nedostávali. Snížení přinesla až 84. minuta, kdy po sraženém centru skrumáž před sebou prostřelil přízemním pokusem Dominik Straňák. Závěrečný tlak Slezanů ale už k vyrovnání nevedl.

Táborsko tak na svém stadionu zvítězilo už potřetí v řadě a po mizerném vstupu do sezony úspěšně stoupá tabulkou. V příštím kole se 15. října představí na hřišti Dukly, Třinec tentýž den přivítá Jihlavu.

Olomouc "B" - Slavia Praha "B" 4:0

Branky: 35. Vraštil, 68. a 75. Zlatohlávek, 90+2. Fabiánek
SK Sigma Olomouc B: Digaňa – Slavíček, Vraštil, Vepřek (C), Galus – Vodháněl (46. Zlatohlávek), Grygar (81. Fabiánek), Langer – Šíp (58. Hadaš), Zifčák (73. Uriča), J. Matoušek (81. Nwankwo)
SK Slavia Praha B: Dvořák – Trédl (68. Pudil), Kričfaluši, Švec, Labík – Nikl (C) – Šubert (73. Beran), Planka, M. Jurásek, Singhateh – Šmiga (85. Pudil)

Olomoucké béčko mohlo před utkáním čerpat inspiraci třeba z nedělního duelu A-týmů obou soupeřů, Hanáci si totiž v prvoligovém souboji na Slavii vyšlápli a poněkud překvapivě ji porazili. Tentokrát byl však rozdíl v tom, že Olomoučtí nastupovali v roli favorita a bodový zisk proti pražskému celku se očekával. Případné vítězství by navíc domácím přišlo vhod, jelikož na něj čekali už pět kol. Tato skutečnost tak trochu kazila jejich původně suverénní vstup do soutěže.

Po opatrném úvodu si první větší příležitost vypracovali ve 24. minutě Olomoučtí, ovšem padáček Jakuba Matouška rozezvonil pouze břevno branky Pražanů. O pět minut později se střela Pavla Zifčáka viditelně odrazila od horní tyče za brankovou čáru, nikdo z rozhodčích si však situaci netroufl posoudit jako gólovou, a skóre se tak neměnilo. Sigmu ale tato situace ještě víc nakopla a 10 minut před odchodem do šaten se konečně prosadila. Výborný míč z pravé strany se snesl na hlavu Lukáše Vraštila, jehož následná hlavička zapadla ke vzdálenější tyči. Domácí tedy odcházeli do šatny s jednobrankovým náskokem.

Druhá půle odstartovala tam, kde skončila ta první. Jáchym Šíp svedl běžecký souboj se slávistickým gólmanem, kterého nakonec předstihl a pokusil se uklidit míč po zemi do branky, těsně ale minul. V 68. minutě se po rychlé akci Hanáků ocitl sám na úrovni penalty střídající Zlatohlávek, výborně se zorientoval a ranou k tyči dostal Olomouc do dvoubrankového trháku. 22letý útočník byl v hlavní roli také u dalšího zásahu, když dorážel míč do sítě po střele Filipa Uriči, a podtrhl tak triumf svého týmu. V samotném závěru pak dal definitivní razítko na výsledek povedenou ranou domácí Jakub Fabiánek.

Sigma tedy navázala na týmové kolegy a se Slavií se vypořádala i ve druhé nejvyšší soutěži. V příštím kole 16. října se pokusí na výhru navázat proti Vlašimi. Sešívaní doma ve stejný den přivítají Chrudim.

Zdroj: Livesport.cz