130 let

Lidovky.cz

Sport

Švýcarsko - Česko 2:1, loučení s elitou, hosty srazila minuta hrůzy a penalta

Švýcarský brankář Sommer se jen dívá po střele českého útočníka Schicka v utkání Ligy národů. foto: Reuters

Čeští fotbalisté padají z elitní skupiny Ligy národů. V posledním zápase, který museli vyhrát, podlehli ve Švýcarsku 1:2 a ve své skupině skončili čtvrtí. Rozhodujícími momenty byla minuta hrůzy v první půli, kdy hosté dvakrát inkasovali, a neproměněný pokutový kop Součka po hodině hry.
  20:49aktualizováno  22:46

Byla to jedinečná příležitost, možnost vrátit se do zápasu. Chvíli předtím na druhé straně Staněk, jenž o půli nahradil zraněného Vaclíka, tým podržel famózním zákrokem proti Embolově hlavičce.

Nedlouho poté - přesně ve stylu zábavného zápasu - bylo živo na druhé straně a Češi zavětřili naději. Za stavu 1:2 srazil Elvedi v pádu Schicka a sudí Peljto z Bosny a Hercegoviny bez váhání ukázal na puntík.

Penalta!

Schick, neúspěšný exekutor proti Portugalsku, nechal míč kapitánu Součkovi, jenže i ten selhal. Poslal míč po své levé ruce, kam se vrhnul brankář Sommer a slabou, nedobře umístěnou střelu českého kapitána vyrazil.

Ohlušující pískot, který duněl arénou v St. Gallenu, se změnil v burácivý jásot.

A Češi si už od zahozeného pokutového kopu pořádnou šanci nevytvořili, jen po centru Coufala trefil Kuchta ze skrumáže hlavou tyč.

Tabulka

Tým Z V R P S B
1. Španělsko 6 3 2 1 8:5 11
2. Portugalsko 6 3 1 2 11:3 10
3. Švýcarsko 6 3 0 3 6:9 9
4. Česko 6 1 1 4 5:13 4

To pro fotbalisty v bílém musí být k uzoufání, k vzteku, protože měli opticky navrch a rozhodně si ve Švýcarsku nevedli zle. Ta tam byla bojácnost a pasivita ze soboty proti Portugalsku (0:4), k vidění byly i zajímavé individuální výkony.

Reprezentanti nicméně prohráli a můžou si za to sami, dobrý dojem z aktivního úvodu a ofenzivních akcí totiž absolutně přebily okamžiky hrůzy mezi 29. a 30. minutou.

Švýcaři z první vážnější příležitosti skórovali, Freuler si naběhl na centr Shaqiriho a přeskočil Coufala. Pravý bek se vztekal, zlobil, že domácí střední záložník nemohl být jeho hráč, za sebou měl ještě jednoho protivníka.

A sotva se rozehrálo, padla druhá branka a znovu po kiksu českých fotbalistů. Kalvach ze středu pole namazal do běhu Embolovi, který si navedl balon na vápno a bombou k tyči zvýšil.

Hosté byli jako opaření, hlavy dole, nevěřícné výrazy.

„Cítím, že jsme tu předvedli velmi dobrý výkon. Zvlášť po tom nepovedeném zápase, který jsme hráli před třemi dny. Herně to bylo velmi dobré, jen škoda, že jsme to za stavu 2:1 nezdramatizovali tou penaltou. Ta dvouminutovka v první půli byla šílená. Člověk byl zklamaný z inkasovaného gólu a když se otočil, už to bylo 2:0,“ poznamenal český kouč Šilhavý.

Po domácím debaklu s Portugalskem udělal čtyři změny, na stoperu začal Kúdela, na křídlech Černý s Vlkanovou a na pozici defenzivního záložníka Kalvach. Nenastoupili zraněný Brabec, dále Zelený, Král a Hložek.

Křídelníci byli vidět, při protiútocích hrozili právě oni nejčastěji. Zaplněnou arénou to jen zahučelo, když Vlkanova z dálky napálil břevno. Mířit o něco lépe, Češi by vedli - gólman Sommer se za míčem pouze ohlédl.

Hostům vycházelo napadání, několikrát nedaleko švýcarské šestnáctky dostali protivníka pod tlak a získávali balony. A šly jim i brejky, dvakrát je zakončoval Černý. Jednou mu po vtipné patičce Schicka vytáhl technický obstřel Sommer, potom fotbalista nizozemského Enschede pálil mimo.

Z českých šancí to nebylo všechno, hned v úvodu zápasu Souček ze skvělé pozice po centru Černého od rohového praporku zamířil přímo do rukavic domácího brankáře. Ten pak měl štěstí, když za stavu 2:0 Coufal halfvolejem po centru Jemelky napálil vnější tyč.

Z následné akce už Sommer kapituloval, Schick napálil balon po Jemelkově přihrávce nekompromisně pod břevno.

I po změně stran si hosté nevedli špatně, nerozhodilo je zmíněné vynucené střídání Vaclíka a pomohla jim úprava sestavy, kouč Šilhavý stáhl dalšího zraněného Kúdelu, na stopera posunul Jemelku a na levého beka poslal Havla.

Fotbalisté se snažili, ale své trápení jen prohloubili nevyužitou penaltou. Tlačili Švýcary, pokoušeli se překonat jejich defenzivu, zatímco jim protivníci ke konci zápasu čím dál častěji utíkali do brejků. Gól už ale skóre nezměnil, ten jeden – Vargasův – sebral ofsajd.